PODPOWIEDZI:

FujiFilm FinePix F70EXR [TEST]

Fujifilm FinePix F70EXR to aparat kompaktowy należący do klasy superzoom, oferuje bowiem 10-krotny zoom optyczny. Urządzenie jest wyposażone w szerokokątny obiektyw 27 mm, matrycę Super CCD EXR, stabilizację obrazu i filtry kreatywne symulujące właściwości klisz fotograficznych Fujifilm. Model ten został zaprojektowany z myślą o wymagających entuzjastach fotografowania; do sprzedaży trafił w trzecim kwartale 2009 roku.

FujiFilm Finepix F70EXR

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
1 GŁOSÓW
ZALETY
  • mechaniczna stabilizacja matrycy
  • matryca Super CCD EXR
  • możliwość pracy w trybie w pełni manualnym
  • możliwość manipulowania głębią ostrości
WADY
  • brak gorącej stopki do lampy błyskowej

Co w zestawie

W zestawie z Fujifilm FinePix F70EXR otrzymujemy akumulator, ładowarkę, pasek na nadgarstek, dwa kable (USB i A/V) oraz dwie płyty CD-ROM (jedna z instrukcją, druga z oprogramowaniem FinePix Viewer). Urządzenie ma zwartą konstrukcję, więc wymiarami (93,3 x 58,9 x 22,7 mm) nie odbiega od przeciętnej. Za to masa metalowego korpusu jest wyraźnie przekracza średnią: 180 g bez akumulatora i karty pamięci. Do wyboru są dwa kolory obudowy: srebrny i stalowo-szary.

Rankingi aparatów fotograficznych >>>

FujiFilm FinePix F70EXR

Parametry

Aparat zbudowany jest na bazie matrycy Super CCD EXR o efektywnej rozdzielczości 10 megapikseli (rozmiar fizyczny 1/2 cala) i czułości zmiennej w przedziale od 100 aż do 12 800 ISO, przy czym ustawienie 3200 ISO wymaga redukcji rozdzielczości do pięciu megapikseli, a wyższe wartości do trzech megapikseli. Obiektyw F70EXR to superzoom Fujinon o ogniskowej zmiennej w zakresie 27–270 mm (odpowiednik dla formatu małobrazkowego) przy otworze względnym z przedziału f/3.3–5.6. W trybie makro można fotografować od odległości pięciu centymetrów, tryb normalny wymaga natomiast zachowania odstępu co najmniej 45 cm. Migawką można sterować w przedziale od 1/2000 s do 8 s.

FujiFilm FinePix F70EXR

Fujifilm FinePix F70EXR wszystkie obrazy rejestruje wyłącznie jako pliki JPEG.. Maksymalna rozdzielczość zdjęć to 3616 x 2712 pikseli, przy czym w sumie do dyspozycji jest dziewięć różnych rozdzielczości po trzy w każdym z formatów 4:3, 3:2 i 16:9. Aparatem można też kręcić filmy w formacie Motion JPEG, które są zapisywane w plikach AVI. Dostępne są dwie rozdzielczości: 640 x 480 i 320 x 240 pikseli, w obu wypadkach przy 30 kl./s z monofonicznym dźwiękiem. Miejscem przechowywania danych są karty SD/SDHC oraz wewnętrzna pamięć urządzenia o pojemności 47 MB.

Pomagamy w wyborze aparatu fotograficznego >>>

FujiFilm FinePix F70EXR

Wygląd

Wszystkie elementy aparatu są rozmieszczone w sposób standardowy. Z przodu mamy obiektyw, lampę błyskową, diodę podświetlającą autofokus i mikrofon. Po lewej stronie nie przewidziano żadnych elementów, natomiast po prawej są ucho do zamocowania paska i klapka chroniąca złącze uniwersalne (USB i A/V). Na krawędzi ze spodnią płaszczyzną aparatu zainstalowano gniazdo zasilania. Na spodzie aparatu są głośnik, gwint do statywu oraz pokrywa gniazda akumulatorów i slotu kart pamięci. Górna część F70EXR to tylko trzy standardowe elementy: włącznik i spust migawki zintegrowany z dźwignią zoomu.

FujiFilm FinePix F70EXR

Mimo dość zaawansowanej konstrukcji aparatu, jego tylna ścianka zawiera niewielką liczbę elementów. Oczywiście dominuje na niej wyświetlacz LCD (przekątna 2,7 cala, rozdzielczość 230 tys. pikseli), obok którego umieszczono kilka przycisków i pokrętło wyboru trybu. Te kilka klawiszy to: wielokierunkowy przycisk uniwersalny wraz z centralnym do zatwierdzania i wywoływania menu, przyciski do przełączania się do trybu odtwarzania, sterowania pracą ekranu, aktywacji menu podręcznego oraz włączania trybu detekcji twarzy.

Lista ciekawych gadżetów dla fotografa >>>

Funkcjonalność

Jednym z największych atutów modelu Fujifilm FinePix F70EXR jest zastosowana matryca. Ma nie tylko większą przekątną niż sensory stosowane w przeważającej większości kompaktów, ale lepiej sobie radzi w trudnych warunkach oświetleniowych. Można ją przełączyć na tryb HR (wysokiej rozdzielczości), aby zapewnić zarejestrowanie całego bogactwa najdrobniejszych nawet szczegółów przy jednolitym silnym świetle, w tryb DR (szerokiego kontrastu dynamicznego) przy oświetleniu silnym, lecz kontrastowym oraz w tryb SN (wysokiej czułości i niskiego poziomu szumów) przy słabym oświetleniu.

FujiFilm FinePix F70EXR

FinePix F70EXR oferuje pełny tryb manualny (z ustawianiem balansu bieli za pomocą wzorca) i jest to niewątpliwie jego zaleta. Jednak silnym argumentem przemawiającym za tym modelem Fujifilm jest też – oprócz 17 programów tematycznych i zwykłej automatyki – tryb automatyczny EXR. Aparat potrafi rozpoznać sześć różnych rodzajów scen (portret, krajobraz, makro, portret pod światło, nocna sceneria oraz nocny portret), po czym nie tylko odpowiednio dobrać ostrość, czułość czy tryb pracy lampy błyskowej, ale także automatycznie przełączyć matrycę w tryb HR, SN bądź DR zależnie od oświetlenia fotografowanego motywu.

FujiFilm FinePix F70EXR

Na tym jednak nie koniec nowej koncepcji Fujifilm, bo F70EXR został wyposażony także w technologię Multi Frame, która służy do „składania” jednego zdjęcia z kilku ujęć. Użytkownicy otrzymali do dyspozycji tryby tzw. profesjonalnej ostrości (Pro Focus) oraz profesjonalnych zdjęć przy słabym oświetleniu (Pro Low-light). W tym pierwszym fotografia powstaje z połączenia dwóch lub trzech ujęć, na której wybrany obiekt jest ostry na tle rozmytego pierwszego lub drugiego planu. Jednym słowem można w ten sposób osiągnąć efekt manipulowania głębią ostrości, co w aparatach kompaktowych jest możliwe w bardzo ograniczonym zakresie.

Jaka stabilizacja obrazu jest najlepsza? >>>

FujiFilm FinePix F70EXR

Natomiast tryb profesjonalnej fotografii przy słabym oświetleniu stosowany jest w celu uniknięcia szumu na zdjęciach wykonywanych przy słabych warunkach oświetleniowych. Otóż ten model FinePiksa wykonuje szybką serię czterech zdjęć przy wysokiej czułości, ale wykorzystując do tego technologię Pixel Fusion. Została ona opracowana przez Fujifilm, a polega na zmianie układu filtra kolorów: dwa umieszczone obok siebie piksele tego samego koloru są traktowane jak pojedynczy piksel. W ten sposób powierzchnia i zarazem czułość elementów światłoczułych jest podwajana, a poziom szumu pozostaje na normalnym poziomie. Następnie zdjęcia są na siebie nakładane, by utworzyć obraz o niskim poziomie szumów.

FujiFilm FinePix F70EXR

Użytkownicy F70EXR mogą się też pokusić o stworzenie fotografii z użyciem specjalnych filtrów artystycznych, które noszą tu nazwę trybów filmu. Aparat symuluje różnorodne właściwości filmów światłoczułych Fujifilm, takich jak Velvia/Vivid (intensywne nasycenie barw), PROVIA/Standard (dla klasycznej neutralnej fotografii ) czy ASTIA/Soft (niski kontrast, miękka i delikatna tonacja). Oprócz tego można przekształcić fotografię w sepiową lub czarno-białą.

FujiFilm FinePix F70EXR

Fujifilm FinePix F70EXR oferuje także technologię rozpoznawania twarzy, która może śledzić równocześnie do 10 twarzy, ustawionych w zasadzie pod dowolnym kątem w stosunku do aparatu. Ponadto system koryguje natychmiast czerwone oczy i automatycznie zapisuje dwa pliki: oryginalny oraz poprawiony. W aparacie tym zmieniono też sposób pracy flesza: siła błysku jest znacznie lepiej dobierana do fotografowanego motywu. Kompakt oferuje także niezłą prędkość zdjęć seryjnych: do 4,8 klatki sekundę (maks. 12 zdjęć w serii przy rozdzielczości trzech megapikseli) oraz do 1,8 kadru na sekundę w pełnej rozdzielczości (trzy zdjęcia w serii).

blog comments powered by Disqus
FujiFilm FinePix F70EXR [TEST]