PODPOWIEDZI:

Samsung Galaxy Buds+, Huawei Freebuds 3 i Oppo Enco Free - Porównanie słuchawek

Giganci produkujący telefony mają dostęp do technologii, które teoretycznie pozwalają wyprodukować kompletne słuchawki w pełni bezprzewodowe. Jak wypadły TWS-y Samsung, Huawei i Oppo? Sprawdźcie nasze porównanie!

VS

Testowane sprzęty są ze średniej-wysokiej półki cenowej, w której wymagać można wysokiej jakości dźwięku i wygody na dobrym poziomie. Testowane słuchawki różnią się przede wszystkim budową. Galaxy Buds są dokanałówkami. Najczęściej wymieniana zaleta tej budowy to ponadprzeciętna izolacja pasywna. Chińscy producenci, a więc Oppo i Huawei postawili na słuchawki douszne. Argumentem za tym rodzajem budowy jest uniwersalność i łatwość dopasowania pchełek do ucha.

Samsung Galaxy Buds+ cena:

Samsung Galaxy Buds+ cena

Huawei Freebuds 3 cena:

Huawei Freebuds 3 cena

Oppo Enco Free cena:

Oppo Enco Free cena

Samsung Galaxy Buds+, Huawei Freebuds 3 i Oppo Enco Free porównanie

Zawartość zestawów

Opakowanie Samsunga jest najbardziej podstawowe. Huawei i Oppo pakowane są bardziej elegancko. Wszystkie pudełka mają podobną zawartość, a w jej skład wchodzą słuchawki wraz z etui ładującym, skrócone instrukcje i przewód zakończony USB typu C. Oppo zaoszczędziło dołączając krótki przewód. Samsung i Huawei dodają przewody smartfonowej długości. Oppo do swoich pchełek dołącza 3 pary gumowych wkładek. Dodatków w przypadku Galaxy Buds jest najwięcej, bo poza 3 parami gumek zestaw zawiera silikonowe skrzydełka.

Jakość wykonania

Po TWS-ach w cenie ponad 500 zł oczekiwać można wysokiej jakości - nie inaczej jest w przypadku testowanych modeli. Wykonanie stoi na rewelacyjnym poziomie godnym najlepszych słuchawek Bluetooth.

 • Etui, jak i słuchawki modelu Samsung Galaxy Buds+ w większości wykonane zostały z błyszczącego tworzywa sztucznego. Szczególnie w czarnej, testowanej wersji ma ono tendencję do zbierania rys i odcisków palców. Etui jest małe i obłe. Ułatwia to trzymanie słuchawek w kieszeni spodni. Zawias stawia opór i wraz z magnesami zabezpiecza słuchawki przed wypadaniem.
 • Przy tworzeniu Huawei Freebuds 3 również wykorzystano błyszczący materiał. Czerwony kolor testowego egzemplarza pozytywnie wpłynął na maskowanie rys i zabrudzeń. Kształt etui jest niecodzienny, ale uznam to jako zaletę. Case nie przeszkadzał w kieszeni spodni. Pchełki Huawei sprawiają wrażenie produktu premium. Wpływa na to przede wszystkim metalowa płytka z logo producenta i precyzyjnym zawiasem. Pokrywa blokuje się w skrajnych pozycjach, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, bo etui nie zamyka się pod wpływem grawitacji. Zawias i magnesy niezwykle skutecznie zabezpieczają pchełki przed wypadaniem.
 • Oppo Enco Free wyróżniają się od konkurencji za sprawą użycia matowych tworzyw, które dominują w konstrukcji. Biały wariant kolorystyczny posiada perłowe wykończenie, które wygląda zjawiskowo i skutecznie maskuje odciski palców. Srebrne detale sprawiają wrażenie, że jest to produkt najbardziej elegancki. Zawias działa na podobnej zasadzie co w modelu Freebuds. Podobnie jak u konkurencji, blokuje się on w skrajnych pozycjach. Magnesy są silne, więc pchełki nie powinny same opuścić etui ładującego.

Samsung Galaxy Buds+, Huawei Freebuds 3 i Oppo Enco Free design

Wygoda, sterowanie i jakość połączeń

 • Jestem zwolennikiem słuchawek dokanałowych, więc dopasowanie Galaxy Buds+ oceniam wysoko. Silikonowe skrzydełka i kształt dokanałówek sprawiają, że są to jedne z najwygodniejszych TWS-ów, jakie używałem. Kontrola odbywa się za pomocą panelu na każdej słuchawce. Odpowiednia sekwencja i ilość dotknięć umożliwia pauzę, wznowienie, czy zmianę utworu. Jest także możliwość wywołania asystenta głosowego oraz regulacji głośności przez pukanie krawędzi dokanałówek. Rozczarowuje niski stopień szczelności wyrażony normą IPX2. Oznacza to, że Buds+ są odporne na kapiącą wodę.

Na co dzień nie używam słuchawek dousznych, jednak modele chińskich producentów nawet mi zapewniły akceptowalny poziom komfortu. Względem wyżej opisywanych TWS-ów dobrze wypada wyższa norma wodoszczelności na poziomie IPX4.

 • Słuchawki Huawei kształtem przypominają klasyczne Airpods od Apple. Sterowanie obejmuje jedynie dwie akcje, które można dostosować w aplikacji AI Life. Aktywuje je podwójne dotknięcie słuchawki. Wśród nich są m.in.: pauza i wznowienie, przełączenie utworu, aktywacja asystenta głosowego czy włączenie aktywnej redukcji hałasu. Opcji jest sporo, jednak używane mogą być jedynie dwie. Ponadto brakuje mi regulacji głośności. Sytuację poprawia automatyczna pauza po wyjęciu słuchawki, jednak na stronie producenta widnieje informacja, że wspierane są jedynie smartfony firmy Huawei. Na telefonie OnePlus 6 ta funkcjonalność nie działała.
 • Pchełki Oppo kształtem przypominają wyżej opisywany model, jednak Enco Free dają możliwość zmiany gumowych wkładek. Średni i duży rozmiar wystaje poza obrys słuchawek, ale stabilizuje pozycję pchełek w uchu. Kolejną zaletą jest pauzowanie przez wyciąganie słuchawki. Funkcja ta działa na smartfonie niezwiązanym z producentem słuchawek. Interakcja ze smartfonem jest bardzo wygodna. Naciśnięcia obszaru dotykowego umożliwiają pauzę, wznowienie lub aktywację asystenta głosowego. Świetnie prezentuje się sterowanie oparte na przesuwaniu palcem po panelu w górę lub w dół. Prawa słuchawka zmienia utwory, a lewa odpowiada za regulację głośności.

Bezpośrednio z poziomu słuchawek można odebrać połączenie głosowe. Jego jakość w każdym modeli jest wystarczająca, aby dogadać się z rozmówcą. W mojej ocenie, w przechwytywaniu głosu najlepiej wypadły pchełki Huawei.

Jakość dźwięku, opóźnienie

 • W tej kategorii duże znaczenie ma forma słuchawek. Najlepiej grają słuchawki firmy Samsung. Dokanałówki zapewniają świetną izolację, a podwójny przetwornik zapewnia dobre wrażenia. Każde z pasm jest dobrze słyszalne, a charakterystyka jest neutralna. Nie są to słuchawki dla audiofilów, jednak dokanałówkom Galaxy Buds+ ciężko coś zarzucić. Charakterystykę można nakierować do osobistych upodobań w korektorze, który znajduje się w aplikacji Galaxy Wearable.
 • W pchełkach Huawei najbardziej brakuje mi basu. Tony niskie ulatniają się gdzieś między przetwornikiem a przewodem słuchowym. Przy głośnych otoczeniach dźwięk staje się zanieczyszczony hałasem z zewnątrz. Środek i góra grają dobrze, jednak brzmienie trudno uznać za kompletne.
 • Enco Free pozytywnie mnie zaskoczyły. Zastosowanie wymiennych wkładek postawiło pchełki Oppo gdzieś pomiędzy słuchawkami dokanałowymi a dousznymi. Do naszego ucha dalej dochodzi zewnętrzny hałas, jednak tony niskie są lepiej przenoszone. W efekcie basy faktycznie słychać, a brzmienie jest bardziej pełne. W temacie dźwięku Enco Free zasługują na drugie miejsce.

Samsung Galaxy Buds+, Huawei Freebuds 3 i Oppo Enco Free dźwięk

Głośność maksymalna każdego sprzętu jest na wysokim, porównywalnym poziomie.

Połączenie w każdym modelu jest stabilne. Największy zasięg miał model Freebuds 3, za nim uplasowały się Galaxy Buds+. Enco Free mają zasięg nieznacznie mniejszy niż konkurencja. Pchełki Oppo wyróżniają się pozytywnie w opóźnieniu dźwięku, które na moim smartfonie jest około 50 ms niższe niż w słuchawkach Samsung i Huawei i wynosi około 250 ms. W praktyce jest to niezauważalne i na każdym modelu z powodzeniem oglądać można filmy na Youtube czy w serwisach streamingowych.

Samsung Galaxy Buds+, Huawei Freebuds 3 i Oppo Enco Free youtube

Akumulator

Kategoria, w której różnice są duże.

Galaxy Buds+ ponownie triumfują - bez odkładania do stacji ładującej, przy około 90% głośności, są w stanie grać rewelacyjne 10 do nawet 11 godzin.

Oppo w podobnych warunkach zapewnią około 5 godzin grania.

Wynik dla modelu Huawei to mniej więcej 4 godziny.

Łączny czas grania jest podobny dla wszystkich modeli i wynosi 20-25 godzin. Każdy z porównywanych modeli ładowany jest za pomocą złącza USB Typu C. Samsung i Huawei obsługują dodatkowo technologię Qi, a więc ładowanie bezprzewodowe. Enco Free oraz Buds+ w etui ładującym posiadają trójkolorową diodę naładowania etui. Dioda w modelu Freebuds 3 wyświetla 2 kolory, oznaczające wysoki i niski stopień naładowania. Brakować może stanu pośredniego.

Samsung Galaxy Buds+, Huawei Freebuds 3 i Oppo Enco Free USB typu C

Aplikacje

Samsung i Huawei stawiają na dedykowane oprogramowanie. Firma Oppo nie zdecydowała się na wypuszczenie aplikacji do swoich pchełek.

Z poziomu aplikacji Huawei - AI Life można sprawdzić poziom naładowania, przypisać skróty do interakcji ze smartfonem, sprawdzić dostępność aktualizacji i włączyć redukcję hałasu. Regulować można także stopień redukcji. ANC działa dobrze na szum wentylacji czy okapu.

Samsung Galaxy Buds+ posiadają aplikację Galaxy Wearable, gdzie opcji jest więcej. Sprawdzić można poziom naładowania, włączyć dźwięk otoczenia, ustawić korektor dźwięku i włączyć m.in. sterowanie głośnością przez puknięcie krawędzi słuchawek. Niestety, mimo że na każdą słuchawkę przypadają 3 mikrofony, Samsung nie udostępnił funkcji aktywnej redukcji szumów.

Podsumowanie

Słuchawki od producentów smartfonów nie zawiodły. Bardzo podoba mi się fakt, że każda funkcja, jak i same słuchawki działają dobrze i bezproblemowo.

 • Jeśli preferujesz dokanałówki, wybór jest prosty. Galaxy Buds+ grają świetnie i długo. Zostały wyposażone w wygodne i kompletne sterowanie oraz są to jedne z najwygodniejszych słuchawek typu TWS, jakich używałem. Minusami są przede wszystkim brak aktywnej redukcji hałasu oraz cena, która jest najwyższa wśród porównywanych produktów.
 • Wśród słuchawek dousznych wybór nie jest tak łatwy. Huawei Freebuds 3 wyróżniają się aktywną redukcją hałasu oraz najlepszą jakością połączeń głosowych. Dobrze wypada także jakość wykonania. Słuchawki odstają w czasie grania na jednym ładowaniu. Poza tym sterowanie mogłoby być bogatsze.
 • Pchełki Oppo Enco Free wyglądają najbardziej elegancko. Jako jedyne wykończone są w większości matowym tworzywem. Ciekawym rozwiązaniem jest dołączenie gumowych wkładek, które pozytywnie wpływają na brzmienie. Na plus należy odnotować dobrze działającą automatyczną pauzę po wyjęciu słuchawki z ucha oraz niski poziom opóźnienia. Wadami są brak ładowania bezprzewodowego oraz dedykowanej aplikacji.

Osobiście preferuję słuchawki dokanałowe, natomiast każdy porównywany model jest warty uwagi.

Samsung Galaxy Buds+Huawei Freebuds 3Oppo Enco Free
Samsung Galaxy Buds+ ocenaHuawei Freebuds 3 ocenaOppo Enco Free ocena

Zobacz też nasze zestawienia TWS-ów:

blog comments powered by Disqus
Samsung Galaxy Buds+, Huawei Freebuds 3 i Oppo Enco Free - Porównanie słuchawek