Logitech Brio 4K - Pierwsze spostrzeżenia
Pudełko z zewnątrz wygląda bardzo neutralnie. Z daleka na półce nawet nie zobaczylibyśmy, że w środku siedzi tak mocny sprzęt. W opakowaniu oprócz instrukcji, samej kamerki oraz przewodu USB-C do USB-A nic nie znajdziemy.
Sama kamerka wydaje się w rękach bardzo solidna, przednie szkło powinno dobrze chronić najważniejsze obiektywy, a minimalistyczy design powinien dobrze się wpasować w większość monitorów. Sam montaż kamerki jest warty wspomnienia. Możemy ustawiać ją praktycznie w każdej płaszczyźnie, dzięki czemu nawet na bardzo grubym monitorze znajdzie swoje miejsce i będzie tam bardzo stabilnie siedzieć. Możemy również wyjąć kamerkę i zamocować na zwykłym statywie z gwintem 1/4 cala. Wygląd urządzenia mogę wpisać na plus. Błyszczący przód zakończony szkłem na całej długości oraz piękny szary, matowy tył z wejściem na przewód USB-C wyglądają zaskakująco dobrze.
Logitech Brio 4K - Pierwsze użycie
Jedyne co musimy zrobić aby zacząć używać kamerkę to podłączyć ją do portu USB 3.0. Po wykonaniu tego zadania wszystko się samo zainstaluje, więc nam jedyne co zostaje to włączyć skype’a czy OBS’a, by zobaczyć jak to działa. Jednak zanim do tego dojdziemy warto zainteresować się oprogramowaniem od Logitecha. Po pobraniu z oficjalnej strony producenta możemy zmienić sporo ustawień takich jak pole widzenia, HDR, niwelowanie migotania, szeroki ekran lub możemy pobawić się z kolorami i jasnością.
Sam testowany sprzęt przetestuję bardziej w formie “streamerskiej”, gdyż moim zdaniem tego typu kamerka może być ciekawym wyborem właśnie dla nich. Raczej mało osób jest w stanie wydać ponad 800 zł na kamerkę, której będzie używał tylko do rozmów na skype.
Ranking kamerek internetowych >>>
Logitech posiada również czujniki optyczne jak i podczerwone, więc działa tutaj funkcja Windows Hello. Powiem Wam, że nigdy nie sądziłem, iż będę korzystał z tej funkcji. Windows Hello z tą kamerką działa błyskawicznie, co bardzo dobrze widać na filmie.
Logitech Brio 4K - Jak działa?
Pierwsze wrażenia są bardzo pozytywne. Po ustawienieniu w OBS’ie rozdzielczości 1080p oraz pracy przy 60 klatkach na sekundę mogę zobaczyć bardzo żywy, ostry obraz i bardzo dobrą płynność. Porównując tę kamerkę do chociażby “legendarnej” C920 widzimy, że kolory są o wiele lepsze, a działanie przy świetle o wiele bardziej naturalne. Dodatkowo otrzymujemy lekko ciemniejszą przysłonę, więc mamy trochę mniejszą głębię.
W przypadku przełączenia się na 1080p@30fps uzyskujemy obraz jaśniejszy i oczywiście tak samo dobry. Prawdziwą ostrość obrazu uzyskujemy jednak dopiero przy przełączeniu się na 4K. Musimy pamiętać jednak, że do nagrywania czegoś z użyciem tak sporej rozdzielczości potrzebny jest wyjątkowo mocny PC. Mój Ryzen 1800X miał problem z nagrywaniem samej kamerki z taką rozdzielczością, więc musiałem lekko zejść z presetu.
Przy 4K obraz jest bardzo ostry i praktycznie nie ma problemu by zobaczyć każdy pojedynczy stojący włos na mojej głowie - niestety przynajmniej moim zdaniem 4K w tej kamerce w przypadku streamowania czy nagrywania jest bezużyteczne. Potrzebujemy bardzo mocnego PC’ta, a do tego wszystkiego 4K wciąż nie jest jakimś standardowym formatem i musimy pamiętać o lekkim lagu, który niestety w OBS’ie występuje.
Najlepszą opcją używania tej kamerki jest streamowanie gier oraz używanie kamerki jako małego ekranu w rogu gry. Opcja 1080p@60fps robi genialną robotę. Mamy płynny obraz z dobrymi kolorami i miłą jakością przy dobrym oświetleniu. Przynajmniej dla mnie kamerka działająca w 60 klatkach robi bardzo dobrą robotę względem zwykłej kamerki przy 30 klatkach. Niestety nie wszystko jest tak piękne.
Logitech Brio 4K - Słabe działanie przy złym oświetleniu
Jak pewnie wiecie obraz przy 60 klatkach zawsze będzie ciemniejszy niż obraz w 30 klatkach z tej samej kamery. W przypadku Logitecha bardzo dobrze to widać. Niestety, ale streamowanie z małą kamerką przy 1080p@60fps ze słabym oświetleniem jest okropne. Kamerka ma straszne szumy, które niszczą dosłownie wszystko i nic nie wygląda tak jak powinno. Musimy o tym pamiętać, że jeśli chcemy płynnie streamować przy 60 klatkach to kamerka musi mieć dobre oświetlenie - w innym przypadku zaczną się takie szumy, które widzicie na zdjęciu poniżej.
Logitech Brio 4K - Podsumowanie recenzji
Logitech Brio 4K wydaje się ciekawym wyborem. 60fps daje radę i w przypadku streamowania przy 60 klatkach będzie bardzo miłym dodatkiem. Musimy pamiętać jednak o dobrym oświetleniu, które powinno oświetlać naszą twarz bo w innym razie spotkamy się ze złym obrazem. W przypadku streamowania następną możliwością jest kupno jakiejś zewnętrznej kamery oraz specjalnej “przechwytywarki” np. Avermedii, by obraz z kamery przechwytywać prosto do OBS’a - wtedy mamy obraz jeszcze lepszy i ostrzejszy niż z omawianej kamerki, jednak musimy pamiętać o budżecie, gdyż takie wyjście będzie zwyczajnie o wiele droższe i mniej mobilne niż zwykła kamerka na USB.
Brakuje mi tutaj jednak jednej bardzo ważnej sprawy. Szkoda, że w takiej kwocie nie otrzymujemy możliwości ustawienia ISO, przysłony czy ekspozycji tej kamerki. Myślę, że takie manualne ustawienie pewnych funkcji działałoby o wiele lepiej niż funkcja automatyczna.