PODPOWIEDZI:

Zotac ZBOX 81 PLUS

Brakuje Ci YouTube na swoim telewizorze? Surfowanie w sieci oraz filmy z PC na dużym ekranie to jest to? Nie musisz już przenosić swojego PC do salonu, ani ciągnąć kabli, aby cieszyć się możliwościami komputera tam, gdzie tego chcesz! Zotac ZBOX 81 Plus to rozwiązanie typu mini-PC pozwalające na łatwy montaż niewielkiego urządzenia, które jest niczym innym jak komputerem klasy PC w niewielkiej bardzo eleganckiej obudowie. Przeznaczeniem ZBOX`a są właśnie multimedia. Zapraszam na redakcyjny test, w którym sprawdziłem możliwości tego maleństwa.

Zotac ZBOX 81 PLUS

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Wydajny procesor
  • Spora ilość gniazd rozszerzeń
  • Elegancki stonowany design
  • Niewielkie rozmiary i waga
  • Bardzo prosta możliwość wymiany dysku twardego i pamięci bez utraty gwarancji
  • Cicha praca nawet podczas obciążania
  • Niskie temperatury pracy
WADY
  • Mało wydajny układ graficzny
  • Brak wbudowanego tunera TV
  • Pilot zoptymalizowany do wersji Windows MCE (na Windows 8 nie udało mi się go uruchomić)

Kilka informacji technicznych

1

Sercem multimedialnego ZBOX`a jest dwurdzeniowy procesor Intela: Celeron 857 taktowany zegarem 1,2GHz. Jak na procesor tej klasy oraz jego przeznaczenie TDP to tylko 17W! Ten Celeron wykonany został w technologii 32nm więc wynik 17W (nawet zważywszy na niskie taktowanie CPU) jest dobrym osiągnięciem. Układ graficzny jest w komputerze multimedialny również bardzo ważnym elementem (nie mniej jak sam procesor). Produkt Zotac pochwalić się może GPU Intela HD Graphics Family GT1. Taktowanie procesora graficznego jest bardzo niewielkie, to zaledwie 350MHz (tylko nie zapominajmy, że jest to układ zintegrowany).

cpu okno główne

gpu

Wersja ZBOX ID81 PLUS wyposażona została również w dysk twardy Samsunga (HM321HI) o pojemności 320GB. Dysk to oczywiście 2,5” konstrukcja o prędkości obrotowej 5400RPM i pamięci podręcznej 8mb. Całość dopełnia 2GB pamięci DDR3 SODIMM o taktowaniu 1333MHz. Komputer dysponuje dwoma slotami DDR3 więc bez trudu możemy rozbudować tą ilość o dodatkowe GB RAM`u.

pamięć

Jak na urządzenie multimedialne przystało, ilość gniazd wejść/wyjść, do których możemy podłączyć dodatkowe urządzenia jest imponująca. Front ZBOX`a to włącznik komputera, diody sygnalizujące jego pracę, jeden port USB w standardzie 2.0, czytnik kart pamięci 6in1 oraz dwa porty minijack: wejście mikrofonowe oraz wyjście audio (stereofoniczne). Na górze miniPC został zlokalizowany jeszcze jeden port USB 2.0.

7

Oczywiście najbardziej bogato wyposażony jest tył urządzenia. Idąc kolejno od góry do naszej dyspozycji są:

  • Wejście anteny Wi-Fi
  • Dwa porty USB 3.0
  • Port sieciowy RJ-45
  • Dwa porty USB 2.0
  • Wyjście DVI
  • Pełnowymiarowe wyjście HDMI
  • Wyjście optyczne SPIDIF (dzięki zintegrowanemu układowi dźwiękowemu VIA PC obsługuje standard 7.1, ale właśnie tylko portem optycznym)
  • Wejście zasilacza sieciowego

6

Wykonanie i akcesoria

Komputer wykonany jest w większości z dobrej jakości plastiku. Boki urządzenia to fortepianowa czerń, na której niestety bardzo widoczne są ślady dotknięć, czy inne zabrudzenia, natomiast pozostała część ZBOX`a to srebrny plastik o wiele mniej podatny na zabrudzenia i zadrapania. Całość jest dostatecznie dobrze spasowana. Pewne skrzypnięcia mogą być słyszalne jedynie pod większym naciskiem.

8

Produkt Zotac`a jest bardzo bogato wyposażony w akcesoria dodatkowe. W pudełku znajdziemy między innymi dwa uchwyty mocujące, jeden do montażu PC na przykład na tylnej części monitora lub na ścianie oraz drugi, który służy jako podstawka, gdy chcemy postawić pionowo nasz komputer. Dla osób, które nadal korzystają z różnych względów z kabla VGA w komplecie dostępna jest przejściówka DVI->VGA.

4

3

Jednym z najcenniejszych akcesoriów jest pilot zdalnego sterowania oraz czujnik IR podłączany do komputera przez port USB. Niestety, ale pilot zoptymalizowany jest pod wersję Windows MCE i podczas testów komputera (zainstalowany Windows 8) nie udało mi się uruchomić tego pilota. Ostatnim elementem wyposażenia dodatkowego jest antena Wi-Fi niezbędna do bezprzewodowej łączności z siecią.

5

Zastosowanie

Komputery klasy miniPC mają bardzo szerokie zastosowanie. Maszyny te możemy znaleźć zarówno w sklepach (działające jako kasy), w biurach, przedsiębiorstwach usługowych, szkołach oraz oczywiście w domu (a to tylko część z możliwych zastosowań). Zotac miniPC ZBOX 81 PLUS to komputer kierowany do zastosowań multimedialnych. Bezprzewodowa łączność Wi-Fi, spora ilość gniazd wejść/wyjść oraz oczywiście dołączony pilot, to wszystko sprawia, że komputer ten aż prosi się o postawienie go w salonie i podłączenie z telewizorem.

Zotac ZBOX 81 bardzo dobrze radzi sobie z każdym rodzajem multimediów. Wbudowana karta dźwiękowa pozwala na odtwarzanie dźwięku 7.1 ale jakość nie jest powalająca. Jest to typowy przedstawiciel „integry” z wszystkimi jej wadami. Końcówki tonów wysokich są wyraźnie przycięte, średnica nie odznacza się wyraźnie od tonów niskich i wysokich – wokalne chowają się z tyłu sceny muzycznej. Pozycjonowanie w grach również pozostawia trochę do życzenia. Dźwięk jest dość płaski. Na szczęście do podstawowych zastosowań Via jest wystarczająca. Odtwarzanie wideo w jakości FullHD nie jest dla produktu Zotac`a niczym trudnym. Zintegrowana karta Intela radzi sobie z tym bardzo dobrze. Filmy czy to ze źródeł zewnętrznych (miniPC nie posiada napędu optycznego, ale możemy bez problemu podłączyć napęd zewnętrzny), czy z Internetu nie tną się, nie ma problemu z ich płynnym działaniem.

Gry, to jednak nie domena ZBOX`a 81 PLUS. Podczas testów, próbowałem uruchomić na nim (nawet w najniższych detalach) Battlefield 3, ale niestety bez powodzenia. Być może gdyby zastosowano tu któreś z rozwiązań mobilnych AMD grę dało by się uruchomić. Starsze gry oraz produkcje dla dzieci nie są już dla produktu Zotaca problemem.

Komputer uzyskał w teście 3DMark Vantage niski wynik zaledwie 680 punktów. Trochę inaczej sprawa wygląda, jak przyjrzymy się poszczególnym wynikom cząstkowym. Widać tu wyraźną dysproporcję pomiędzy punktacją CPU a GPU. Grafika jest wyraźnie najsłabszym ogniwem konstrukcji i z wynikiem 552 punktów jest daleko w tyle za procesorem, który uzyskał całkiem ładny wynik 2223 punktów.

10

Możliwości rozbudowy

Wersja ID81 PLUS posiada już fabrycznie zainstalowany dysk twardy (Samsung 320GB) oraz pamięć RAM (SO-DIMM 2GB). Producent pozostawił nam jednak furtkę do łatwej rozbudowy miniPC o właśnie te elementy. Aby dostać się do wnętrza obudowy wystarczy odkręcić dwie śrubki (czynność ta nie wymaga nawet użycia wkrętaka), aby mieć możliwość samodzielnej wymiany HDD oraz pamięci RAM.

9

Niestety, ale nie mamy możliwości samodzielnej wymiany procesora bez utraty gwarancji na komputer.

To czego mi najbardziej brakowało podczas testów w komputerze tak multimedialnym jak ten testowany ZBOX, to tuner telewizyjny (oczywiście, jeżeli nie chcemy podłączać ZBOX`a do telewizora). Spora ilość portów USB pozwala na podłączenie rozwiązania zewnętrznego ale jest to dodatkowy wydatek i dodatkowe miejsce.

Produkt Zotac nie posiada również napędu optycznego. W urządzeniu miniPC nie jest to rzecz nowa, a brak napędu możemy również uzupełnić dodatkowym napędem zewnętrznym. Na szczęście jego brak nie jest obecnie problemem. Większość informacji dostępna jest on-line, a spora część ruchu odbywa się właśnie w sieci.

Co do systemu operacyjnego to tu musimy się przygotować na dodatkowy wydatek (chyba że wybierzemy darmowe rozwiązanie – Linuxa). Komputer nie posiada preinstalowanego Windows`a nawet w wersji OEM.

Podsumowanie

2

Zotac ZBOX 81 PLUS jest bardzo dobrą propozycją, dla osób szukających niewielkich rozmiarów komputera pozwalającego na odtwarzanie multimediów w jakości HD na praktycznie dowolnym wyświetlaczu. Elegancki design i niewielkie rozmiary sprawią, że miniPC Zotaca będzie ozdobą każdego salonu. Najnowszych gier nie uruchomimy, ale za to bez problemu skorzystają z niego najmłodsi użytkownicy PC.

blog comments powered by Disqus