PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl
Prostownice do włosów do 150 zł |TOP 7|

Samsung PL70 [TEST]

Samsung PL70 jest aparatem zaprojektowanym dla osób, które nie są doświadczonymi fotoamatorami i oczekują łatwości robienia zdjęć. Będący w sprzedaży od września 2009 roku model oferuje prostą obsługę, szerokokątny obiektyw z pięciokrotnym zoomem optycznym, podwójną stabilizację obrazu (optyczną i cyfrową), wykrywanie twarzy, uśmiechu i mrugnięć oczami.

Samsung PL-70

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
1 GŁOSÓW
ZALETY
  • system z uniwersalnym kablem zasilająco-transmisyjnym
  • podwójna stabilizacja obrazu (optyczna i cyfrowa)
  • szerokokątny obiektyw
  • samowyzwalacz sterowany ruchem
WADY
  • niewygodny w obsłudze i nieprecyzyjny zoom

Samsung PL70 trafia do rąk klientów w komplecie z akumulatorem, ładowarką z uniwersalnym kablem zasilająco-transmisyjnym oraz kablem A/V, paskiem na nadgarstek, płytą CD (z oprogramowaniem Samsung Master i szczegółowym podręcznikiem użytkownika) i skróconą instrukcję obsługi. Brakuje niestety przejściówki i kabla HDMI.

Wygląd

Elegancko wykończona metalem obudowa tego Samsunga występuje w czterech odmianach kolorystycznych: czarnej, czerwonej, różowej i srebrnej. Urządzenie nie odbiega wymiarami od przeciętnej w tej klasie sprzętu (95,8 x 59,5 x 23,9 mm) – gabaryty pozwolą na schowanie go nawet w kieszeni spodni. Podobnie jest też z jego masą (149 g bez baterii i karty), która jest nieznacznie tylko wyższa niż u konkurentów.

Rankingi aparatów fotograficznych >>>

Samsung PL70

Wyposażenie

Samsung PL70 został wyposażony w matrycę CCD o fizycznej wielkości 1/2,33 cala, efektywnej rozdzielczości 12,2 megapiksela i czułości zmiennej w zakresie 80–1600 ISO (przy redukcji rozdzielczości do trzech megapikseli nawet 3200 ISO). Obiektyw aparatu został wykonany przez Samsunga; jego ogniskową można regulować w przedziale od 28 do 140 mm (wartości ekwiwalentne dla filmu małoobrazkowego), co oznacza pięciokrotny zoom optyczny. Otwór względny zmienia się w przedziale f/3.5–5.6. W trybie normalnym obszar głębi ostrości rozpoczyna się od 80 cm, natomiast w trybie makro – od pięciu centymetrów. Czas otwarcia migawki aparat ustala z zakresu od 1/2000 do 1/4 s, a w trybach nocnych do 8 s.

Samsung PL70

Samsung PL70 wszystkie zdjęcia zapisuje jako pliki JPEG w jednej z ośmiu różnych rozdzielczości, przy czym maksymalna wielkość fotografii to 4000 x 3000 pikseli. Użytkownik może także zmienić proporcje kadru i zamiast stosunku boków 4:3, wybrać 3:2 lub 16:9. Wybór wielkości klatki dla klipów wideo jest oczywiście mniejszy. Największa dostępna rozdzielczość to 1280 x 720, czyli jest to zapis HD, natomiast pozostałe rozmiary to 640 x 480 lub 320 x 240 pikseli. We wszystkich wypadkach można zrezygnować z zapisywania dźwięku oraz określić liczbę klatek na sekundę (30 lub 15), przy czym dla filmów w najniższej rozdzielczości jest dostępny zapis 60 klatek na sekundę. Dowolne ujęcia wideo można w dowolnym momencie pauzować, po czym wznawiać nagrywanie w tym samym pliku. Warto podkreślić, że podczas filmowania można posługiwać się zoomem. Aparat obsługuje karty SD/SDHC (do 8 GB) i MMC (do 2 GB) oraz umożliwia przechowywanie plików w wewnętrznej pamięci o objętości 76 MB.

Aparaty fotograficzne - poradnik kupującego >>>

Samsung PL70 ma standardową budowę i w jednym tylko elemencie odbiega od tego, co możemy znaleźć w innych aparatach: inaczej rozwiązano sterowanie zoomem. Złącze uniwersalne (USB, A/V i zasilanie) umieszczono pod małą pokrywką po prawej stronie. Slot na karty pamięci jest ukryty wraz z komorą akumulatora na spodzie urządzenia. Tylna ścianka jest zdominowana przez trzycalowy wyświetlacz LCD (rozdzielczość 230 tys. pikseli) z możliwością automatycznego dopasowania jasności. Wzrok przyciągają również pokrętło wyboru trybu, elegancko wyglądające przyciski i ów nietypowy element do zoomowania. Otóż ma on postać pionowo poruszającej się dźwigni, która niestety nie daje dostatecznej precyzji w ustawieniu pożądanej ogniskowej i powoduje, że użytkownik, przyzwyczajony do poziomego ułożenia obsługujących tę funkcję dźwigni czy klawiszy, często się myli.

Funkcjonalność

Samsung PL70 to aparat prosty w obsłudze, który został wyposażony w wiele funkcji pomagających w wykonywaniu poprawnych zdjęć. Przede wszystkim obecność stabilizacji obrazu (optycznej i cyfrowej) oraz tryb Smart Auto powodują, że urządzenie automatycznie dostosowuje ustawienia praktycznie bez jakiejkolwiek ingerencji ze strony użytkownika (wybór jest dokonywany spośród 11 trybów). Wśród innych funkcji, w jakie wyposażono ten model kompaktu, na uwagę zasługują tryby wykrywania twarzy, mrugnięcia (podwójne uruchomienie migawki, gdy zostanie uchwycone zamknięcie oczu), uśmiechu, upiększania (rozjaśnia zdjęcie i poprawia odcień skóry) oraz automatyczny balans kontrastu (funkcja ACB), który ułatwia fotografowanie scen z dużą rozpiętością jasności (np. ciemne obiekty w miejscu z silnym punktowym oświetleniem).

Samsung PL70

PL70 będzie pomocny w sytuacji, w której prosimy kogoś o zrobienie nam zdjęcia, dysponuje bowiem trybem wskaźnika ramki. Najpierw samodzielnie ustalamy kadr, a następnie osoba rejestrująca fotografię będzie musiała przed naciśnięciem spustu migawki wyrównać przezroczyste wskaźniki wyświetlane na bokach ekranu z obrazem rzeczywistym. Model ten nie ma za to trybów manualnych; częściową rekompensatą może być zmiana balansu bieli na podstawie wzorca. Poza tym użytkownik ma dostęp do ustawień trybu pracy autofokusa, sposobu pomiaru światła oraz bracketingu ekspozycji.

VTtips – Jak Uzyskać Filmlook? >>>

Samsung PL70

Do zarejestrowanego obrazu możemy wprowadzać korekty kolorystyczne, przy czym dostępne są gotowe przygotowane przez producenta oraz jest udostępniona funkcja tworzenia własnych. Zmienić można również kontrast, ostrość i nasycenie zdjęcia. Mamy też szansę na dodanie głosowego komentarza do każdego ujęcia – trzeba się jedynie zmieścić z wypowiedzią w czasie 10 sekund. Aparat można też zamieć w dyktafon – odpowiednia do tego opcja nosi nazwę notatek głosowych. Jedną z funkcji obecnych w wielu modelach Samsunga jest samowyzwalacz sterowany ruchem, który ułatwia samodzielne wykonanie fotografii bez operatora przy spuście migawki. Poza tym użytkownik ma do dyspozycji podwójny samowyzwalacz, który robi dwa zdjęcia w odstępie dwóch sekund. Warto też powiedzieć, że w trybie odtwarzania aktywny jest tryb Smart Album. Ma on za zadanie ułatwienie wyszukiwania konkretnego ujęcia na podstawie danych takich jak data, rodzaj pliku i kolorystyka. Pokaz slajdów, wyświetlany np. na ekranie telewizora podłączonego do aparatu, można sobie uprzyjemnić muzyką oraz różnymi efektami przejść między poszczególnymi fotografiami.

Samsung PL70

Zaletą PL70 jest również menu, które zostało przygotowane bez zarzutu zarówno pod względem graficznym, jak i funkcjonalnym. Na koniec trzeba też wspomnieć o bardzo dobrym systemie ładowania aparatu poprzez złącze USB. Tym samym w celu przygotowania urządzenia do pracy można je podłączyć zarówno do komputera, jak i ładowarki sieciowej.

Samsung PL70 nie jest aparatem, którym będą się interesowały osoby oczekujące swobody w doborze parametrów zdjęć. Ten model – choć dość rozbudowany funkcjonalnie – jest adresowany do osób mniej wymagających i z mniejszą świadomością ograniczeń wnoszonych przez ten sprzęt. W rękach osób chętnych do fotografowania PL70 może zmienić się w całkiem niezłe narzędzie zabawy.

blog comments powered by Disqus