PODPOWIEDZI:

Intel Ivy Bridge i7 3770K [TEST]

Procesory Intela trzeciej generacji zadebiutowały na rynku szybciej, niż nowy chipset mogący w pełni wykorzystać możliwości nowej generacji procesorów Ivy Bridge. Był to strzał w stopę Intela, gdyż pierwsze testy nie wypadły tak pozytywnie, jak można było tego oczekiwać po zapowiedziach. Procesory Intel Ivy Bridge zapowiadały się bardzo ciekawie. Zapraszam do testu, w którym na warsztat poszedł jeden z najmocniejszych przedstawicieli nowych Inteli i7 3770K. Procesor został przetestowany na nowej platformie z chipsetem Intel Z77.

Intel Core i7 2600K

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Duża wydajność
  • Zintegrowany układ graficzny nowej generacji Intel HD 4000
  • Odblokowany mnożnik ułatwiający podkręcanie
  • Obsługa technologii Intel® Turbo Boost 2.0
  • Procesor wykonany w 22nm procesie technologicznym
  • Duży potencjał OC na płytach z chipsetem Intel Z77
  • Niski pobór prądu TDP max 77W
WADY
  • Dość wysokie temp. pracy, jak na procesor wykonany w technologii 22nm
  • Niewiele wydajniejszy od sporo tańszego i5 3570K
  • Wysoka cena

Co nowego w porównaniu do Sandy Bridge?

Intel Ivy Bridge i7 3770K [TEST]

Intel Sandy Bridge było bardzo udaną rodziną procesorów. Wymagania użytkowników co do kolejnej, już trzeciej generacji tych procesorów, nie były więc małe. Intel i7 3770K jest pierwszym przedstawicielem Ivy Bridge procesorem wykonanym w technologii 22nm. Wraz ze zmianą procesu technologicznego spadło też zapotrzebowanie na prąd. I7 3770K zadowoli się tylko 77W gdy i7-2600 (taktowany tylko 100MHz mniej) potrzebował aż 95W. Drugą tak znaczącą różnicą jest wprowadzenie nowego układu graficznego Intel HD 4000 o taktowaniu 650MHz. Pozostałe parametry prezentują się następująco:

  • Ilość rdzeni: 4
  • Ilość wątków: 8
  • Taktowanie: 3,5GHz (do 3,9GHz z wykorzystaniem technologii Intel® Turbo Boost)
  • Obsługa pamięci: do 32GB (max 1600MHz – wartości wyższe po OC)
  • Socket: 1155

cpuz

cpuz pamieć

Kolejną nowością w porównaniu do wcześniejszej generacji procesorów, jest wprowadzenie technologii Intel® Turbo Boost drugiej generacji. W skrócie, technologia ta zwiększa taktowanie procesora (w naszym konkretnym przypadku z 3,5GHz do 3,9GHz) w momentach maksymalnego zapotrzebowania systemu na moc obliczeniową procesora. CPU może tak długo przekraczać swoje nominalne wartości dopóki nie zostaną przekroczone krytyczne warunki limitów, dotyczące poboru energii, zasilania oraz maksymalnej temperatury procesora. To fajna cecha tego modelu, która może go wysoko postawić w rankingach najlepszych procesorów.

Technologię tą można by śmiało nazwać chwilowym automatycznym OC procesora. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż podana w specyfikacji górna granica 3,9GHz dla i7 3770K dotyczy maksymalnego taktowania jednego rdzenia, kosztem innych mniej aktywnych, natomiast technologia Intel® Turbo Boost 2.0 pozwala również na zwiększenie taktowania jednocześnie wszystkich rdzeni, ale już nie do tak wysokiej wartości.

Intel Ivy Bridge i7 3770K [TEST]

Intel Ivy Bridge i7 3770K [TEST]

Testy

Platforma testowa:

platforma

Procesor został poddany testom syntetycznym 3DMark Vantage, SiSoftware Sandra, Mafia II (benchmark), Resident Evil 5 (benchmark), oraz testom z gier Battlefield 3 oraz Crysis 2. W trakcie testów obserwowana była temperatura pracy procesora i ten wynik prezentowany jest jako ostatni w naszym zestawieniu.

Jakie są bezpieczne temperatury procesorów?

Testy syntetyczne 3DMark Vantage oraz SiSoftware Sandra:

3DMark Vantage:

3dmark

Sandra kryptografia

kryptografia

Sandra multimedia

multimedia

Sandra wielozadaniowość

wielozadaniowość

Gry:

gry

Temperatura pracy:

temperatury

W testach syntetycznych i7 3770K wypada znakomicie. Polecane zestawy komputerowe mogą więc często zawierać ten procek. Wynik platformy testowej w 3DMarku ponad 30 000 punktów jest bardzo dobrym rezultatem. W każdym z testów SiSoftware Sandra sam i7 wypada bardzo dobrze. Porównując ten procesor z wynikami konkurencyjnego Phenoma II 1100T Intel jest lepszy na każdym polu. Bardzo dobrze wygląda również Ivy Bridge w testach z gier. Wysokie wyniki, jakie uzyskała platforma testowa, nie były by możliwe bez mocnego procesora, który ma tu niewątpliwie swój udział. Wykresy zostały przedstawione w porównaniu do procesora Intel i5 3570K, czyli słabszego brata (również Ivy Bridge) i jak widać niewielka różnica jest widoczna w każdym z testów. I o ile wielkość tej różnicy jest tematem na osobny artykuł, tak przewaga i7 jest bezdyskusyjna.

Jak wymienić procesor? >>>

Pewne rozczarowanie wzbudzają temperatury pracy. Procesor nie podkręcany na chłodzeniu AC Freezer 13 bez obciążania utrzymuje temperaturę na poziomie 26stopni. Jest to wynik dobry, jednak sytuacja zmienia się w momencie, kiedy zaczniemy obciążać Ivy Bridge. Maksymalna zanotowana temperatura rośnie aż do 68stopni. Jest to wartość jak najbardziej mieszcząca się w normie dla tego procesora, jednak nie tego spodziewałem się po procesorze wykonanym w technologii 22nm i o sporo niższym zapotrzebowaniu na prąd, w porównaniu do Sandy Bridge.

Podsumowanie

Z uwagi na wysoką cenę procesora, który jest ciągle nowością na naszym rynku, zysk wydajności i stosunek jakość/cena w porównaniu do starszej generacji, opłacalność wymiany Sandy Bridge na Ivy Bridge postawiona jest pod sporym znakiem zapytania. Jednak wprowadzenie nowych rozwiązań i ulepszeń w porównaniu do starszej serii wpływa na korzyść i7 3770K podczas składania nowej platformy.

blog comments powered by Disqus
Intel Ivy Bridge i7 3770K [TEST]