PODPOWIEDZI:

Nokia 6600i slide [TEST]

Slider z klasą, tak w skrócie można określić telefon Nokia 6600i slide, który wyposażony został w szeroki wachlarz praktycznych funkcji.

Nokia 6600i Slide

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
3 GŁOSÓW
ZALETY
 • profesjonalna stylistyka i dobrze spasowana obudowa
 • dobry aparat z podwójną lampą błyskową LED
WADY
 • problemy z funkcjonowaniem interfejsu
 • gniazdo microSD umieszczone pod baterią

Jeszcze kilka lat temu nikt nie przypuszczał, że rozsuwane konstrukcje telefonów staną się tak popularne. Dowodem na to, iż slidery mogą być niewielkie oraz nad wyraz eleganckie jest telefon Nokia 6600i slide. Zapoznajmy się nieco bliżej z możliwościami prezentowanej „komórki”.

Nokia 6600i slide

Co w pudełku?

Wraz z telefonem Nokia 6600i slide w zestawie znajdziemy następujące akcesoria:

 • ładowarkę sieciową
 • standardową baterię litowo-jonowa BL-4U o pojemności 1000 mAh
 • słuchawki stereo z wbudowaną w przewód anteną
 • kabel do transmisji danych
 • kartę microSD 1GB
 • instrukcję obsługi w języku polskim
 • kartę gwarancyjną
 • ulotkę Nokia Ovi

Powyższe akcesoria umieszczone są w specjalnie wyprofilowanym kartonie, którego konstrukcja przekłada się na zabezpieczenie przed uszkodzeniem każdego z detali.

Nokia 6600i slide

Wygląd / Obudowa

Dzięki niewielkim gabarytom telefon zaliczany jest do mniejszych sliderów na rynku. Po rozsunięciu obudowy ukazuje się plastikowa klawiatura w tradycyjnym układzie znaków. Odczuwałem jednak pewien dyskomfort, gdyż stosunkowo niewielkie wymiary urządzenia utrudniały mi stabilne utrzymanie telefonu w trakcie pisania smsa. Powyższa sytuacja nie powinna wystąpić u osób o mniejszych dłoniach. Jeżeli chodzi o wykonanie, to w przypadku modelu 6600i slide mamy do czynienia z „najwyższą półką”. Perfekcyjnie spasowane elementy oraz ergonomiczne kształty nadają obudowie specyficzny wygląd. Do budowy korpusu wykorzystano metal oraz plastik, których staranna kompozycja plusuje na korzyść urządzenia. Poza czterema klawiszami oraz 5-funkcyjnym nawigatorem producent nie umieścił w obudowie żadnego innego przycisku funkcyjnego.

Aktualne rankingi polecanych smartfonów

Nokia 6600i slide

Minusem jest gniazdo microSD zlokalizowane pod baterią. Rozszerzenie pamięci dyskowej telefonu (nawet do 16GB) wiąże się zatem z koniecznością wyłączenia telefonu i wyjęcia akumulatora. Gniazdo microUSB w przeciwieństwie do gniazda zasilania zostało zabezpieczone zaślepką ochronną. Takie rozwiązanie z pewnością wydłuży żywotność styków gniazda. Klapka od baterii jest wykonana z metalu, który bardzo dobrze chroni akumulator. Przykra sytuacja spotka nas w momencie zdjęcia klapki – bateria sama wypada. Trudno stwierdzić, czy powyższa sytuacja jest typowa dla tej serii telefonów, czy występuje jedynie w testowanym modelu. Pamiętajmy, zatem o wyłączeniu telefonu przed zdejmowaniem klapki od baterii. Kolejnym minusem jest mechanizm rozsuwający obie części telefonu. Występują pewne luzy, który sprawiają, iż po rozsunięciu górna powierzchnia delikatnie się odgina. Być może omawiane, niekorzystne zjawisko powstało wskutek morderczych testów poprzednich recenzentów, wyładowujących swoje frustracje na powyższym telefonie. Abstrahując od powyższego, Nokia 6600i slide jest dostępna w dwóch wersjach kolorystycznych: czarnej i srebrnej, a zatem mamy niewielkie pole manewru, jeśli chodzi o stylistykę.

Wyświetlacz

Nokia 6600i slide została wyposażona w kolorową matrycę TFT o przekątnej 2,2”, wyświetlającą kolory w głębi do 16,7 mln kolorów oraz rozdzielczości QVGA (320 x 240 pikseli). Poruszając się po interfejsie urządzenia zauważymy, iż barwy są nasycone, a czcionka wyraźna i czytelna. Zastosowany materiał wyświetlacza jest podatny na pozostawianie odcisków palców oraz na zarysowania, a zatem powinniśmy uważać, gdzie przechowujemy nasz telefon. Jeżeli chodzi o spasowanie ekranu z korpusem telefonu, to trzeba przyznać, że producent dołożył do tego wszelkich starań.

Aparat fotograficzny

W górnej części rewersu obudowy znajdziemy aparat cyfrowy posiadający matrycę 5MPx z 8x zoomem cyfrowym, autofocusem oraz posiłkujący się podwójną lampą błyskową LED. Wbudowany flash pozwoli na wykonanie zdjęcia w ciemności, przy czym fotografia będzie mało wyostrzona. Aparat posiada również opcję aktywacji trybu nocnego, samowyzwalacza, dodania efektów artystycznych oraz korekty balansu bieli. W trybie wideo telefon umożliwia rejestrację plików w formacie 3GP w maksymalnej rozdzielczości 640 x 480 pikseli z szybkością 30kl/s. Jakość rejestrowanych materiałów jest całkiem niezła przy dobrym oświetleniu. Przy małej ilości światła daje o sobie znać szum oraz pikselizacja, przez co obraz jest mało wyraźny. Podczas nagrywania filmików możemy regulować wartość zbliżenia, wykorzystując zoom cyfrowy. Przy braku dobrego oświetlenia oraz wykorzystując maksymalne zbliżenie, rejestrowane są jedynie niewyraźne kontury i mało czytelny tekst.

Jak wykonać najlepsze zdjęcie telefonem >>>

Nokia 6600i slide

Interfejs / Funkcje

W celu komunikacji ze światem telefonii komórkowej, model 6600i slide wspiera 4-zakresowy standard GSM z automatyczną zmianą zakresu oraz WCDMA w pasmach 850/2100. Jest to zatem telefon na miarę 3G. Bezprzewodową wymianę danych zapewnia technologia Bluetooth 2.0 oraz GPRS. Wbudowana pamięć telefonu o pojemności 20MB może zostać powiększona do 16GB dzięki zewnętrznym nośnikom pamięci. Wbudowany odtwarzacz MP3 bez problemu wykrywa 5 popularnych formatów plików muzycznych (.mp3, .wma, .aac, eAAC, eAAC+), a dołączone słuchawki cechują się akustyką, która powinna zadowolić przeciętnego użytkownika. Jeżeli chodzi o jakość dźwięku wbudowanego głośnika, to znajduje się ona raczej na średnim poziomie. Przy maksymalnej głośności speaker trzeszczy, nieco zniekształcając dźwięk. Jeżeli chodzi o pracę interfejsu, to wydajność nie powala na kolana.

Przyciskając klawisz, zostaniemy przeniesieni do wybranej zakładki dopiero po dłuższej chwili. Próba szybkiego przemieszczania się po piktogramach głównej menu kończy się spowolnieniem pracy telefonu. W trakcie realizacji procedury testowej telefon 2-krotnie się zawiesił. W tym czasie nie reagował i odłączył się całkowicie od sieci komórkowej (brak wskaźnika poziomu sygnału). Oprogramowanie powróciło samodzielnie do stanu pełnej funkcjonalności po ok. 3 minutach. Nie zmienia to jednak faktu, iż taka sytuacja nie powinna mieć miejsca w żadnym telefonie. Plusem jest stylistyka oraz układ menu. Każdej z funkcji jest przypisana animowana ikona, która w skrócie informuje nas, z jaką opcją będziemy mieli do czynienia. Intuicyjnie rozmieszczone zakładki pozwalają na szybkie zapoznanie się z szeroką gamą możliwości telefonu nawet osobom, które nie obcują zbytnio z telefonem komórkowym.

Nokia 6600i slide

600i slide pozwala również na podłączenie zewnętrznego modułu GPS, dzięki technologii Bluetooth. Dedykowana przeglądarka internetowa Nokia nie jest zbyt zaawansowanym oprogramowaniem, jednakże pozwoli na bezproblemowe zapoznanie się z treścią wybranej strony. Radio FM z funkcją RDS po podłączeniu zestawu słuchawkowego pozwoli na odsłuchanie ulubionej audycji radiowej lub zapoznanie się z aktualnościami. Opcja dyktafonu umożliwi zarejestrowanie np. rozmowy, a długość nagrania ograniczona jest jedynie pojemnością pamięci. Do wideo rozmów w rozdzielczości VGA posłuży druga kamera, zlokalizowana nad wyświetlaczem. Dzięki wbudowanym aplikacjom mamy bezpośredni dostęp do serwisów: YouTube, Facebook, MySpace, wyszukiwarki plików czy konwertera jednostek. Wolny czas umilą wbudowane gry Java, które domyślnie zrzeszają takie tytuły jak: Bounce Tales, Brain Champion, Snake III oraz Seasweeper Moją uwagę przykuła pozycja Brain Champion, w której znajdziemy mnóstwo ćwiczeń zwiększających wydajność poszczególnych części mózgu odpowiadających za wizualizację, pamięć, obliczenia oraz logiczne myślenie.

Bateria

W telefonie Nokia 6600i slide użyto standardowego ogniwa litowo-jonowego o pojemności 1000mAh, które według producenta pozwala na utrzymanie telefonu w stanie gotowości przez blisko 350h (GSM) lub na realizację blisko 4h ciągłych rozmów (GSM). Wartości uzyskane w praktyce były zbliżone do danych teoretycznych.

Podsumowanie

Slider z klasą, tak w skrócie można podsumować prezentowany telefonNokia 6600i slide. Mimo profesjonalnego wyglądu i szerokiej gamy oferowanych funkcji, telefon może odmówić posłuszeństwa w najmniej oczekiwanym momencie. Jeżeli cenimy sobie niezawodność oraz wysoki komfort pracy, warto zapoznać się z innymi telefonami w podobnym przedziale cenowym.

blog comments powered by Disqus