PODPOWIEDZI:

FujiFilm FinePix S200EXR [TEST]

Fujifilm FinePix S200EXR to zaawansowany aparat kompaktowy z 14,3-krotnym zoomem optycznym. Na rynku pojawił się w trzecim kwartale 2009 roku. Model ten został wyposażony w 12-megapikselowy sensor Super CCD EXR, optyczną stabilizację obrazu, elektroniczny wizjer z kolorowym obrazem, filtry kreatywne symulujące właściwości klisz fotograficznych Fujifilm oraz możliwość zapisu w formacie RAW.

FujiFilm Finepix S200EXR

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
2 GŁOSÓW
ZALETY
  • duża liczba dedykowanych przycisków
  • matryca Super CCD EXR
  • jasny obiektyw ze stabilizacją optyczną i pierścieniem zmiany ogniskowej
  • możliwość pracy w trybie w pełni manualnym
WADY
  • szumy powyżej ISO400

Zestaw Fujifilm FinePix S200EXR obejmuje aparat, akumulator, ładowarkę, pasek i osłonę obiektywu wraz z uchwytem do jej mocowania na pasku (przydatny gadżet) oraz dwa kable (USB i A/V), instrukcję i płytę CD-ROM z oprogramowaniem FinePix Viewer. Urządzenie ma zwartą konstrukcję, ale wyglądem, wymiarami i masą przypomina mniejszą lustrzankę: 134,4 x 93,6 x 145 mm przy 820 g bez akumulatora i karty pamięci oraz 870 g w pełni gotowy do pracy.

Sprawdź najlepsze aparaty fotograficzne >>>

Aparat wykorzystuje dużą matrycę Super CCD EXR (rozmiar fizyczny 1/1,6 cala) o efektywnej rozdzielczości 12 megapikseli i czułości zmiennej w przedziale od 100 do 3200 ISO, a przy zredukowanej rozdzielczości nawet 6400 i 12 800 ISO. Obiektyw tego modelu to stabilizowany superzoom Fujinon o ogniskowej zmiennej – za pomocą pierścienia – w zakresie 30,5–436 mm (odpowiednik dla filmu 35 mm) przy otworze względnym z przedziału f/2.8–5.3. Optyka ta pozwala na fotografowanie z odległości 50 cm w trybie normalnym i zaledwie centymetra w trybie supermakro. Czas otwarcia migawki można regulować w zakresie od 1/4000 s do 30 s.

Fujifilm FinePix S200EXR wszystkie obrazy rejestruje jako pliki JPEG lub RAW. Maksymalna rozdzielczość fotografii to 4000 x 3000 pikseli; w sumie do wyboru jest dziewięć różnych wielkości po trzy w każdym z formatów 4:3, 3:2 i 16:9. Aparat umożliwia też zapisywanie wideo do plików AVI w formacie Motion JPEG w jednej z dwóch rozdzielczości: 640 x 480 i 320 x 240 pikseli. Filmy mają prędkość 30 kl./s i monofoniczny dźwięk, a w czasie kręcenia można korzystać z zoomowania. Miejscem przechowywania danych są karty SD/SDHC oraz pamięć wewnętrzna o pojemności 47 MB.

Aparat ma zwartą, czarną obudowę i na tym polu nie wyróżnia się niczym spośród innych modeli tej klasy. Do cech charakterystycznych S200EXR zaliczyć należy natomiast pokrętła wyboru trybu (z dwiema pozycjami definiowanymi przez użytkownika) oraz zmiany nastaw, klawisze bezpośredniego wyboru m.in. balansu bieli, czułości, kompensacji i blokowania ekspozycji, wykrywania twarzy, trybu ciągłego czy trybu pracy autofokusa oraz pierścienie do zmiany ogniskowej i ostrzenia ręcznego, lampę błyskową o podnoszonej konstrukcji i gorącą stopkę. Model ten został także wyposażony w wizjer elektroniczny (z korektorem wady wzroku) o przekątnej 0,2 cala, rozdzielczości ok. 200 tys. punktów i wyświetlający kolorowy obraz (ekran LCD ma przekątną 2,7 cala i 230 tys. pikseli). Włącznik jest zintegrowany ze spustem migawki.

Wielkim atutem tego modelu aparatu jest zastosowana w nim matryca. Przede wszystkim sensor ma znacznie większą przekątną (15,9 mm) niż w przeważającej większości kompaktów (10,9 mm), co oznacza ponad dwukrotnie większą powierzchnię czynną. Poza tym matryca Super CCD EXR lepiej sobie radzi w trudnych warunkach oświetleniowych, przy czym wtedy można wykorzystać jeden z trzech trybów pracy: HR (wysokiej rozdzielczości, stosowany przy jednolitym oświetleniu w celu zarejestrowania wszystkich szczegółów obrazu), DR (szerokiego kontrastu dynamicznego, wybierany przy oświetleniu silnym, lecz kontrastowym oraz w SN (wysokiej czułości i niskiego poziomu szumów, który powinien być używany przy słabym oświetleniu).

FujiFilm FinePix S200EXR

Fujifilm FinePix S200EXR ma pełny tryb manualny (z ustawianiem balansu bieli za pomocą wzorca i możliwością zapamiętania dwóch własnych ustawień), co oczywiście jest jego zaletą, ale niejedyną w kwestii funkcjonalnej. Urządzenie oferuje bowiem 16 programów tematycznych, zwykłą automatykę oraz najważniejszy z trybów automatycznych: EXR. Aparat potrafi w nim rozpoznać sześć różnych rodzajów scen (portret, krajobraz, makro, portret pod światło, nocna sceneria oraz nocny portret), po czym odpowiednio ustawić nie tylko parametry naświetlania czy tryb pracy lampy błyskowej, ale także automatycznie przełączyć matrycę w tryb HR, SN bądź DR zależnie od oświetlenia fotografowanego motywu.

Zobacz świetne gadżety dla fotografów >>>

Nowością jest też technologia Multi Frame, która służy do „składania” jednego zdjęcia z kilku ujęć. Do dyspozycji są tryby tzw. profesjonalnej ostrości (Pro Focus) oraz profesjonalnych zdjęć przy słabym oświetleniu (Pro Low-light). W tym pierwszym fotografia powstaje z połączenia dwóch lub trzech ujęć, na której wybrany obiekt jest ostry na tle rozmytego pierwszego lub drugiego planu, który to efekt w innych aparatach kompaktowych jest bardzo trudny do osiągnięcia. Tryb profesjonalnej fotografii przy słabym oświetleniu jest natomiast stosowany jest w celu wyrugowania szumu ze zdjęć wykonanych w niekorzystnych warunkach oświetleniowych. Aparat wykonuje szybką serię czterech zdjęć przy wysokiej czułości wykorzystując technologię Pixel Fusion: zmieniając układ filtra kolorów umożliwia podwojenie powierzchni i czułości elementów światłoczułych pozostawiając poziom szumu na normalnym poziomie. Następnie zdjęcia są na siebie nakładane tworząc obraz o niskim poziomie szumów.

Użytkownicy S200EXR mogą się też pokusić o stworzenie fotografii z użyciem specjalnych filtrów artystycznych, które noszą tu nazwę trybów filmu. Aparat symuluje różnorodne właściwości filmów światłoczułych Fujifilm, takich jak Velvia/Vivid (intensywne nasycenie barw), PROVIA/Standard (dla klasycznej neutralnej fotografii ) czy ASTIA/Soft (niski kontrast, miękka i delikatna tonacja). Oprócz tego można przekształcić fotografię w sepiową lub czarno-białą.

FujiFilm FinePix S200EXR

Ten model Fujifilm oferuje także technologię rozpoznawania twarzy (aktywowaną dedykowanym przyciskiem) i korekcję czerwonych oczu, bracketing ekspozycji i zakresu dynamicznego oraz nowy sposób pracy flesza (siła błysku jest znacznie lepiej dobierana do fotografowanego motywu). Aparat może także wykonywać zdjęcia seryjne z prędkością do 5 klatek sekundę w trybie szybkim oraz do 1,6 kadru na sekundę w pełnej rozdzielczości (do sześciu zdjęć w serii).

Fujifilm FinePix S200EXR to aparat dla osób szukających urządzenia kompaktowego, ale dającego jak najwięcej możliwości oferowanych przez lustrzanki. Duży rozmiar matrycy i różne tryby jej pracy pozwalają na osiągnięcie lepszych jakościowo rezultatów niż w przeciętnych modelach kompaktowych. Oprócz tego wygodna obsługa (duży uchwyt, wiele dedykowanych przycisków, manualna zmiana ogniskowej), możliwość rejestracji plików RAW i szeroki zakres ogniskowych powodują, że jest to aparat wart uwagi zaawansowanego fotoamatora.

blog comments powered by Disqus
FujiFilm FinePix S200EXR [TEST]