PODPOWIEDZI:

Recenzja Monument Valley 2 - Już Wkrótce Na Androida!

Na brak gier na platformy mobilne nie ma co narzekać. Codziennie do sklepów App Store czy Google Play trafia masa nowych pozycji. Niestety zdecydowanie gorzej jest z ich jakością. Większość developerów tworzy mobilne gry według pewnego schematu: masa reklam, mikropłatności, ograniczona ilość punktów akcji i powtarzalna rozgrywka. Taka gra nie różni się niczym innym, od pozostałych produktów z cyfrowego sklepu. Trafić na interesującą grę za pośrednictwem aplikacji jest bardzo trudne. Dlatego postanowiłem przedstawić perełkę w postaci Monument Valley 2. Zapraszam na recenzję i dalszą część tego materiału.

Apple iPhone 8 Plus

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Grafika
  • Zagadki logiczne
  • Historia
  • Wciąga
  • Możliwość wykonywania rzutów ekranu
  • Muzyka
WADY
  • Brak polskiej wersji językowej
  • Długość gry

Historia

Monument Valley 2 jest kolejną częścią świetnej gry logicznej, wydanej na platformy mobilne w 2014 roku. Jeżeli nie grałeś w jedynkę, to nie masz o co się martwić. Monument Valley 2 opowiada zupełnie nową historię i nie trzeba znać przygód księżniczki Idy z pierwszej części. W sequelu poznamy zupełnie nowych bohaterów: Ro i jej córkę. W grze występuje bardzo mało tekstu, gracz będzie poznawał fabułę, przez krótkie rozmowy z innymi bohaterami oraz przez to co widzi na ekranie. Monument Valley 2 jeszcze bardziej wpływa na emocje niż pierwsza część. Jest także bardziej dojrzalszą opowieścią, bazującą na miłości, zaufaniu i przemijaniu.

Monument Valley 2 - Unoszące się zamki

Rozgrywka

Człon rozgrywki praktycznie się nie zmienił. Zadaniem gracza jest wydostanie się z lokacji, poprzez manipulowaniem otoczenia. Będziemy musieli naginać prawa fizyki, wykorzystywać perspektywę, aby umożliwić bohaterce drogę do wyjścia. Styl inspirowany jest grafikami Mauritsa Cornelisa Eschera. Świat gry jest niezwykle malowniczy i pełen nietypowych konstrukcji. Gracz może wydawać polecenia bohaterce, klikając na ścieżkę. Niekiedy są dostępne specjalne pokrętła służące do manipulowaniem otoczenia. Zagadek środowiskowych jest naprawdę bardzo dużo i raczej nie powinniśmy narzekać na nudę. Podobnie sprawa wyglądała w pierwszej części, jednak tutaj dochodzą nowe elementy rozgrywki. W Monument Valley 2 jest znacznie więcej cutscenek. Muszę przyznać, że takie rozwiązanie jeszcze lepiej wpływa na odbiór gry.

Monument Valley 2 - Architektura

poziom zagadek

Zagadki logiczne pojawiające się w Monument Valley 2 nie należą do najtrudniejszych. Większość z nich przechodzimy podświadomie. Przytrafiają się jednak trudniejsze odmiany, w których będziemy musieli spędzić więcej czasu. Niezwykle podobały mi się momenty, w których kierowaliśmy dwoma bohaterkami jednocześnie. Otwierało to nowe możliwości i zmuszało gracza do trochę odmiennego sposobu myślenia. Pomimo trudności z niektórymi fragmentami rozgrywki, nie potrzebujemy podpowiedzi. W Monument Valley 2 praktycznie nie da się zablokować. Gra jest stworzona w sposób przemyślany i zawsze możemy się cofnąć, gdy coś źle zrobimy. Niestety powoduje to, że gra jest bardzo liniowa. Zagadki rozwiązuje się w jeden określony sposób, przez co przechodząc Monument Valley 2 jeszcze raz, gra niczym nowym nas nie zaskoczy. Jest to bardziej podróż jednorazowa.

Monument Valley 2 - Kierowanie dwoma bohaterkami

grafika

Poziom graficzny aż tak bardzo nie odbiega od pierwszej części. Grafiki są przygotowane w podobny sposób, jednak lokacje są bardziej malownicze. Pełne pastelowych kolorów, dodających specyficznego klimatu. Jasne poziomy przeplatane są z tymi ciemniejszymi. Każda z lokacji ma swoją własną historię. Animacja postaci i obiektów także stoi na wysokimi poziomie. Firma ustwo games zdaje sobie sprawę, że stworzyła piękną grę. Zaimplementowali do gry specjalny tryb do tworzenia screenshotów. Fotografowanie włączyć możemy w niemal każdym momencie. Wystarczy nacisnąć na guzik znajdujący się lewym górnym rogu. Oprócz wykonania standardowych zdjęć, możemy wykonać w kwadratowym formacie, przesunąć czy oddalić kamerę. Następnie przygotowaną tak klatkę możemy zapisać w pamięci telefonu.

Monument Valley 2 - Początek 10 rozdziału

Najlepsze aktualnie telefony komórkowe, sprawdź sam! >>>

wersja android

Monument Valley 2 zdążyło się już zadomowić na iOSie. W App Store aplikacja jest dostępna od dłuższego czasu. Na szczęście posiadacze Androidów otrzymają swoją grę już wkrótce. Aktualnie na stronie sklepu Google Play można złożyć wstępną rezerwację. Kiedy gra oficjalnie ukaże się na tę platformę otrzymamy stosowną informację, w ten sposób na pewno nie przegapimy premiery. Szacowana cena gry będzie zbliżona do tej z iPhona czyli wyniesie coś około 23zł.

Monument Valley 2 - Nietypowe plansze

podsumowanie

Monument Valley 2 to przepiękna gra pod każdym względem. Biorąc pod uwagę grafikę, oprawę dźwiękową, historię i wciągającą rozgrywkę. Pojawiają się nowości w postaci kierowania dwoma bohaterkami jednocześnie oraz dochodzą nowe zagadki środowiskowe. W grze nie sposób się zgubić, przez co gra cierpi na liniowość. Sposób rozwiązania danej zagadki pozostaje taki sam nawet przy późniejszym powrocie do gry. Jednak możemy zauważyć inne aspekty gry, przy kolejnym przechodzeniu Monument Valley 2, które mogliśmy pominąć. Niewątpliwe ogromnym minusem gry jest długość rozgrywki. Pomimo pokaźnej ilości 14 rozdziałów, grę możemy ukończyć w niecałe półtorej godziny. Na sam koniec pozostaje niesmak w postaci braku polskiej wersji językowej. Monument Valley 2 wspiera sporą liczbę lokalizacji, niestety na próżno szukać naszego rodzimego języka. Czy zatem warto zagrać? Moim zdaniem zdecydowanie tak, kupując grę raz nie będziemy otrzymywać reklam czy nie będziemy zachęcani do korzystania z mikropłatności.

blog comments powered by Disqus
Recenzja Monument Valley 2 - Już Wkrótce Na Androida!