PODPOWIEDZI:

Nokia Asha 501 [PREZENTACJA]

Nowa Nokia Asha 501 jest dużym krokiem rozwojowym w popularnej serii telefonów Asha. Posiada poważne zmiany "pod maską" jak i nowe wzornictwo, przypominające serię Lumia.

Nokia Asha 501

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Interfejs „Asha” z Fastlane
  • Wzornictwo
  • Funkcjonalność
  • wersja Dual-SIM
WADY
  • Grubość
  • Przeciętny hardware
  • Świeży system operacyjny

Kosztując 99 $ netto, czyli ok. 75 € - Asha 501 jest minimalnie tańsza od super-podstawowych smartfonów z Androidem.

Nokia Asha 501

Prawdopodobnie największą jej zmianą jest oprogramowanie. Znany powszechnie interfejs Nokia Series 40 zastępuje tu platforma "Nokia Asha". Nokia wykorzystała technologię firmy Smarterphone (jedna z ich spółek), by całkowicie odświeżyć interfejs użytkownika. Jedną z głównych nowych funkcji jest "Fastlane", która za pomocą przeciągnięcia palcem po ekranie - pozwala na dostęp do często używanych funkcji telefonu. Jest to w pewnym stopniu oparte na interfejsie z Nokii N9 - telefonu MeeGo.

Zestawienia czołowych smartfonów >>>

Nokia Asha 501 fot5

Nokia promuje nową Ashę jako smartfon z pełnym zakresem nowych narzędzi programistycznych, by zachęcić do tworzenia nowych aplikacji dla tej platformy. Aplikacje mogą być napisane w języku Java (jak to już miało miejsce w przypadku Series 40), lub przy użyciu nowego edytora stron WWW do tworzenia aplikacji opartych na sieci Web, co brzmi mniej więcej jak platforma Firefox OS.

Nokia Asha 501 fot3

My jednak nie traktujemy tego jako smartfona, gdyż Java i aplikacje internetowe nie są natywne, lecz dla większości klientów nie będzie to miało znaczenia.

Co do samego telefonu Nokia Asha 501, to jest to kompaktowe urządzenie z 3" dotykowym wyświetlaczem o rozdz. 240 x 320 pikseli, aparatem fotograficznym 3.2 MP i gniazdem microSD z 4 GB kartą w standardowym zestawie, który nawiasem mówiąc - zawiera również przewodowy zestaw słuchawkowy.

Z Chin taniej? Sprawdzamy to w tym artykule! >>>

Nokia Asha 501 fot1

Pod wyświetlaczem z hartowanego szkła mieści się pojedynczy przycisk "Cofnij", a tylny panel może zostać łatwo zastąpiony innym w innym kolorze.

Jest to urządzenie dwu-pasmowe GSM (2G) dostępne w wersjach single-SIM i dual-SIM. Posiada Wi-Fi, więc szybkie przeglądanie Internetu jest jednak możliwe. Surfując na GPRS'ie 2G, wbudowana przeglądarka Nokia Xpress zadba o szybkie ładowanie stron, dostosowując je do małego ekranu.

Nokia Asha 501 fot2

Bateria o pojemności 1200 mAh zapewnia do 17 godzin rozmów i 48 dni czasu czuwania w wersji single-SIM, i 26 dni w przypadku dual-SIM. Asha 501 waży zaledwie 98 gramów i mierzy 99 x 58 x 12,1 mm - co sprawia, że dosyć masywna.

Posiada wsparcie sieci społecznościowych i 40 darmowych gier od EA do pobrania. I pomimo iż Asha 501 nie jest tak zaawansowana jak typowy smartfon, wciąż wydaje się całkiem użyteczna.

Nokia Asha 501 dostępna będzie w kolorach: czerwonym, niebieskim, żółtym, zielonym, białym i czarnym. Zdaniem Nokii, pojawi się w sprzedaży począwszy od czerwca 2013 roku.

Nokia Asha 501 fot4

blog comments powered by Disqus
Nokia Asha 501 [PREZENTACJA]