Wygląd
Chińczycy na rynku smartfonowym poczynają sobie nadzwyczaj śmiało. Marka Huawei zaczynając produkcję smartfonów, nie mogła obejść się bez wszechobecnego plastiku; ostatnimi czasy modne stało się jednak aluminium. Aktualnie, idąc z duchem czasu, podobnie zresztą jak Samsung, Huawei wykonał smartfona z połączenia aluminium i szkła. Efekt jest bardzo dobry.
Honor 8 wyprodukowany został z piętnastowarstwoego szkła, dzięki czemu posiada niepowtarzalne refleksy świetle, których nie zobaczymy w żadnym innym smartfonie. Wszystko zostało to przedzielone aluminiową ramką, wyraźnie zaokrągloną, podobnie zresztą jak tafle szkła po obu stronach urządzenia. Do zalet designu można zaliczyć jeszcze brak wystającego aparatu, co w innych przypadkach stało się niemal normą. Nie zabrakło też nowego portu USB typu C, umieszczonego na dole. Przyczepić się mogę jedynie do braku zastosowania głośnika stereo, za to wrzucenie jedynie głośnika monofonicznego, jak to ma miejsce w iPhonie 6, czy 6S. Minusem również jest prawdopodobny brak osłony oleofobowej, przez co smartfon łatwo się brudzi, pozostawiając odciski palców, które koniec końców dają dość nieestetyczny efekt.
Specyfikacja
Honor 8 nie jest najwydajniejszym smartfonem na świecie. Zdecydowanie plasuje się poza podium. Posiada ośmiordzeniowy procesor Kirin 950, gdzie cztery rdzenie taktowane są zegarem 2,3GHz, a kolejne cztery – 1,8 GHz. Ponadto smartfon posiada procesor graficzny Mali T880 oraz 4GB pamięci RAM. Taki zestaw pozwala na dużo.
Osobiście nie dostrzegłem żadnych zacięć, przycięć, czy spadków wydajności. Sprawne działanie Honor 8 zawdzięcza rozdzielczości ekranu, mamy tu do czynienia z rozdzielczością „tylko” FullHD 1080p., a nie jak to ma miejsce u konkurencji QHD 1440p. Panel o przekątnej 5,2” świeci bardzo jasno, wyraźnie, kąty widzenia są niemal pełne. Samo korzystanie z panelu dotykowego można zaliczyć do przyjemności. Niestety nie mam informacji, czy szkło, które przykrywa ekran LCD jest szkłem Gorilla Glass lub podobnym; co jednak nie zmienia faktu, iż podczas testów nie zaważyłem ani jednej ryski.
Multimedia
Honor, nie po raz pierwszy, zastosował w swoim modelu podwójny aparat. Pierwszy raz miało to miejsce przy modelu 6 Plus. Tym razem mamy do czynienia z rozdzielczością 12MPix, z kolei drugi obiektyw ma niejako wspomagać ten pierwszy. Przede wszystkim ma służyć temu, aby osiągnąć efekt rozmycia soczewkowego w samych zdjęciach i filmach, podobnie jak to ma miejsce w lustrzankach. Sama jakość zdjęć jest zadowalająca – spokojnie może konkurować z najlepszymi optykami na rynku. Na dole możecie zobaczyć zdjęcia poglądowe wykonane tymże smartfonem.
Minusem, jeśli chodzi o aparat, jest brak możliwości nagrywania filmów w rozdzielczości 4K, co konkurencja oferuje już w standardzie. Same filmy też nie zachwycają, choć trzymają poziom.
Dźwięk również przypisujemy do plusów. Wbudowany głośnik gra bardzo czysto, donośnie, lekko brakuje mu basu, nie jest to jednak powód do narzekań, podobnie sytuacja wygląda przy użyciu słuchawek.
Smartfon posiada 32GB wbudowanej pamięci, z czego do użytku jest około 24. Ponadto można zastosować kartę microSD o pojemności do 200GB.
Zobacz recenzję Sony Xperii E5
System
W urządzeniu zobaczymy system Android w wersji 6 – Marshmallow, z autorską nakładką EMUI w wersji 4.1; taki sam wygląd stosowany jest w każdym modelu wyprodukowanym przez Huawei. Wiele osób twierdzi, że do złudzenia przypomina on system IOS znany z produktów Apple, ja się z tym jednak nie zgadzam, jest to typowy interfejs Androidowy, który tylko czerpie inspiracje od kolegów z Kalifornii. Najważniejszą funkcjonalnością tejże nakładki jest szybki dostęp do aplikacji, bez szuflady z programami w menu. Podobać się mogą również funkcje ustawień ekranu, gdzie możemy zmienić kolor, barwy oraz uruchomić ciekawą funkcję ochrony wzroku, przez co wyświetlane treści stają się bezpieczniejsze dla naszego oka. Nie można zapomnieć o rozbudowanej funkcjonalności czytnika linii papilarnych, który prócz funkcji oczywistej, potrafi włączać aplikacje, odbierać połączenia oraz przeglądać zdjęcia. Klawisz możemy dowolnie konfigurować w nawiązaniu do indywidualnych potrzeb.
![]() | ![]() | ![]() |
![]() | ![]() | ![]() |
Na filmie pokazana jest również funkcja umożliwiająca zmianę ekranu głównego na uproszczony. Dzięki takiemu zabiegowi korzystanie ze smartfona może być łatwiejsze zarówno dla dzieci, jak i dla osób starszych.
Bateria
Bateria o pojemności 3000 mAh starcza na około 24h ciągłego działania. Jest kilka opcji, dzięki którym bateria może wytrzymywać dłużej, przede wszystkim dostępny mamy plan zasilania, w którym zmienić możemy wykorzystanie procesora, lub wyłączyć powiadomienia. Ponadto smartfon przez cały czas monitoruje wykorzystanie energii przez aplikacje, jest też możliwość zmiany rozdzielczości ekranu na mniejszą, co pozwala na pracę o kilka godzin dłuższą.
Podsumowanie
Wystawiam Honorowi 8 ocenę najwyższą – 5/5. Smartfon bez rażących wad, trzymający równy, dobry poziom w każdym aspekcie. Do plusów zdecydowanie zaliczam design, cena również nie należy do wygórowanych – w dniu premiery było to 1999,00zł. Osobiście polecam.
![]() | ![]() |