PODPOWIEDZI:

Nokia 808 PureView [RECENZJA]

Nokia 808 PureView jest ostatnim smartfonem z legendarnym już systemem Symbian. Stworzono telefon z największym oraz najlepszym aparatem Carll Zeiss o ogromnej rozdzielczości 41 mpix. Zobaczymy, co jeszcze na pożegnanie przygotowali fińscy inżynierowie

Nokia 808 PureViev

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Aparat Carl Zeiss 41 mpix
WADY
  • Przestarzały OS
  • Słaba czułość ekranu
  • Waga
  • Bateria

Nokia 808 PureView wykonana jest z wysokiej jakości plastików. Wszystkie elementy są przyzwoicie spasowane, nie słychać niepokojących zgrzytów oraz trzasków. Samo urządzenie jednak sporo waży, bo aż 169 g. Front, to 4 calowy ekran pokryty szkłem Gorilla Glass. Na samym dole znajdziemy trzy klawisze funkcyjne – "zielona słuchawka", "czerwona słuchawka" oraz przycisk wywołujący menu urządzenia. Sam ekran zrobiony w technologii Amoled oprócz tego, że pokryty jest odpornym na zarysowania szkłem posiada nie największą rozdzielczość 640 x 360 pix. Tył telefonu to już teatr jednego aktora. Ogromny aparat z matrycą Carl Zeiss o przekątnej 41 mpix. Wielkość tego aparatu da się odczuć ponieważ wystaje po za obrys telefonu dobre parę milimetrów.

Najlepsze telefony na rynku >>>

nokia 808

Po kilkunastu latach produkcji systemu operacyjnego Symbian, Nokia podjęła decyzje o jego wygaszeniu. Ostatni rok to była walka o utrzymanie popularności produktów Nokii. Nie pomogły dwie ostatnie wersje tego systemu "Anna" i "Belle". Obie, choć znacznie ułatwiły nawigacje samrtfonem nie miały za wiele do zaoferowania swoim użytkownikom. Mocno ograniczony sklep, skomplikowane menu ustawień, oraz awaryjność to główne cechy tego systemu. Problemem też jest samo poruszanie się po ekranie dotykowym oraz korzystanie z przeglądarki internetowej. Wszystko działa mało precyzyjnie i dość wolno. Być może, część problemów powoduje słaba specyfikacja z jednordzeniowym procesorem ARM 11 o taktowaniu 1,3 Ghz oraz 512 MB pamięci Ram.

nokia 808

Jednym z największkych sukcesów Nokii 808 PureViev jest wspominany przeze mnie 41 mpix aparat Carl Zaiss o jasności f/2,4 i ogniskowej 8,02 mm, która w przeliczeniu na mały obrazek daje 26 mm przy formacie 16:9 i 28 mm przy formacie 4:3. Zakres ostrości wynosi od 15 cm do nieskończoności. Wielkość pojedynczego piksela wynosi 1,4 mikrona, a całej matrycy 1/1.2". Liczba pikseli to 7728 x 5368. Dodatkowo asferyczne soczewki i powstaje nam ponadprzeciętny aparat spokojnie konkurujący z najlepszymi "cyfrówkami" na rynku. Co prawda na moim filmie Nokia słabo sobie radziła z makro, to jednak reszta zdjęć wyszyła rewelacyjnie dobrze. Dodatkowo do aparatu otrzymujemy ksenonową lampę, która bez problemu doświetla nam obiekty nawet w nocy. Po prostu klasa... Zdjęcia wykonane Nokią 808 PureViev.

zdjecie nokia pureviev

zdjecie nokia pureviev

zdjecie nokia pureviev

zdjecie nokia pureviev

zdjecie nokia pureviev

zdjecie nokia pureviev

Warto też wspomnieć o odtwarzaczu muzycznym, który gra bardzo przyzwoicie. Nokia 808 nagrywa i odtwarza dźwięk w systemie Dolby Surround. Szczególnie efektownie słychać to podczas oglądania filmów podpinając naszą Nokie pod telewizor kablem HDMI lub korzystając z funkcji DLNA.

nokia 808

Podsumowując

Nokia PureViev to dobre zakończenie serii Symbianowych smartfonów. Nie polecam jednak tego modelu. System Symbian nie pozbył sie do końca swoich problemów i chyba dobrze, że kończy swoje podboje. Dodatkowo cena nie zachęca, nadal oscyluje w przedziale 1500 zł. Jak widać dobry aparat to zbyt mało aby produkt okazał się sukcesem...

blog comments powered by Disqus
Nokia 808 PureView [RECENZJA]