PODPOWIEDZI:

Sony Xperia Z [Recenzja]

Długo wyczekiwany smartfon Sony Xperia Z w końcu trafił do nas na testy. Topowy smartfon japończyków zadziwia zarówno wyglądem jak i specyfikacją. Po raz pierwszy Sony zastosowało w swoich smartfonach szkło oraz włókno szklane. Dzięki temu samrtfon nie jest podatny na wodę i kurz, co jest niewątpliwym plusem w dzisiejszych czasach.

Sony Xperia Z

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • 5” wyświetlacz Full HD
  • 2GB pamięci RAM
  • Odporność na wodę i kurz
  • Aparat 13 MP
  • Design
WADY
  • Cena
  • Brak ładowania bezprzewodowego
  • Niewymienna bateria

Wygląd

Wygląd Sony Xperia Z może się podobać nawet największym przeciwnikom Sony. Front oraz tył pokryty został wzmocnionym szkłem mineralnym, które jest odporne na zarysowania oraz na upadki. Xperia Z posiada również certyfikat wytrzymałości IP55/57, który mówi nam, że smartfon jest odporny na kurz oraz zachlapanie jak i na minimalne zanurzenie. Cała obudowa świetnie współgra ze sobą tworząc obraz niesamowitej elegancji oraz dobrego smaku. Całość jest jednak dość duża, ponieważ 5 calowy ekran w jednolitej obudowie waży 146 g. Nie przeszkadza to absolutnie w użytkowaniu. Smartfon trzyma się pewnie w ręce, a jego nagumowane krawędzie pomagają utrzymać go w dłoni. Na uwagę również zasługuje zastosowanie włókna szklanego – z tego nadzwyczaj trwałego materiału stworzona została rama telefonu.

Sony Xperia Z [Recenzja]

Specyfikacja

Specyfikacja to kolejny plus Xperii Z. Ekran o przekątnej 5 cali dysponujący rozdzielczością 1920×1080 pix z technologią Mobile Bravia Engine 2 to aktualnie jeden z ładniejszych oraz zaawansowanych ekranów produkowanych na rynku. Chociaż można się kłócić czy na 5 calach ludzkie oko może zobaczyć różnice w rozdzielczość 1080 p a 720 p to nie możemy zarzucić Xperii wspaniałego odwzorowania oraz głębi barw. Ekran jest ostry (inny nie może być) oraz bardzo dobrze widoczny w słońcu. Sony jeszcze rok temu zarzekało się, że procesory czterordzeniowe nie są potrzebne w smartfonach. Nadszedł chyba ten czas, ponieważ aktualnie jest to pierwszy smartfon Sony z czterema rdzeniami Qualcomm Snapdragon S4 Pro o taktowaniu 1,5 GHz . Jednostka , która działa niezależnie od siebie, dzięki temu pełna moc smartfona wykorzystywana jest tylko wtedy kiedy zaistnieje taka potrzeba. Dodatkowo otrzymujemy 2 GB pamięci RAM oraz procesor graficzny Adreno 320. Oczywiście wszystkie gry aktualnie dostępne na rynku spokojnie chodzą na Xperii. W benchamrku Quandrant Xperia u mnie uzyskała wynik 8000 pkt.

Sony Xperia Z [Recenzja]

Multimedia

Nie sposób ominąć aparatu w Sony Xperii Z o rozdzielczość 13 Mpix. Jednak rozdzielczość to nie wszystko co Sony nam zaprezentowało. Przetwornik Exmor RS pozwala na lepsze zdjęcia, nawet w trudnych warunkach. Trudno powiedzieć czy zasługą dobrych zdjęć jest owy przetwornik, jednak zdjęcia wychodzą fantastycznie. Aparat z łatwością łapie ostrość, kolory są żywe. Xperią Z nakręcimy również film w rozdzielczość FullHD w trybie HDR. Co ciekawe frontowa kamerka o rozdzielczości 2 Mpix również kręci w rozdzielczości 1920×1080 pix.

Opłacalność zakupu smartfona z Chin - Zobacz naszą analizę! >>>

Muzyka w Xperii jak zwykle nie zawodzi. Co chwile Sony coś dołącza do swoich urządzeń aby dźwięk w ich smartfonach był coraz lepszy. Tym razem zastosowano opcje Clear Audio+ ,która działa na zasadzie korektora dźwięku. Sama muzyka wydobywająca się z głośników jest wysoce zadowalająca. Jeszce lepiej jest na słuchawkach. Dopełnieniem jest bardzo intuicyjny odtwarzacz Walkman, z wbudowany equalizerem.

Sony Xperia Z [Recenzja]

Łączność

Trzeba również wspomnieć o łączności bezprzewodowej. Oczywiście prócz Wi-Fi, BT, GPS, Xperia posiada również NFC jak i DLNA. Xperię Z możemy podłączyć np. do telewizora w dwojaki sposób. Łącznością bezprzewodową oraz przewodową poprzez kabel HDMI. Co ciekawe dzięki tej drugiej opcji, na ekranie wyświetli nam się normalny Androidowy interfejs.

System operacyjny

System operacyjny zastosowany w Xperii Z to Android w wersji 4.1.2. z nieco odświeżoną nakładką systemową. Wszystko to wyszło na dobre Sony. Nakładka jest trochę bardziej intuicyjna oraz mniej nuda, z tego powodu, że mamy do dyspozycji dużo motywów kolorystycznych, które w łatwy sposób możemy uruchomić. W każdej możliwej funkcji systemu dodano również skróty do programów, które ułatwiają ogólną nawigacje oraz pracę z smartfonem. Owoc precyzji Sony – tak Japończycy nazwali Xperie Z. Trudno się z nimi nie zgodzić. Samrtfon jest kompletny, za chwilę stanie się bezpośrednim konkurentem najlepszych telefonów na świecie. Aktualnie trudno dopatrzeć się słabych punktów tego telefonu – no może poza ceną, która oscyluje w granicach 2800 zł. Jest to cena astronomiczna jak za smartfona, jednak nie jest absurdalna tak jak w przypadku produktów Apple. Polecam wszystkim, którzy cenią sobie doskonałe wykonanie, oraz wyborne osiągi. Czas zbrojeń w roku 2013 rozpoczął się na dobre…Xperia liderem!

Przykładowe zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

blog comments powered by Disqus