PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl
Profesjonalne kamery sportowe wysokiej jakości

Nikon Coolpix S60 [TEST]

Nikon COOLPIX S60 to elegancki i łatwy w obsłudze kompakt wyposażony w duży 3,5-calowy panoramiczny ekran dotykowy LCD. Jest propozycją dla początkujących amatorów fotografii.

Ocena VideoTesty.pl
ZALETY
  • łatwość obsługi
  • duży dotykowy ekran
  • korekta perspektywy przy obróbce zdjęć
WADY
  • brak ustawień manualnych
  • duże szumy przy wysokich wartościach ISO

Nikon COOLPIX S60 to elegancki kompakt wyposażony w duży, 3,5-calowy panoramiczny ekran dotykowy LCD. Premiera aparatu miała miejsce we wrześniu 2008 roku. Jedną z najważniejszych cech modelu S60 jest fakt, że większość funkcji aparatu można wybrać dotykając powierzchni panoramicznego ekranu LCD, co umożliwia wygodną i intuicyjną obsługę aparatu.

Pomagamy w wyborze aparatu fotograficznego >>>

Nikon Coolpix S60

Nikon Coolpix S60 wyposażono w matrycę CCD 1/2,33" o rozdzielczości 10 milionów efektywnych pikseli oraz obiektyw NIKKOR z 5-krotnym zoomem optycznym i zakresie ogniskowych 5,9 - 29,5 mm, co jest odpowiednikiem 33 - 165 mm dla formatu 35mm.
Inne charakterystyczne cechy aparatu to: redukcja drgań, system obróbki obrazu EXPEED oraz wysoka czułość ISO. Aparat wyposażony jest w niewielką pamięć wewnętrzną - ok. 20 MB, obsługuje karty pamięci SD.

Co w pudełku?

W zestawie, oprócz aparatu, znajdą się: pasek, akumulator EN-EL10, ładowarka MH-63, kable USB i audio-wideo, rysik do ekranu dotykowego oraz płyta CD z oprogramowaniem.

Nikon Coolpix S60

Podstawowe parametry zewnętrzne

Wykonany z aluminium korpus idealnie łączy wysmukłą elegancję z funkcjonalnością. Aparat dostępny jest kolorze ciemnobrązowym, fioletowym oraz białym. Przed świętami Bożego Narodzenia w 2008 wprowadzono na rynek także limitowaną serię Nikona Coolpix S60 w kolorze złotym.
Na przedniej ściance aparatu znajduje się niewielki, schowany w całości w obudowie obiektyw oraz lampa błyskowa. Całą wolną przestrzeń tylnej ścianki wypełnia 3,5-calowy panel LCD o rozdzielczości 230.000 pikseli. Jest to ekran dotykowy, dzięki czemu w aparacie zredukowano ilość przycisków i przełączników od niezbędnego minimum. Powłoka przeciwodblaskowa ekranu LCD poprawia widoczność oraz zapewnia wygodę obsługi ekranu dotykowego, a dzięki dużemu kątowi patrzenia (około 160') obraz na ekranie pozostaje czytelny nawet przy obserwowaniu go pod dużym kątem. Użytkownik ma do dyspozycji zaledwie dwa przyciski - włącznik zasilania oraz przycisk spustu migawki.

VTtips – Jak Uzyskać Filmlook? >>>

Aparat wyposażony jest w dwa złącza: gniazdo wielozadaniowe oraz złącze HDMI Mini. Niestety obudowa aparatu, jak i wyświetlacz LCD, nie są odporne na zabrudzenia i odciski palców.

Nikon Coolpix S60

Obsługa aparatu

Aparat, dzięki zastosowaniu ekranu dotykowego, jest łatwy w obsłudze, korzystanie ze sprzętu nie powinno sprawiać trudności nawet początkującym użytkownikom. Aparat może pracować w trybie „automatycznego wyboru programu tematycznego", w którym sam dobiera optymalny do zaistniałej sytuacji program tematyczny. W tym celu wystarczy dotknąć dowolny obiektu widoczny na ekranie, a aparat samodzielnie ustawi na nim ostrość i zastosuje odpowiednią ekspozycję.
Można także korzystać z bardziej zaawansowanych ustawień, dostępnych po naciśnięciu odpowiednich symboli graficznych widocznych na ekranie dotykowym. Symbole graficzne są opisane jedynie z języku angielskim, ale reszta menu jest dostępna w języku polskim.

Oprócz trybu automatycznego, użytkownik może także wybrać jeden z programów tematycznych, tryb nagrywania filmów bądź też przełączyć aparat w tryb odtwarzania. Tryb programów tematycznych dysponuje porównywalnymi programami, co inne kompakty firmy Nikon tej klasy. Aparat nie daje możliwości ustawień manualnych.

Funkcje aparatu

Funkcje „wykrywanie uśmiechu" i „wykrywanie mrugnięcia" pomagają w wykonywaniu idealnych zdjęć portretowych z uśmiechniętymi twarzami i otwartymi oczami. Funkcja wykrywania uśmiechu automatycznie rejestruje zdjęcie w chwili, gdy fotografowana osoba uśmiechnie się, a funkcja wykrywania mrugnięcia ostrzega, gdy ktoś mrugnie oczami, co pozwala powtórzyć ujęcie.
COOLPIX S60 wyposażony jest w trzy funkcje przeciwdziałające rozmyciu obrazu: redukcja drgań z przesunięciem matrycy CCD łagodzi niekorzystny wpływ poruszenia aparatu, wysoka czułość (ISO 3200) umożliwia wykonywanie nierozmytych zdjęć szybko poruszających się obiektów nawet przy słabym oświetleniu, a funkcja Wybór Najlepszego Zdjęcia BSS (Best Shot Selector) automatycznie wybiera najostrzejszą fotografię z maksymalnie 10 zarejestrowanych kolejno zdjęć.

Nikon Coolpix S60

Aparat umożliwia także wykonanie odręcznej notatki za pomocą dołączonego rysika. Użytkownik może edytować zdjęcia bezpośrednio w aparacie. Oprócz przycinania, rozciągania, korekty jasności D-lighting, czy wykonania miniatury zdjęcia, producent umożliwia także rozciągnięcie zdjęcia w poziomie lub pionie. Najbardziej nowatorską funkcją obróbki zdjęć jest korekcja kształtu poprawiająca np. perspektywę zdjęć budynków.
W aparacie Cooolpix S60 dostępne jest także nagrywanie filmów poklatkowych.

Porównywarka aparatów fotograficznych >>>

Zdjęcia

Aparat dobrze mierzy światło i dość dobrze odwzorowuje kolory, a autofokus działa sprawnie i szybko. W trybie automatycznym jakość zdjęć jest bardzo dobra tylko w dobrych warunkach oświetleniowych. W gorszych warunkach aparat sam automatycznie podnosi wartość ISO, co przy wyższych wartościach skutkuje pojawieniem się znacznych szumów. W niektórych warunkach oświetleniowych można zapobiec temu efektowi, ustawiając zamiast automatycznego dostosowania czułości - niższe wartości ISO.

Nikon Coolpix S60

Zdjęcia nocne w trybie automatycznym są mocno zaszumione, dlatego lepiej wykonywać je na statywie, przy ustawionych niskich wartościach ISO. Aparat bardzo dobrze radzi sobie w trybie makro - ostrzy o odległości ok. 10 cm.
Zdjęcia w trybie automatycznym nie zawsze są udane, dlatego dla uzyskania najlepszych rezultatów warto zapoznać się z bardziej zaawansowanymi ustawieniami.

Podsumowanie

Nikon Coolpix S60 jest eleganckim i łatwym w obsłudze kompaktem. Wydaje się być dobrą propozycją dla początkujących amatorów, którzy cenią wygodę i łatwość obsługi.

Przykładowe zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

blog comments powered by Disqus
Nikon Coolpix S60 [TEST]
Autor: Redakcja VT