Wygląd
Zacznijmy od wyglądu, ponieważ jest to jeden z ważniejszych aspektów tego smartfona. Ogólnie w dzisiejszych czasach to właśnie na wygląd stawiają producenci. Jest to zrozumiałe, tą drogą już dawno poszło Apple ze swoimi iPhonami. Dzięki temu mamy urządzenia bardzo dobrze wykonane, a przede wszystkim ładne. I tak to jest z Asusem. Wzorem innych stworzono urządzenie ze szkła i aluminium. Wizualnie bardzo przypomina smartfony Samsunga, mam tu na myśli przede wszystkim Galaxy S6 czy S7. Na froncie zobaczymy spory, bo 5,2 calowy ekran o rozdzielczości Full HD 1080p. przykryty szkłem 2,5D . Jest to szkło, które ma lekko przeszlifowane krawędzie, dzięki czemu nasze opuszki palców przyjemnie się ześlizgują z krawędzi. Ponadto zostało ono stworzone przez firmę Corning, która jest producentem szkła Gorilla Glass.
PROMOCJE na zakup Pralek lub Suszarek
Podobać się mogą również szlifowane krawędzie, doskonale widoczne są pod światło, które dodają tzw. sznytu!
Zagospodarowanie przestrzeni jest na przyzwoitym poziomie, na dole znajdziemy tylko trzy funkcyjne klawisze, natomiast u góry kamerę przednią o rozdzielczości 8 Mpix oraz czujniki światła i czujnik zbliżeniowy jaki diodę powiadomień.
Tył natomiast to jednolita szklana powierzchnia na której znajduje się aparat o rozdzielczości 16 Mpix z laserowym autofocusem i podwójnym LEDem. Nieco niżej znalazło się miejsce dla czytnika linii papilarnych, który działa poprawnie, choć nie ze 100% skutecznością - akurat tutaj widziałem lepsze rozwiązania. Na samym dole natomiast umiejscowiono logo Asus. Oczywiście wadą tej konstrukcji jest nieco odstający aparat , który niewątpliwie będzie narażony na zarysowania i stłuczenia, choć podobno szafirowa szybka aparatu może znieść wiele.
Reszta przydatnych klawiszy i wejść znajduje się na bokach smartfona. Po prawej klawisze ciszej/głośniej oraz wł/wył. Są one lekko fakturowane, więc łatwo je wyczuć.
Na lewej stronie znajduje się tacka na kartę SIM oraz SD, która również może pomieścić druga kartę SIM, pod warunkiem, że nie będzie tam SD. To jest tak zwane złącze hybrydowe, które dość często pojawia się w dzisiejszych smartfonach. Warto wspomnieć, że Asus posiada, aż 64 GB pamięci wewnętrznej, z czego około 53 GB jest dla użytkownika – sporo. Do tego dochodzi jeszcze karta SD.
Specyfikacja
Dziś raczej wszystkie smartfony, które kosztują więcej niż 1000 zł działają poprawnie. Nie inaczej jest i tym razem, choć Asus Zenfone 3 reprezentuje raczej półkę premium. Smartfon wyposażony jest w ośmiordzeniowy procesor Qualcomma –Snapdragon 625 o tak taktowaniu 2 GHz. Dodatkowo Asus posiada aż 4 GB pamięci RAM. Taki zestaw pozwala na swobodne i komfortowe działanie . Nie ma problemu z odpalaniem wielu aplikacji na raz, można pograć w wymagające gry. Nie zauważyłem też specjalnych spowolnień czy lagów.
Warto powiedzieć klika słów więcej o wyświetlaczu. Zastosowano tu 5,2 calowy wyświetlacz zrobiony w technologii IPS o rozdzielczości 1920x1080 pix. Ekran świeci bardzo jasno, kąty widzenia są niemal pełne. Jeżeli chodzi o odzwierciedlenie kolorów, to odniosłem wrażenie, że bliżej mu do Amoleda niż IPSa. Na pewno, jeżeli mówimy o tym aspekcie smartfona to nie mamy nic do zarzucenia.
Przy okazji powiedzmy kilka słów o baterii. Akumulator o pojemności 3000 mAh starcza na około jeden dzień swobodnego korzystania z urządzenia. Jest to taki standard, nie wybija się nic ponad przeciętność. W dłuższym działaniu pomagają różnego rodzaju funkcje systemu, które optymalizują pracę telefonu.
Multimedia
Pora przejść do multimediów, a przede wszystkim aparatu. W Asusie umiejscowiono 16 Mpx aparat z optyczną stabilizacją obrazu i laserowym autofocusem. Sensor optyki wyprodukowała firma Sony, więc zdecydowany lider segmentu, z którego rozwiązań korzystają niemalże wszyscy producenci. Asus przyłożył się do tematu i w praktyce zdjęcia wychodzą naprawdę przyzwoicie. Szczegółowość zdjęcia i odzwierciedlenie barw stoi na wysokim poziomie. Autofocus jest błyskawiczny, co po przygodzie ze smartfonami Sony jest niebywałym luksusem. Działa tez wieloosiowa stabilizacja obrazu, która to przydaje się podczas nagrywania filmów, Asus potrafi to robić nawet w rozdzielczości 4K.
Dźwięk w smartfonie jest przystępny, producent mówi nam, że mamy dostępny jeden głośnik z czterema magnesami. Jednak nie jest to jakość, która prezentowana jest w telefonach np. Apple.
System
Na sam koniec zostawiam sobie system operacyjny. W Asusie Zenfon 3 zainstalowano Androida w wersji 6 Marshmallow z autorska nakładką ZenUI 3.0. Moim zdaniem system nie jest mocną stroną smartfona. W dobie w której wszyscy producenci tworzą łatwe w obsłudze, nie obciążone proste nakładki – Asus zalał nas funkcjami. Znajdziemy tu wszystko. Od laserowej miary, po latarki, programy do optymalizacji i personalizacji systemu, backupu , wszystko to opakowane w kolorowe ikonki .
![]() | ![]() | ![]() |
![]() | ![]() | ![]() |
Do tego mamy kilka aplikacji wyprodukowanych prosto od Asusa. Są to:
- PhotoCollage - program, który pozwala nam edytować zdjęcia i tworzyć z nich ciekawe kolaże.
- Kreator audio - narzędzie, które dostosowuje dźwięk do ustawień z gier czy odtwarzacza muzycznego.
- Zenfone Care - Program pomoc dla nowych użytkowników smartfona.
- ZenCircle - Program podobny do Istagrama.
- Minimove - program do tworzenia filmów. Znajduje się tam sporo gotowych, ładnych szablonów.
Podsumowanie
Podsumowując. Asus Zenfone 3 to bardzo udany smartfon. W końcu urządzenie z charakterem. Ładne wykonanie, przyzwoita specyfikacja i bardzo dobre multimedia. Do minusów zaliczam jednak system, skomplikowany i niedzisiejszy. Ode mnie ocena 4,5.