PODPOWIEDZI:

Goclever TAB R974 [TEST]

Goclever TAB R974 jest propozycją dla osób szukających tabletów w rozsądnej cenie, a jednocześnie funkcjonalnych, z dobrej jakości wyświetlaczem. Zobaczmy jak tablet sprawdza się w praktyce.

GOCLEVER R974 Cortex A9 1GB 9,7" 16GB MLC NAND flash Wi-Fi b/g/n

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
 • Szybka płynna praca
 • Bardzo dobrej jakości wyświetlacz
 • Android 4.1.1
 • Slot na karty pamięci microSD
WADY
 • Słaby aparat
 • Brak wejścia na kartę SIM
 • Brak GPS
 • Źle spasowana obudowa

Wygląd i wykonanie

Zacznijmy od wykonania urządzenia. Tablet dotarł do testów już używany, więc możemy też coś więcej powiedzieć o jego trwałości. Obudowa tabletu jest wykonana w całości z plastiku. Front w większości zajmuje duży 9,7” ekran LCD wykonany w technologii IPS. Dość szeroka ramka pokryta jest tym samym materiałem, co sam ekran. Trzeba przyznać, że ten jest odporny na zarysowania i trudno doszukać się tu śladów użytkowania (poza śladami palców widocznymi na gładkiej powierzchni). Na górze urządzenia widoczna jest niewielka kamerka o rozdzielczości 2Mpix – standard, jeśli chodzi o kamery do video rozmów instalowane na froncie przez producenta.

akcesoria

Tył tabletu R974 jest również plastikowy, ale jakby dwudzielny. Do góry gładki czarny plastik skrywa drugą z kamer. Ta jest również 2Mpix – niestety ponieważ tutaj kamera o rozdzielczości 5Mpix, to powinno być minimum. Większość zajmuje jasna, również plastikowa obudowa z niewielkim monofonicznym głośnikiem o mocy 1W. Niestety, ale ta część obudowy szybciej się rysuje i to tu widać najszybciej ślady upływającego czasu.

tył

Jeżeli chwycimy tablet mocniej w ręce, żeby sprawdzić jego spasowanie to się rozczarujemy. Mimo dość solidnej wagi 660 gram, konstrukcja jest średnio spasowana i słychać ewidentne skrzypienie. Luzy nie są duże i nie ma obawy o uszkodzenie urządzenia, ale jednak są.

Specyfikacja techniczna

Specyfikacja techniczna to już zupełnie inna bajka. Wspomniany ekran o przekątnej 9,7” posiada rozdzielczość 1024x768 pikseli (format 4:3) i wykonany został w technologii IPS. Sercem R974 jest dwurdzeniowy procesor Cortex A9 taktowany zegarem 1,6GHz. System posiada do dyspozycji 1GB pamięci DDR3, a do dyspozycji użytkownika jest jeszcze 16GB pamięci z możliwością jej rozbudowy o kolejne 32GB, dzięki slotowi na karty pamięci microSD. Co do samego ekranu ten oczywiście wspiera opcję Multi-touch do pięciu punków. Dotyk działa płynnie i nie ma problemu z na przykład płynnym skalowaniem stron czy map.

Urządzenie posiada wsparcie dla WiFi w standardzie 802.11 b/g/n. Niestety ale produkt GoClever nie posiada wsparcia dla kart pamięci SIM i aby skorzystać z sieci 3G musimy skorzystać z zewnętrznego modemu podłączanego do portu USB tabletu dodatkowo przez przejściówkę USB.

porty

Jak już przy portach jesteśmy to te są praktycznie wszystkie zgromadzone na jednym boku. Do naszej dyspozycji jest port:

 • miniHDMI
 • microSD -wyjście słuchawkowe miniJack 3,5mm
 • microUSB (w zestawie znajduje się przejściówka na pełnowymiarowy port USB)

Płynność działania i użytkowanie

Bardzo pozytywnym zaskoczeniem była dla mnie praca tabletu GoClever R974. Zacznijmy od dotyku, który jest bardzo czuły. Ekran reaguje szybko i nie jest wymagany żaden nacisk. Możliwości Multi-touch`a pięciopunktowego są aż nadto do codziennego użytkowania.

front

Obraz wyświetlany na wyświetlaczu mimo małej rozdzielczości jest wystarczająco ostry i czytelny. Kolory są żywe, a kontrast dobry. Z uwagi na fakt, iż matryca wykonana jest w technologii IPS oczekiwaliśmy dobrych kątów widzenia. Tak też jest w rzeczywistości. Obraz wyświetlany na urządzeniu jest widoczny praktycznie pod dowolnym kątem.

Na pokładzie tabletu R974 znajduje się system Android w wersji 4.1.1 i urządzenie radzi sobie z tym systemem bez najmniejszego problemu. Menu działa płynnie, większa ilość aplikacji nie wpływa negatywnie na płynność działania urządzenia.

Tablet również radzi sobie bez problemu z odtwarzaniem multimediów w tym w jakości HD. Dla tabletu nie ma znaczenia czy materiał jest zapisany na urządzeniu, czy buforowany z sieci.

Czas pracy na baterii jest zadowalający. W praktyce w pełni naładowana bateria wystarcza na około 5,5h ciągłej pracy, a z przerwami wystarczy na cały dzień. Niestety, ale ładowanie trwa dość długo.

Największe uwagi mam do obydwu kamer. O ile kamera o rozdzielczości 2Mpix jest wystarczająca, tak kamera z tyłu jest słaba. Jakość zdjęć i filmów pozostawia wiele do życzenia, wykonane zdjęcia są zaszumione i często wychodzą nie ostre. Mimo wyższych wartości czułości często też są za ciemne.

Podsumowanie

Tablet Goclever R974 jest moim zdaniem urządzeniem udanym, który może kiedyś pojawi się nawet rankingu tabletów. Na jego plus należy zaliczyć dobrej, a nawet bardzo dobrej jakości wyświetlacz oraz płynność pracy. Najnowszy system zapewnia wsparcie dla setek przydatnych aplikacji i nie ma problemu z jego działaniem. Pamięć wbudowana jest wystarczająca, a dzięki możliwości rozbudowania jej dodatkowo zyskujemy przestrzeni dyskowej. Na minus zaliczamy wykonanie, które mogło by być lepsze oraz jakość zdjęć wykonywanych przez wbudowane kamery (a właściwie tą z tyłu). Szkoda też, że tablet nie ma nawigacji GPS ani slotu na karty SIM, jednak dzięki portowi USB możemy podłączyć modem 3G, więc ratuje to trochę sytuacje, a przejściówka staje się ważnym elementem wyposażenia.

blog comments powered by Disqus
Goclever TAB R974 [TEST]