PODPOWIEDZI:

Test MSI GTX 1660 GAMING X - Czy prestiżowy średniak ma sens?

Test MSI GTX 1660 GAMING X pokazał, że nawet w średnim segmencie cenowym można otrzymać kartę graficzną do gier, która stylistyką wybija się ponad konkurencję.

MSI GeForce GTX 1660 GAMING X 6G

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Wysoka kultura pracy
  • Świetny design
  • Dobra wydajność w 1080p
  • Niski pobór prądu
WADY
  • Cena jest stosunkowo wysoka

Test MSI GTX 1660 GAMING X zmienia definicję wydajności w średnim segmencie, bo następca GTX 1060 odczuwalnie podniósł poprzeczkę zarówno efektywności prądowej, jak i samej stylistyki.

Jego cena potrafi jednak ostudzić wszelkie emocje, bo przebija niejedną podstawową edycję GTX 1660 Ti, której nie ma jak pokonać w testach w grach.

Nie wszystkie karty graficzne do 1700 zł wyglądają oszałamiająco, ale to nie oznacza, że testowany dziś GTX 1660 nie będzie odpowiedni dla Ciebie.

Czy drogi GTX 1660 jest zbyt blisko GTX 1660 Ti, by miał sens? To zależy właśnie od Twoich preferencji, bo może okazać się, że nie chodzi Ci tylko o czystą moc obliczeniową!

Sprawdź aktualną cenę MSI GTX 1660 GAMING X!

MSI GTX 1660 GAMING X oferta dla Ciebie mediaexpert

MSI GTX 1660 GAMING X - Stylistyka

MSI GTX 1660 GAMING X jest jedną z droższych edycji tej karty graficznej na rynku, ale w zamian dostarcza bardzo atrakcyjną stylistykę. Czarne wentylatory TORX 3.0 połączone z motywami karbonu i szarymi obwolutami prezentują się rewelacyjnie.

MSI GTX 1660 GAMING X - karta graficzna z RGB

Dodając do tego łunę podświetlenia RGB, bijącego z wąskich listw oraz panelu na boku, dostajesz na prawdę ciekawą wizualnie kartę graficzną.

Backplate w MSI GTX 1660 GAMING X

W prestiżowym wydaniu znalazł się także szary backplate z czarnym logiem smoka, który dodaje testowanemu średniakowi powagi.

Kultura pracy

Płacąc znacznie więcej za kartę graficzną ze średniego segmentu, dostajesz świetną kulturę pracy. Pomimo pełnego obciążenia i niesprzyjających warunków, zaserwowanych przez obudowę z litym panelem przednim, ta karta graficzna jest niesłyszalna.

Uznałem, że takie środowisko jest realistyczne dla tej konstrukcji, bo potencjalni klienci będą przede wszystkim stawiać na wygląd swojej jednostki, a szklane fronty są teraz w modzie.

Cicha karta graficzna od MSI

Podczas spoczynku testowanego GTX-a 1660 GAMING X od MSI jego wentylatory pozostają wyłączone. System fan stop, nazwany szumnie Zero Frozr w przypadku smoczej marki, jest przyjemnym dodatkiem, który dodatkowo poprawia ogólną kulturę pracy.

Co prawda i bez niego w spoczynku wiele kart graficznych z niskim poborem prądu może pochwalić się prawie znikomą głośnością, ale w bardzo małych obudowach pod płyty główne ITX to rozwiązanie będzie się świetnie sprawdzało.

Temperatura i taktowanie MSI GTX 1660 GAMING X

Podczas testów w grach nasz prestiżowy średniak nie przebił 73 stopni Celsjusza, utrzymując przy tym stabilne taktowanie na poziomie 1950 MHz. Tańsze modele nie będą mogły pochwalić się tak jednostajną pracą, utrzymując przy tym ciszę w działaniu.

Platforma testowa

Idąc za głosem rozsądku, do platformy testowej użyłem procesora AMD Ryzen 5 3600 osadzonego na płycie głównej MSI B450 A-PRO MAX. To wszystko zamknąłem w obudowie Aerocool TOR z bogatym RGB oraz przeszklonym panelem przednim.

Obudowa Aerocool TOR RGB - platforma testowa

Dzięki temu uzyskałem niezbyt sprzyjające termicznie, ale realistyczne dla tego typu karty graficznej warunki. Tak jak już wspominałem, jest to propozycja dla osób, które ponad czystą wydajność stawiają swoje poczucie estetyki.

Platformę testową dopełniły dwie kości pamięci ADATA XPG o łącznej pojemności 16 GB i taktowaniu 3200 MHz oraz tandem 256-gigabajtowego dysku SSD ADATA SU800 z 1-terabajtowym HDD od WD.

Wydajność MSI GTX 1660 GAMING X w grach

Wydajność MSI GTX 1660 GAMING X mierzyłem w rozdzielczości 1920x1080, bo ta karta graficzna została stworzona właśnie dla niej. Jestem przekonany, że decydując się na średniej klasy komputer, będziesz raczej mierzył w monitor ze 144 Hz niż taki z wyższą rozdzielczością.

We wszystkich ogrywanych tytułach pozostałem na ustawieniach Ultra. W przypadku GTA V do pełnego obciążenia karty graficznej skorzystałem z MSAA x4, a przy Forza Horizon 4 MSAA x2. W ramach porównania sprawdź premierowy test RX 590 z Ryzenem 5 2600X, bo to bliska konkurencja.

GraFPS
FPSŚrednie1% Min.
Metro Exodus5946
Fortnite10779
World of Tanks11584
PUBG7559
GTA V Online6837
Rainbow Six Siege176143
Battlefield V8667
Hitman 27842
Wiedźmin 3: Dziki Gon (Novigrad)8760
Wiedźmin 3: Dziki Gon (Las i Bagna)6960
The Division 26249
Overwatch171123
Apex Legends10155
Forza Horizon 410691

Wyniki jasno pokazują, że GTX 1660 bez problemu radzi sobie zarówno z najnowszymi grami, jak i tymi po dziś dzień popularnymi. W końcu tytuły e-sportowe mają znacznie dłuższy cykl życia i to właśnie dla nich sięga się po monitory z wyższą częstotliwością odświeżania.

Zarówno przy Overwatch, jak i Rainbow Six Siege przeważnie przebijałem na tej konfiguracji 144 FPS, a CS:GO nawet nie było sensu sprawdzać. Jego wydajność możecie obejrzeć przy okazji premierowego testu komputera od Actina z Ryzenem 5 3600 i RX 5700 XT.

MSI GTX 1660 GAMING X - podsumowanie

Każdy ranking kart graficznych, który napisałem na łamach portalu, bierze głównie pod uwagę stosunek wydajności do ceny, szczególnie gdy tyczy się tańszych kart graficznych. W tym przypadku na ręce dostałem kompletną odwrotność tego założenia i z początku miałem bardzo mieszane uczucia co do tej konstrukcji.

MSI GTX 1660 GAMING X - porty

Udało mi się jednak wejść w buty człowieka, który chce przede wszystkim podziwiać swój komputer, a w kwestii wydajności wystarczy mu płynna rozgrywka w 1080p. Wtedy znów w mojej głowie dokonał się obrót o 180 stopni, bo zdałem sobie sprawę z tego, że takich czytelników nie wolno za to w żaden sposób piętnować.

Znakomita większość fanów sprzętu komputerowego powie, że to głupia i "przepłacona" karta graficzna, którą kupują tylko mało połapani w temacie, ale dla mnie przez pryzmat może i nawet Twoich potrzeb, ona staje się ideałem.

Jeżeli więc podoba Ci się wizualnie MSI GTX 1660 GAMING X, a celujesz dodatkowo we wzorową kulturę pracy i sensowną wydajność w 1080p, to masz moją rekomendację.

Jeżeli zaś szukasz maksymalnej ilości klatek za każdą wydaną złotówkę, to jesteś pod złym adresem.

MSI GTX 1660 GAMING X - wyróżnienie za kulturę pracyMSI GTX 1660 GAMING X - wyróżnienie za Design

MSI GTX 1660 GAMING X - ocena 5/5

blog comments powered by Disqus
Test MSI GTX 1660 GAMING X - Czy prestiżowy średniak ma sens?
Autor: Paweł Rudy