PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl
Test Sony Xperia 10 - Za wysokie progi na wysokie ceny

Nokia N8

To nie był udany rok dla Nokii. Firma straciła sporo użytkowników, głównie z sektora smartfonów. Nokia N97 i N97 Mini odniosły porażkę sprzedażową. Konsumenci, którzy mimo wszystko kupili te urządzenia, często żałowali dokonanego wyboru. Mowa tu oczywiście o porównaniu z konkurencyjnymi modelami Apple, Samsung, HTC, czy Sony Ericsson.

Nokia N8

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
2 GŁOSÓW
ZALETY
 • OS Symbian^3
 • Solidne wykonanie
 • Pamięć (16GB + 32GB)
 • Dobry odtwarzacz video, obsługujący format DivX
 • Złącze HDMI
 • Adapter USB.
WADY
 • Przeglądarka internetowa
 • Słabej jakości aparat

Nokia miała, przed sobą, wysoko postawioną poprzeczkę, a co za tym idzie sporą motywację do stworzenia czegoś nowego, co zagrozi konkurencji. Właśnie tu, do walki wkracza Nokia N8. Pytanie tylko, jak sobie poradzi i czy zdobędzie serca fanów smartfonów?

Nokia N8

Co mamy w pudełku?

 • Telefon: Nokia N8
 • Bateria BL-4D, 1200 mAh Li-Ion
 • Zasilacz
 • Kabel USB
 • Kabel HDMI
 • Adapter USB OTG
 • Słuchawki stereo WH-701
 • Instrukcja obsługi

Nokia N8 to przede wszystkim pierwszy telefon pracujący w systemie operacyjnym Symbian^3. Jest to również pierwszy model posiadający aparat o rozdzielczości 12 megapikseli. Polska wersja N8 wyposażona jest w 16GB wbudowanej pamięci.

Nokia N8

Jest to przede wszystkim urządzenie multimedialne. Wyjście HDMI, nowy odtwarzacz audio, odtwarzanie video w technologii HD i oczywiście aparat 12-Mpix. Świetna propozycja dla fanów multimediów będącymi jednocześnie zwolennikami Nokii.

Design, wymiary i obsługa

Telefon świetnie leży w dłoni, jest solidny i starannie wykonany. Ciekawym rozwiązaniem jest zabudowanie baterii. By się do niej dostać, musimy odkręcić dwie śrubki z boku obudowy. Robiąc to na własną rękę, sugerowałbym zachować ostrożność, łatwo o utratę gwarancji. Obudowa dostępna jest w kilku wersjach kolorystycznych (zależnych od kraju): srebrny, grafitowy, pomarańczowy, błękitny i zielony.

Urządzenie ma wymiary: 113,5 x 59 x 12,9mm i waży 135g z baterią. Objętość N8 wynosi: 86 cm3. Są to wymiary optymalne, zbliżone do modeli konkurencyjnych, jak np. HTC Desire, Samsung Wave czy iPhone 4.

Nokia N8

Z lewej strony telefonu znajdziemy złącze microUSB oraz dwa sloty, na kartę microSD i oczywiście SIM (oba zabezpieczone przesłonami). Prawa strona posiada regulację głośności, suwak blokujący i przycisk aparatu/kamery. U góry znajdziemy złącze HDMI, wejście 3,5mm Jack'a i przycisk On/Off. Wejście ładowarki znajduje się na spodzie. Warto wspomnieć, że dołączony zestaw słuchawkowy (WH-701) będzie wpięty poprawnie, dopiero gdy usłyszymy kliknięcie.

Ekran

Ekran zamontowany w N8 nie jest niczym nowym, znajdziemy go chociażby w modelu X6. Urządzenie posiada 3,5-calowy, pokryty twardym jak plastik szkłem, zdolny wyświetlić 16mln kolorów, o rozdzielczości 640x360 pix. Ekran wykonany jest w technologii AMOLED. W porównaniu do Samsunga Galaxy, czy Wave, ciężko stwierdzić różnicę w jakości wyświetlania (jedynie biel w Samsungach jest nieco bielsza). Nokia N8 to pierwszy telefon tej firmy posiadający funkcję multi-touch (ruch przypominający szczypanie obraz przybliży, ruch odwrotny oddali). Daleko mu do wyświetlaczy Apple'a, ale śmiało można powiedzieć, że jest to najlepszy dostępny wyświetlacz zaprezentowany przez Nokię.

Nokia N8

Klawiatura ekranowa i wprowadzanie tekstu

Nokia N8 umożliwia pisanie w dwóch trybach. Poziomy, daje nam pełną, wygodną w obsłudze klawiaturę QWERTY. Tryb pionowy również, aczkolwiek jest ona nieco uboższa, wiec do pomocy posłuży nam słownik T9.

Pamięć

N8 posiada 16GB wbudowanej pamięci, oraz slot kart typu microSD, umożliwiający rozszerzenie jej o 32GB. Urządzenie posiada 256MB RAM'u, co znacznie usprawnia obsługę. Problem jest jedynie z przeglądarką, która może się wieszać. Najnowsza aktualizacja powinna rozwiązać ten kłopot.

Nowatorskie USB

Dzięki załączonemu adapterowi USB, telefon Nokia N8, pełni funkcje hosta. Jest to pierwsze tego typu rozwiązanie w telefonach komórkowych. Możemy podłączyć dowolną pamięć zewnętrzną typu Flash i żonglować plikami za pomocą nokiowskiego menedżera. Urządzenie nie wykryje zewnętrznych dysków twardych, gdy nie mają własnego zasilania.

Nokia N8

Bateria

Według producenta bateria, BL-4D o pojemności 1200 mAh, pozwala na 390 godzin w trybie gotowości i od 5,5 do 12 godzin rozmowy. Nokia podaje przykładowe czasy pracy w różnych trybach:

 • Odtwarzanie video - do 7h (w rzeczywistości 5.5h)
 • Odtwarzanie muzyki - do 50h (używając dołączonych słuchawek - 47h)
 • Nagrywanie video - 3h 20min (w rzeczywistości lekko ponad 2h)
 • Odtwarzanie video przy użyciu złącza HDMI - do 6h (około 5h)

Ranking najlepszych smartfonów >>>

Żywotność baterii N8 jest jej ogromną zaletą, nie ma sobie równych wśród innych modeli Nokii z serii S60. Bateria dorównuje tej, którą znajdziemy w znanym z żywotności, iPhonie 4. Przy normalnym użytkowaniu, telefon będziemy ładować raz na dwa dni. Największy pobór energii wiąże się oczywiście z wyświetlaczem, zwłaszcza podczas przeglądania Internetu. Pełne naładowanie trwa około 2h.

USB, Bluetooth i Wi-Fi

USB umożliwia pracę w trzech trybach: Napęd dyskowy, OVI Suite oraz Drukowanie i media. Transfer danych osiąga prędkość 5.5Mb/s. Po podłączeniu kabla USB, urządzenie zaczyna się ładować. Jest to pierwszy model Nokii z Bluetooth 3.0, znanym jako High Speed. Dzięki współpracy z technologią Wi-Fi 802.11n, prędkość może dochodzić do 24 Mb/s. Wi-Fi 802.11 działa w każdym z trzech obecnie dostępnych na rynku standardów: b/g/n.

Nokia N8

HDMI

Urządzenie posiada złącze HDMI Mini, łączące telewizor z wejściem HDMI. Nokia N8 umożliwia wykorzystanie wszystkich możliwości, jakimi dysponuje ta technologia. Odtwarzanie muzyki, przeglądanie zdjęć, wyświetlanie plików video i wyświetlenie wszystkiego, co na ekranie komórki. Jakość obrazu/dźwięku zależy od jakości wgranych multimediów, tu Nokia pełni funkcję odtwarzacza.

Aparat/Kamera

Aparat, jakim dysponuje Nokia N8 ma największą spośród modeli tej marki rozdzielczość. Mimo to w porównaniu z innymi urządzeniami dostępnymi na rynku, nie robi aż tak kolosalnego wrażenia. Jakość obrazu jest porównywalna do Samsunga Wave, jest też nieco gorsza niż w iPhonie 4. Obraz, pod względem ostrości i jasności oraz nasycenia kolorów, jest typowy dla aparatów nokii, z ta różnicą, że w rozdzielczości 12Mpix.

Nokia N8

Kamera

Nokia wyposażyła N8 w dwa mikrofony, jeden z przodu, drugi zaś z tyłu. Pozwala to na nagrywanie dźwięku w stereo (w jakości AAC, 48 kHz). Maksymalna rozdzielczość video wynosi 1280х720 pix. (do 25 klatek na sekundę) oraz cyfrowy х3 zoom, który jest aktywny podczas kręcenia. W porównaniu do nagrań konkurencyjnego Samsunga Wave, jakość dźwięku N8 jest zdecydowanie lepsza, obraz natomiast niewiele się różni.

Nokia N8

Podsumowanie

Jest to zdecydowanie najlepszy i najsprawniej działający model Nokii, pracujących na Symbianie. Jednakże, czy jest najszybszy na rynku? Niestety nie. Porównywarka smartfonów to potwierdza. Apple iPhone 3GS działa znacznie sprawniej, podobnie jest w przypadku niektórych urządzeń pracujących na Androidzie. Nokia N8 to świetna propozycja dla zwolenników systemu operacyjnego Symbian. Jest to w pewnym sensie model przełomowy, szczególnie ze względu na aparat, host USB i złącze HDMI. Modny, sprawdzony przez inne marki design, może zagwarantować N8 spora popularność, cena telefonu również nie jest zbyt wygórowana.

Nokia N8 to zdecydowanie model multimedialny. A jak według Was model ten wygląda na tle konkurencji?

blog comments powered by Disqus