PODPOWIEDZI:

Creative Sound BlasterX Katana - Test gamingowego soundbara

Speakerbar to typ produktu, który w ostatnich latach uległ popularyzacji szczególnie jako dodatek do telewizorów. Firma Creative stworzyła soundbar gamingowy, a więc listwę stworzoną dla graczy. Koncept urządzenia może budzić mieszane odczucia, ale na pewno jest to sprzęt, którego zakup warto rozważyć.

Creative Sound BlasterX Katana

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
1 GŁOSÓW
ZALETY
  • Wysoka jakość wykonania
  • Bardzo dobra jakość dźwięku
  • Kompaktowy rozmiar i łatwość instalacji
  • Rozbudowane oprogramowanie
  • Programowalne diody LED
  • Szeroka gama złączy
WADY
  • Gniazdo słuchawek z tyłu
  • Głośne komunikaty Bluetooth
  • Zasięg Bluetooth mógłby być większy

Sprawdź cenę tego soundbara:

Creative Sound BlasterX Katana oferta w sklepie

Creative Sound BlasterX Katana ogólny design zestawu

Creative Sound BlasterX Katana – Świetny design i funkcjonalność

Główna część Katany prezentuje się elegancko i subtelnie. Nie nazwę jej jednak nudną. Za sprawą ostrych kątów oraz efektownego podświetlenia RGBsoundbar potrafi się wyróżnić. Materiały i jakość wykonania wypadają bardzo dobrze. Front przykryty siatką skrywa przetworniki wysokotonowe i czytelny wyświetlacz.

Creative Sound BlasterX Katana zdjęcie frontu

Góra to przede wszystkim szczotkowane aluminium, które wygląda obłędnie. W tym miejscu zostały wkomponowane przetworniki tonów średnich. W centralnej części obecne są przyciski, umożliwiające kontrolę podstawowych funkcji. Nad nimi widnieje płytka z logo Sound BlasterX.

Na spodzie znajdują się jedynie antypoślizgowe nóżki i biegnący przez całą długość pasek z 49 programowalnymi diodami LED. Z tyłu konstrukcji znaleźć można pokaźny zestaw złącz. Podłączymy kolejno: zasilanie, subwoofer, mikrofon i słuchawki. Jest też wejście AUX, USB obsługujące nośniki danych oraz Micro USB, przez które najlepiej podłączyć komputer.

Katana obsługuje imponującą ilość urządzeń wejścia i wyjścia. Tu minusem może być utrudnione podłączanie słuchawek. Szkoda, że producent nie znalazł miejsca na to złącze na froncie.

Creative Sound BlasterX Katana złącza z tyłu

Jak przystało na nowoczesne urządzenie audio, Katana została wyposażona w moduł Bluetooth w wersji 4.2. Współpraca soundbara ze smartfonem przebiega sprawnie, jeśli obydwa urządzenia znajdują się w tym samym pomieszczeniu. Niestety, większe przeszkody takie jak ściany powodują zrywanie dźwięku.

Być może jestem w mniejszości, ale przeszkadzał mi mały szczegół. Komunikat głosowy o połączeniu i rozłączeniu z urządzeniem po Bluetooth jest głośny i niezależny od poziomu głośności soundbara. Jest to cecha irytująca podczas nocnego słuchania muzyki.

Subwoofer został wykonany z płyty MDF. Jest wysoki, więc jego miejsce jest raczej pod blatem. Nie należy jednak martwić się o miejsce na nogi, bo głośnik jest wąski.

Creative Sound BlasterX Katana subwoofer w pełnej okazałości

Przydatnym dodatkiem jest mały i praktyczny pilot. Jego funkcje to m.in.: kontrola odtwarzania i głośności, przełączanie między różnymi profilami dźwięku i trybami podświetlenia czy zmiana źródła dźwięku. Jeśli soundbar jest podłączony z komputerem za pomocą USB, pilot może kontrolować player Windowsa i głośność systemu.

Creative Sound BlasterX Katana kompaktowy pilot z zestawu

Creative SoundBlasterX Katana – Łatwość montażu

Moje prywatne stanowisko składa się z głośników 2.0, zewnętrznego DAC-a i dużej ilości przewodów. Sound BlasterX Katana to zupełnie inna bajka. Tu wystarczy podłączyć zasilanie, subwoofer oraz opcjonalnie przewodowe wejście – nie należy zapominać o łączności Bluetooth.

Pozytywnie wypada też wysokość soundbara, bo ta w najwyższym miejscu wynosi 6 cm. Umożliwia to montaż Katany pod praktycznie każdym monitorem czy telewizorem.

Creative SoundBlasterX Katana – Jak sprawdza się w praktyce?

Gamingowy soundbar jest kompaktowy, przez co moje oczekiwania nie były wygórowane. Jak się później okazało, Katana posiada zdecydowanie większe możliwości, niż wskazuje na to rozmiar.

W grach zaskakuje przestrzeń oraz szczegółowość dźwięku. Sound BlasterX Katana świetnie oddaje klimat każdej lokalizacji. Pomaga w tym uniwersalny tryb gry, który podbija nieco basy i tony wysokie. Modyfikuje także ustawienia silnika BlasterX Acoustic Engine, który wpływa m.in. na głębię dźwięku czy wyostrzenie dialogów. Soundbar bardzo dobrze umila rozgrywkę w fabularne tytuły AAA.

Creative Sound BlasterX Katana tryby pracy do wyboru

Do gier kooperacyjnych najlepiej sprawdzają się słuchawki, jednak do casualowego grania w tytuły typu Overwatch czy Deep Rock Galactic gamingowy soundbar w zupełności wystarcza.

Co ciekawe, w dedykowanej aplikacji Sound Blaster Connect wybrać można profile stworzone do konkretnych gier. Na liście wspieranych znalazły się wspomniany Overwatch, ale także Battlefield 1, CoD: Infinite Warfare, PUBG, CS:GO, DOTA 2 oraz Arena Of Valor.

Muzyka to kolejna kategoria, w której soundbar Creative sprawdza się wyśmienicie. Konstrukcja oferuje pięć przetworników – dwa wysokotonowe, dwa tonów średnich i subwoofer. Przekłada się to na dobrą reprodukcję każdego z pasm. W profilu o nazwie Neutral Katana oferuje zbalansowane brzmienie wysokiej jakości. Oceniając brzmienie, nie mam się do czego przyczepić. To poziom godny najlepszych soundbarów w tej cenie, jak i nieco wyższy. Dostępny w aplikacji equalizer umożliwia dostosowanie charakterystyki dźwięku do własnych potrzeb.

W tym miejscu zwrócę jeszcze uwagę na głośność maksymalną – ta jest naprawdę imponująca.

Creative SoundBlasterX Katana – Oprogramowanie + podświetlenie

Wartym uwagi jest oprogramowanie Sound Blaster Connect. Podstawą funkcji są profile, na które składają się ustawienia equalizera, RGB oraz ustawienia silnika BlasterX. Poszczególne elementy można modyfikować niezależnie od trybu. Oprogramowanie daje możliwość stworzenia własnego profilu. Można nawet zainstalować go na Katanie, przez co będzie on dostępny z poziomu pilota. Profile są dostępne także z poziomu aplikacji na smartfony.

Creative Sound BlasterX Katana profile do wyboru

Obsługa podświetlenia RGB daje duże możliwości personalizacji. Dostępnych jest wiele preinstalowanych profili świecenia, jednak dużo bardziej doceniam możliwość stworzenia własnych efektów. Można zmienić kolor każdej z dziewięciu stref podświetlenia i wybrać spośród 6 rodzajów ruchu. Szybkość oraz kierunek ruchu również można dowolnie modyfikować. Z pewnością każdy znajdzie podświetlenie dla siebie!

Creative Sound BlasterX Katana regulacja podświetlenia

Creative SoundBlasterX Katana – Podsumowanie testu

Testowany produkt jest bardzo ciekawy. Mimo przedrostka gamingowy potrafi wyglądać subtelnie i elegancko. Katana ma kompaktowe rozmiary, ale jakość dźwięku oraz głośność maksymalna imponują. Pozytywnie wypada też ilość złącz.

Creative Sound BlasterX Katana to urządzenie, które w swojej kategorii praktycznie nie ma konkurencji. Polecę je szczególnie osobom, które posiadają ograniczoną przestrzeń na biurku, a nie chcą iść na kompromisy w kategorii jakości dźwięku.

Gracze z pewnością docenią rozbudowane oprogramowanie, które daje dostęp do profili i personalizacji efektów RGB. W mojej ocenie Creative Sound BlasterX Katana to udane urządzenie, które powinno się sprawdzić na biurkach większości użytkowników.

Creative Sound BlasterX Katana ocena z testu

Zobacz inne testy sprzętu audio:

blog comments powered by Disqus
Creative Sound BlasterX Katana - Test gamingowego soundbara