PODPOWIEDZI:

Nikon Coolpix S60 [TEST]

Nikon COOLPIX S60 to elegancki i łatwy w obsłudze kompakt wyposażony w duży 3,5-calowy panoramiczny ekran dotykowy LCD. Jest propozycją dla początkujących amatorów fotografii.

Ocena VideoTesty.pl
ZALETY
  • łatwość obsługi
  • duży dotykowy ekran
  • korekta perspektywy przy obróbce zdjęć
WADY
  • brak ustawień manualnych
  • duże szumy przy wysokich wartościach ISO

Nikon COOLPIX S60 to elegancki kompakt wyposażony w duży, 3,5-calowy panoramiczny ekran dotykowy LCD. Premiera aparatu miała miejsce we wrześniu 2008 roku. Jedną z najważniejszych cech modelu S60 jest fakt, że większość funkcji aparatu można wybrać dotykając powierzchni panoramicznego ekranu LCD, co umożliwia wygodną i intuicyjną obsługę aparatu.

Pomagamy w wyborze aparatu fotograficznego >>>

Nikon Coolpix S60

Nikon Coolpix S60 wyposażono w matrycę CCD 1/2,33" o rozdzielczości 10 milionów efektywnych pikseli oraz obiektyw NIKKOR z 5-krotnym zoomem optycznym i zakresie ogniskowych 5,9 - 29,5 mm, co jest odpowiednikiem 33 - 165 mm dla formatu 35mm.
Inne charakterystyczne cechy aparatu to: redukcja drgań, system obróbki obrazu EXPEED oraz wysoka czułość ISO. Aparat wyposażony jest w niewielką pamięć wewnętrzną - ok. 20 MB, obsługuje karty pamięci SD.

Co w pudełku?

W zestawie, oprócz aparatu, znajdą się: pasek, akumulator EN-EL10, ładowarka MH-63, kable USB i audio-wideo, rysik do ekranu dotykowego oraz płyta CD z oprogramowaniem.

Nikon Coolpix S60

Podstawowe parametry zewnętrzne

Wykonany z aluminium korpus idealnie łączy wysmukłą elegancję z funkcjonalnością. Aparat dostępny jest kolorze ciemnobrązowym, fioletowym oraz białym. Przed świętami Bożego Narodzenia w 2008 wprowadzono na rynek także limitowaną serię Nikona Coolpix S60 w kolorze złotym.
Na przedniej ściance aparatu znajduje się niewielki, schowany w całości w obudowie obiektyw oraz lampa błyskowa. Całą wolną przestrzeń tylnej ścianki wypełnia 3,5-calowy panel LCD o rozdzielczości 230.000 pikseli. Jest to ekran dotykowy, dzięki czemu w aparacie zredukowano ilość przycisków i przełączników od niezbędnego minimum. Powłoka przeciwodblaskowa ekranu LCD poprawia widoczność oraz zapewnia wygodę obsługi ekranu dotykowego, a dzięki dużemu kątowi patrzenia (około 160') obraz na ekranie pozostaje czytelny nawet przy obserwowaniu go pod dużym kątem. Użytkownik ma do dyspozycji zaledwie dwa przyciski - włącznik zasilania oraz przycisk spustu migawki.

VTtips – Jak Uzyskać Filmlook? >>>

Aparat wyposażony jest w dwa złącza: gniazdo wielozadaniowe oraz złącze HDMI Mini. Niestety obudowa aparatu, jak i wyświetlacz LCD, nie są odporne na zabrudzenia i odciski palców.

Nikon Coolpix S60

Obsługa aparatu

Aparat, dzięki zastosowaniu ekranu dotykowego, jest łatwy w obsłudze, korzystanie ze sprzętu nie powinno sprawiać trudności nawet początkującym użytkownikom. Aparat może pracować w trybie „automatycznego wyboru programu tematycznego", w którym sam dobiera optymalny do zaistniałej sytuacji program tematyczny. W tym celu wystarczy dotknąć dowolny obiektu widoczny na ekranie, a aparat samodzielnie ustawi na nim ostrość i zastosuje odpowiednią ekspozycję.
Można także korzystać z bardziej zaawansowanych ustawień, dostępnych po naciśnięciu odpowiednich symboli graficznych widocznych na ekranie dotykowym. Symbole graficzne są opisane jedynie z języku angielskim, ale reszta menu jest dostępna w języku polskim.

Oprócz trybu automatycznego, użytkownik może także wybrać jeden z programów tematycznych, tryb nagrywania filmów bądź też przełączyć aparat w tryb odtwarzania. Tryb programów tematycznych dysponuje porównywalnymi programami, co inne kompakty firmy Nikon tej klasy. Aparat nie daje możliwości ustawień manualnych.

Funkcje aparatu

Funkcje „wykrywanie uśmiechu" i „wykrywanie mrugnięcia" pomagają w wykonywaniu idealnych zdjęć portretowych z uśmiechniętymi twarzami i otwartymi oczami. Funkcja wykrywania uśmiechu automatycznie rejestruje zdjęcie w chwili, gdy fotografowana osoba uśmiechnie się, a funkcja wykrywania mrugnięcia ostrzega, gdy ktoś mrugnie oczami, co pozwala powtórzyć ujęcie.
COOLPIX S60 wyposażony jest w trzy funkcje przeciwdziałające rozmyciu obrazu: redukcja drgań z przesunięciem matrycy CCD łagodzi niekorzystny wpływ poruszenia aparatu, wysoka czułość (ISO 3200) umożliwia wykonywanie nierozmytych zdjęć szybko poruszających się obiektów nawet przy słabym oświetleniu, a funkcja Wybór Najlepszego Zdjęcia BSS (Best Shot Selector) automatycznie wybiera najostrzejszą fotografię z maksymalnie 10 zarejestrowanych kolejno zdjęć.

Nikon Coolpix S60

Aparat umożliwia także wykonanie odręcznej notatki za pomocą dołączonego rysika. Użytkownik może edytować zdjęcia bezpośrednio w aparacie. Oprócz przycinania, rozciągania, korekty jasności D-lighting, czy wykonania miniatury zdjęcia, producent umożliwia także rozciągnięcie zdjęcia w poziomie lub pionie. Najbardziej nowatorską funkcją obróbki zdjęć jest korekcja kształtu poprawiająca np. perspektywę zdjęć budynków.
W aparacie Cooolpix S60 dostępne jest także nagrywanie filmów poklatkowych.

Porównywarka aparatów fotograficznych >>>

Zdjęcia

Aparat dobrze mierzy światło i dość dobrze odwzorowuje kolory, a autofokus działa sprawnie i szybko. W trybie automatycznym jakość zdjęć jest bardzo dobra tylko w dobrych warunkach oświetleniowych. W gorszych warunkach aparat sam automatycznie podnosi wartość ISO, co przy wyższych wartościach skutkuje pojawieniem się znacznych szumów. W niektórych warunkach oświetleniowych można zapobiec temu efektowi, ustawiając zamiast automatycznego dostosowania czułości - niższe wartości ISO.

Nikon Coolpix S60

Zdjęcia nocne w trybie automatycznym są mocno zaszumione, dlatego lepiej wykonywać je na statywie, przy ustawionych niskich wartościach ISO. Aparat bardzo dobrze radzi sobie w trybie makro - ostrzy o odległości ok. 10 cm.
Zdjęcia w trybie automatycznym nie zawsze są udane, dlatego dla uzyskania najlepszych rezultatów warto zapoznać się z bardziej zaawansowanymi ustawieniami.

Podsumowanie

Nikon Coolpix S60 jest eleganckim i łatwym w obsłudze kompaktem. Wydaje się być dobrą propozycją dla początkujących amatorów, którzy cenią wygodę i łatwość obsługi.

Przykładowe zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

blog comments powered by Disqus