PODPOWIEDZI:

Dobra Klawiatura Membranowa? Recenzja Roccat ISKU FX

Klawiatury Gamingowe to zdecydowanie nie moje klimaty. Właśnie dlatego zimnie nastawiony podjąłem się recenzji Isku FX od Roccata, aby raz na zawsze skonfrontować moje wyobrażenia z prawdą. Czy faktycznie klawiatury gamingowe pomagają w rozgrywce? Czy ich gabaryty i design to funkcjonalny plus, czy jedynie bezużyteczne bajery? Przekonamy się w Recenzji. Zaczynamy!

Roccat Isku

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Gabaryty
  • Waga
  • Wykonanie
  • Ogromne Możliwości Konfiguracji
  • Design
  • Podświetlenie
WADY
  • Brak dodatków, jak np. ściereczki w zestawie
  • Gabaryty (Dla osób z małym biurkiem)

Opakowanie już na początku zachęca nas mnogością funkcji. Od podświetlanych klawiszy, poprzez proste nagrywanie makr i dodatkowe przyciski, kończąc na technikaliach pokroju Anty-Ghostingu czy Roccat Talk.

Roccat ISKU FX

W środku znajdziemy samą klawiaturę oraz opakowanie z instrukcjami i naklejkami. Niezbyt rozbudowany zestaw, ale dla nas, graczy, wiele więcej nie potrzeba.

Klawiatura od początku oświeca nas swoim niecodziennym kolorem - bielą. Występuje oczywiście również w wersji klasycznej - w pełni czarnej, ale mnie alternatywna kolorystyka bardzo ujęła. Spore Logo Roccat na części klawiatury pod nadgarstki, ostro ciosane krawędzie i masa dodatkowych przycisków. Czarne klawisze kontrastują z bielą body i kojarzą mi się z... szturmowcami z Gwiezdnych Wojen.

Roccat ISKU FX

Design to jednak rzecz odbierana dość subiektywnie - skupmy się więc na jakości wykonania. A ta jest fenomenalna. Plastik, z którego wykonano Isku Fx jest bardzo solidny i przyjemny w dotyku - jednocześnie klawiatura jest dość lekka, bo waży niecały kilogram, mając przy tym wymiary ok 50x25cm. Tak, Isku FX jest dość masywna i trzeba mieć sporo miejsca na biurku - odpłaca się jednak niesamowitą wygodą podstawki na nadgarstki - plastik ma w tym miejscu nieco bardziej chropowatą powierzchnię i ręce nie pocą się, ani nie zsuwają. Sam obszar z klawiszami jest już stworzony z śliskiego, połyskującego plastiku, który jeszcze mocniej potęguje ten "kontrast" z czarnymi klawiszami. Klawisze natomiast nie mają żadnej specjalnej gumowej powłoki, znaki na nich są malowane szarą farbą, która delkiatnie połyskuje i przepuszcza światło podświetlenia znajdującego się pod klawiszami.

Roccat ISKU FX

Ranking klawiatur dla graczy

Dodatkowe klawisze gamingowe znajdują się z lewej strony i mają oznakowanie od m1 do m5. Są to klawisze służące do wywołania nagranych wcześniej makr, o których opowiem później. Poza tym mamy jeszcze trzy klawisze oznaczone literką T - od słowa Thumb. Te obsługujemy jak sam skrót wskazuje kciukiem i zamiast się "wciskać" jak klasyczne klawisze "Klikają" jak przycisk Myszki. Okazuje się, że takie rozwiązanie jest bardzo ok, ponieważ nasz kciuk podczas rozgrywki nie ma aż takiego pola do manewru, jak np. palec wskazujący.

Roccat ISKU FX

Na górze znajdziemy dodatkowe klawisze funkcyjne, które pozwolą sterować głośnością, zatrzymać lub przewinąć materiał czy otworzyć przeglądarkę. Są to oczywiście podstawowe funkcje, które można w pełni skonfigurować pod siebie dzięki oprogramowaniu, które ściągniemy ze strony producenta.

Z drugiej strony znajdziemy dwie nóżki pozwalające na regulację nachylenia klawiatury, naklejkę z informacjami o produkcie i masę kanalików pozwalających na cable managment - dla względów estetycznych. W taki sposób kabel możemy sobie np. wyprowadzić z boku czy nawet z frontu klawiatury. Klawiaturę w miejscu utrzyma pięć gumowanych nóżek - 4 małe i jedna podłużna. Nóżki również są ogumione, choć nie tak solidnie jak podstawa, co może generować drobne przesunięcia w trakcie intensywnej rozgrywki.

Roccat ISKU FX

Klawiaturę podpinamy kablem do komputera i instalujemy odpowiednie oprogramowanie. Po pierwszym uruchomieniu najpewniej program poprosi nas o zaktualizowanie softu w naszej klawiaturze, który odpowiada za Makra i podświetlenie. Po około 5 minutowym procesie instalacyjnym nasza klawiatura jest gotowa do użytku i "oddycha światłem" możemy więc z powodzeniem zabrać się za konfigurację poszczególnych elementów.

I tak na początku możemy skonfigurować dowolną funkcję klawiszy m1 do m5 - możemy im przypisać standardowe akcje, skróty, gotowe presety do gier, odliczanie czy makro - funkcji jest cała masa i pozwolą one zautomatyzować wiele czynności, które dotychczas były niemożliwe ze zwykłą klawiaturą. Jeżeli zabraknie nam miejsca na makra i skróty, Oprogramowanie pozwala również używać przycisku Caps Lock jako specjalnego przycisku, który wciśnięty wraz z konkretnym przyciskiem funkcyjnym pozwala na przypisanie zupełnie innej akcji. W efekcie więc możemy sprawnie używać aż do 16nastu zdefiniowanych przez nas akcji dostępnych pod kciukiem i palcem wskazującym.

Roccat ISKU FX

Podobnie możemy zrobić z klasycznymi przyciskami - używając przycisku EasyShift (zakamuflowanego jako CapsLock) możemy zmienić przycisk W w przykładowo Shift+W+Spacja. Nie wspominając od F1-F12 i przyciskach medialnych. Te oczywiście również możemy zdefiniować pod siebie, otrzymując całą klawiaturą obłożoną skrótami nawet najbardziej wymagających skillshotów i akcji.

No ale nie samym skillem człowiek żyje. Isku Fx Pozwala na bardzo dokładną konfigurację podświetlenia klawiszy - od konkretnego koloru, przez całe flow kolorów, kończąc na flow kolorów które dodatkowo "oddycha" i pozwala na 6 stopniową regulację. Nie jest to może to samo, co możliwość skonfigurowania każdego klawisza z osobna, ale i tak daje dużo fanu i sprawia, że klawiatura ma pazur i się fajnie prezentuje.

Roccat ISKU FX

Wracamy jednak do funkcjonalności. Jak klika się w klawisze? Bardzo przyjemnie - mimo, że to klawiatura membranowa, a nie mechaniczna Roccatowi udało się uzyskać optymalny skok, wyraźny klik i bezproblemowy czas reakcji na nasze działania (Klawiatura ma czas reakcji 1ms i sprawdza nasze poczynania 1000 razy na sekundę). Klawisze są wypozycjonowane klasycznie, więc wprawni gracze bez problemu się do nich przyzwyczają. Także problem Ghostingu tutaj nie występuje - klawiatura pozwala na wcisnięciu wielu przycisków, które używamy zazwyczaj do gamingu i nie sprawi nam niemiłej niespodzianki podczas rozgrywki.

Roccat ISKU FX

Podsumowując - Klawiatura gamingowa Roccat Isku Fx w kolorze Bieli Szturmowca sprawuje się przegenialnie. Nie kosztuje dużo, oferuje ciekawy i wytrzymały design i ogromną możliwość customizacji wszystkich akcji na klawiaturze. Dodatkowe opcje, jak Easy Shift czy Roccat Talk, o którym więcej w nadchodzącej recenzji Roccat Kova to spore ułatwienia, a modyfikowalne podświetlenie dodaje Isku niezłego pazura. Z całego serca polecamy!

Sprawdź też:

blog comments powered by Disqus
Dobra Klawiatura Membranowa? Recenzja Roccat ISKU FX