PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl
Test Samsung Galaxy Note 10+ - Najlepszy smartfon na rynku?

Nokia 2720 fold - TEST

Nokia 2720 fold to prosty telefon, którego dwiema najbardziej charakterystycznymi cechami są konstrukcja typu składanego oraz obecność na zewnątrz obudowy pomocniczego wyświetlacza informującego o połączeniach czy aktualnej godzinie

Nokia 2720 fold

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
3 GŁOSÓW
ZALETY
  • zewnętrzny wyświetlacz
  • niska cena
  • przeglądarka Opera Mini
WADY
  • zbyt mały wyświetlacz
  • mało liczba funkcji
  • brak WiFi

Nokia 2720 fold to prosty telefon, którego dwiema najbardziej charakterystycznymi cechami są konstrukcja typu składanego oraz obecność na zewnątrz obudowy pomocniczego wyświetlacza informującego o połączeniach czy aktualnej godzinie. Urządzenie jest przeznaczone dla osób szukających komórki bez zaawansowanych funkcji i bogatego wyposażenia, która będzie służyła przede wszystkim do rozmów, a z rzadka tylko do innych zadań.

Nokia 2720 fold

Co w zestawie

Kupujący Nokię 2720 nie jest rozpieszczany przez producenta. W pudełku z telefonem znajdują się bowiem akumulator, ładowarka, polskojęzyczna instrukcja obsługi oraz zestaw słuchawkowy. Obecność tego ostatniego elementu zestawu jest szczególnie ważna z jednego powodu: w tym modelu Nokia zastosowała gniazdo A/V 2,5 mm, co uniemożliwia podłączenie wprost zwykłych słuchawek, a poza tym pozwala bez żadnych inwestycji pozostać w zgodzie z przepisami dotyczącymi korzystania z komórki podczas prowadzenia samochodu.

Wygląd

Wspomniana prostota urządzenia oznacza to, że oferuje ono wszystkie podstawowe funkcje wzbogacone niewielkimi dodatkami typu radio FM z RDS czy aparat fotograficzny z matrycą o rozdzielczości 1,3 megapiksela (samowyzwalacz, zdjęcia seryjne, brak flesza) i możliwością rejestracji filmów. Na szczęście cena tego modelu nie należy do wysokich, bo można go bez problemu kupić za sumę wyraźnie niższą niż 300 złotych.

Nokia 2720 fold jest telefonem o średnich wymiarach jak na ten typ konstrukcji (po złożeniu ma 93x4x17,9 mm), zaś jego masa wraz z baterią wynosi 90,3 g. Użyty akumulator ma pojemność 860 mAh, co wedle deklaracji producenta zapewnia do pięciu godzin rozmów i do 390 godzin czuwania. Z uwagi na funkcjonalność komórki nie dziwi fakt, że pracuje ona w czterech pasmach GSM (850, 900, 1800, 1900 MHz) i potrafi przesyłać dane z wykorzystaniem transmisji GPRS lub EDGE, a nie obsługuje żadnych szybszych typów połączeń. Obraz urządzenia uzupełniają informacje o module Bluetooth 2.0 i 32 MB pamięci bez możliwości rozbudowy.

Nokia 2720 fold

Obudowa tego modelu wykonana jest z lekko połyskliwego tworzywa (do wyboru w kolorze czarnym lub głębokiej czerwieni), na którym widoczne są odciski palców. Zewnętrzny wyświetlacz (przekątna 1,36") jest monochromatyczny i ma charakter stricte informacyjny (numer dzwoniącego, informacja o nadejściu wiadomości, zegar itp.). Niestety jest słabo czytelny przy mocnym oświetleniu zewnętrznym. Problem może też sprawić otwieranie telefonu, bowiem sprawne wykonanie tej czynności jedną ręką wymaga treningu - w przeciwnym wypadku zawsze przejeżdża się palcem po wewnętrznym ekranie. Wyświetlacz ten jest potwierdzeniem klasy cenowej sprzętu: ma rozdzielczość zaledwie 128x160 pikseli przy przekątnej 1,8" i potrafi wyświetlić do 65 tys. kolorów. Mieszanymi uczuciami trzeba też darzyć zawias telefonu, bo o ile siła jego docisku i opór, który stawia przy otwieraniu są bez zarzutu, o tyle fakt lekkiego kiwania się na boki obu części urządzenia może niepokoić w kontekście jego trwałości (okres gwarancji to dwa lata).

Z tyłu rozłożonej Nokii 2720 znajdują się głośnik i obiektyw aparatu, po lewej umieszczono gniazdo A/V 2,5 mm oraz uszko do mocowania smyczy lub paska na rękę, zaś po prawej stronie swoje miejsce znalazły pod wspólną osłonką gniazdo ładowarki i złącze USB oraz przyciski regulacji głośności. Układ przycisków jest charakterystyczny dla telefonów fińskiego producenta - nie ma tu żadnego zaskoczenia. Centralny, czterokierunkowy klawisz nawigacyjny jest uzupełniony zestawem czterech przycisków umieszczonych po obu jego stronach. Klawiatura numeryczna jest czytelna i ma białe podświetlenie. Klawisze są duże (rzecz nieoceniona dla osób o dużych palcach) i oddzielone za pomocą podłużnych wgłębień z jednym jednakże wyjątkiem: "5" ma lekko wystające boczne krawędzie, co pozwala bezproblemowo orientować się w położeniu palca. Co prawda trzeba się do tej klawiatury nieco przyzwyczaić, ale potem używa się jej naprawdę wygodnie.

Nokia 2720 fold

Funkcjonalność

Najważniejszą częścią funkcjonalną telefonu jest zarządzanie kontaktami - moduł ten jest zorganizowany bez zarzutu. Do poszczególnych pozycji można przypisywać zdjęcia i dodawać dane dotyczące np. e-maila czy skróconego, jednoklawiszowego wybierania numeru. Użytkownik ustala miejsce zapisywania danych kontaktowych (karta SIM, telefon czy oba te miejsca), sposobu sortowania czy rozmiaru użytego fontu (ustala się różne wielkości spośród czterech do wyboru dla różnych elementów menu i informacji). Jakość połączeń realizowanych za pomocą tego modelu jest bez zarzutu. Słabą ocenę należy natomiast wystawić słuchawkom - jak ktoś ma nieco bardziej wrażliwe ucho, to za ich pomocą nie będzie w stanie słuchać muzyki. Oczywiście można w pełni korzystać z wiadomości SMS i MMS.

Jak kupić najlepszego smartfona?

Poza tym Nokia raczy nas paroma dodatkami, z których część prezentuje się naprawdę nieźle. Do dyspozycji mamy budzik (nie wiadomo jednak, dlaczego z jednym tylko alarmem), kalendarz, listę spraw, notatki, stoper, minutnik, kalkulator (z możliwością przełączenia w tryb naukowy lub kredytowy), konwerter miar i walut oraz prostą aplikację do zarządzania budżetem. Są też dyktafon, gry, obsługa Javy i odtwarzacz multimedialny, jednak na wiele w tym wypadku liczyć nie można. Bardzo dobrze prezentuje się moduł internetowy z przeglądarką Opera Mini, która jest szybka i wygodna.

Podumowanie

Niestety, w sumie dość niezły obraz telefonu jest zepsuty faktem, że nie należy on do demonów szybkości. O ile przy nawigowaniu po menu to minimalne opóźnienie można zaakceptować, to już np. przy otwieraniu wiadomości SMS jest to zbyt długi czas, który wymaga uzbrojenia się w cierpliwość. Nokia 2720 fold jest telefonem z jednej strony udanym i dobrze spełniającym swoje zadanie, zaś z drugiej zaskakuje na minus przede wszystkim ekranem o niskiej rozdzielczości i powolnym działaniem. Jeśli komuś to nie przeszkadza i szuka prostej komórki o składanej konstrukcji, to może wziąć pod uwagę zakup tego urządzenia.

blog comments powered by Disqus