PODPOWIEDZI:

Nokia 8800 Carbon Arte [TEST]

Telefon Nokia 8800 Carbon Arte mimo braku rozbudowanych możliwości komunikacyjnych zachwyca swoim ekskluzywnym wyglądem.

Nokia 8800 Carbon Arte

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
1 GŁOSÓW
ZALETY
 • solidnie wykonana obudowa
 • małe gabaryty
 • bardzo czytelny wyświetlacz
WADY
 • brak Wi-Fi
 • brak wsparcia dla sieci 3G
 • brak lampy błyskowej

Włókno węglowe, tytan i polerowane szkło - to materiały z których została zbudowana najnowsza Nokia 8800 Carbon Arte. Telefon powala swoim wyglądem oraz jakością wykonania. Nowy design to efekt inspiracji drogimi autami, który niestety przekłada się nie tylko na wysublimowany wygląd, ale i na zaporową cenę ekskluzywnej Nokii.

Nokia 8800 Carbon Arte

Wygląd / obudowa

Obudowa Nokii 8800 Carbon Arte wykonana jest z prawie w całości z lakierowanego tytanu, co sprawia to, że konstrukcja jest bardzo solidna oraz wytrzymała. Ponad to telefon zyskuje charakterystyczny wygląd dzięki zastosowaniu wstawek z włókien węglowych, umieszczonych na przednim oraz tylnim panelu. Gabaryty telefonu (109x45,6x14,6mm) nie są powalające ale przynajmniej sprawiają, że jest on wygodny w używaniu - bardzo dobrze leży w dłoni. Jedną z wad jakimi jest okupiona metalowa konstrukcja to masa urządzenia (150g), która będzie sprawiała, że zawsze będzie coś nam ciążyło w kieszeni.

Nowa Nokia 8800 zbudowana jest w oparciu o rozsuwany moduł ekran. Gdy telefon jest złożony, na przednim panelu widoczne są tylko pad nawigacyjny oraz przyciski nawiązywania oraz kończenia połączeń. Po rozłożeniu obudowy uzyskujemy dostęp do dodatkowej, typowej klawiatury numerycznej. O ile rozmiar oraz kształt przycisków jest idealny, to ich umieszczenie jest troszkę problematyczne. Znajdują się zbyt głęboko w obudowie, co może skutkować utrudnionym dostępem (zwłaszcza do górnego rzędu).

Zestawienia najlepszych telefonów >>>

W telefonie zastosowano 2" wyświetlacz OLED o rozdzielczości 240x320 pikseli, wyświetlający do 16 milionów kolorów. Takie nowatorskie rozwiązanie opatrzone jest zarówno zaletami jak i wadami. Do zalet możemy zaliczyć wysoką czytelność wyświetlacza, nawet gdy światło pada wprost na niego. Wadą jest zdecydowanie jasność kolorów - biały wygląda bardziej jak bardzo jasny szary.

Budowa głośników została rozwiązana tradycyjnie. Zastosowano dwa oddzielne przetworniki, gdzie jeden służy do przeprowadzania rozmowy, drugi do odtwarzania dzwonków, muzyki oraz dźwięków systemowych.

Nokia 8800 Carbon Arte

Nokię 8800 Carbon Arte dostajemy z bardzo bogatym wyposażeniem. W kartonie znajdziemy takie akcesoria jak:

 • ładowarkę podróżną Nokia AC-6,
 • kabel do transmisji danych Nokia CA-101,
 • słuchawka Bluetooth Nokia BS-89W,
 • ładowarka biurkowa Nokia DT-19,
 • futerał,
 • dysk CD-ROM z pakietem Nokia PC Suite
 • instrukcja obsługi.

Funkcje

Telefon jest wyposażony w trójzakresowy moduł GSM pracujący w pasmach 900/1800/1900MHz, oraz moduł transmisji danych WCDMA 2100 pracujący z maksymalną przepustowością 128/384 kb/s (wysyłanie/odbiór). Dodatkowo do dyspozycji mamy moduł Bluetooth 2.0 EDR oraz złącze do komunikacji z komputerem za pośrednictwem pakietu Nokia PC Suite. Szkoda, że projektanci nie pomyśleli o Wi-Fi, co z pewnością uatrakcyjniło by ofertę.

Nokia 8800 Carbon Arte

Kontrolę nad urządzeniem ma system operacyjny Symbian S40, współpracujący z 4GB wewnętrznej pamięci Flash. Jego wydajność jest na średnim poziomie - nie jest ani szybki ani wolny. Opóźnienia w przechodzeniu między menu, czy włączanie innych programów, są delikatnie odczuwalne, ale na szczęście w niczym nie przeszkadzają.
Główne menu Nokii jest bardzo przejrzyste. Duże i czytelne ikony sprawiają, że od razu wiemy do czego jest dana funkcja. Szkoda jedynie, że poszczególne elementy nie mają przypisanego skrótu na klawiaturze, co znacznie by przyśpieszyło nawigację.

Producent zaopatrzył telefon w nieduży pakiet aplikacji. Do dyspozycji mamy Jave, odtwarzacz plików Flash Lite, przeglądarkę XHTML, Operę Mini do surfowania po internecie, kalkulator, tłumacz oraz zegar światowy. Dodatkowo, dla zabicia nudy Nokia oferuje nam trzy proste ale wciągające gry.

Nokia 8800 Carbon Arte

Jak przystało na nowoczesny telefon, nie mogło również zabraknąć odtwarzaczy multimedialnych. Nokia oferuje nam odtwarzacz plików audio obsługujący formaty mp3, wma, aac oraz mid, przy czym jako dzwonek telefonu można ustawić jedynie mp3 lub midi (wbudowane jest 25 polifonicznych dzwonków). Odtwarzacz wideo „łyka" formaty wideo, jak i transmisje strumieniowe w formatach QCIF oraz H.263. Nie jest to może szczyt możliwości, ale na szczęście dostępne są aplikacje pod Symbian OS umożliwiające odtwarzanie większej ilości formatów.

Wbudowany cyfrowy aparat fotograficzny zbudowany jest w oparciu o matrycę 3,2Mpix, co pozwala wykonywać zdjęcia o rozdzielczości do 2048x1536 pikseli oraz nagrywać wideo o rozdzielczości do 640x480 pikseli. Wyposażony jest w 8-krotne zbliżenie cyfrowe, automatyczne ustawianie ostrości oraz automatyczny bilans bieli. Funkcjonalność aparatu jest mocno ograniczona w trakcie robienia zdjęć w ciemnych pomieszczeniach, aczkolwiek przy odrobinie wprawy można zrobić dobre zdjęcie - brak lamy błyskowej jest poważną przeszkodą.

Nokia 8800 Carbon Arte

Podsumowanie

Jest to telefon przeznaczony dla osób które cenią jakość działania bez kompromisów. Design inspirowany drogimi autami oraz drogie materiały użyte do budowy telefonu uwypuklają ekskluzywność urządzenia oraz statut użytkownika.

blog comments powered by Disqus
Nokia 8800 Carbon Arte [TEST]