PODPOWIEDZI:

Test 70mai Lite 2 - Niedroga kamera samochodowa

Na rynek trafił 70mai Lite 2. Nowa wersja budżetowej kamery samochodowej polecanego producenta jest dość interesującą propozycją. Na przykład dlatego, że skorzystasz w niej z GPS-u. Co prawda po dokupieniu, jak w przypadku poprzedniczki, odpowiedniego modułu, ale właśnie ta modularność jest całkiem atrakcyjna. Pozwala samodzielnie zdecydować o tym, ile tak naprawdę potrzebujesz funkcji w kamerce!

70mai Dash Cam Lite 2 D10

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
1 GŁOSÓW
ZALETY
  • Możliwość rozbudowy o moduł GPS
  • Wi-Fi
  • Niezła dedykowana aplikacja
  • Tryb poklatkowy
  • Możliwość wykorzystania trybu parkingowego po dokupieniu modułu
  • Funkcjonalny WDR
WADY
  • Brak możliwości zmiany rozdzielczości
  • Nieco ziarnisty obraz, zwłaszcza nocą

Wideorejestrator 70mai Lite 2 nie jest pierwszą kamerą samochodową tego producenta, którą testujemy w naszej redakcji. W przeszłości podobały nam się wybrane modele tej marki, zwłaszcza te z wyższej półki cenowej. Recenzowany dzisiaj model to opcja bardziej budżetowa, co przekłada się na różne kompromisy, ale nic się nie martw. Producent zadbał o to, co najważniejsze.

Tu kupisz 70mai Lite 2:

70mai Lite 2 oferta
70mai Lite 2 oferta

Czytelny ekran, estetyczna budowa i przydatne technologie

Już na etapie montażu kamery 70mai Lite 2 widać, że producent próbuje się wyróżnić. Model mocuje się, po odtłuszczeniu wybranego miejsca, na standardowej dla kamerek tej firmy naklejce elektrostatycznej. Na to już z kolei trafia uchwyt i sama kamera. Brak kleju na szybie oznacza też brak konieczności doczyszczania szkła w razie zdjęcia wideorejestratora.

Montaż kamery 70mai Lite 2

Przy tym całość trzyma się mocno. W czasie jazdy kamerka na pewno nie odpadnie, a w razie czego bez problemu ją zdejmiesz. Poza uchwytem 70mai Lite 2 to praktycznie jednolita bryła, z czytelnym, 2-calowym ekranem z tyłu oraz wystającym z boku obiektywem. Są tu też wejścia na zasilanie lub moduł GPS i slot na kartę microSD o pojemności do 128 gigabajtów.

Karta SD 70mai Lite 2

Co ważne, obiektyw możesz bez problemu ręcznie ustawić, dostosowując go do swojego samochodu. Charakteryzuje się przy tym przysłoną o wartości 2.0 i właściwościami optycznymi pozwalającymi ogarnąć “wzrokiem” obraz o kącie 130 stopni.

Obiektyw kamery 70mai Lite 2

To standardowe wartości w modelach z rankingów kamer samochodowych. W praktyce oznacza to oba pasy i chodnik. Niektórzy wolą szersze kamery, ale wszystko co trzeba znajduje się w polu widzenia tego wideorejestratora, bez ewentualnej beczkowatości kadru.

Nawiasem mówiąc, ekran nie jest dotykowy. Znajdują się pod nim przyciski sterujące. Przy tym kontrolowanie kamery za ich pomocą jest bezproblemowe, a wszystkie najprzydatniejsze funkcje lub ustawienia są w zasięgu kilku kliknięć. 

Ustawienia kamery 70mai Lite 2

Również tryb poklatkowy, jedna ze zmian względem poprzedniego modelu, który kondensuje długie nagrania w krótsze po to, aby szybciej wyłapać interesujące nas zdarzenie. Nie udało mi się jednak znaleźć możliwości zmiany rozdzielczości. To jednak nie problem, bo i tak polecałbym korzystać z dostępnej jakości Full HD w 30 klatkach na sekundę.

Jest też aplikacja! 70mai Lite 2

Szczególnie przydatnym aspektem 70mai Lite 2 jest to, że podobnie jak w poprzedni model wbudowano w tę kamerkę moduł Wi-Fi. Dzięki temu łatwo połączysz ją z aplikacją na telefonie z Androidem lub iOS. Ta jest w pełni spolszczona oraz dosyć minimalistyczna z wyglądu, ale funkcjonalna.

Aplikacja 70mai Lite 2

Przy jej pomocy zmienisz najważniejsze ustawienia - w tym włączysz tryb WDR, który za sprawą optymalizowania jasnych i ciemnych fragmentów obrazu rozszerza dynamikę, wyłuskując więcej szczegółów. Zwłaszcza nocą lub w ciemnych warunkach, na przykład w garażu.

70mai Lite 2 na szybie

Aplikacja moim zdaniem jest jednak najbardziej przydatna do podglądu na większym ekranie nagrań. Jasne, wiele widać na wbudowanym w kamerę wyświetlaczu, ale więcej szczegółów dostrzeżesz na telefonie. Poza tym możesz też wprost na smartfon ściągnąć filmy po to, aby sobie je zapisać w formie takiej kopii zapasowej. No i jest funkcja śledzenia trasy, o której więcej za moment.

Warto sprawdzić: Test Nextbase 622GW - Wideorejestrator premium z funkcją SOS

Rozbuduj swój wideorejestrator - Moduły 70mai Lite 2

Bardzo ważną funkcjonalnością 70mai Lite 2 jest jego modularność. Ten wideorejestrator rozbudujesz o dodatki rozszerzające jego możliwości. Jednym z typowych jest adapter zasilania. Dokupując go do kamery samochodowej, udostępnisz jej na stałe prąd z samochodowego akumulatora.

Po co?

Oczywiście po to, aby mogła pracować bez przerwy.

Ze względu na to, że 70mai Lite 2 wyposażono w funkcje trybu parkingowego, to po prostu przydatny sposób na to, aby utrzymać bezpieczeństwo samochodu również wtedy, gdy się w nim nie znajdujesz. Na przykład nocą, parkując pod domem, lub za dnia podczas szybkiego wypadu do supermarketu.

Moduł zasilania 70mai Lite 2

Zdarzyć może się wtedy wszystko, a kamera w trybie parkingowym zareaguje na wszelkie wstrząsy i nagra ewentualnego sprawcę wypadku. Co ważne, takie pliki zapisywane są w osobnym folderze. Nie zostaną przez nic nadpisane. Bez problemu uzyskasz do nich dostęp po powrocie do domu. Nawet nie zapisując ich na telefonie tuż po fakcie.

Równie przydatny jest moduł GPS. Podłącza się go jeszcze prościej niż adapter zasilania, bo wyłącznie wpina do kamery samochodowej z jednej strony, a z drugiej umieszcza gdzieś w samochodzie. Na przykład na desce rozdzielczej. Po co ci taki sprzęt? Moduł korzysta z satelit GPS i GLONASS do określania pozycji samochodu podczas jazdy.

GPS Glonass do 70mai Lite 2

Dzięki temu zapisze na bieżąco dane dotyczące prędkości i współrzędnych. Do nich potem będziesz mieć dostęp. Obecna w aplikacji funkcja śledzenia trasy pokaże ci gdzie i jak szybko jechałeś. To może się ewentualnie przydać. Dodatkowe informacje na temat przeszłych podróży nigdy nie zaszkodzą.

Szkoda trochę, że nie można dołączyć żadnej kamerytylnej, ale też z drugiej strony producent pewnie to rezerwuje dla swoich droższych modeli. Zresztą, jeden z nich parę razy pojawił się w naszych materiałach i 70mai A500S, zwłaszcza teraz, gdy spadła nieco jego cena, może być też interesującą opcją.

70mai Lite 2 na desce

Jak ona nagrywa? Jakość nagrań 70mai Lite 2

No dobra, ale na pewno interesuje cię to, jak 70mai Lite 2 radzi sobie w praktyce. Sprawdziliśmy jakość nagrań dość standardowo, w pięknych wrocławskich okolicach za dnia oraz nocą. Od razu trzeba zaznaczyć to, że niezależnie od pory dnia testowany model kamery samochodowej nagrywał materiał w przydatnej jakości.

Jakość za dnia 70mai Lite 2

To, co widzisz na filmie, jest siłą rzeczy bardziej skompresowane przez YouTube, w praktyce wszystko wygląda nieco lepiej. Za dnia wkrada się w obraz mały szum pikseli, ale nawet przy mocniejszym słońcu nie ma żadnych problemów z rozpoznaniem najważniejszych szczegółów. Takie rzeczy, jak tablice rejestracyjne lub znaki drogowe są dobrze widoczne, a kamera widzi też drogę i chodnik. 

70mai Lite 2 jakość nocą

Nocą też jest całkiem nieźle. Oczywiście, ze względu na specyfikę pracy takich sprzętów siłą rzeczy szum się zwiększa, ale nie na tyle, aby przeszkodzić w nagraniu tablic rejestracyjnych samochodów lub sylwetek pieszych przechodzących przez jezdnię.

Dość widoczne są odbicia wnętrza auta na szybie, ale ostatecznie nie przeszkadzają w nagrywaniu drogi. WDR też funkcjonuje poprawnie, nie przesadzając z podbijaniem naprawdę ciemnych partii obrazu, wyciągając przy tym to, co się faktycznie da.

Zobacz też: Test Navitel R450 NV - Niedroga kamera samochodowa z superkondensatorem?

Jednym słowem solidna propozycja

70mai Lite 2 to po prostu solidna kamera w dobrej cenie. Model, który możesz kupić taniej, a potem rozbudować o dodatkowe funkcjonalności. W swojej kwocie przede wszystkim sensownie nagrywa otoczenie, zarówno za dnia, jak i nocą. Poza tym ma aplikację, z której w dodatku warto korzystać. To interesująca opcja, zwłaszcza gdy pojawią się pierwsze duże przeceny, z którymi modele 70mai są kojarzone.

4,5 dla 70mai Lite2Rekomendujemy 70mai Lite 2

blog comments powered by Disqus
Test 70mai Lite 2 - Niedroga kamera samochodowa