PODPOWIEDZI:

HTC Touch PRO2 [TEST]

Jeśli ktoś szuka odjazdowego a zarazem funkcjonalnego telefonu, którego można używać zarówno do zabawy jak i do pracy - jest to pozycja dla niego.

Ocena VideoTesty.pl
ZALETY
 • szybkość działania
 • łatwość i wygoda obsługi
 • duży ekran i klawiatura
WADY
 • spore gabaryty
 • brak lampy błyskowej
 • brak możliwości przejścia do standardowego Windowsa

HTC Touch PRO2 to następca bardzo znanego i popularnego modelu HTC Touch PRO. Jest szybszy od poprzednika, ma większy wyświetlacz oraz więcej bajerów - jednym słowem jest lepszy niż jego prekursor. Jeśli ktoś szuka odjazdowego a zarazem funkcjonalnego telefonu, którego można używać zarówno do zabawy jak i do pracy - jest to pozycja dla niego.

HTC Touch PRO2

Wygląd / obudowa

Produkty firmy HTC zawsze kojarzą się z ładnymi, solidnie wykonanymi oraz funkcjonalnymi telefonami. W przypadku modelu HTC Touch PRO2 nic się nie zmieniło. Jakość materiałów oraz precyzja wykonania stoi naprawdę na wysokim poziomie. Większość elementów obudowy jest lakierowana i polerowana a dzięki perfekcyjnemu dobraniu kolorów nie widać zostawianych na niej odcisków palców.

Telefon zbudowany jest w oparciu o wysuwaną klapkę z pełną klawiatury QWERTY. Niestety z taką konstrukcją wiążą się także spore gabaryty (116 x 59.2 x 16.65mm) oraz masa (178.5g) - osoba nosząca telefon w kieszeni zawsze będzie odczuwała pewien dyskomfort. Ciekawym i praktycznym rozwiązaniem może okazać się możliwość odchylenia ekranu po rozsunięciu klawiatury.

Zobacz też: Ranking smartfonów

Jak już wspomniałem wcześniej, telefon posiada wysuwaną, pełną klawiaturę QWERTY. Jej wykonanie jest bardzo solidne, klawisze są duże i łatwo w nie trafić palcami. Jeśli w danym momencie klapka z klawiaturą jest zamknięta, zawsze możemy skorzystać z dotykowej klawiatury wyświetlanej na ekranie. Co prawda nie jest ona tak dobra jak klawiatura sprzętowa, ale mimo wszystko da się na niej pracować. Na plus tej klawiatury możemy zaliczyć fakt, iż telefon informuje nas o wciśnięciu klawisza ekranowego poprzez delikatną wibrację.

HTC Touch PRO2

Dopełnieniem do podstawowej klawiatury są przyciski regulacji głośności oraz przyciski nawigacyjne, do których zaliczane są również przyciski odbierania i kończenia połączenia.

Nie wiem czy taki był zamysł projektantów, czy może jest to swego rodzaju błąd konstrukcyjny, ale ikony na przyciskach nawigacyjnych są nierównomiernie podświetlone. Niestety psuje to cały efekt wizualny.
Jednym z atutów HTC Touch PRO2 jest jego ekran. Dotykowy wyświetlacz TFT-LCD o przekątnej 3.6" oraz rozdzielczości 480x800 pikseli wypełnia prawie całą powierzchnię przedniego panelu.

Pozwala to na wyświetlanie większości stron WWW bez konieczności skalowania. Niestety, jak to bywa w przypadku wyświetlaczy LCD, padające bezpośrednio na ekran promienie słońca osłabiają znacząco jego jasność, co automatycznie skutkuje utrudnionym odczytem informacji.

Razem z ekranem dotykowym został zintegrowany suwak służący do skalowania obrazów tzw. zoom bar. Jest to bardzo przydatne narzędzie w przypadku przeglądania grafiki lub stron WWW. Wystarczy jedno przesunięcie palca, aby w szybki i prosty sposób dostosować skalę wyświetlanej grafiki.

HTC Touch PRO2

HTC Touch PRO2 został wyposażony w dwa mikrofony. Dzięki takiemu rozwiązaniu, system jest w stanie wyciszyć niepożądane dźwięki tła a wzmocnić głos rozmówcy, co automatycznie skutkuje zwiększeniem jakości rozmowy. Zaraz po mikrofonach nie mogło oczywiście zabraknąć głośników - również w ilości dwóch sztuk. Pierwszy z nich służy do przeprowadzania standardowych rozmów głosowych a drugi jest sygnalizatorem dźwięków systemowych a także służy, jako zestaw głośnomówiący. Ciekawym pomysłem jest sposób przejścia do trybu głośnomówiącego - wystarczy telefon położyć ekranem do dołu.

Funkcje

Konfiguracja sprzętowa modelu HTC Touch PRO2 nie odbiega zbytnio od konfiguracji innych smartfonów ze stajni HTC. Procesor Qualcomm MSM7200A taktowany zegarem 528MHz współpracuje z 288MB pamięci RAM oraz 512MB pamięci FLASH. Dodatkowo istnieje możliwość rozszerzenia pamięci danych poprzez kartę w standardzie microSD.

HTC Touch PRO 2

Urządzenie wyposażone jest w szereg interfejsów komunikacyjnych umożliwiających komunikację z zewnętrznym światem. Należą do nich:

 • GSM/EDGE/GPSR w pasmach 850/900/1800/1900MHz,
 • HSDPA/WCDMA,
 • Bluetooth 2.1 EDR i A2DP,
 • Wi-Fi IEEE 802.11 b/g,
 • HTC ExtUSB,
 • GPS z wbudowaną anteną.

Smartfon pracuje pod kontrolą systemu Windows Mobile 6.1 Professional z wbudowaną nakładką Touch Flo 3D, która znacząco ułatwia nawigację palcem po menu. Mało tego! Została ona tak mocno zintegrowana z systemem, że jedynie w niewielu miejscach uświadczymy typowych, windowsowych okienek.

Z jednej strony jest to dobre, gdyż bardzo ułatwia obsługę palcem z drugiej strony niejako ogranicza samego Windowsa - zaawansowanym użytkownikom mobilnych okienek może się to nie spodobać. Twórcy nakładki naprawdę się postarali - dzięki mocnej konfiguracji sprzętowej telefonu oraz dopracowanemu oprogramowaniu korzystanie z HTC Touch PRO2 jest naprawdę przyjemnie. Wszystko działa sprawnie, szybko i bardzo płynnie.

Aby przyciągnąć potencjalnego nabywcę, producent zdecydował się na zintegrowanie z systemem dodatkowego oprogramowania. Poza standardowym pakietem Office Mobile, czy Internet Explorer znajdziemy tam takie perełki jak najnowszą przeglądarkę internetową Opera Mobile, Acrobat Reader, Google Maps czy też uniwersalną przeglądarkę dokumentów JETCET Presenter 5 oraz kilka innych ciekawych i przydatnych programików.

Obecnie chyba nikt nie wyobraża sobie telefonu bez aparatu fotograficznego. HTC Touch PRO2 wyposażony jest w dwa takie aparaty. Główny, o rozdzielczości matrycy 3.2MPix służy do robienia zdjęć oraz kręcenia filmów, drugi z matrycą VGA przeznaczony jest do video połączeń. Oba aparaty dobrze radzą sobie w oświetlonych pomieszczeniach, gorzej jest, gdy się troszkę ściemni - jakość przetwarzanego obrazu znacząco spada, uniemożliwiając tym samym zrobienie dobrego zdjęcia. Jest to niestety kolejny model HTC bez lamy błyskowej - jak dla mnie poważna wada w tak nowoczesnym telefonie.

HTC Touch PRO 2

Jako ciekawostkę można nadmienić o wbudowanym czujniku przyśpieszenia oraz możliwości wyświetlania obrazu na telewizorze po zastosowaniu odpowiedniego kabla.
Na sam koniec najważniejsze, czyli bateria. Według producenta, na w pełni naładowanej baterii telefon powinien wytrzymać w stanie czuwania do 500 godzin oraz do 500 minut nieprzerwanych rozmów. Należy jednak wziąć pod uwagę, że są to skrajne możliwości i ciężko będzie je uzyskać w trakcie normalnej eksploatacji.

Podsumowanie

Ciężko sobie wyobrazić telefon z interfejsem obsługiwanym palcem i jednocześnie pracującym pod kontrolą Windows Mobile. Na szczęście firma HTC poszła krok do przodu i zmierzyła się z niewykonalnym. Jeżeli szukacie telefonu komórkowego, z którego zrobicie użytek zarówno podczas zabawy jak i w czasie pracy, to model HTC Touch PRO2 jest stworzony dla Was.

blog comments powered by Disqus