PODPOWIEDZI:

TEST Philips AC3858/51 - Oczyszczacz dla alergika?

Test Philipsa AC3858/51 był dość niespodziewany, ale również - z osobistych powodów - interesujący. Nie po raz pierwszy mam do czynienia z podobną konstrukcją tego producenta. Parę lat temu miałem okazję przyjrzeć się poprzedniemu modelowi i dostał w recenzji - nie bez powodu - całkiem wysokie noty. Jak wypada następca? Wszystkiego dowiesz się z artykułu!

Philips AC3858/51

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Dokładne rozpoznawanie zanieczyszczeń
  • Wygodny interfejs
  • Świetna aplikacja
  • Ładny design
  • Energooszczędny model
  • Dodatkowy nocny tryb dla alergików
WADY
  • Brak kółek
  • Spora cena

Recenzowany Philips AC3858/51 to model z wyższej półki cenowej. Na rynku można znaleźć dużo droższe propozycje (zazwyczaj opcje Sharpa), ale patrząc na czyste cyferki, propozycja Philipsa może być porównywalna z niektórymi tańszymi produktami. Tak nie do końca jest, bo głównym atutem recenzowanego modelu jest jego jakość. Wraz z wyższym budżetem na oczyszczacz powietrza przychodzą funkcje i materiały, których nie uświadczysz w tańszych propozycjach.

Tu znajdziesz Philips AC3858/51:

Philips AC3858/51

Philips AC3858/51 - Oczyszczacz premium. Designem i mocą

Zanim przejdę do testów, muszę poruszyć kwestie najbardziej podstawowe. To znaczy na przykład to, do jakich pomieszczeń nadaje się Philips AC3858/51, jakie ma CADR, wyjątkowe zalety oraz dodatkowe sensory. Standardowy zestaw kwestii, które koniecznie musisz poznać przed zakupem takiego modelu, a które są istotne też w rankingach oczyszczaczy powietrza.

Philips AC3858/51 od dołu

W tej sekcji będzie też trochę opiniotwórczo, bo warto podjąć temat czegoś ,na co często nie zwracamy uwagi w pogoni za cyferkami, a co jest przecież nieodzowne i po części też kwalifikujące, lub nie, sprzęt do klasy premium. Mowa o budowie oraz jakości wykonania takiego oczyszczacza powietrza.

Philipsa AC3858/51 wykonano z solidnie spasowanego i grubego tworzywa, które jest w dodatku chropowate pod dotykiem. Nic się nie ugina, a całość przebija akcent w postaci przypominającego tkaninę i przewiewnego paska materiału na froncie. Oczyszczacz jest średniej wielkości, a kształtem przywodzi na myśl ścięty walec. Wtopi się w większość pomieszczeń.

Philips AC3858/51 z daleka

Na górze znajduje się dotykowy wyświetlacz otoczony kratkami wywietrznika. Z jego poziomu można m.in. zmieniać tryby, sprawdzać zużycie filtra, a także poziom zanieczyszczeń w pomieszczeniu. Co ciekawe nie tylko PM 2,5, ale również szkodliwych gazów lub alergenów według współczynnika IAI.

Nawiasem mówiąc, wyświetlacz otoczono kolorowym podświetleniem, zmieniającym barwę w zależności od stopnia zanieczyszczenia powietrza. Z daleka zobaczysz, czy wszystko jest ok, bez konieczności wyciągania telefonu lub podchodzenia do Philipsa AC3858/51. To dość wygodny element designu.

Wyświetlacz Philips AC3858/51

Aż dwa tryby nocne? Jak pracuje Philips AC3858/51?

Wspomniane tryby są dość interesujące. Mamy tu standard, czyli automatyczny, ręcznie ustawiany lub turbo, w którym Philips AC3858/51 będzie pracował z najwyższą mocą. Najlepiej korzystać z automatyki, bo wtedy mamy pewność, że urządzenie dopasuje się do zanieczyszczenia powietrza w domu. Najciekawsze jest jednak to, że są tu aż dwa tryby nocne! 

Sterowanie Philips AC3858/51

Standardowy pracuje bardzo cicho - według testów producenta hałas ogranicza się do zaledwie 18 decybeli, czyli dwa razy mniej od szeptu. Z kolei antyalergiczny automatycznie dostosuje się do poziomu alergenów w powietrzu. Idealna opcja na spokojny sen w okresach pylenia.

Dokładnie rozpoznaje zanieczyszczenia i oczyszcza powietrze!

Producent wyposażył ten model w dość nietypowy sensor, bo podwójny. Po wiedźmińsku - jeden na cząsteczki, drugi na gazy. Technologia Dual Scan pozwoliła Philipsowi podwyższyć wydajność wykrywania zanieczyszczeń i to jest odczuwalne w praktyce. O tym jednak nieco później - przy okazji testów. Najpierw warto pogadać bardziej szczegółowo o podwójnym sensorze.

Czujniki Philips AC3858/51

Czujniki wykonują do 1000 skanów na sekundę, wykrywając mikroskopijny pył, a także alergeny oraz szkodliwe gazy.

To wszystko jest zbierane przez oczyszczacz na bieżąco i ze sporą wydajnością. Współczynnik CADR wynosi tu 610 m3/h. Praca z taką kubaturą powietrza zdaniem producenta przekłada się na odpowiednią wydajność do pomieszczeń sięgających nawet 73 metrów kwadratowych. Da radę w praktycznie każdym mieszkaniu, a nawet loftach.

Warto sprawdzić: Kompaktowy, ale wielozadaniowy - Sprawdzamy oczyszczacz Beko ATP5500N

Bardzo szczegółowo testowany filtr - NanoProtect HEPA

Integralnym elementem oczyszczacza powietrza zawsze jest filtr. To on odpowiada za wyłapywanie niepożądanych substancji lub pyłków fruwających po domu. Nowoczesne modele wyposażone są tak naprawdę w zestawy, a nie pojedyncze jednostki. Tak jest też w przypadku Philipsa AC3858/51.

Filtr Philips AC3858/51

Ten model na pierwszy rzut oka radzi sobie z zanieczyszczeniami w dość typowy sposób. Wyposażony został w filtr 3 w 1, łączący siatkę wstępną, wyłapującą większe brudy lub kurze, HEPA i warstwę aktywnego węgla na nieprzyjemne zapachy, gazy lub lotne związki organiczne. Interesujące jednak jest to, że bardziej konkretnie częścią tego zestawu jest filtr NanoProtect HEPA.

Producent przetestował go w starciu z cząsteczkami o wielkości nawet do 0,003 mikrometra, czyli znacznie mniejszej niż zwykle deklarowane 0,3 mikrometra. To oznacza, że powinien poradzić sobie nie tylko z pyłkami, alergenami, zarodnikami pleśni i szkodliwymi cząsteczkami PM 2,5, ale też z większością bakterii oraz wirusów. 

Vitashield Philips AC3858/51

Philips faktycznie testuje swoje rozwiązanie w odpowiednich warunkach i wykonuje NanoProtect HEPA z materiałów innych niż standardowe dla zachowania wysokiego współczynnika CADR.

Wymienny filtr do Philipsa AC3858/51 kosztuje na rynku około 335 złotych i ma starczyć nawet na 3 lata. Wiele zależy od jakości powietrza w okolicy, ale gwoli porównania - to około 111 złotych rocznie. Trwa przy tym obecnie promocja, dzięki której przy rejestracji oczyszczacza tej marki dostaniesz za zaledwie złotówkę dodatkowy filtr wydłużający na start okres pracy nawet do 6 lat!

Zobacz też: Recenzja Vestfrost VP-A1Z40WH - Skrupulatnie wykonany oczyszczacz powietrza

Clean Home +, czyli mocny punkt Philipsa AC3858/51

W dzisiejszych czasach wszystko musi być smart. Nie odnosi się to tylko do wykorzystywania przez maszyny sensorów wraz z bazami danych do inteligentnego tworzenia scenariuszy pracy, ale i do interfejsów, przez które użytkownik ma dostęp do danego sprzętu. Zmierzam do tego, że bez obsługi aplikacji nie wyobrażam sobie, przynajmniej w swoim domu, nowoczesnego oczyszczacza powietrza.

Aplikacja Philips AC3858/51

Z aplikacją Clean Home + Philipsa styczność miałem już wielokrotnie i za każdym razem konkluzja była prosta. To przejrzyste, ładne i w pełni spolszczone oprogramowanie, z którego świetnie korzysta się na telefonie. Nie zanotowałem żadnych błędów, a samo sparowanie urządzenia ze smartfonem jest szybkie i bezproblematyczne.

Ma to, co najważniejsze, czyli programowanie oczyszczacza, w tym harmonogramów, oraz informacje dotyczące jego pracy lub zużycia filtra. Dodatkowe kwestie, takie jak jakość powietrza w wybranej okolicy lub na całym globie oraz porady dotyczące zdrowia, to rzeczy, które może nie są wymagane, ale na pewno są atutem aplikacji Philipsa.

Porady aplikacji Philips AC3858/51

Co ważne, nie ma tu większego problemu z łączeniem między sobą kilku urządzeń wchodzących w ramy smart home lub sprzęgania propozycji tego producenta z aplikacjami w telefonie. Jest tu wsparcie dla Google Home lub IFTTT, które przy odrobinie know-how pozwolą ci na przykład zaprogramować włączanie oczyszczacza zawsze wtedy, gdy otworzysz okno lub zbliżasz się do domu.

W praktyce też nieźle - Test Philipsa AC3858/51

Ważnym elementem naszych recenzji zawsze są testy praktyczne. Sprawdzamy m.in. czas, jaki zajmuje oczyszczaczom powietrza rozpoznanie zanieczyszczeń i ich usunięcie, oraz pobór prądu (tak rzadko przecież podawany przez producentów). Philips AC3858/51 wypadł we wszystkich testach całkiem nieźle.

Czas wykrywania zanieczyszczenia przez Philipsa AC3858/51

Najważniejsza w tego typu sprzętach jest zawsze kwestia wykrywania zanieczyszczenia. Zwykle testujemy to poprzez gaszenie świeczki - rozmiary cząsteczek jej dymu są porównywalne z typowymi zanieczyszczeniami unoszącymi się w miastach. Wbrew pozorom Philips AC3858/51 wcale nie był pośród recenzowanych przeze mnie dotychczas oczyszczaczy najszybszy. Natomiast mogło wynikać to z precyzji sensora, którym w końcu szczyci się producent. 

Testy oczyszczacza Philips AC3858/51

Oczyszczaczowi zajęło około 90 sekund wskazanie najwyższej wartości przy dymie ze zgaszonej świecy (chociaż pojawienie się cząsteczek wykrył dość szybko) i około 6 minut zejście do bezpiecznego poziomu. Biorąc pod uwagę fakt, że to dość mocny oczyszczacz powietrza i wspomnianą kwestię sensora, myślę, że można śmiało założyć, iż rozpoznawał zanieczyszczenie na tyle dokładnie, aby znacząco wydłużyć pracę na rzecz poprawienia jakości powietrza.

Czas wykrywania zanieczyszczenia

Czas oczyszczenia powietrza

91 s / 89 s

388 s / 343 s

Energooszczędny oczyszczacz powietrza?

Może cię zdziwię, ale nie tylko oczyszczanie powietrza jest istotne w tego typu sprzętach. Redakcyjnie testujemy też zazwyczaj pobór prądu. W tym przypadku nie jest źle. W trybie nocnym oczyszczacz pobiera tylko 4,1 wata, a przy turbo około 57,6 wata mocy. Zwykle trzymamy modele na pełnej automatyce, ale takie wyniki na obu krańcach wydajności oczyszczacza są po prostu świetne.

Pobór prądu w oczyszczaczu Philips AC3858/51

Pobór prądu tryb najniższy

Pobór prądu tryb najwyższy

Philips AC3858/51

nocny, około 4,1 W

poziom turbo, około 57,6 W

Philips AC3858/51 - Solidny i designerski oczyszczacz do salonu

To wszystko, jeżeli chodzi o oczyszczacz powietrza Philips AC3858/51. Model po pierwsze elegancki, a po drugie po prostu wydajny. W dodatku świetnie się nim steruje przy pomocy dołączonej aplikacji. Podobnie jak w przypadku poprzedniego modelu solidna najwyższa nota. Mało zmian, ale to wynika z prostej rzeczy - trudno jeszcze bardziej ulepszyć to urządzenie.

5 dla Philips AC3858/51Rekomendujemy Philips AC3858/51

A co wy sądzicie? Dajcie znać poniżej!

blog comments powered by Disqus
TEST Philips AC3858/51 - Oczyszczacz dla alergika?