PODPOWIEDZI:

LG Nexus 4 [TEST]

Nexus 4 jak sama nazwa wskazuje to już czwarta odsłona smartfona, którego zadaniem jest promocja systemu operacyjnego Android. Google zawiązuje współpracę z największymi producentami smartfonów a owocem tego są właśnie Nexusy – najbardziej zaawansowane telefony współczesnego świata – czy jednak na pewno?

LG GOOGLE NEXUS 4

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Dobry ekran IPS
  • Niska cena
  • Dobra Specyfikacja
  • Wykonanie
WADY
  • Multimedia
  • Mała ilość pamięci wewnętrznej

Dość nie spodziewanie angaż na produkcję Nexusa dostało LG. Firma, która do niedawna była w dołku finansowym jak i technologicznym, przypominała o sobie wypuszczając bardzo udaną serie “L”. Aktualnie ze swobodą „rozpychają” się na rynku smartfonowym tworząc nowe modele, które są wykonane w bardzo przyzwoity sposób, mało awaryjne oraz tanie, co dla niektórych ma niebagatelne znaczenie. Trudno powiedzieć o szczegółach połączenia sił LG z Google, nie wiadomo kto kogo prosił o wsparcie. Efekt jest jednak znakomity. Co prawda nie obyło się bez zgrzytów podczas dystrybucji Nexusów. W dniu premiery smartfon sprzedał się w przeciągu 30 minut i nie było go przez kolejny miesiąc w ogóle. Google na dobre uporało się z dostawami dopiero na przełomie stycznia i lutego. LG twierdziło, że Amerykanie nie doszacowali popytu, Google zrzuciło winę na LG, że ich linia produkcyjna działa za wolno. Prawda jak zwykle leży po środku, nie mniej jednak przez pierwsze trzy miesiące sprzedało się zaledwie 300 tys urządzeń – co jest wynikiem śladowym patrząc na dzisiejsze standardy. Dla przykładu Apple tylko pierwszego dnia sprzedaży Iphone`a 4 chwaliło się wynikiem oscylującym w granicach 1,5 mln egzemplarzy! Sukces rodził się w bólach…

Najlepsze telefony na rynku >>>

LG Nexus 4 [TEST]

Wracając jednak do samego urządzenia - LG Nexus 4. Cechą charakterystyczną smartfona jest z pewnością zjawiskowy wygląd. Całość wykonana jest z hartowanego szkła Gorilla Glass 2. dodatkowo na tyle urządzenia mażemy zobaczyć hologramowy wzorek. Mieniące się miniaturowe kwadraciki dodają Nexusowi nutki ekskluzywności oraz świeżości. Sprzęt nie jest nudny. Oczywiście powstaje pytanie czy szkło to dobry materiał do produkcji telefonu. Nawet szkło Gorilla potrafi się zbić i niestety nie unikniemy tego. Google przygotowało dla swoich użytkowników specjalny bumper, który ma chronić Nexusa przed upadkami. Ogólnie materiały wykorzystane do produkcji tego smartfona, stoją na wysokim poziomie. Szkoda tylko , że srebrna ramka okalająca ekran , nie jest wykonana z aluminium.

Kolejną z ważniejszych cech tego urządzenia jest specyfikacja. Mimo, że Nexus 4 posiada czterordzeniowy procesor Krait Snapdragon S4 Pro o taktowaniu 1,5 Ghz oraz 2 GB pamięci RAM to jednak nie zszokowało to przyszłej klienteli. Owszem, specyfikacja jest przyzwoita jednak aktualnie przy Samsungu Galaxy S4 czy Xperii Z wypada dość blado, szczególnie widać to było na przykładzie benchmarków, np. W Quadrancie Nexus 4 uzyskał zaledwie 4700 pkt co jest wynikiem bardziej zbliżonym do tej średniej półki niż do tej najwyższej. Co do szybkości przetwarzania grafiki – tam odpowiedzialny jest procesor Adreno 320. W praktyce taki zestaw sprawdza się w grach znakomicie. Max Payne, Shadowgun, GTA – te tytuły absolutnie nie sprawiają kłopotu Nexusowi. Aby jednak był efekt, musi być dobry wyświetlacz, tutaj smartfon wyposażony jest w ekran o przekątnej 4,7 cala oraz rozdzielczości 1280×720 pix. W sukurs mu idzie panel IPS, który moim zdaniem nie ma słabych punktów. Barwy są żywe, „czerń to czerń” a kąty widzenia zadowalające. Niezrozumiałym pomysłem Google było ograniczenie pamięci do 8 oraz 16 GB. W Nexusie 4 nie możemy dołączyć karty pamięci. Szkoda ponieważ aktualnie wiele gier czy np nawigacji samochodowych potrzebuje grubo ponad 2 GB wolnej przestrzeni. Policzmy sobie ile zostanie nam wolnego miejsca na ewentualną muzykę lub zdjęcia.

Z Chin taniej? Sprawdzamy to w tym artykule! >>>

LG Nexus 4 [TEST]

Jak wiadomo seria Nexus charakteryzuje się tym, że mamy w pierwszej kolejności dostęp do najnowszych aktualizacji naszego systemu. W tej chwili jest dostępny JellyBean w wersji 4.2.2. aktualnie żaden ze smartfonów, włączając S4 nie może pochwalić się nowszym oprogramowaniem. Jest jednak mała łyżka dziegciu w tym wszystkim. System, który powstaje prosto od Google pozbawiony jest tych wszystkich fantastycznych nakładek oraz funkcji, które kuszą w przypadku innych producentów. Wszystko oczywiście można doinstalować ze sklepu Google, jednak jest to dość czasochłonne i niekiedy trudne zważywszy, że w samym sklepie jest ponad 700 tys. aplikacji. Podsumowując jednak, wszystko chodzi wyśmienicie szybko. Bez żadnych zacięć oraz spowolnień. Czysty system Android, nie zabiera aż tyle zasobów pamięci. W przypadku Nexusa 4 jest to zaledwie 400 MB pamięci RAM. Osobiście jednak polecam tego smartfona bardziej zaawansowanym użytkownikom, którzy będą potrafili wycisnąć z tego sprzętu niemal wszystko.

Funkcje specjalne telefonów - Lista ukrytych funkcji >>>

LG Nexus 4 [TEST]

Kolejną i ostatnią rzeczą, która opiszę w tej recenzji są multimedia. W Nexus 4 zainstalowano aparat o rozdzielczości 8 mpix z diodą doświetlającą LED. Same zdjęcia wychodzą dość przeciętnie szczególnie w trudnych warunkach oświetleniowych. Ciekawą funkcją jest zdjęcie „360″. Ta opcja pozwala nam zrobić zdjęcie dookoła siebie aby potem złączyć je w całość. Oczywiście mamy możliwość nagrywania filmów w FullHD. Z przodu porozmawiamy sobie ze znajomymi na Skype dzięki wbudowanej kamerce o rozdzielczości 1,3 mpix. Muzyka w smartfonie to też przeciętność. Drażnią trochę wysokie tony. Niskie są niemal niesłyszalne. Optymalnie na dobrych słuchawkach będziemy zadowoleni z odtwarzanej muzyki. Multimedia to jedna ze słabszych cech Nexusa 4.

LG Nexus 4 [TEST]

Podsumowując, smartfon Lg Nexus 4 to kawał dobrej roboty. Wszystko możemy sprowadzić do trzech rzeczy – ekranu, specyfikacji oraz ceny. To ostanie jest chyba jednym z ważniejszych kryteriów. Cena 299 Euro za wersje 8BG oraz 349 E za wersje 16 GB to dobrze wydane pieniądze. Otrzymujemy sprzęt, który powinien nam posłużyć w miarę dobrej kondycji przez następne dwa lata. Ja wybrałem Nexusa 4 a Wy?

blog comments powered by Disqus