PODPOWIEDZI:

Oczyszczacz bez HEPA? TEST Air Essence Eco Plasma

W redakcji pojawił się na test Air Essence Eco Plasma. To oczyszczacz powietrza pod takim względem nietypowy, że pozbawiony filtrów HEPA. Dystrybutor szczyci się technologią ESP, czyli elektrostatycznym filtrem plazmowym, stworzonym na bazie grafenu. Na czym polega to rozwiązanie i jak recenzowany sprzęt sprawdza się w praktyce? Wszystkiego dowiesz się z artykułu.

Air Essence Eco Plasma

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
 • Oszczędny filtr ESP
 • Wykrywa PM2.5 i VOC
 • Łatwy w transporcie
 • Niewielki
 • Dodatkowe UV-C
 • Jest aplikacja
 • W trybie najniższym pracuje naprawdę cicho
 • Jonizuje powietrze
WADY
 • Brak konkretnych danych na temat wydajności filtra ESP przy cząsteczkach 0,3 mikrona
 • Nie wyświetla konkretnych danych na temat VOC
 • Spora cena

Test Air Essence Eco Plasma był jednym z bardziej nietypowych w naszej redakcji ze względu na filtr. Dotychczas nie miałem okazji recenzować modelu pozbawionego certyfikowanych w ramach standardu HEPA (lub też nie) siatek z włókna szklanego, zbierających zanieczyszczenia. Zanim więc w ogóle przystąpiłem do testów urządzenia, uzyskałem więcej informacji na temat filtra ESP od dystrybutora. Jest ciekawie.

Kup Air Essence Eco Plasma:

Tu kupisz Air Essence Eco Plasma

Jak to filtruje? Test Air Essence Eco Plasma

Głównym elementem Air Essence Eco Plasma jest potrójny elektrostatyczny filtr plazmowy wykonany z grafenu. Pracując pod wysokim napięciem, ma wyłapywać pyłki o wielkości do 0,01 mikrona. To rozmiar dużo mniejszy niż większość typowych zanieczyszczeń, od alergenów, przez bakterie, po rakotwórczy smog. Sam filtr ESP ma trzy zalety:

 • Neutralizuje mikroskopijne zanieczyszczenia,
 • Jonizuje powietrze,
 • Jest niezużywalny, czyli oszczędny.

Grafenowy filtr elektrostatyczny przyciąga i neutralizuje szkodliwe cząsteczki. Tworząc pole elektrostatyczne, elektryzuje mikroskopijne zanieczyszczenia. Te potem, przyciągane przez anody oraz katody, zderzają się i osiadają na filtrze.

Filtry w Air Essence Eco Plasma

W trakcie tego całego procesu filtr ESP dodatkowo jonizuje powietrze. Jonizacja jest spodziewaną funkcją w większości sprzętów trafiających do naszych rankingów oczyszczaczy powietrza. To z kolei ma neutralizować mikroskopijne cząsteczki - na przykład wirusy i alergeny - dezaktywując je poprzez wyciąganie z nich wodoru. Jony ujemne zmieniają też naładowanie cząsteczek, w efekcie sprawiając, że przyciągają się do różnych powierzchni, skąd łatwiej je zebrać odkurzaczem.

Efektem ubocznym jest m.in. wytwarzanie ozonu, ale producent o tym pamiętał. W skład filtrów wchodzi również podwójny ozonowy, który usuwa też gazy i zapachy.

Tak wygląda filtr ESP w Air Essence Eco Plasma

Wraz z podwójnym filtrem wstępnym, który zatrzymuje duże kurze, włosy i sierść, Air Essence Eco Plasma wyłapie różne zanieczyszczenia, latające po twoim domu. Na dodatek wszystkie filtry można czyścić pod bieżącą wodą i są zdaniem producenta niezużywalne. To na dłuższą metę dość ważne. W koszt typowego oczyszczacza powietrza musisz wliczyć wymianę filtrów w standardzie HEPA. Szkoda tylko, że producent nie podaje wydajności filtra ESP.

Nie tylko filtry - Oczyszczacz powietrza z UV

Producent idzie tropem innych oczyszczaczy powietrza na rynku, na przykład nawilżającego oczyszczacza Dyson PH04, sięgając po stare dobre światło ultrafioletowe. Wraz z przyspieszającą reakcję siatką fotokatalityczną, wbudowana funkcja UV zabije bakterie i wirusy, dostające się do wnętrza urządzenia. Mamy tu do czynienia z dwoma rodzajami promieniowania: 

 • UV-C,
 • UV-A.

Chodzi o długość fali. O ile to UV-A jest typowym czarnym światłem, nieszkodliwym i służącym do podświetlenia różnego rodzaju reagujących na nie substancji, to krótsze, czyli UV-C już jest dużo ważniejsze.

Air Essence Eco Plasma po zmroku

Jego rozpiętość od 100 do 280 nanometrów sprawia, że jest szkodliwe dla mikroorganizmów i ludzi. Wewnątrz oczyszczacza na nas nie wpłynie, ale zdezynfekuje wnętrze, zabijając bakterie, alergeny oraz wirusy. Również tego ostatnimi latami najpopularniejszego.

To nie wszystko! Budowa, sensory i sterowanie

Air Essence Eco Plasma jest jednym z mniejszych modeli na rynku. Wypada wielkością porównywalnie do testowanego u nas niedawno małego oczyszczacza powietrza Klarta Forste 4. Pomimo tego, zdaniem producenta, obejmuje podczas swojej pracy obszar działania do 60 metrów kwadratowych. Przy CADR na poziomie 450 m3/h na pewno ogarnie powietrze w sypialni lub średniej wielkości salonie.

Air Essence Eco Plasma w wietrzny dzień

Miłym dodatkiem, a dość rzadkim, są kółka na spodzie urządzenia. Dzięki nim łatwo przesuniesz oczyszczacz z miejsca na miejsce. W dodatku Air Essence Eco Plasma ma też uchwyty z obu stron. To ważne, bo oczyszczacz służy do pomieszczeń, a nie całych domów. Całkiem sensowne wydaje się więc przenoszenie go z salonu do sypialni nocą.

Warto podkreślić to, że przy wylocie - znajdującym się na górze urządzenia - znajdziemy wyświetlacz z przyciskami. Na szczęście to nie jest typowy ekran dotykowy. Czemu na szczęście? Bo się nie palcuje i można z niego korzystać nawet wilgotną dłonią. Nigdy nie będzie problemów z zarejestrowaniem wciśnięcia. No i daje dostęp do wszystkich funkcji sprzętu.

Air Essence Eco Plasma od góry

Mały ekranik obok przycisków wyświetla właściwie przede wszystkim stężenie cząsteczek PM 2.5 oraz dodatkowe informacje, pokroju włączonego Wi-Fi, konieczności wyczyszczenia filtra lub działającego timera.

Z boku znajduje się podwójny laserowy sensor, który rozpoznaje nie tylko małe pyłki, ale również zanieczyszczenia TVOC. Z tego powodu całkowicie nie rozumiem, dlaczego wyświetlacz nie może podawać również tych danych. Próżno ich również szukać w dedykowanej aplikacji. Szkoda, bo tam najłatwiej można to zobaczyć, a profesjonalne oczyszczacze powietrza powinny mieć też dopracowane oprogramowanie.

Sensor oczyszczacza Air Essence Eco Plasma

Informacja o stopniu zanieczyszczenia cząsteczkami lotnymi pojawia się na spodzie urządzenia, w postaci kolorowego podświetlenia. Taki 4-kolorowy wskaźnik zanieczyszczenia powietrza znajduje się też na górze. Z daleka informuje o stężeniu pyłków PM2.5 w twoim domu.

Tryby i skuteczność - Jak działa Air Essence Eco Plasma?

Sensor jest przydatny przede wszystkim jednak ze względu na tryb automatyczny. Dzięki temu oczyszczacz wie, z jaką mocą pracować. Oczywiście są też standardowe poziomy działania, konkretnie cztery podstawowe prędkości. Przy przytrzymaniu odpowiedniego przycisku, lub w aplikacji, można włączyć tryb snu. Trybów jest 6:

 • Poziom 1,
 • Poziom 2,
 • Poziom 3,
 • Poziom 4,
 • Tryb automatyczny,
 • Tryb snu.

Przetestowałem Air Essence Eco Plasma w każdym z nich, w pomieszczeniu o bazowym hałasie około 35 decybeli. Myślę, że warto zwrócić uwagę na dwa najbardziej istotne poziomy mocy. W trybie snu, z wyłączonym UV, oczyszczacz wyłączał ekran i pobierał około 8,5 wata prądu oraz generował hałas na poziomie 37,5 decybela. Praktycznie niesłyszalny, jak na model z tej półki cenowej przystało. 

Pobór prądu Air Essence Eco Plasma

Z kolei przy najwyższym z trybów, przy włączonym UV, oczyszczacz pobierał około 61 watów przy hałasie około 63-64 decybeli. Tutaj trochę głośno, ale też nie jest to ustawienie, z którego ktokolwiek będzie często korzystał. Za to pobór prądu dość niski.

Pomiar hałasu urzadzenia Air Essence Eco Plasma

Jak szybko Air Essence Eco Plasma reaguje w trybie automatycznym?

Z reguły jednak korzystałem z tego automatycznego. W nim Air Essence Eco Plasma rotował pomiędzy prędkościami wentylatora, zasysając z podwyższoną wydajnością powietrze z boków urządzenia do momentu, aż otoczenie nie było czyste. Reagował zarówno na odpalone kadzidełka, jak i gorsze pod względem zanieczyszczeń dni lub po prostu smażenie w kuchni połączonej z salonem.

Air Essence Eco Plasma w salonie

Najistotniejszy, bo pozwalający porównać recenzję Air Essence Eco Plasma z innymi sprzętami, jest test świeczki. Dym z knota składa się z drobnych cząsteczek i przypomina smog. Świeczkę zgasiłem w podobnej odległości od sensora Air Essence Eco Plasma oraz naszego redakcyjnego narzędzia do testowania stężenia zanieczyszczeń. 

Air Essence Eco Plasma podczas pracy w niebieskim świetle

Nasz własny sensor zareagował szybciej - prawie natychmiastowo - z kolei testowany oczyszczacz potrzebował około 15 sekund na wykrycie cząsteczek w powietrzu. Tak się działo w kilku próbach. To pewnie ze wzgędu na różnice w powierzchni wlotu obu czujników.

Test oczyszczania Air Essence Eco Plasma obok sensora

Ważniejsze jest jednak to, że Air Essence Eco Plasma od razu po wykryciu zanieczyszczeń wszedł na wyższe obroty. Pozbycie się ich z powietrza, do poziomu zielonego, czyli akceptowalnego, zajęło mu około 43 sekundy. Poniżej 30 mikrogramów na metr sześcienny oczyszczacz zszedł w mniej więcej 60 sekund.

Test Air Essence Eco Plasma - Tu jest aplikacja!

Na zakończenie warto wspomnieć o tym, że recenzowany Air Essence Eco Plasma wyposażono w moduł Wi-Fi po to, aby mógł połączyć się z aplikacją. Wykorzystano tu domyślne dla wielu różnych marek rozwiązanie, czyli Tuya Smart. Nie po raz pierwszy się z nim spotykam podczas recenzji i na pewno nie ostatni.

Aplikacja Air Essence Eco Plasma

W praktyce połączenie jest dość proste, a aplikacja nieco rozszerza możliwości urządzenia. Pokazuje odczyty z sensora urządzenia - wyłącznie PM2.5 - da ci możliwość zdalnego przełączania między trybami i włączania funkcji, a także pozwoli ci ustawić harmonogram tygodniowy. Na przykład po to, aby sprzęt przechodził w tryb uśpienia co wieczór.  Możesz go też połączyć z innymi urządzeniami w smart domu.

Air Essence Eco Plasma - Nietypowy oczyszczacz powietrza

Podsumowując, Air Essence Eco Plasma to bardzo nietypowa jednostka na rynku. Jego głównym atutem jest przeniesienie idei filtrów ESP z przestrzeni industrialnej, do domowej. Dzięki temu producent mógł zrezygnować z filtrów certyfikowanych jako HEPA, a co za tym idzie ty, jako użytkownik, oszczędzisz na ich wymianie.

4 dla Air Booster Eco Plasmainnowacja Air Booster Eco Plasma

Materiał powstał jako płatna współpraca z Air Essence.

blog comments powered by Disqus
Oczyszczacz bez HEPA? TEST Air Essence Eco Plasma