Telewizor (a właściwie Smart TV) prezentuje klasyczny dla serii 5 design oraz bardzo dobre wykonanie. Po wyjęciu z opakowania naszą uwagę (podobnie jak we wcześniej testowanym modelu UE40EH5020W) przykuwa bardzo cienka ramka (typ D2). Wykończenia błyszczące sprzyjają jednak gromadzeniu się kurzu i choć wygląda to ładnie, to aby zadbać o odpowiedni wygląd czyścić telewizor musimy niema codziennie.
Konstrukcja Samsunga posiada wymiary (wraz z podstawą) 927,6,606,5,247,8 mm i waży 10,9kg. Telewizor to konstrukcja 40” z rozdzielczością FullHD 1920x1080 pikseli. Matryca jest oczywiście podświetlana diodami LED, a poza standardową funkcją „telewizora” cechą charakterystyczną UE40EH5300W jest obsługa funkcji Smart TV.
Porty jakie mamy do dyspozycji to:
- 3x HDMI
- 2x USB
- 1x wyjście słuchawkowe 3,5mm miniJack
- komplet wyjść komponentowych oraz kompozytowych
- optyczne wyjście audio
- 1x SCART
- wejście antenowe RF
- wyjście audio DVI
- wejście sieciowe Ethernet RJ-45
Porty USB pozwalają na oglądanie filmów, czy słuchanie muzyki bezpośrednio z podłączonego na przykład pendrive.
Wszystkie funkcje telewizyjne są identyczne jak w innych modelach telewizorów serii 5. Menu dostępne w języku polskim (oraz w 28 innych europejskich językach) jest czytelne i dodatkowo oznaczone dużymi ikonami.
Zobacz też: Jak kupić telewizor?
Za reprodukcję dźwięku odpowiadają tutaj dwa 10-watowe głośniki ze wsparciem dla funkcji SRS TheaterSound HD oraz Dolby Digital Plus. Jakość dźwięku jest dobra, a jego regulacja choć skokowa jest na tyle precyzyjna, że każdy może dostosować głośność do własnych preferencji.
Jakość obrazu jest bardzo dobra. Telewizor wspiera technologię Wide Color Enhancer Plus Samsunga i muszę przyznać, że obraz jest naprawdę dobry. Jasność jak i głębia kolorów są na wysokim poziomie. Widoczny efekt dają również ustawienia predefiniowane – kino, standard, definiowane przez użytkownika itd.
Kąty widzenia są bardzo dobre. Nawet w szerszym gronie rodzinnym możemy przeglądać np. zdjęcia z wakacji na dużym ekranie. Myślę, że najlepiej ten test odda nasze video, do którego serdecznie zapraszamy.
Pobór prądu podobnie jak we wcześniej testowanym Samsung UE40EH5020W w trybie standard wynosi około 76~77W, a w trybie ekonomicznym zaledwie 36W. Choć to wartości wyższe niż deklaruje producent, to i tak jest to wynik dobry.
Ważnym elementem oceny testowanego Smart TV UE40EH5300W jest dostęp do ogólno pojętej sieci. Dzięki dostępności funkcji Smart HUB oraz takich technologii jak: Samsung Apps, Family Story, czy Fitness - znacznie zwiększają się możliwości wykorzystania Smart TV od Samsunga.
Wszystkie opcje pogrupowane są w kategorie. Poszczególne funkcje oznaczone są dużymi i czytelnymi ikonami, a obsługa odbywa się pilotem. Zarówno interfejs Smart HUB, jak i same aplikacje działają płynnie bez przycięć, czy zawieszeń. Niestety ale do oglądania materiałów z sieci w rozdzielczości FullHD musimy dysponować odpowiednio szybkim łączem internetowym. W niektórych aplikacjach, jak chociażby przeglądarka internetowa, obsługa klawiatury pilotem jest irytująca i warto mieć osobną klawiaturę, która znacznie ułatwi korzystanie z tych funkcji multimedialnych.
Podsumowując jest to produkt ciekawy. Obecnie dostępny w cenie poniżej 2000zł, a to już bardzo ciekawa oferta jak za Smart TV 40” z bardzo dobrą jakością obrazu. Szkoda, że zabrakło tutaj dekodera MPEG-4 na pewno podniosło by to jego wartość użytkową. Czy jednak zakup Smart TV jest bardziej opłacalny jak np. klasycznego telewizora + dodatkowo urządzenia Android Doungle? Moim zdaniem nie – obecnie urządzenia tego typu są bardzo małe i praktycznie każde jest wyposażone już w standardzie w kartę bezprzewodową WiFi. Dodatkowo są to urządzenia oparte na Androidzie, co daje użytkownikowi większą możliwość personalizacji, jak nawet w Smart HUB telewizora Samsunga.