PODPOWIEDZI:

ASUS P565 [TEST]

Jeśli szukasz bardzo szybkiego, a zarazem małego urządzenia to Asus P565 jest dobrym wyborem. Bogactwo interfejsów komunikacyjnych sprawiają, że telefon nadaje się zarówno do użytku biznesowego jak i prywatnego.

Ocena VideoTesty.pl
ZALETY
  • szybki procesor z wydajnym systemem operacyjnym
  • zwarta i zgrabna obudowa
  • bogate wyposażenie dodatkowe
WADY
  • zbyt mała klawiatura ekranowa
  • krótki czas pracy na baterii
  • powolne działanie Asus Glide

Dzisiejsi producenci urządzeń mobilnych prześcigają w udoskonalaniu swoich produktów. Jedni stawiają na duży wyświetlacz, drudzy montują ogromną ilość pamięci, a inni zaopatrują swoje telefony w wymyślne gadżety. Tajwańska firma ASUS poszła jeszcze w innym kierunku - maksymalne zwiększenie wydajności urządzenia. W ten oto sposób powstał najnowszy model smatrphone'a Asus P565.

ASUS P565

Co w pudełku?

  • Telefon Asus P565,
  • Ładowarkę sieciową,
  • Ładowarkę samochodową,
  • Samochodowy uchwyt do zamocowania na szybę,
  • Kabel USB,
  • Zestaw słuchawkowy,
  • Skórzane etui,
  • Zapasowy rysik,
  • Instrukcję obsługi oraz płytę CD z oprogramowaniem.

Wygląd / obudowa

Asus P565 wywołuje pozytywne pierwsze wrażenia. Jak na mocno zaawansowane urządzenie, jego wymiary (102mm x 60.5mm x 16mm), jak i masa (120g) są imponujące - bez problemu zmieści się w każdej kieszeni oraz wygodnie leży w dłoni. Obudowa wykonana jest solidnie, aczkolwiek plastiki z tyłu i z boku obudowy wyglądają, jakby były zapożyczone z telefonów z poprzedniej ery.
Przyglądając się dokładniej obudowie, po jej bokach znajdziemy złącze USB, przyciski regulacji głośności, przycisk wyzwalacza aparatu fotograficznego, przycisk uśpienia oraz bardzo przydatny przełącznik blokady klawiatury oraz ekranu. Z tyłu obudowy znajduje się sprytnie zamaskowany głośnik. W prawym górnym rogu ukryty jest wykonany w całości z plastiku rysik, który wygląda po prostu tandetnie.

ASUS P565

Na przednim panelu, zaraz pod ekranem, znajduje się uproszczona klawiatura składająca się z pada nawigacyjnego, przycisków odbierania i kończenia połączeń oraz przycisków szybkiej nawigacji po menu. Zarówno pad, jak i pozostałe przyciski są wygodne w używaniu. Do wprowadzania tekstu lub innych znaków służy klawiatura ekranowa. Niestety jedynym rozsądnym sposobem jej używania jest rysik. Klawisze są zbyt małe, aby precyzyjnie trafić w odpowiednią literę palcem. Na szczęście bardzo szybko można się przyzwyczaić do rysika, co bezpośrednio przekłada się na szybkość wprowadzania tekstu. Nowy Asus wyposażony jest w 2.8" ekran dotykowy o rozdzielczości VGA 480x640 pikseli. Informacje wyświetlane na nim są bardzo czytelne, a podświetlanie ustawione na maksimum w odpowiednich warunkach potrafi razić po oczach.

Zestawienia smartfonów >>>

Wbudowany monofoniczny głośnik świetnie spisuje się w roli zestawu głośnomówiącego, odtwarzacza dźwięków systemowych oraz dzwonków. Jeśli chcemy posłuchać muzyki, wówczas rozsądnie jest skorzystać z dołączonych do zestawu słuchawek. Może i nie należą one do najgłośniejszego zestawu słuchawkowego na świecie, ale za to jakością samego dźwięku nadrabiają wszystkie pozostałe niedociągnięcia.

ASUS P565

Funkcje

Asus P565 działa pod kontrolą systemu operacyjnego Windows Mobile 6.1 Professional. Obecnie jest to jeden z popularniejszych systemów operacyjnych dla urządzeń mobilnych. Poza standardowym oprogramowaniem, do dyspozycji dostajemy edytor Word'a i Excel'a, przeglądarkę Power Point i PDF, programy Windows Live, MSN oraz Voice Commander. Ponadto ogromna ilość różnych ogólnodostępnych programów sprawia, że telefon możemy dostosować do własnych potrzeb.

Jak już wspomniałem wcześniej, Asus w swoim nowym produkcie postawił głównie na wydajność. Procesor Marvell PXA930 taktowany częstotliwością aż 800MHz wraz z 128MB pamięci RAM oraz 256MB pamięci Flash czynią telefon demonem prędkości. Opóźnienia w trakcie nawigacji po menu Windowsa są praktycznie niezauważalne, aplikacje uruchamiają się w mgnieniu oka, a filmy odtwarzane są bardzo płynnie. Jedyne, do czego można się przyczepić, to nakładka systemowa Asus Glide. Z założenia miała ona ułatwiać obsługę telefonu, w rzeczywistości jest niewygodna i spowalnia obsługę, menu jest mało intuicyjne, a przejścia pomiędzy jego zakładkami są drętwe.

Jeśli okaże się, że 256MB pamięci Flash to za mało, użytkownik we własnym zakresie może dołożyć kartę pamięci w standardzie microSD. Jedyny minus związany z czytnikiem kart, to jego umieszczenie pod baterią. Chcąc na moment wyciągnąć kartę, jesteśmy zmuszeni do wyłączenia urządzenia.

Telefon został wyposażony w następujące interfejsy komunikacyjne:

  • EDGE/GPRS/GSM 900/1800/1900 MHz,
  • HSDPA 3.6Mbps, UMTS 2100,
  • WLAN 802.11b/g,
  • USB v1.1,
  • Bluetooth V2.0+EDR,
  • GPS.

ASUS P565

Cyfrowa kamera to obecnie nieodłączna część telefonów komórkowych. Asus został zaopatrzony w dwie takie kamery. Pierwsza, umieszczona z przodu telefonu, posiada matrycę 300 kPix i służy wyłącznie do wykonywania wideopołączeń. Druga, umieszczona z tyłu, służy do robienia zdjęć i kręcenia filmów. Posiada matrycę o rozdzielczości 3 MPix oraz autofocus. Jakość wykonywanych zdjęć nie jest najlepsza. O ile w otwartym, dobrze oświetlonym terenie zdjęcia są znośnej jakości, o tyle fotki zrobione w zamkniętych pomieszczeniach są mocno przyciemnione. Zdecydowanie brakuje lampy błyskowej.
Przy sprzyjających warunkach, według producenta, Asus P565 potrafi działać do 250h w trybie czuwania lub zapewniać do 4h rozmowy. W rzeczywistości czasy te ulegają znacznemu skróceniu - wysoce wydajny procesor sprawia, że urządzenie będziemy bardzo często podłączać do ładowarki.

Podsumowanie

Jeśli szukasz bardzo szybkiego, a zarazem małego urządzenia to Asus P565 jest dobrym wyborem. Bogactwo interfejsów komunikacyjnych sprawiają, że telefon nadaje się zarówno do użytku biznesowego jak i prywatnego.

blog comments powered by Disqus