PODPOWIEDZI:

Roccat Sova MK - Z Klawiaturą na Kanapie

Wojna, Wojna nigdy się nie zmienia. Szczególnie, jeżeli mówimy o wojnie konsolowców z PCtowcami. Jedni mówią: Nie musimy martwić się upgrade'ami, drudzy: Mamy zawsze więcej opcji konfiguracji. Konsolowcy, że wygodnie siedzą z padem na kanapie, PCtowcy: My też, z tym, że z klawiaturą.

Roccat Sova

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Najlepszy Lapboard na rynku
  • Wymiary
WADY
  • Cena
  • Niewykorzystany Potencjał

Roccat Sova to Lapboard. Czym jest lapboard? Kompromisem pomiędzy kanapowym graniem a pecetową precyzją. A mówiąc prościej po prostu Klawiatura z wbudowaną podkładką pod myszkę i miejscem na nadgarstki, która wygodnie trzymać będzie na kolanach podczas ostrego giercowania w nasze ulubione tytuły PCtowe. Zastosowania możemy mnożyć zależnie od oczekiwań - taki sprzęt sprawdzi się zarówno dla tych, którzy dotychczas nie byli w stanie grać na padzie siedząc na kanapie, jak i dla pro gamerów, którzy czasami chcą odpocząć od krzesła i biurka.

Roccat Sova MK

Sam lapboard ma wymiary 65 na 28 centrymetrów i jest to proporcja idealna - dostajemy wystarczająco dużo miejsca na myszkę i nadgarstki, a jednocześnie konstrukcja nie przytłacza nas swoimi gabarytami. 27 na 24 centymetry zajmuje sama podkładka pod mysz, która zbudowana jest z chropowatego plastiku. Użycie takiego materiału sprawia, że mysz przesuwa się po podkładce z niesamowitą lekkością, mamy wręcz wrażenie, że nasza mysz lewituje.

Miejsce na nadgarstki wykonane jest z takiego samego materiału jak podkładka, i tutaj preferowałbym jednak coś materiałowego  -gąbkę lub chociażby samo obicie, bo przy dłuższych sesjach gamingowych na kanapie nadgarstki potrafią się w taki sposób zmęczyć.

Roccat Sova MK

Możliwe, że w przyszłości nie będzie to jednak problemem. Dlaczego? Bo Roccat Sova ma w pełni modularną budowę. Odłączyć możemy 4 metrowy kabel zakończony dwoma wtykami USB, cztery poduszki, powierzchnię podkładki oraz powierzchnię dla nadgarstków. Ma to przede wszystkim funkcje higieniczną - tak odseparowane elementy możemy ze spokojem przemyć i odświeżyć, jak i pewnie w przyszłości wymienić na bardziej nam pasujące.

Same gąbki umiejscowione pod spodem Sovy to mistrzostwo. Są bardzo wygodne, wykonane z oddychających i zapamiętujących kształt materiałów i powodują, że zestaw nie ciąży nam na nogach nawet po długich godzinach giercowania. I tu znów pojawia się zaleta modularności testowanego lapboarda - gdy gąbki swoje przeżyją i nieco się zbiją, będziemy mogli bezproblemowo wymienić je na świeże.

Roccat Sova MK

Zanim przejdziemy do samej klawiatury, warto spojrzeć na na tył, gdzie znajdziemy specyficzne złącze pozwalające na podpięcie 4m kabla USB a także dwa wejścia USB, do których podłączyć możemy np. gamigową myszkę i słuchawki. W tym wypadku fajnie by było, gdyby w Sovie znalazły się również wejścia audio - na mikrofon oraz słuchawki z wtykiem mini jack. To "specyficzne" złącze natomiast, pełni funkcję nie tylko modularną, ale też zapobiega katastrofie w przypadku energicznego pociągnięcia kabla.

Po obu stronach złącz znajdziemy swego rodzaju szynę, która pozwoli nam na cable management naszych peryferii. Roccat dołącza w pudełku dodatkowy plastikowy element, który wsuwa się w szynę i pozwala na uniesienie kabla od myszki - tak aby nie szurał po podkładce. Zastosowań dla szyny jest więcej - chociażby jako dodatkowy element zakupić możemy uchwyt na smartfona, który dzięki oprogramowaniu od producenta pozwoli nam wyświetlać na nim dodatkowe informacje o grach, czy np. zużyciu zasobów systemowych.


 

Roccat Sova MK

Pytanie jednak co z samą klawiaturą, która wbudowana jest w testowany lapboard. Sova dostępna jest w dwóch wersjach - zwykłej membranowej oraz MK, czyli mechanicznej. Nam przypadło testować tą drugą, z jednokolorowym, konfigurowalnym niebieskim podświetleniem. Przełączniki zastosowane w Sovie to TTC Brown - odpowiednik Cherry MX Red, który mi osobiście totalnie nie odpowiada - zarówno w kwestii preferencji osobistych, jak i jakości wykonania względem MX Redów, które po prostu są bardziej resposnywne. jak zwykle jednak przypominam - zawsze pojawią się osoby, które preferują TTC Brown od jakichkolwiek innych przełączników i chwała im za to - wszystko sprowadza się do gustu i oczekiwań.

Roccat Sova MK

Czas więc na podsumowanie i mocną szpilę w stronę Roccat Sovy - a jest nią niestety cena. Za wersję membranową zapłacimy 649zł, natomiast za mechaniczną aż 819 zł, co szczególnie na polskie warunki jest ceną zaporową. Z samego lapboarda korzysta się przyjemnie, choć czuć tu zmarnowany potencjał - wystarczyłoby kilka modyfikacji i można by go reklamować nie tylko jako klawiatura do salonu, ale również stacjonarny zestaw do PC. TTC brown przegrywa z jakością MX Redów, a plastik zamiast materiału lub gąbki pod nadgarstki z czasem dość mocno boli. Biorąc pod uwagę plusy, minusy i nowatorskie zastosowanie Sova dostaje od nas 3,5 gwiazdki z zaznaczeniem, że jeżeli celujemy konkretnie w niszę lapboardów, to zarówno wersja membranowa jak i mechaniczna są najlepszymi produktami w swoim segmencie.

▼ Aktualne CENA Roccat Sova MK |►

Ocena końcowa klawiatury Roccat Sova MK

Sprawdź też:

blog comments powered by Disqus
Roccat Sova MK - Z Klawiaturą na Kanapie