PODPOWIEDZI:

Sharp HT-SBW202 - Solidny soundbar na każdą kieszeń [TEST]

Czyli przyjemnie grający soundbar 2.1 może być tani jak na tę kategorię? Sharp stara się nas przekonać, że jak najbardziej. Czy to prawda? Mój test listwy dźwiękowej z subwooferem Sharp HT-SBW202 dokładnie to sprawdzi!

Sharp HT-SBW202

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
1 GŁOSÓW
ZALETY
  • Atrakcyjna Cena
  • Dobre brzmienie
  • Nieduże wymiary
WADY
  • Brak kodeków Dolby
  • Nieduży zakres sterowania tonami

Jaki to dźwięk wysokiej jakości? Myślę, że odpowiedź na to pytanie pozostaje dla każdego bardzo indywidualną kwestią. Jedni zadowolą się głośnikiem Bluetooth, a dla kogoś innego zestaw stereo za kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy złotych nie będzie wystarczająco dobry.

Podobnie jest z zestawami kina domowego i soundbarami. Jedni będą oczekiwali najlepszej jakości dźwięku oraz efektu Dolby Atmos, a dla innych prosty soundbar będzie już wystarczający - i właśnie o takim prostym soundbarze będzie poniższy tekst, ponieważ trafił do nas model za niewielkie pieniądze od firmy Sharp, model HT-SBW202.

Sprawdź cenę Sharp HT-SBW202:

Sharp HT-SBW202 oferta w sklepie

Urządzenie uznałem za warte pokazania Wam, gdyż ten sprzęt po prostu niczego nie udaje. Kosztuje niewiele i bardzo dobrze spełnia swoje zadanie, czyli poprawia jakość dźwięku z telewizora, a nawet zapewnia przyzwoite audio dla użytkowników o mniejszych wymaganiach lub po prostu tych z nieco mniej zasobnym portfelem.

Sharp HT-SBW202 - Opis zestawu

Skład zestawu to nieduża listwa - oczywiście plastikowa, cała czarna o zaokrąglonych kształtach. Większość urządzenia pokrywa metalowa kratka, która również wykończona jest na czarno, a boki i tył to lekki plastik.

Sharp HT-SBW202 design z bliska

Na jednym końcu znajdujemy przyciski do sterowania głównymi funkcjami listwy.

Sharp HT-SBW202 przyciski na listwie

Możemy ją zarówno postawić na półce, jak i powiesić na ścianie pod telewizorem. Do tego drugiego sposobu instalacji są potrzebne specjalne otwory na kołki. Nie ma się co martwić, czy utrzymają one soundbar, bo jest to niesamowicie lekka konstrukcja.

Sharp HT-SBW202 uchwyt do montażu na ścianie

Drugą częścią jest nieduży, lekki i bezprzewodowy subwoofer. Oczywiście do sterowania jest pilot, fajnie wykonany, wyróżnia się znacznie od chińskiej masówki. Zapewnia szybki dostęp do większości funkcji.

Sharp HT-SBW202 - Główne funkcje soundbara

Najlepsze soundbary kosztujące po kilka tysięcy złotych kuszą potencjalnych klientów mnóstwem wbudowanych kinowych technologii zaczerpniętych wprost z najbardziej rozbudowanych profesjonalnych zestawów. Chodzi oczywiście o dźwięk przestrzenny, ogromną ilość kanałów czy współpracę z najnowszymi technologiami cyfrowego dźwięku przestrzennego. jak np. Dolby Atmos lub DTS-X.

Świetnie to brzmi, trzeba jednak pamiętać, że to bogate zaawansowanie technologiczne soundbarów wcale nie musi zapewniać takiej jakości, jaką sobie niejednokrotnie wyobrażamy.

Sharp niczego nie wymyśla. Soundbar HT-SBW202 to urządzenie działające w technologii 2.1. Listwa odwzorowuje dwa kanały - lewy i prawy, a subwoofer zapewnia podstawę basową. To wszystko, bo czego możemy więcej oczekiwać za niecałe 800 zł?

Sharp HT-SBW202 skład zestawu

Są tu także wszelkie niezbędne możliwości podłączenia:

  • HDMI z ARC i CEC zapewnia przesyłanie dźwięku z telewizora oraz podstawowe sterowanie soundbarem. Za pomocą pilota od telewizora, w momencie uruchomienia ekranu, Sharp sam się włączy, a regulacja głośności pilotem od TV reguluje głośność w soundbarze.

Sharp HT-SBW202 technologia ARC

  • Cyfrowe złącze optyczne pozwala na przesłanie do soundbara dźwięku cyfrowego ze starszych telewizorów, które mogły nie być wyposażone jeszcze w złącze HDMI ARC.
  • Analogowe wejście audio mini-jack. Również może być wykorzystane do podłączenia starszych telewizorów. Jest przy tym uniwersalnym złączem do podłączenia komputera, telefonu czy tabletu.
  • Sharp wyposażył SBW202 w moduł Bluetooth 4.2, który sprawia, że nasza listwa staje się uniwersalnym zestawem audio do odsłuchu muzyki ze smartfonów czy tabletów. Połączenie Bluetooth umożliwia streaming muzyki z Youtube, Spotify czy radia internetowego.
  • Złącze USB może być wykorzystywane do podłączenia dowolnego pendrive'a lub przenośnego dysku, aby bezpośrednio odtwarzać zapisane pliki.

Sharp HT-SBW202 - Korzystanie z soundbara

W listwę wbudowany jest nieduży wyświetlacz. Jest on częściowo przysłonięty metalową kratką i podczas normalnej pracy całkowicie się wygasza. Dopiero podczas regulowania jakiejkolwiek funkcji pokazywany jest aktualny status.

Za pomocą pilota możemy dokonywać podstawowych regulacji wysokich czy niskich tonów. Są także trzy firmowe tryby equalizera dające możliwość doboru najbardziej odpowiedniej dla nas charakterystyki brzmienia.

Za pomocą pilota wybieramy także aktualne źródło dźwięku, sterujemy głośnością lub odtwarzaniem muzyki przez Bluetooth.

Sharp HT-SBW202 - Brzmienie soundbara

Jak taki soundbar gra? No właśnie, z jednej strony nie powiem Wam, ze ten dźwięk mnie porwał i jest tak fantastyczny, że zadowoli każdego kinomaniaka czy melomana. Ja mam spore oczekiwania od audio, ale omawiając taki sprzęt, trzeba spojrzeć przez pryzmat ceny, a wtedy robi się naprawdę miło.

Za niecałe 800 zł można kupić albo tego typu soundbar, albo nieduży głośnik Bluetooth czy plastikową miniwieżę bez subwoofera.

Muszę przyznać, że rozpatrując to w taki sposób, Sharp HT-SBW202 wypada korzystnie.

Sharp HT-SBW202 podczas testu jakości brzmienia

Głośniki wbudowane w listę działają bardzo klarownie, czysto i dokładnie. Trochę przyrównałbym je do audio wbudowanego w te lepsze jakościowo telewizory. Do tego ten nieduży subwoofer w miły dla ucha sposób dostarcza niskie tony, które ani nie przekrzykują reszty, ani specjalnie nie dudnią.

To wszystko spaja się w przyjemną całość, która sprawdza się w filmach - w głośniejszych scenach z jakimiś wybuchami czy po prostu głośną akcją. Bardzo poprawnie odwzorowuje dialogi, czego brakuje mi w wielu innych soundbarach, jak i np. w miniwieżach podłączonych do telewizora.

Muzyki też da się posłuchać na pewno w lepszej jakości niż np. z podobnego cenowo głośnika Bluetooth.

Podsumowanie

Sharp zrobił bardzo porządny sprzęt w niewielkich pieniądzach. Zdecydowanie wyprzedził chińską konkurencję bez jakiegokolwiek ściemniania i łudzenia klientów niesamowitymi technologiami.

Za taką kasę dla osób, które oczekują od telewizora czegoś więcej niż tylko obrazu, bardzo konkretna propozycja.

Sharp HT-SBW202 ocena z testu 4,5

Zobacz też inne testy soundbarów:

blog comments powered by Disqus
Sharp HT-SBW202 - Solidny soundbar na każdą kieszeń [TEST]