PODPOWIEDZI:

Nokia Lumia 920 [TEST]

Po niezbyt przychylnym przyjęciu Lumi 900 fiński producent próbuje naprawić swój błąd nowszym modelem 920. Czy mu się to udało?

Nokia Lumia 920

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Dobra Wydajność
  • Bardzo dobry ekran
  • Dobry aparat
WADY
  • Mała ilość aplikacji
  • Brak slotu na karty microSD

Nokia Lumia 920, zapowiedziana na czwarty kwartał 2012 roku. Nokia Lumia 920 to jedna z pary nowych smartfonów fińskiego producenta z systemem Windows 8, które najprawdopodobniej okażą się być pierwszymi smartfonami z Windows Phone’m 8 na rynku. Nokia Lumia 900 z systemem Windows Phone 7.5 odniosła raczej umiarkowany sukces,lecz nowa Lumia 920 to urządzenie ulepszone pod wieloma względami, dające Nokii spore szanse powodzenia.

Recenzja telefonu komórkowego Nokia Lumia 920

Jedną z rzeczy, które zauważymy od razu to wzornictwo 920-ki, podobne do Lumii 900, 800 i modelu N9,z charakterystycznymi kwadratowymi rogami obudowy.

Nokia pokusiła sie również na kilka nowych kolorów: żółty i czerwony, by komórka wyróżnia się jeszcze bardziej. Wyświetlacz (o którym jeszcze wspomnimy) to subtelnie zakrzywiony panel znany z poprzednich modeli Lumia, wzbogacony o pewne ceramiczne elementy, zwiększające wytrzymałość i trwałość ekranu. Wszystko razem powoduje, że jest to naszym zdaniem - jeden z najlepiej prezentujących sie smartfonów na rynku.

Wyświetlacz to 5,5" panel o rozdz. 768 x 1280 pikseli wykorzystujący technologię PureMotion HD+,który zdaniem Nokii jest najjaśniejszy i posiadający najwyższą częstotliwość odświeżania wśród matryc LCD na rynku. Jest dzięki temu idealny do gier i odtwarzania multimediów.

Najlepsze telefony na rynku >>>

Recenzja telefonu komórkowego Nokia Lumia 920

Lumia 920 jest również na tyle "zdolna" by rozróżnić czy dotykasz ją bezpośrednio palcem czy w rękawiczce,co czyni ją idealnym urządzeniem podczas srogich fińskich zim.

Lumia 920 może poszczycić się elementami technologii PureView i optyką Carl Zeiss,jednakże jeśli spodziewaliście się niesamowitej 41-megapikselowej matrycy z Nokii 808 PureView - będziecie rozczarowani. Niemniej jednak, matryca 8,7 megapiksela znajdujaca się w 920-ce, ma kilka własnych sztuczek... Jedną z największych jest to, że Nokii udało się umieścić moduł aparatu na sprężynach, by pomóc przeciwdziałać wibracjom.Oznacza to, że 920 nakręci płynniejsze wideo oraz, że telefon dzięki dłużej ekspozycji - zrobi jaśniejsze zdjęcia.

Recenzja telefonu komórkowego Nokia Lumia 920

Sprytny sprzęt do przechwytywania obrazu jest uzupełniony o odpowiednie oprogramowanie,czyli w m.in. Smart Shoot - pomocne w usuwaniu niechcianych elementów (np. przechodniów) i tryb MultiShot.

Opłacalność zakupu smartfona z Chin - Zobacz naszą analizę! >>>

Można też oczywiście pobrać więcej aplikacji z Windows Marketplace. Lumia 920 nagra wideo w jakości HD 1080p przy 30 klatkach na sekundę. Zdaniem Nokii, bezprzewodowe ładowanie będzie zintegrowane za pomocą systemu Qi. Oznacza to, że będzie można ładować sporą 2000 mAh baterię Lumii 920 przy użyciu kompatybilnych płytek ładowania, multimedialnej stacji dokującej lub podstawki.

Recenzja telefonu komórkowego Nokia Lumia 920

System operacyjny to Windows Phone 8, wzbogacony o kilka rozwiązań Nokii, takich jak bezpłatny system strumieniowego przesyłania muzyki (z Nokia Music) i nawigację samochodową (z Nokia Drive).Znajdziemy tu również Internet Explorer 10 i pakiet Microsoft Office,a Lumia 920 działa w oparciu o podobny interfejs jak w przypadku wersji 7. Microsoft SkyDrive oferuje nam również 7GB dysku sieciowego,a sama 920-ka posiada aplikację działająca w oparciu o rzeczywistość rozszerzoną - Ciy Lens.

Na pokładzie znajdziemy również specjalną wersję Angry Birds od Rovio, zwaną "Angry Birds Roost". Wewnątrz mieści się dwurdzeniowy procesor 1.5 GHz Snapdragon S4 z 1 GB pamięci RAM i 32 GB pamięci flash.

Lumia 920 mierzy 130 x 71 x 10,7 mm i waży aż 185 gramów. Czas rozmów wynosi tu ponoć do 10 godzin rozmów i 16 dni czuwania w 3G. Lumia 920 obsługuje WiFi a, b, g i n, Bluetooth 3.1, łączność USB, a także GPS i system pozycjonowania GLONASS.

Recenzja telefonu komórkowego Nokia Lumia 920

Czteropasmowa obsługa transmisji danych UMTS i HSPA+ (lub pięciopasmowa z LTE) oznacza,że Lumia 920 umożliwi pobieranie danych z prędkością do 100 Mbps.

Nie znamy ceny Lumii 920, ale powinna ona być konkurencyjna wobec innych smartfonów z najwyższej półki.

Pewną alternatywę dla niej stanowić będzie tańsza Nokia Lumia 820 - wyposażona w wiele podobnych funkcji.Ogromną wadę stanowi tu Windows Phone 8, a właściwie jego kompletny "restart", większość deweloperów będzie musiała na nowo napisać swe aplikacje specjalnie dla tej wersji. Oznacza to również, że na początku ilość aplikacji na niego będzie raczej skromna. Niemniej jednak, klienci korporacyjni powinni być zainteresowani nowym systemem operacyjnym,gdyż będzie on współpracował z narzędziami systemu Windows 8 (PC) jak i polityką Active Directory.

Jest to dobry i potężny smartfon, który jest jednocześnie wyraźnie różny od propozycji rywali - Apple i Android. Jakość ekranu, aparatu i ogólna wysokiej jakości budowa Lumii 920 - powinna przyciągnąć niepewnych klientów z innych platform, gdyż zarówno Nokia jak i Microsoft z pewnością potrzebują znacznego zwiększenia sprzedaży w tej gałęzi rynku.

blog comments powered by Disqus