Jakiś czas temu widzowie naszego portalu mieli okazję rzucić okiem na te wentylatory, przy okazji rozpakowań produktów. Dane techniczne były bardzo obiecujące, nie mogłem doczekać się montażu wentylatorów w obudowie. Oba trafiły do obudowy Fractal Design Define R3 w wersji Snow White. Thermaltake Longevity 12 został umieszczony z przodu obudowy, na wysokości dysku twardego. Ustawiony został na wtłaczanie powietrza do obudowy.
Natomiast Thermaltake ISGC Fan 12 trafił na sam dół obudowy, obok zasilacza. Wtłaczane powietrze skierowane było w głąb obudowy, wprost na płytę główną i kartę graficzną.
Montaż wentylatorów jest bezproblemowy, dokonać tego możemy przy pomocy dołączonych śrubek montażowych lub skorzystać ze specjalnych, gumowych kołków. Zapewniają one cichszą pracę, dzięki zmniejszeniu przenoszenia wibracji z wentylatora na obudowę.
Po włączeniu komputera wnętrze obudowy od razu rozświetliła niebieska poświata Longevity 12. Ten 120 mm wentylator podświetlany diodami LED na pewno przypadnie do gustu fanom moddingu. Zastosowano w nim łożyska Hydrodynamiczne, dzięki czemu jego żywotność to aż 150,000 godzin, a maksymalny poziom hałasuj 22 dBA. W praktyce okazał się dość cichy, a jego możliwości chłodzenia wysokie. Jak pokazujemy w filmie, schłodził dysk twardy o około 5 stopni, w porównaniu z temperaturą bez wentylatora. Dzięki umieszczeniu Longevity 12 na przednim panelu poprawiła się cyrkulacja powietrza w całej obudowie.
Thermaltake ISGC Fan 12 zaskoczył mnie i pozytywnie i negatywnie. Wielkim plusem tego wentylatora jest tłoczona przez niego ilość powietrza. We wnętrzu obudowy wytwarza istną wichurę, dzięki zastosowaniu opatentowanego kształtu łopatek. Dodatkowo wentylator posiada manualny regulator obrotów. Ustawienie maksymalne niestety przy okazji tłoczenia ogromnych ilości powietrza spowodowało również dość duży hałas. Pomimo zapewnień producenta o hałasie maksymalnym na poziomie 16 dBA, oraz posiadaniu przeze mnie wyciszonej obudowy hałas był dość dokuczliwy.
Oba wentylatory to naprawdę solidny sprzęt, wart swojej ceny. Niestety za całość musiałem odjąć punkt za generowany hałas. Poza tym można je tylko zachwalać, wentylatory firmy Thermaltake cechuje wysoka jakość wykonania, ciekawy wygląd oraz dodatkowe akcesoria w zestawie z produktem. Jeśli więc zastanawiacie się nad nowymi wentylatorami do obudowy, warto wziąć produkty firmy Thermaltake pod uwagę.
Thermaltake ISGC Fan 12
Dane techniczne:
- Wymiary wentylatora 120 x 120 x 25mm
- Napięcie startowe 7V
- Napięcie pracy 12V
- Natężenie znamionowe 0.10A (Max. 0.33A)
- Moc wejściowa 1.2W (Max. 3.96W)
- Prędkość wentylatora 800 ~ 1300 RPM
- Maksymalny przepływ powietrza 58.3 CFM
- Maksymalne ciśnienie powietrza 0.056IN-H2O
- Głośność 16dBA
- Typ łożyska Hydro Dynamic Bearing (H.D.B)
- Przewidywana żywotność 50000hrs @ 25℃
- Złącze 3Pin
- Waga 157g
Thermaltake Longevity 12
Dane techniczne:
- Wymiary wentylatora 120mm x 120mm x 25mm
- Napięcie startowe 6V
- Napięcie znamionowe 12V
- Natężenie znamionowe 0.2A
- Pobór mocy 2.88W
- Prędkość wentylatora 1300±10% R.P.M
- Maksymalne ciśnienie powietrza 1.198 mm-H2O
- Maksymalny przepływ powietrza 45.536 CFM
- Głośność 22 dBA (Max)
- Łożysko Hydro
- Przewidywana żywotność 150,000
- LED Blue
- Złącze 2510-3pin
- Waga netto 137g