PODPOWIEDZI:

Test Lenovo X1 Carbon - Bezpiecznego Ultrabooka dla biznesu

Jeżeli szukacie ultrabooka ze świetną klawiaturą i wytrzymałą obudową, to trafiliście w odpowiednie miejsce. Lenovo X1 Carbon to ThinkPad z krwi i kości, który zasługuje na to miano, bo pomimo niewielkich gabarytów przeszedł zaawansowane testy wytrzymałościowe przeprowadzone przez amerykański Departament Obrony.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
1 GŁOSÓW
ZALETY
  • Stylistyka
  • Klawiatura
  • Wytrzymałość (MIL-STD 810G)
  • Zwiększone bezpieczeństwo
WADY
  • Głośniki nie powalają

Laptopy biznesowe muszą nie tylko świetnie wyglądać, ale i dostarczać wystarczającą ilość mocy, która pozwoli ich użytkownikom na wydajną pracę. Lenovo X1 Carbon stał się świetną odpowiedzą na te zapotrzebowania, a przy okazji wnosi wiele w kwestii bezpieczeństwa, co jest niezwykle ważne w dobie korporacyjnego szpiegostwa.

Lenovo X1 Carbon – ultrabook dla biznesu

Lenovo X1 Carbon kontynuuje trend, który wiele lat temu powstał w serii ThinkPad, oferując świetną klawiaturę, która tym razem jest też podświetlona na biało. Praktycznie zerowy flex podczas pisania i sensowny układ klawiszy z paroma przydatnymi skrótami funkcyjnymi, tworzą dla mnie obraz ideału. Pozostawiono także TrackPoint wraz z dodatkowym zestawem przycisków nad touchpadem dla zwolenników tego rozwiązania. W Lenovo X1 Carbon widać wiele konsekwencji wobec poprzedników, szczególnie w tych pozytywnych aspektach, co cieszy, bo często lepsze jest wrogiem dobrego.

Zobacz ceny tego sprzętu:

Lenovo X1 Carbon - czytnik linii papilarnych

Na palm rest, poniżej klawiatury, znalazł się czytnik linii papilarnych, który tym razem jest kompletnie niezależnym modułem, co zwiększa bezpieczeństwo. Mamy też opcję zasłonięcia oka kamery poprzez plastikową zasuwkę.

Lenovo X1 Carbon - grubość

Lenovo X1 Carbon jest laptopem lekkim i smukłym. W profilu jego grubość to 16 mm, a waga całkowita to 1,20 kg. Jak widzicie, głośniki zaimplementowano na spodzie, co lekko burzy ich odbiór, jednak nie na tyle, aby było to uciążliwe.

Zobacz też: Ranking laptopów

Lenovo X1 Carbon - porty z prawej

Na prawym boku Lenovo X1 Carbon znalazł się port na słuchawki, wylot z chłodzenia procesora, USB 3.0 i Kensington Lock. Niektórzy mogą narzekać na lokalizacje wywiewu, jednak ten nie jest na tyle intensywny, żeby przeszkadzać użytkownikom myszek.

Lenovo X1 Carbon - porty Thunderbolt i HDMI

Na lewej krawędzi Lenovo X1 Carbon umieszczono dwa porty Thunderbolt 3, w tym jeden w gnieździe do stacji dokującej, USB 3.0 i pełnoprawne HDMI. W zestawie otrzymujemy także specjalną przejściówkę do Ethernet, którą podpiąć możemy pod gniazdo do stacji dokującej za pomocą specjalnej wtyczki.

Lenovo X1 Carbon - tył

Jeżeli chodzi o kwestię wytrzymałości, Lenovo X1 Carbon przeszedł certyfikacje amerykańskiego Departamentu Obrony i otrzymał standard militarny MIL-STD 810G. Oznacza to, że ponad przeciętnie radzi sobie z ekstremalnymi temperaturami, wstrząsami czy wilgotnością, czyniąc z niego dobrego kompana w praktycznie każdych warunkach.

Lenovo X1 Carbon – specyfikacja i wydajność

Testowana dzisiaj wersja wyposażona jest w niskonapięciowy, czterordzeniowy procesor Intel Core i7-8550U i 8 GB pamięci operacyjnej, taktowanej na 2133 MHz. Oprócz tego mamy matową matrycę IPS o rozdzielczości 1920x1080 px, przekątnej 14’ i jasności na poziomie 300 nitów.

Nie zapomniano także o łączności, serwując nam między innymi moduł LTE, więc korzystanie z telefonu jako hotspota bądź modemu odejdzie w zapomnienie.

Sprawdzanie wydajności Lenovo X1 Carbon rozpoczęliśmy od Cinebench R15, w którym uzyskaliśmy 486 punktów dla wielowątkowej pracy i 161 punktów przy jednym rdzeniu.

Lenovo X1 Carbon - Blender BMW

Render standardowego projektu BMW w Blenderze zajął testowanemu laptopowi 15 minut i 28 sekund, co nie jest oczywiście wynikiem powalającym, jednak przyzwoitym jak na ten procesor.

PCMark 10 przyniósł nam 3740 punktów, choć w wynikach pośrednich widać zdecydowanie wahnięcie w kierunku ogólnie pojętej pracy biurowej, niż produkcji wideo.

Lenovo X1 Carbon - SpecviewPerf 13

Brak dedykowanej karty graficznej w Lenovo X1 Carbon dał też o sobie znać w SPECviewperf 13, w którym wiele podglądów potrafiło zejść poniżej 10 FPS, czyniąc je mało używalnymi. W tak małych gabarytach ciężko jest brać to za złą monetę, bo konkurencja również opiera się o Intelowską integrę.

Lenovo X1 Carbon - dysk NVMe SSD

Wbudowany dysk M.2 NVMe od Samsunga przetestowaliśmy programem AS SSD i jego wyniki w syntetykach odpowiadają temu, czego doświadczaliśmy podczas użytkowania Lenovo X1 Carbon, bowiem te jest szybkie, płynne i przyjemne. Wszystko właściwie ładowało się od razu i nie miałem ani przez moment problemu z utrzymaniem tego stanu rzeczy, pomimo 8-giabajtowej pamięci operacyjnej.

Jeżeli chodzi o temperatury, to te w pełnym stresie programem AIDA 64 nie przekraczały 76 stopni, a wentylator laptopa był praktycznie niesłyszalny. Dopiero zbliżenie głowy do prawej krawędzi laptopa pozwoliło usłyszeć jego pracę. Jeżeli chodzi o taktowania procesora, to te przy pełnym obciążeniu ustabilizowały się na 1,4 GHz

Czas pracy na pełnym naładowaniu baterii wyniósł lekko ponad 7 godzin przy standardowym serfowaniu po sieci z jasnością matrycy na poziomie 50%. Co ważne, Lenovo X1 Carbon wspiera technologię Rapid Charge, która pozwala doładować go do 80% w godzinę.

Lenovo X1 Carbon - podsumowanie

Lenovo X1 Carbon 6-tej generacji jest jedną z ciekawszych biznesówek na rynku, oferując świetną jakość wykonania i bardzo niską wagę. W tak niewielkim komputerze producentowi udało się zaimplementować wygodną w użytkowaniu 14-calową matrycę, co jeszcze jakiś czas temu było nie do pomyślenia, i świetną klawiaturę z podświetleniem.

Sprawdź ceny ThinkPadów na X-KOM!

Lenovo X1 Carbon - TrackPoint

Pomimo niewielkich gabarytów Lenovo X1 Carbon jest komputerem niezwykle wytrzymałym, co udowadnia przechodząc certyfikację amerykańskiego Departamentu Obrony (DoD), więc spisze się w wielu sytuacjach. To wszystko rysuje obraz mocnego zawodnika w swojej kategorii, moim zdaniem wręcz najmocniejszego, no chyba że jesteście zwolennikami macOS, wtedy raczej Was nie przekonam do przesiadki na Windowsa.

Inne testy laptopów:

Sprzęt do recenzji dostarczył :

Lenovo X1 Carbon - ocena DesignLenovo X1 Carbon - ocena za mobilnośćLenovo X1 Carbon - rekomendacja

Lenovo X1 Carbon - opinia

blog comments powered by Disqus
Test Lenovo X1 Carbon - Bezpiecznego Ultrabooka dla biznesu
Autor: Paweł Rudy