PODPOWIEDZI:

MSI PS63 Modern - Recenzja lekkiego laptopa z dużą baterią

Mały laptop z dużą baterią, która wytrzyma nawet 11 godzin, przyda Ci się zarówno w pracy, jak i na wakacjach. MSI PS63 Modern spełni Twoje potrzeby, oferując przy tym ciekawą stylistykę i niską wagę.

MSI PS63 Modern

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
2 GŁOSÓW
ZALETY
  • Ciekawa stylistyka
  • Długi czas pracy na baterii
  • Wysoka kultura pracy
  • Przyjemna klawiatura
WADY
  • Nierównomiernie podświetlenie matrycy
  • Brak Thunderbolt 3
  • Kamerka 720p

MSI PS63 Modern jest laptopem przeznaczonym dla bardzo specyficznej grupy odbiorców, która ponad wszystko stawia mobilność i stylistykę, ale oczekuje też przyzwoitej wydajności. Połączenie takich atrybutów nie należy do prostych, jednak laptop od MSI podejmuje dzielnie to wyzwanie.

MSI PS63 Modern - recenzja laptopa

Nie będzie to jednak sprzęt odpowiedni dla zapalonych graczy, bo na pokładzie znalazł się GTX 1050 Max-Q. Jego obecność znacznie ułatwi pracę profesjonalistom, którzy potrzebują drobnej akceleracji sprzętowej, ale najnowsze gry AAA potrzebują większej mocy do komfortowej rozgrywki. Możesz rzucić okiem na ranking laptopów, w którym znajdziesz bardziej odpowiednie propozycje.

i7-8565U + GTX 1050 Max-Q - Shadow of the Tomb Rider

Na ustawieniach średnich w Shadow of The Tomb Raider przy natywnej rozdzielczości (1920 x 1080) z MSI PS63 Modern udało mi się wycisnąć średnio 30 FPS. Było to więc konsolowe doświadczenie, które dla niektórych jest wystarczające, jednak jako przedstawiciel PC Master Race chciałbym widzieć tą wartość, tylko że podwojoną.

Umówmy się więc, że jest to recenzja laptopa nie dla graczy, a profesjonalistów, którzy znacznie bardziej cenią sobie dobre odwzorowanie kolorów przez matrycę i długi czas pracy na baterii, niż potencjał do ogrywania premier ze stajni Ubisoft czy CD Projekt Red. Do takich zadań można sobie sprawić MSI GS65 Stealth, którego mam zamiar na kanale jeszcze przetestować.

Sprawdź cenę testowanego laptopa:

MSI PS63 Modern oferta w sklepie

MSI PS63 Modern – stylistyka i jakość wykonania

Prestiżowy notebook od MSI wyróżnia się z tłumu przede wszystkim za sprawą granatowych, metalicznych krawędzi, które okalają jego klapę matrycy, touchpad i kadłubek. Dzięki tak poprowadzonym liniom mamy do czynienia z mało krzykliwą, ale ciekawą stylistycznie maszyną, która wyróżni się w tłumie nudnych, prostych laptopów biznesowych.

MSI PS63 Modern - klapa matrycy

Zarówno klapa matrycy, jak i palmrest, wykonane są z aluminium, natomiast reszta kadłubka to już plastik. Nie ukrywam, że wolałbym w pełni aluminiową konstrukcję, niemniej tworzywo sztuczne na spodzie nie rzuca się w oczy. Nie mogę mu też zarzucić braku wytrzymałości, bo cała konstrukcja i tak trzyma się sztywno na płycie klawiatury.

Zawiasy w MSI PS63 Modern działają wręcz wzorowo, utrzymując pozycję klapy przy dowolnym kącie odchylenia w granicy 140 stopni.

15,6-calową, matową matrycę IPS o rozdzielczości Full HD okala wąska ramka, w której ukryto kamerkę internetową o porażającej rozdzielczości 720p. Nie potrafię tego przepuścić, bo rozmawiamy właśnie o notebooku za ponad 5000 zł. Rozumiem, że tanie laptopy dla graczy mogą pozwolić sobie na takie ustępstwa, bo z tej funkcji rzadko się w nich korzysta, ale przy multimedialnym kombajnie do pracy w terenie jest to nieporozumienie.

MSI PS63 Modern - kamerka

Przejdźmy jednak do klawiatury, bo ta jest z kolei mocną stroną prestiżowego notebooka od MSI. Co prawda zabrakło w niej NumPada, ale mamy za to trzystopniowe podświetlenie i naprawdę przyjemny skok, do którego zdążyłem się już przyzwyczaić.

Przyznam szczerze, że jest to jedna z lepszych klawiatur w notebooku, z jaką miałem do czynienia. Ustępuje jedynie wręcz wzorcowej konstrukcji z recenzji Lenovo X1 Carbon, która wygrywa nieco głębszym skokiem.

MSI PS63 Modern - klawisze funkcyjne

W samym rozstawie klawiszy także nie znalazłem ewidentnych wad, bo do wszystkiego można z czasem przywyknąć. Nawet niestandardowe przeniesienie klawiszy funkcyjnych z sekcji od F1 do F12 na prawą kolumnę przyjmuję za dobrą monetę, bo skraca się dzięki temu odległość między nimi, a aktywującym ich działanie „Fn”.

Test ASUS FX705GD pokazał, że jego rozkład klawiszy nie pozwoli na tak łatwą zmianę głośności podczas gry, bo wymaga do tego zaangażowania dwóch rąk. Przy MSI PS63 Modern wszystko mamy w zasięgu jednej.

Co do touchpada, to ten jest nieco szerszy, a w jego lewym górnym rogu zaimplementowano czytnik linii papilarnych. Wolałbym zobaczyć go na włączniku ale to już kwestia gustu. W gładziku od MSI zatopione są dwa klawisze, których aktywację obwieszcza słyszalne kliknięcie. Sama powierzchnia jest przyjemnie śliska, więc nie będzie sprawiała Wam żadnych kłopotów.

MSI PS63 Modern - touchpad

Głośniki w MSI PS63 Modern usytuowane są pod palmrestem i grają zupełnie przeciętnie. Cierpią na brak niskich tonów jak wszystkie małe konstrukcje, fizyki nie da się oszukać. Ich sytuacje poprawia nieco oprogramowanie Nahimic, jednak wciąż nie jest to pełne brzmienie.

MSI PS63 Modern - mikrofony i kamerka

Nieźle radzą sobie za to stereofoniczne mikrofony, które także można skonfigurować przez narzędzie od Nahimic. Wycięcie odgłosów tła i lekkie podbicie środka przyda się przy telekonferencjach.

MSI PS63 Modern - porty

Jeżeli chodzi o porty, to na prawej krawędzi znalazło się HDMI, USB 3.1 Gen 2 Type-C z obsługą wyjścia wideo, USB 3.1 Gen 1 Type-A i gniazo 3,5 mm łączące w sobie mikrofon i słuchawki.

Na lewej krawędzi mamy dwa USB Type-A 3.1 Gen 1 i slot na karty microSD.

MSI PS63 Modern – jakość matrycy

MSI PS63 Modern jest reklamowany jako laptop dla grafików, fotografów, projektantów i innych twórców, którzy wymagają poprawnego odwzorowania kolorów. Wypadałoby więc, aby za tak bezpośrednim przekazem szły rozwiązania technologiczne, które go ugruntują.

Laptopy gamingowe do 5000 zł mają swoje zadziorne atrybuty w postaci karbonowych wstawek, podświetlonych logotypów i specyficznych czcionek. Co więc będzie znakiem rozpoznawczym Moderna?

Już przy pierwszym odpaleniu laptopa przywita nas artystyczna tapeta z dużym napisem „Prestige”, która ma wprawiać w twórczy nastrój. Potem robi się tylko lepiej, bo MSI nie poprzestało na powitalnym obrazku. Bazowo otrzymujemy też zestaw dwóch aplikacji, przygotowanych specjalnie dla tej serii.

MSI True Color - oprogramowanie do kalibracji matrycy

Pierwszą z nich jest MSI True Color, która pozwala na dopasowanie profilu monitora do konkretnego zadania, takiego jak oglądanie filmu, granie, aplikacje biurowe, projektowanie czy wreszcie odwzorowanie przestrzeni kolorów sRGB.

W narzędziach możecie połączyć programy z konkretnymi profilami kolorów oraz skalibrować monitor, jeżeli posiadacie jeden z trzech kolorymetrów: X-Rite i1Display Pro, SpectraCal C3 lub SpectraCal C6.

MSI True Color - obsługiwane kolorymetry

Zdecydowałem się przetestować tą funkcjonalność i muszę przyznać, że kalibracja jest przeprowadzona w sposób uproszczony, bo na 64 kolorach, a jej wyniki nie są zebrane w żaden komunikat czy raport. Nie dowiemy się więc jakie realne pokrycie przestrzeni kolorów sRGB mamy i jak wygląda współczynnik ΔE.

MSI True Color - wyniki kalibracji

Pozytywnym aspektem działania kalibracji przez aplikację MSI True Color jest fakt, że ta wpływa też na wyjście HDMI. Jeżeli podpinacie często zewnętrzny monitor, to możecie sobie stworzyć dla niego profil. Co prawda będziecie ograniczeni do rozdzielczości 4K@30Hz, ale przy pracy ze zdjęciami nie będzie to wielkim problemem.

MSI PS63 Modern - kalibracja matrycy kolorymetrem

Chcąc uzyskać większą przepustowość sygnału wideo, możecie zawsze sięgnąć po przejściówkę na USB-C, jako że tym portem MSI PS63 Modern także podaje obraz. Polecałbym od razu wyposażyć się w taką, która łączy w sobie DisplayPort i RJ-45, bo te porty nie zmieściły się w smukłą, prestiżową linię.

MSI PS63 Modern - pokrycie sRGB

Tak jak wcześniej wspominałem, kalibracja przeprowadzona przez MSI True Color pozostawiła we mnie spory niedosyt, więc sięgnąłem po program DisplayCAL, by dostarczyć Wam podstawowych informacji o jakości odwzorowania kolorów przez matrycę. W MSI True Color wybrałem tryb „Projektant”, by samodzielnie dopasować RGB i jasność, po czym przeszedłem do właściwej kalibracji.

MSI PS63 Modern po kalibracji
Luminancja252,1 cd/m2
Czerń0,228 cd/m2
Kontrast1105,7:1
Średnia ΔE*762,65
Maksymalna ΔE*7616,38
Średnia ΔE*1000,95
Maksymalna ΔE*1004,61
Pokrycie sRGB85,8 %
Przestrzeń sRGB95,6 %
Pokrycie Adobe RGB62,6 %
Przestrzeń Adobe RGB65,9 %
Pokrycie DCI-P366,9 %
Przestrzeń DCI-P367,7 %

MSI PS63 Modern - podświetlenie matrycy

MSI PS63 Modern - podświetlenie matrycy

Można powiedzieć, że MSI PS63 Modern ma całkiem niezłą matrycę. Co prawda daleko jej do standardu referencyjnych monitorów rodem z Hollywood, ale to już zupełnie inna półka cenowa.

Co do jednolitości podświetlenia matrycy, to ta na ogół wyglądała dobrze, choć w mojej sztuce prawy dolny róg był znacznie ciemniejszy. Możliwe, że trafiła mi się taka rodzynka, ale trudno jest pominąć tę wadę w ogólnym rozrachunku.

MSI PS63 Modern – wydajność i kultura pracy

Połączenie Intel Core i7-8565U z NVIDIA GTX 1050 Max-Q, które znalazło się w MSI PS63 Modern, jest przede wszystkim odpowiedzią na bardzo mały rozmiar i wagę tego laptopa. Zmieszczenie się w 1,7 kg z 15,6-calową matrycą wymagało poświęceń w postaci zminiaturyzowanego systemu chłodzenia. Laptopy do 2500 zł mogą być lżejsze, jednak będą miały też mniejszą przestrzeń roboczą.

Cieszy mnie to, że MSI było konsekwentne w swym zamyśle i do kompaktowego laptopa dołączyło też niewielką, 90-watową ładowarkę, a na jego pokładzie umieściło port USB zgodny ze standardem QuickCharge 3.0 od Qualcomm. Dzięki temu jestem w stanie pogodzić się z nieco słabszymi komponentami, które otrzymujemy w zamian za lepszego towarzysza podróży.

MSI PS63 Modern - ładowarka

Przyjrzyjmy się teraz wynikom benchmarków. Przed wszelkimi testami przeprowadziłem undervolting procesora w programie Intel Extreme Tuning Utility w wersji 6.4.1.19. (Nowsza wersja nie działa)

Core Voltage OffsetTurbo Boost Power MaxTurbo Boost Short Power Max
-100 mV23,500 W38,000 W

Undervolting w przypadku tej konstrukcji jest wskazany, bo MSI ponad wszystko postawiło kulturę pracy, poświęcając przy tym przepływ powietrza. Wentylatory dzięki temu nie są głośne, ale temperatury podzespołów mamy przez to odpowiednio wyższe. Aluminiowy palmrest też nagrzewa się znacznie przy wylotach systemu chłodzenia. Na szczęście mało ciepła przechodzi na klawiaturę, więc nie będzie Was parzyła w palce.

MSI PS63 Modern - undervolting

Moje ustawienia undervoltingu pozwoliły też ograniczyć pobór prądu z 94 W do 90 W. Co prawda nie jest to szczyt optymalizacji pod tym względem, ale odbył się on niewielkim kosztem, poprawiając przy tym nieco taktowania procesora.

Istnieje też możliwość zastosowania wartości:

Core Voltage OffsetTurbo Boost Power MaxTurbo Boost Short Power Max
-100 mV15,000 W30,000 W

Dzięki nim poprawicie jeszcze bardziej kulturę pracy, ograniczając przy tym temperaturę procesora do około 84 stopni Celsjusza. Niestety odbędzie się to kosztem około 500 MHz taktowania, jednak w wielu przypadkach ten mankament będzie do przyjęcia. Dla porównania test renderowania BMW w Blenderze przy tych ustawieniach trwał 14:35.02, podczas gdy na mniej konserwatywnych limitach udało się go ukończyć w 11:57.03.

Jeżeli chłodzi o głośność pracy MSI 63 Modern, to w spoczynku jest on praktycznie bezgłośny, ale przy obciążeniu już daje o sobie znać, generując 42,3 dBa.

Wyniki testów MSI PS63 Modern

Sprawdźmy teraz jak MSI PS63 Modern poradzi sobie w zadaniach, do których został stworzony. Do tego celu użyłem paru testów syntetycznych, które dadzą nam dobry obraz jego możliwości.

PC Mark 10

PC Mark 104286
Web Score7575
Photo Score4232
Spreadsheet Score8884
Digital Content Creation4060
Apps Score8750
Video Score3773
Essentials7505
Chat Score6379
Writing Score5542
Productivity7016

Fire Strike

Fire Strike5447
Graphics Score5972
Physics Score10729
Combined Score2272

Time Spy

Time Spy1852
Graphics Score1703
Physics Score3683

SPECviewperf13 (1900x1060)

3dsmax-0637.59
catia-0536.85
creo-0239.72
maya-0565.43
medical-0217.31
showcase-0229.65
snx-08.09

Blender

Classroom41:16.73
BMW11:57.03

Cinebench R20.040

Cinebench R20.0401443

Wyniki wydajności MSI PS63 Modern nie odchodzą daleko od konkurencyjnych konstrukcji, szczególnie po przeprowadzeniu undervoltingu, do którego Was gorąco namawiam. Widać, że nie jest to potencjał profesjonalnej, dużej stacji roboczej, ale na mobilne rozwiązania z tą mocą w tak niskiej wadze będziemy musieli jeszcze parę dobrych lat poczekać.

MSI PS63 Modern – bateria

Bateria w MSI PS63 Modern posiada pojemność 80 Wh, co przełożyło się na 13 godzin i 49 minut działania w spoczynku przy trybie samolotowym i obniżonej jasności matrycy. Ciągłe obciążenie komputera z pełną jasnością matrycy pozwoliło mu działać przez 2 godziny i 36 minut.

W ramach testu przez jeden dzień używałem jedynie małego laptopa od MSI i udało mi się z niego wycisnąć nieco ponad 11 godzin przy przeglądaniu stron internetowych, Social Media i YouTube. Jasność matrycy ustawiłem na połowę i miałem cały czas odpalone Wi-Fi.

Mogę śmiało powiedzieć, że jeżeli chodzi o czas pracy na baterii, to MSI PS63 Modern radzi sobie całkiem nieźle w tej konfiguracji. Możliwość pracy przez cały dzień z dala od gniazdka do mnie przemawia, szczególnie patrząc z perspektywy klienta, w którego MSI z tą konstrukcją celuje.

MSI PS63 Modern – podsumowanie

MSI PS63 Modern jest bardzo mobilnym laptopem multimedialnym, który pozwala na długą pracę z dala od gniazdka. Połączenie niskonapięciowego i7-8565U z GTX 1050 Max-Q dało przyzwoitą wydajność, choć polecałbym zrobić undervolting, by wycisnąć jeszcze więcej z jego krzemu.

Stylistycznie także jest nienagannie, choć część z Was może wymagać w pełni aluminiowej obudowy. W tym przypadku dolna partia kadłubka jest z plastiku, co moim zdaniem nie jest wielkim przewinieniem.

MSI PS63 Modern - opinia

Pochwalić muszę szeroki touchpad, na którym dobrze mi się pracowało, oraz wąskie ramki wokół matrycy. A jak już o niej mowa, to ta może pochwalić się odwzorowaniem przestrzeni kolorów sRGB na poziomie 85,8 %. Co prawda daleko jej do ideału, ale wielu mniej wymagających użytkowników będzie używało jej z przyjemnością.

Co do portów, to mam jedno zażalenie, a jest nim brak Thunderbolt 3. Nie rozumiem, dlaczego ten nie znalazł się na którejś z wąskich krawędzi PS63 Modern, bo znacznie zwiększyłby jego potencjał i gamę zastosowań.

Podsumowując, jeżeli szukacie lekkiego, ładnego laptopa z dużą matrycą i długim czasem pracy na baterii, warto rozważyć tą propozycję od MSI, jednak nie spodziewajcie się po nim wielkiej mocy w grach. Jest to jednak maszyna bardziej multimedialna i do pracy, więc miejcie to na uwadze podejmując ostateczną decyzję.

MSI PS63 Modern - designMSI PS63 Modern - mobilność

MSI PS63 Modern - ocena końcowa

blog comments powered by Disqus
MSI PS63 Modern - Recenzja lekkiego laptopa z dużą baterią
Autor: Paweł Rudy