PODPOWIEDZI:

Chłodzenie do Procesora bez Podkręcania? Test SilentiumPC Spartan vs Grandis

Wielu z nas myśli o swoich komputerach. Chce, aby działały one jak najlepiej oraz jak najdłużej. W dzisiejszym odcinku porozmawiamy sobie o chłodzeniach na procesor - O tych wielkich radiatorach z wentylatorami, które mają za zadanie utrzymać możliwie najniższą temperaturę naszego procesora podczas pracy. Głównie sprawdzimy czy jest sens kupowania chłodzenia na "stockowy" procesor oraz zobaczymy jak sprawują się 2 produkty naszej polskiej marki - SilentiumPC.

SilentiumPC Grandis 2 XE1436

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  WADY

   SilentiumPC Spartan 3 PRO vs Grandis 2 XE1436

   Testy tych chłodzeń postanowiłem przeprowadzić w kilku warunkach, aby możliwie jak najlepiej pokazać Wam jak działają te cooler'y. Pogramy w Wiedźmina3, Battlefield1 oraz GTA V a następnie zobaczymy jak temperatury wyglądają podczas zwykłej pracy bez obciążenia, czyli w spoczynku, oraz jak to wszystko wygląda podczas maksymalnego obciążenia podczas renderowania filmu tylko za pomocą procesora.

   SilentiumPC Spartan 3 Pro

   Ceny obu urządzeń:

   Testy

   Jeśli chodzi o gry to widzimy tutaj znaczną różnicę. Tak jak i na małym chłodzeniu Spartan 3 PRO za około 90zł uzyskujemy temperatury rzędu ~64 stopni tak i na o wiele większym Grandisie 2 XE1436 za około 180zł widzimy temperatury o nawet 9stopniniższe. Wniosek w tym przypadku jest prosty - Nawet na procesorze, który nie jest podkręcany widzimy znaczną różnicę w temperaturach i warto zainteresować się większym i bardziej wydajnym chłodzeniem.

   temepratury cpu

   Jeśli zaś popatrzymy na temperatury w czasie spoczynku to temperatury są praktycznie identyczne - Nasze chłodzenia działają na bardzo wolnych obrotach i wcale ich nie słychać, przez co utrzymują temperaturę na poziomie około 34stopni Celsjusza. W przypadku renderingu widać różnicę 6stopni na korzyść większego Grandisa - Nie powinno nas to zdziwić.

   temepratury spoczynek

   Podsumowanie

   Wybór chłodzenia do naszego komputera to trudnasprawa. Powiedzmy sobie szczerze - Niektórzy wolą zaoszczędzić i wydać 180zł na bardzo dobre chłodzenie lub 90 na dobre chłodzenie a inni powiedzą, że po co im to, przecież mój komputer działa już kilka lat na chłodzeniu z zestawu procesora i jest ok.

   SilentiumPC Grandis 2 XE1436

   Moim zdaniem warto zainteresować  się kupnem chłodzenia na procesor z kilku prostych przyczyn.

   Po 1 jest to inwestycja na przyszłość. Kupujemy teraz a użytkujemy wiecznie. Są to konstrukcje dosyć proste i mało rzeczy może się tutaj zniszczyć a wymiana wentylatora to kwestia paru minut i paru złotych.

   Po 2 chłodniejszy procesor to lepszy procesor. Damy naszemu sprzętowi lepsze warunki to będzie dla nas pracował wydajniej i lepiej, a przecież o to nam chodzi.

   Wniosek - Jeśli masz pieniądze i chcesz zadbać o komputer to obowiązkowo pomyśl o jakimś dobrym chłodzeniu na komputer.

   blog comments powered by Disqus
   Chłodzenie do Procesora bez Podkręcania? Test SilentiumPC Spartan vs Grandis