PODPOWIEDZI:

Zotac ZBOX Nano XS Plus AD13 [TEST]

Do naszej redakcji już jakiś czas temu trafił najmniejszy miniPC od Zotaca – ZBOX Nano XS AD13 Plus. Komputer przeznaczony jest przede wszystkim do zastosowań multimedialnych, ale czy zaoferuje coś więcej?

ZOTAC ZBOX Nano XS AD13 Plus

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Bardzo wysoka jakość wykonania i zastosowanych materiałów
  • Niewielkie rozmiary i waga
  • Dysk SSD
  • Wystarczająca wydajność do obsługi multimediów również w wysokiej rozdzielczości
  • Bogate wyposażenie dodatkowe
  • Najniższy pobór prądu z jak dotąd testowanych MiniPC
WADY
  • Wydajność nie pozwalająca na nic więcej poza multimediami
  • Błyszczące wykończenie
  • Dość głośny w porównaniu do konkurencji

Sercem ZBOX Nano XS AD13 jest układ APU AMD E2-1800. Jest to konstrukcja dwurdzeniowa o taktowaniu 1,7GHz i pamięci podręcznej 1MB (L2). Układ wykonany w procesie technologicznym 40nm posiada oczywiście zintegrowany układ graficzny – jak na APU przystało.

Zotc ZBOX Nano XS Plus fig5

Za generowanie grafiki odpowiada układ Radeona HD 7340. Jego taktowanie to 523MHz, a taktowanie pamięci 1333MHz (jest to taktowanie zainstalowanych pamięci w komputerze, bo to właśnie z nich korzysta układ graficzny).

Zotc ZBOX Nano XS Plus fig7

Testowany przez nas komputer to wersja z Plusem –został on fabrycznie wyposażony przez producenta w pamięć RAM w ilości 2GB (firmy Kingston) z opcją rozszerzenia do 8GB. Jednak tutaj uwaga – Nano XS posiada tylko jeden slot na pamięci!

Zotc ZBOX Nano XS Plus fot1

Drugim elementem charakterystycznym dla wersji z + jest zainstalowany fabrycznie dysk. Jest to jednostka o pojemności 64GB i podłączana do złącza mSATA na płycie głównej. Tutaj Zotac wybrał również rozwiązanie Kingstona.

To, co charakteryzuje ZBOX`a Nano XS to przede wszystkim bardzo wysoka jakość wykonania z dbałością o szczegóły. Dół urządzenia to stalowa klapka z możliwością jej odkręcenia. Dzięki temu zabiegowi dostaniemy się zarówno do pamięci mini-komputera, jak i do jego dysku. Co ważne ingerencja ta nie powoduje utraty gwarancji!

Dalej cała boczna obudowa wykonana jest z aluminium. To tutaj zostały ulokowane wszystkie najważniejsze porty – na froncie są to:

  • odbiornik IR
  • włącznik/wyłącznik komputera
  • slot na karty pamięci MicroSD/SDHC
  • port eSATA z opcją podłączenia USB
  • wejście mikrofonowe oraz wyjście słuchawkowe

Zotc ZBOX Nano XS Plusfot3

Pozostałe porty zostały ulokowane z tyłu ZBOX`a:

  • wejście zasilające
  • pełnowymiarowy port HDMI
  • dwa porty USB w standardzie 2.0
  • wejście LAN
  • dwa porty USB SS (3.0).

Zotc ZBOX Nano XS Plus fot2

Niestety ale podobnie jak we wcześniej testowanych wersjach ZBOX`a, góra urządzenia wykonana jest z błyszczącego czarnego plastiku, który dość szybko ulega zabrudzeniom.

Zotc ZBOX Nano XS Plus fot6

Plusem dla Zotaca jest spora ilość dołączonych do miniPC akcesoriów. Jako jedno z podstawowych należy wymienić kartę sieciową WiFi podłączaną do portu USB komputera. Dalej – podobnie jak u starszych braci znajdziemy w komplecie pilot zdalnego sterowania, zewnętrzny odbiornik IR pozwalający na schowanie komputera np. w szafce oraz dodatkową tackę z kompletem śrubek, dzięki czemu możemy zainstalować nasz komputer na przykład z tyłu monitora.

Testy produktu Zotaca polegały przede wszystkim na ocenie jego wydajności pod kątem obsługi multimediów. Do testów wykorzystaliśmy programy syntetyczne takie jak 3DMark (2013), 3DMark 11, 3DMark Vantage – dwa ostatnie w trybie Performance, zadaniem przetestowania wydajności procesora obarczyliśmy program Cinebench 11.5, a oceną wydajności dysku zajął się program ATTO Disk Benchmark. Do pomiaru poboru prądu wykorzystaliśmy watomierz LEDSystems model 6907C, a za pomiar głośności odpowiedzialny był sonometr (decybelomierz) Voltcraft SL-100. Aby obciążyć system użyliśmy dwóch programów: Prime95 do CPU oraz FurMark do GPU. Jako programy diagnostyczne do identyfikacji sprzętu posłużyły nam dwa programy: GPU-Z oraz CPU-Z.

Testy praktyczne zaczęliśmy od pomiaru poboru prądu przez nasz komputer. Podczas spoczynku ZBOX Nano XS pobierał z gniazdka zaledwie około 13,2W. Po około pół godziny obciążania pobór prądu wahał się w granicach około 34,6W. Jest to najniższy jak do tej pory wynik jakim może pochwalić się testowany przez nas MiniPC.

Zotc ZBOX Nano XS Plus fig8

Niestety ale te dobre początki nie trwały długo. Głośność pracy Nano XS jest wyższa jak w przypadku konkurencji, pokazały to nasze pomiary, jak i dało się to wyraźnie słyszeć. Urządzenie już nie obciążane pracuje dość głośno – o ile takie stwierdzenie jest w ogóle odpowiednie w przypadku wartości nie przekraczających 45dBA. Pod obciążeniem jak dotąd jest to urządzenie, które pracowało najgłośniej ze sporą „przewagą” nad drugim w kolejności Sapphire Edge HD4. Starszy brat nadal pozostaje liderem w kategorii głośności pracy.

Zotc ZBOX Nano XS Plus fig6

Nie udało się niestety przeprowadzić testów najnowszym Benchmarkiem 3DMark. Komputer podczas wczytywania testu Fire Strike się zawieszał, co uniemożliwiło nam przeprowadzenie kompletu testów. W pozostałych testach Nano XS wypadł następująco:

Zotc ZBOX Nano XS Plus fig1

Zotc ZBOX Nano XS Plus fig2

Zotc ZBOX Nano XS Plus fig 9

Test oceny wydajności procesora potwierdził to, co można wyczytać niejako ze specyfikacji, a mianowicie układ jakim dysponuje XS jest obecnie najsłabszy w stawce i z wynikiem 0,65punkta (Cinebench 11.5) plasuje są za konkurencyjnym rozwiązaniem Sapphire. Przypomnijmy jednak, że przewaga konkurencji bazująca na układzie Intela jest niewielka i wynik ten nie przekroczył wtedy 0,8punkta.

Zotc ZBOX Nano XS Plus fig4

Mocnym punktem w specyfikacji oraz co ważniejsze – praktyce, jest zainstalowany dysk. Konstrukcja SSD Kingstona oferuje bardzo przyzwoite prędkości odczytu oraz zapisu oscylujące w granicach 200MB/s dla zapisu, oraz 250MB/s dla odczytu.

Zotc ZBOX Nano XS Plus fig3

Na koniec podjęliśmy jeszcze jedną próbę – chcieliśmy wykorzystać Nano XS do zadania bardziej ambitnego i spróbowaliśmy odpalić najnowszą odsłonę gry SimCity. Na początku zaskoczył nas komunikat informujący o tym, iż mimo że nasz komputer spełnia minimalne wymagania gry, a ustawienia zostały zmienione na minimalne – ta może chodzić wolno. Komunikat ten potwierdziła praktyka. W rozdzielczości 1024x768 i minimalnej szczegółowości gra chodziła koszmarnie wolno, ilość 14FPS jest grywalna ale dla osób o mocnych nerwach i anielskiej cierpliwości. Nano XS radzi sobie dobrze, lecz niestety tylko z zadaniami do jakich został stworzony.

Zotc ZBOX Nano XS Plus fot5

Podsumowując – Zotac ZBOX Nano XS AD 13 Plus jest produktem, który spełnia swoje zadanie. Pozwala na komfortowe odtwarzanie materiałów nawet w jakości FullHD. Możemy go też wykorzystać jako „maszynę biurową”, bo edycja tekstu, czy obsługa prostych arkuszy kalkulacyjnych nie będzie wyzwaniem na XS. Komputer jest przy tym konstrukcją bardzo oszczędną pod względem poboru prądu, jednak głośniejszą od konkurencji. Dużym plusem jest wykonanie oraz bogaty zestaw akcesoriów. Szkoda jednak, że Nano XS nie da się wykorzystać do czegoś więcej.

Zotc ZBOX Nano XS Plus fot4

blog comments powered by Disqus
Zotac ZBOX Nano XS Plus AD13 [TEST]