PODPOWIEDZI:

Sony SRS-XV800 - recenzja potężnego głośnika imprezowego

Testujemy power audio SONY SRS-XV800, czyli bezprzewodowy imprezowy głośnik, który oferuje mocny dźwięk 360°. Za jakość dźwięku odpowiada 5 wbudowanych głośników wysokotonowych. Urządzenie może pracować aż do 25 godzin na jednym ładowaniu. SONY SRS-XV800 to dobra propozycja dla miłośników mocnej muzyki.

Sony SRS-XV800

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
1 GŁOSÓW
ZALETY
  • Naturalne brzmienie
  • Dobra dynamika
  • Wygodna aplikacja
  • Dużo funkcji i połączeń
WADY
  • Spora masa urządzenia
  • Cena nie dostępna dla każdego

Głośnik na imprezę - Sony SRS-XV800

Głośnik imprezowy Sony SRS-XV800 - muszę przyznać, że dotychczas mało miałem wspólnego z tego typu urządzeniami audio. Mamy w naszej bazie testów kilka recenzji głośników przenośnych ale zazwyczaj przechodziłem obok nich w marketach handlowych z lekko szyderczym uśmieszkiem patrząc na kolorowe światełka otaczające obudowę oraz słysząc dyskotekową muzykę snującą się już z dalekiej odległości.

GŁOŚNIK NA IMPREZĘ - SONY SRS-XV800
Gdy do moich rąk trafił tego typu sprzęt czyli najnowsza propozycja od Sony - model VW800, pomyślałem sobie, że przecież produkuje się sprzęt audio kierowany praktycznie dla każdego rodzaju odbiorcy - do kina domowego, do odsłuchu w małych i dużych specjalnie przygotowanych pomieszczeniach, sprzęt przenośny do słuchania np. przy grillu. Czy zatem fakt, że producenci oferują też głośniki imprezowe, przy których mamy się po prostu dobrze bawić jest czymś złym? Absolutnie nie i okazuje się, że definicja takiego sprzętu ma swoje realne uzasadnienie a idealnym przykładem dobrze zrobionego głośnika imprezowego może być właśnie opisywany dziś Sony SRS-XV800.

Sprawdź aktualną cenę głośnika
Sony SRS-XV800

Cena głośnika Sony w sklepie Media Expert
Cena Sony SRS-XV800

Jaki powinien być dobry głośnik imprezowy ?

Na początek określmy czym w ogóle z założenia jest taki głośnik imprezowy. Jest to urządzenie, które w możliwie niedużej obudowie ma zapewnić nagłośnienie imprezy - jak sama nazwa wskazuje. Ma się więc sprawdzić w bardzo trudnej przestrzeni - takiej gdzie ludzie rozmawiają, bawią się, śmieją się, tańczą i niejednokrotnie za sprawą wypitych procentów to wszystko robią głośniej niż zazwyczaj. Zatem jego bardzo ważną cechą ma być to aby był dobrze słyszalny w każdych warunkach i zapewniał muzykę o wysokim ciśnieniu akustycznym, odtwarzając ją w sposób dynamiczny i żywiołowy. Tym powinien cechować się dobry głośnik przenośny.

GŁOŚNIK SONY SRS-XV800

Mając na uwadze fakt, że w cieplejsze pory roku imprezujemy również na otwartym powietrzu to musi on być bezprzewodowy, sam zapewnić źródło dźwięku i powinien być odporny na warunki atmosferyczne. To w jaki sposób będzie on odtwarzał muzykę ma nieco drugorzędne znaczenie, jednak ważne jest to aby nie wymagał od nas podłączania dodatkowych urządzeń. Przecież w dzisiejszych czasach wystarcza bluetooth lub maksymalnie pendrive z nagraną muzyką, wyjątkiem może być sytuacja gdy sami chcemy pochwalić się naszymi muzycznymi umiejętnościami. Fajnie byłoby móc podłączyć mikrofon do karaoke lub jakiś dodatkowy instrument. Ostatecznie im dłużej taki sprzęt będzie działał na baterii oraz im lepszej jakości zapewni dźwięk, to tylko lepiej dla jego użytkowników. 

widok z przodu SONY SRS-XV800

Sprawdźmy więc najnowszą rynkową propozycję od Sony, który to producent obiecuje że do tej konstrukcji podszedł rzeczywiście na poważnie, łącząc funkcjonalność i świetną jakość dźwięku.

Sony SRS-XV800 - informacje ogólne

Głośnik imprezowy musi grać głośno - jest to po prostu konieczne, bo pewnie dobrze wiecie, że nawet średniej wielkości głośnik bluetooth w dużej sali wypełnionej bawiącymi się ludźmi po prostu nie daje rady. Nasz Sony XV800 to urządzenie, które ma około 80 cm wysokości i waży prawie 18 kg. Nawet zrobiono kółka aby łatwiej można było go transportować.

SONY SRS-XV800 - INFORMACJE OGÓLNE

Całość wykonana z mocnych tworzyw sztucznych a front czyli przetworniki wbudowane w kolumnę zabezpieczone zostały metalową kratką - jest to naturalna kwestia bezpieczeństwa. Znajdziemy tu także specjalne rączki do przenoszenia, na górze wszelkie włączniki a z tyłu panel z wszelkimi złączami. Kawał kolumny o słusznej wadze - bardzo dobrze, bo z doświadczeń w rynku audio wiem, że ma to zazwyczaj pozytywne odzwierciedlenie w jakości dźwięku.

Soundbar Sony Głośniki basowe

Warto też zauważyć, że cała obudowa to konstrukcja zwarta, mocna, bardzo solidna i myślę sobie, że gdybym nawet zrobił drastyczne próby przewrócenia go, kopnięcia  czy przeturlania po kostce brukowej, to poza wizualnymi uszczerbkami, samej konstrukcji nic złego by się nie stało. 

Budowa głośnika Sony SRS-XV800

Na początek - 5 głośników wysokotonowych. Dwa znajdują się na górnej części kolumny z tyłu, służą one do tworzenia efektów przestrzennych. Za metalową kratką znajdziemy jeszcze trzy - dwa umieszczone na górze po prawej i lewej stronie - w tym przypadku można się domyślić, że odwzorowują one wysokie tony z prawego i lewego kanału stereo.

BUDOWA GŁOŚNIKA SONY SRS-XV800

Pozostaje jeszcze ten jeden głośnik na dole, zapytacie co on tu robi? Jest to rozwiązanie dla tych, którzy chcieliby korzystać z głośnika w pozycji horyzontalnej. Wbudowany żyroskop wyczuwa zmianę pozycji urządzenia i zamiast korzystać z dwóch górnych tweeterów, uruchomi te, które właśnie w poziomie staną się górnymi. Bardzo mądre rozwiązanie, które w każdej pozycji zachowuje stereofonię.
Do odtwarzania średnich i niskich tonów wykorzystano dwa przetworniki typu X-Balanced. Jest to rozwiązanie zbliżone do kwadratu, faktycznie nieco nietypowe, ale dzięki temu zabiegowi, zwiększa się powierzchnia grająca w stosunku do okrągłych przetworników i są one w stanie zapewnić większą skuteczność przy takiej samej mocy wzmacniacza.

Logo GŁOŚNIKA SONY SRS-XV800


Niestety nie udało mi się do czasu publikacji tego testu dowiedzieć jakiej mocy jest wbudowany wzmacniacz. Nie mniej po sprawdzeniu zapewniam, że radzi sobie z tymi głośnikami bez najmniejszego problemu.
Pod spodem jest jeszcze wyjście basów czyli bass reflex. Bardzo przydatny w tego typu konstrukcjach, zapewniający bezproblemowe odtwarzania nawet najniższych tonów.

Sterowanie GŁOŚNIKA SONY SRS-XV800


Patrząc na to to rozwiązanie jako całość - mamy do czynienia z dużą dowolnością ustawienia zarówno w poziomie jak i pionie. Poza tym producent zapewnia, że konstrukcja oparta o przetworniki wysokotonowe skierowane do tyłu, zapewnia świetne pokrycie dźwiękiem, całego pomieszczenia niezależnie czy słuchamy przodu, z boku czy z tyłu głośnika.

Sony SRS-XV800 - dodatkowe funkcje

Trzeba też wspomnieć o dodatkowej opcji, którą zapewnia Sony. XV800 posiada wejście optyczne, pozwala ono na podłączenie głośnika np. do telewizora. Wiadomo, zazwyczaj takie urządzenie poza imprezami stoi i zbiera kurz a tymczasem może być świetnym rozwiązaniem wspomagającym pracę telewizora. 

Funkcje GŁOŚNIKA SONY SRS-XV800


Dzięki złącz optycznemu możemy podłączyć telewizor na dwa sposoby. Pierwszy będzie klasycznym przesłaniem całego dźwięku z telewizora na XV800. Wiadomo, będzie głośno i dynamicznie. Drugi sposób to wykorzystanie technologii TV SOund Booster - ma ona na celu współpracę z głośnikiem wbudowanym w telewizor. TV SOund Booster pozwala telewizorowi na normalne podawanie dźwięku, jednak tylne głośniki wysokotonowe działają jak głośniki tylne, dostarczając efekty przestrzenne na zasadzie odbicia od sufitu i ścian. Dodatkowo głośniki niskotonowe przejmują ścieżkę basu zapewniając mocniejsze pokrycie najniższych częstotliwości. Całość działa mniej więcej tak, jakby rozbudować telewizor o efekty przestrzenne i pasmo niskich częstotliwości czyli to, czego zazwyczaj w telewizorach brakuje. 

Kółka SONY SRS-XV800

Mówiąc już o funkcjonalności zobaczmy co dokładniej oferuje Sony SRS-XV800.
Główną opcją, którą zapewnia głośnik imprezowy jest bezprzewodowy moduł bluetooth. Pozwala on przesyłać muzykę wspierając kodeki AAC i LDAC a więc o jakość podczas imprezy nie musimy się specjalnie obawiać. Dodatkowo bluetooth służy też do sterowania głośnikiem z aplikacji, o której napiszę w dalszej części materiału. 
Znajdziemy tu także złącze USB służące do podłączenia pendrive’a lub dysku zewnętrznego. Jest tu także wspomniane wcześniej optyczne złącze audio jak i analogowe realizowane przez mini Jack. Opcje te możemy wybierać z górnego panelu głośnika, który poza głównym włącznikiem jest dotykowy i podświetlany, tak aby nawet wieczorem wszystko było czytelne.
Niezależnie jednak od aktualnego źródła dźwięku, z tyłu mamy do dyspozycji dwa złącza Jack, które służą np. do podłączenia mikrofonu i zabawy w karaoke lub gitary. Można także podłączyć jedno i drugie naraz, niezależnie sterując natężeniem dźwięku każdego z instrumentów. 

Złącza i komunikacja GŁOŚNIKA SONY SRS-XV800
Dlatego właśnie na samym początku wspomniałem o tym, że impreza nie musi być tylko puszczaniem głośnej dyskotekowej muzyki. Taki głośnik może służyć jako pełnoprawny sprzęt do karaoke ale można również podłączyć do niego np. gitarę, klawisze i samemu coś zagrać i zaśpiewać naszym gościom.
Oczywiście wejścia audio takie jak mini jack czy optyczne może również wykorzystywać np. jako stałe podłączenie do komputera, czy odtwarzacza multimedialnego, taki sprzęt nie musi się kurzyć gdy akurat nie imprezujecie. Posiada on nawet tryb ochrony baterii więc można go wpiąć na stałe do sieci i korzystać z niego na co dzień.


Wspominając o baterii należy zauważyć, że działa ona dość długo. Przy głośności ustawionej na połowę i włączonej funkcji Mega Bass producent oferuje 25 godzin pracy. Gdyby jednak sprzęt się wyładował to już po 15 minutach ładowania jest w stanie pracować przez kolejne trzy godziny.

Jakość dźwięku głośnika Sony SRS-XV800

Nadszedł czas na podsumowanie jakości głośnika XV800. Oczywiście nie można porównywać go do klasycznych systemów stereo czy przenośnych głośników bluetooth. Ten sprzęt ma zupełnie inne zadanie i to właśnie determinuje jego charakterystykę.

Power audio SONY SRS-XV800
To co przyjmę za niewielki minus to fakt, że słychać iż obudowa stworzona jest z tworzyw sztucznych. Osoby, które mają do czynienia z klasycznymi zestawami audio od razu usłyszą nieco sztuczny i “plastikowy” dźwięk szczególnie słuchając po cichu w domowych warunkach. Dużym plusem jest fakt, że XV800 nie jest przebasowiony, gra sprężyście i całkiem naturalnie. Cała charakterystyka nieco się zmienia przy większej głośności. Zauważyć można, że w dużej mierze wychodzą na przód wysokie tony oraz dynamika. Dźwięk staje się szybszy jak i nieco bardziej chropowaty. Gdy sam w pokoju tego słuchałem to nieco kuł w uszy swoją ostrością jednak znów trzeba się odnieść do dużego pomieszczenia w hałasu generowanego przez uczestników imprezy. W takich przypadkach najczęściej giną wysokie tony i dźwięk staje się niezrozumiały. Dzięki takiej charakterystyce głośnika Sony nic takiego się z pewnością nie wydarzy. Głośnik dobrze nawiązuje stylem do nagłośnienia klubowego czy dyskotekowego. 
Do dyspozycji mamy także funkcję Mega Bass, która znacznie wzmacnia niskie tony. Co kto lubi - mi wystarczy słuchanie bez włączonej funkcji jednak muzyka w stylu Rap, Trap czy nawet bardziej dynamiczne utwory dyskotekowe kreowane przez Mega Bass również zabrzmiały świetnie.
Co do samej głośności - daję radę. Słychać wysoką skuteczność i dobrą czytelność dźwięku. Sprawdzałem go zarówno w domu jak i na otwartym terenie i nawet w przestrzeni bez ograniczeń, był w stanie zapewnić głośny dźwięk, przy którym można się bawić nie psując jednocześnie naszych bębenków słuchowych.
Podsumowując - głośnik i parametrach i stylistyce idealnie pasującej do imprezy, bardzo dobrze zestrojony zapewniający wszystko to, czego potrzeba podczas zabawy w pomieszczeniach jak i na otwartym powietrzu.

Zobacz inne produkty z kategorii głośnik przenośny.

Sterowanie aplikacją Music Center oraz Tiestable

Ostateczna sprawa czyli aplikacja. Całe sterowanie sprowadza się do sparowania naszego smartfona przez moduł bluetooth. Aplikacja Sony Music Center zapewnia dostęp zarówno do muzyki z naszego telefonu, pendriva, radia internetowego czy np. Youtub’a. Jest intuicyjna w obsłudze, posiada dodatkowy equalizer, działa szybko i sprawnie. Polecam skorzystać, sprawdzić przez parę minut przed imprezą aby wiedzieć jak działa a potem bawić się na całego.

Łącza GŁOŚNIKA SONY SRS-XV800
Pozostaje jeszcze dodatkowe rozszerzenie czyli aplikacja Fiestable, która zapewnia zabawę muzyką i światłem. Oczywiście nie wspomniałem o tym wcześniej ale Sony VX800 tak jak większość imprezowych głośników oferuje również imprezowe podświetlenie. Pracuje ono wraz z muzyką zarówno na górze, na dole jak i podświetla napis Sony.
Dzięki aplikacji Fistable możemy zarówno bawić się w DJ’a i na bieżąco dodawać efekty do naszej muzyki. Mówiąc o świetle, mamy tu do dyspozycji różne sceny, które w ciekawy sposób możemy dopasować do odpowiadającego naszej imprezie klimatu. Ciekawa zabawa - no ale w końcu w tym celu XV800 został wyprodukowany i pod tym względem sprawdza się znakomicie.

blog comments powered by Disqus
Sony SRS-XV800 - recenzja potężnego głośnika imprezowego