PODPOWIEDZI:

Samsung Galaxy S4 [TEST]

Samsung Galaxy S4 to następca niesamowicie popularnego Galaxy S III, model stworzony według wzorca: więcej, szybciej i bardziej bogato, niż kiedykolwiek wcześniej. GS4: Czy jest to phablet?

Samsung I9500 GALAXY S 4

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Specyfikacja techniczna
  • Aparat
  • Wyświetlacz
WADY
  • Cena
  • Rozmiary

Wyświetlacz Galaxy S4 rozrósł się z 4 cali w Galaxy S, do 4,3" w Galaxy S II i 4,8" w Galaxy S III; by osiągnąć wielkość 5" i rozdzielczość 1080 x 1920 pikseli, czyli Full HD.

Rankingi najlepszych telefonów i smartfonów >>>

Technicznie rzecz biorąc, ekran posiada przekątną 4,99", dzięki czemu nie przekracza przyjętej dla phabletów granicy - 5 cali. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to wyłącznie kwestia umowna...

Samsung Galaxy S4  FOT1

Ekran o rozdzielczości pozwala na wyświetlenie filmów Full HD na ekranie i urządzeniach zewnętrznych za pomocą kabla MHL HMDI, co więcej - smartfon będzie również można zintegrować z innymi urządzeniami firmy Samsung, naszej sieci domowej.

Można wyświetlić na ekranie podgląd elementów, unosząc nad nimi palec (Note posiada podobną funkcjonalność dzięki rysikowi), ponadto Samsunga GS4 można obsługiwać w rękawiczkach.

GS4: Ile rdzeni jest nam faktycznie potrzebne?

Istnieją dwie wersje Galaxy S4: cztero-rdzeniowa 1.9GHz i ośmio-rdzeniowa 1.6GHz. Nie widzieliśmy jeszcze żadnych oficjalnych benchmarków, ale możecie być pewni, że będzie to najszybsze urządzenie na rynku. Czy rzeczywiście potrzebujemy aż ośmiu rdzeni w smartfonie? Raczej nie... Aczkolwiek seria Galaxy zawsze przodowała w rozwijaniu możliwości technologicznych.

Jak wybrać odpowiedni telefon dla seniora? >>>

Niepotwierdzone benchmarki wskazują, że GS4 jest o 40% szybszy niż Google Nexus 4, chociaż nie wiemy, jaka jest różnica, między liczebnością rdzeni. Na pewnym etapie, dokładanie kolejnych rdzeni da efekt odwrotny od zamierzonego, zwyczajny przerost formy nad treścią - ale jeszcze nie teraz.

Samsung Galaxy S4  FOT2

Wewnątrz umieszczono 2 GB pamięci RAM, standard w urządzeniach najwyższej klasy, plus 16 GB, 32 GB lub 64 GB wewnętrznej pamięci rozszerzalne o karty microSD. Jest tu także specjalny procesor graficzny (533 MHz), więc GS4 sprosta absolutnie wszystkiemu co tylko przyjdzie Wam do głowy.

GS4: Przekraczamy barierę 8 MP. Poza garstką nietypowych urządzeń, takich jak Samsung Galaxy Camera, W880 AMOLED i stary Pixon 12, wszystkie aparaty fotograficzne w smartfonach Samsung'a posiadają matryce 8 megapikseli. Galaxy S4 przełamuje tę barierę - dzięki 13 MP głównym aparatem, którego przebija jedynie Galaxy Camera... z którego nie uda nam się zadzwonić.

Samsung Galaxy S4  FOT3

Z przodu znajduje się 2 MP kamera wideorozmów, a sam producent dodał tu swoje typowe ulepszenia foto, takie jak zdjęcia panoramiczne, tryb słabego oświetlenia i inne.

Zarówno przednia jak i tylna kamera pozwala na nagrywanie w jakości 1080p HD. Do ciekawych funkcji należy miedzy innymi możliwość podwójnych zdjęć, czyli jednoczesne wykonywanie zdjęć obiektu i fotografującego.

Istnieje też możliwość zapisu pliku dźwiękowego wraz z fotografią, po to by zarejestrować kontekst. Dostępne są tu także zaawansowane funkcje Multi-shot, dzięki czemu wybierzemy najlepsze ujecie, czy nawet - usuniemy niechciany obiekt z naszego kadru.

GS4: Ja obserwuje Ciebie czy ty obserwujesz mnie?

Śledzenie ruchu gałek ocznych to technologia, która przewijała się już w smartfonach. Istnieje już w Galaxy S III, a LG zapowiedział, że dostępna będzie w Optimusie G Pro (Swift G Pro). GS4 umożliwia przewijanie góra/dół za pomocą patrzenia na telefon, pozwala też na zatrzymanie odtwarzania wideo, jeśli odwrócimy wzrok.

Pytanie jak bardzo przydatne to będzie w praktyce. Niektórzy mogą zareagować nerwowo na fakt że telefon ich "obserwuje".

GS4: Oprogramowanie

Urządzenie posiada Androida 4.2.2 z Samsungowskim interfejsem TouchWiz, wzbogacone o szereg autorskich dodatków. Jednym z nich jest funkcja rozpoznawania mowy - S-Voice, konkurent Apple'wskiego "Siri". Znajdziemy tu aplikację "S-Voice Drive" - przeznaczoną do jazdy samochodem.

Ponownie, jest to jedna z aplikacji, które mogą zostać odebrane jako zbędny bajer, niemniej jednak niektórym z Was z pewnością się to przyda.

Jedną z nowatorskich funkcji jest "Group Play", która umożliwia kilku połączonym GS4-kom, odtwarzanie tej samej muzyki, mediów i gier.

Galaxy S4 wykorzystuje również nowy system o nazwie "Knox" pozwalający na oddzielenie funkcji domowych od tych związanych z pracą. Dostępny także tłumacz "na żywo" umożliwia dwóm osobom prowadzenie rozmowy w różnych językach w czasie rzeczywistym.

Istnieje jeszcze wiele innych "życiowych" funkcji dostępnych dla użytkownika. S4 może sterować Samsungowskim serwerem domowym HomeSync, synchronizując dane w "rodzinnej chmurze", nie ograniczając komercyjnych usług internetowych.

Samsung posiada także aplikację dzięki której przeniesiemy dane z niemalże każdego smartfona - na nasz GS4.

GS4: Osprzęt

W porównaniu do Galaxy S III, Galaxy S4 posiada prawie ten sam kształt, jest jednak o 1mm cieńszy i o 3 gramy lżejszy. Samsung twierdzi również, że S4 jest mocniejszy niż S III. Wewnątrz umieszczono 2600 mAh, wymienny akumulator.

Galaxy S4 obsługuje LTE (na niektórych rynkach), HSPA+, Wi-Fi, Bluetooth 4.0 i port USB, a także systemy pozycjonowania: GPS i GLONASS, a także pełną gamę czujników, włącznie z cyfrowym kompasem, termometrem i czujnikiem wilgotności.

Dostępne będą wersje Single-SIM i Dual-SIM - w zależności od regionu, a GS4 obsługuje NFC, aczkolwiek w standardzie zabrakło ładowania bezprzewodowego, choć podejrzewamy, że może pojawić się taka opcja.

Ponadto, mamy tu pewien powrót do przeszłości, a mianowicie nadajnik podczerwieni, chociaż w dzisiejszych czasach służy on do sterowania urządzeniami multimedialnymi, zamiast funkcji transferu danych.

Designersko, telefon ma przypominać Galaxy S III, jest jednak od niego bardziej toporny. Przednia i tylna obudowa wykonana z poliwęglanu - przedstawiają subtelny wzór i podejrzewamy, że jest to jeden z tego typu telefonów, które wyglądają lepiej w rzeczywistości niż na zdjęciach.

GS4 dostępny jest w kolorze czarnym bądź białym.

GS4: Dostępność

Najprawdopodobniej Galaxy S4 dostępny będzie począwszy od końca kwietnia, chociaż zależeć to będzie od danego kraju. Nie znamy jeszcze cen, ale podejrzewamy, że GS4 zmieści się w przedziale od 550 do 600 € w momencie wejścia na rynek.

blog comments powered by Disqus