Design i wykonanie
Xiaomi Redmi 4A nie powala wykwintnym designem. Jest jednak elegancki i przede wszystkim wykonany z wysoką dokładnością. Tył oraz ramki smartfona to jedna bryła aluminium. Tylny panel przypomina nieco Xiaomi Mi5, głównie poprzez umiejscowienie kamery. Bryłowo, jest raczej zbliżony do poprzednich smartfonów z serii Redmi. Dostępny jest w kilku kolorach, a ja otrzymałem do testu urządzenie w kolorze złotym, który jest w ostatnim czasie bardzo modny i telefon wygląda w nim ciekawie.
Wymiary Redmi 4A to 139,9x70,4x8,5(mm). Waży dokładnie 131,5g.
Specyfikacja i wydajność
Sercem smartfona jest Snapdragon 425, o taktowaniu do 1.4GHz, oparty na rdzeniach Cortex A53. Wspomagany jest 2GB pamięci RAM oraz układem graficznym Adreno 308, a użytkownik dostaje do dyspozycji 16GB pamięci na dane. Bateria o pojemności 3120mAh pozwala na długą pracę urządzenia na jednym ładowaniu.
System to Android 6.0 Marshmallow, wzbogacony o nakładkę MIUI w wersji 8, która swoją konstrukcją przypomina interfejs iPhona od Apple. Mam tu na myśli to, że wszystkie aplikacje są umieszczone na ekranach głównych. MIUI posiada wiele dodatkowych funkcji, wygląda ciekawie, a co najważniejsze działa bardzo płynnie i nie jest zasobożerny.
Dzięki sporej ilości pamięci RAM oraz wydajnemu procesorowi, Redmi 4A działa niesamowicie płynnie. Po raz pierwszy spotkałem się z taką kulturą pracy w smartfonie za tak małe pieniądze. Owszem, zdarzyły się sytuacje, gdzie telefon pomyślał trochę dłużej, ale nie było to uciążliwe i raczej mało zauważalne dla standardowego użytkownika.
Wbudowaną pamięć można rozszerzyć za pomocą kart microSD do 128GB, lecz w miejsce niej, mamy także możliwość umiejscowienia drugiej karty SIM, dzięki czemu smartfon staje się DualSIMem!
Rankingi najlepszych smartfonów >>>
Ekran
Na froncie umieszczono 5-calowy ekran o rozdzielczości 1280x720, wykonany w technologii IPS, co oznacza, że mamy do czynienia z nieograniczonymi kątami widzenia oraz z przyzwoitą jasnością wyświetlanego obrazu. Kolory są raczej neutralne - nieprzesycone ani wyblakłe.
Kamery
Tylny aparat ma matrycę pozwalającą rejestrować zdjęcia w rozdzielczości 13Mpx i nagrywać wideo w rozdzielczości FullHD. O ile w dobrym świetle zdjęcia wychodzą w miarę OK, to w gorszych warunkach oświetleniowych na zdjęciach pojawia się sporo szumu, a detale uciekają. Co do filmów, mam podobne odczucia.
Lepiej jest w przypadku kamery do selfie. Ta, mimo tego, że ma tylko 5Mpx, to nadrabia jasnością obiektywu f/2.2. Rejestruje dużą ilość szczegółów i dorównuje jakością nawet urządzeniom z wyższej półki cenowej.
Podsumowanie
Mimo tego, że nie jest pozbawiony wad, to Redmi 4A jest na ten moment najlepszym smartfonem budżetowym. Zapewnia niezwykle płynną, pozbawioną zacięć pracę, dobrej jakości kamerę selfie, a także niezwykle dokładne wykonanie. Jest to telefon godny polecenia!
![]() | ![]() | ![]() |