PODPOWIEDZI:

Rodzaje Ekspresów do Kawy - Który Wybrać?

Rodzaje Ekspresów do Kawy - Który Wybrać?

Aromatyczny smak kawy o poranku towarzyszy niemal każdemu z nas. Być może spodziewasz się gości i chcesz im zaimponować? Zaoferuj zatem wiele propozycji kaw, herbatę czy czekoladę. Wybór ekspresu do kawy nie jest prostym zadaniem. Dzisiaj skupimy się na ich rodzajach, uwzględniając wady i zalety każdego z nich.

Jeżeli zamierzasz kupić dla siebie ekspres do kawy, a nie wiesz, który rodzaj jest najlepszy, to koniecznie skorzystaj z naszego poradnika. Wskazujemy w nim główne typy ekspresów, a także wyszczególniamy ich najważniejsze parametry oraz cechy. Szczegółowe informacje na temat innych zagadnień, znajdziecie natomiast w dziale ranking ekspresów do kawy.

Dobry ekspres do kawy może także stanowić wartościowy prezent dla mamy, taty czy innej, bliskiej nam osoby.

PODZIAŁ EKSPRESÓW DO KAWY

Na samym początku przedstawię podstawowy podział ekspresów, żeby rozjaśnić wszelkie wątpliwości. Wyróżniamy:

Ekspresy ciśnieniowe, do których zaliczamy:

  • ekspresy kolbowe
  • kawiarki
  • automatyczne: z młynkiem (wolnostojące lub do zabudowy), kapsułkowe

Ekspresy przelewowe

Ekspresy kombinowane (ciśnieniowo-przelewowe)

EKSPRESY CIŚNIENIOWE AUTOMATYCZNE

To bardzo proste w obsłudze urządzenia, które za pomocą jednego przycisku przygotują dla nas pyszne espresso i to w błyskawicznym czasie. Przy wysokim ciśnieniu, kawa w kontakcie z gorącą wodą, zaparza się. Możemy stosować zarówno kawę ziarnistą, jak i mieloną. Dla przykładu model Saeco HD8925/09 Pico Baristo oferuje specjalny filtr wody, wyświetlacz LCD, pojemnik na mleko, regulowany młynek, a jego obudowa jest bardzo wytrzymała. Takie ekspresy są wyposażone w różnorodne funkcje, między innymi funkcję pamięci, informowanie o konieczności odkamieniania, wybór temperatury kawy. Komfort użytkowania jest wysoki, a przy tym oszczędzamy swój czas. Niestety ich cena często jest wysoka, a nasza kontrola nad przygotowaniem napoju ogranicza się do minimum. Kwestia czyszczenia nie należy do najłatwiejszych.

Podtypem ekspresów automatycznych jest ekspres kapsułkowy. Tutaj do wyboru mamy szeroką gamę kapsułek, może to być na przykład cappuciono, latte, czekolada czy nestea lemon. Kolejnym ich atutem jest łatwość czyszczenia (wyjmowana tacka ociekowa, pojemnik na wodę czy też pojemnik na kapsułki). Co więcej, niektóre z nich posiadają automatyczne programy czyszczenia i odkamieniania. Kolejnym plusem jest zabezpieczenie w postaci automatycznego wyłączania po określonym stanie bezczynności. Takie ekspresy prezentują się ciekawie i nie zajmują wiele miejsca na blacie (wąska podstawa). Są bardzo szybko gotowe do pracy, a to za sprawą przepływowego podgrzewacza wody. Model taki jak Bosch TAS1254 cechuje się technologią kodów kreskowych, czyli sam dostosuje ilość wody, temperaturę oraz czas. Ponadto, cena ekspresów kapsułkowych nie jest wysoka. Minusem może być słaba jakość wykonania, dosyć częste awarie (kapsułki mogą się zablokować), wyższa cena za filiżankę kawy lub za mała ilość barów (ciśnienie to bardzo ważna kwestia, najlepiej, gdy ma powyżej 10 barów). Warto również zwrócić uwagę jaką pojemność ma zbiornik na wodę oraz na moc (im większa, tym krótszy czas nagrzewania).

Wyróżniamy ekspresy z wbudowanym młynkiem. Jest to spora dogodność, za którą warto więcej zapłacić. Młynek zmieli za nas ziarna kawy, a przez to wydobędzie jej najlepszy smak. Młynki stalowe są wytrzymałe, z kolei ceramiczne mogą pochwalić się cichą pracą. Najlepszy jest młynek stalowy żarnowy, który nie pozbawia prawdziwego aromatu. Przykładem jest De Longhi Esam 2800 SB.

Ekspres kapsułkowy

EKSPRESY CIŚNIENIOWE KOLBOWE

Jego inna nazwa to ręczny, półautomatyczny lub dźwigniowy. W tym ekspresie najpierw mielimy kawę, a następnie umieszczamy ją w kolbie (tam znajduje się sitko z kawą). Osobom, którym zależy na czasie i dużej wygodzie, ten rodzaj ekspresu nie przypadnie do gustu, gdyż proces zaparzania odbywa się ręcznie. To oznacza, że samodzielnie musimy wykonać wszelkie czynności, ale z drugiej strony mamy pełną kontrolę, a obsługa wcale nie jest skomplikowana. Jednorazowo możemy zaparzyć dwie filiżanki kawy, większe ilości oznaczają konieczność ponownego opróżnienia kolby i wsypania odpowiedniej ilości kawy. Ceny za ekspres kolbowy można zaliczyć do średniej półki. Jeżeli chodzi o wielkość tego urządzenia, to nie należy ona do najmniejszych. Ważna rzeczą jest utrzymanie prawidłowej temperatury, zarówno zaparzenia, jak i spieniania mleka, dlatego warto wybrać model, w którym zastosowano bojler ze stali nierdzewnej. Takim przykładem jest De Longhi ECP 31.21, który ponadto oferuje dwa termostaty, funkcję automatycznego wyłączania, podwójny dozownik oraz młynek żarnowy. Jak widać, pod względem funkcjonalności, potrafi spełnić oczekiwania.

Ekspres ciśnieniowy kolbowy

KAWIARKI

Zakup kawiarki to dobra opcja dla tych, którzy nie do końca są przekonani do nabycia ekspresu. Do zalet możemy zaliczyć na pewno niską cenę i niewielką wagę. Jej pojemność wynosi przykładowo 300 ml, co w przeliczeniu daje nam około 6 filiżanek kawy. Z wyglądu przypomina nieco dzbanuszek. Czyszczenie i obsługa nie należą do trudnych zadań. Kawiarka składa się zazwyczaj z trzech części: zbiornik na wodę, sitko i pojemnik na zaparzoną kawę. Parzenie trwa dosłownie kilka minut. Nie jest to skomplikowane urządzenie. Warto zwrócić uwagę, na jakich kuchenkach możemy ją stosować. Przykładem kawiarki wykonanej z aluminium i posiadającą nienagrzewającą się rączkę jest G.A.T 2790000090. Minusem jest fakt, że uzyskamy jedynie mocne espresso, więc jest to wersja dla mało wymagających osób. Na rynku są także dostępne modele elektryczne, a jednym z nich jest Ariete Mokina 1358.

kawiarka

EKSPRESY PRZELEWOWE

Ten rodzaj to popularne ekspresy z dzbankiem. Ich podstawową zaletą jest pojemność tego otóż dzbanka (nawet 3 litry), co pozwoli na przygotowanie dużej ilości czarnej kawy. Woda zagotowywana jest w zbiorniku, później przelewana przez filtr z kawą, a na końcu trafia do dzbanka lub termosu, w zależności od modelu. Ich atutem jest długie utrzymywanie ciepła. Do minusów możemy zaliczyć czas przygotowania napoju, nawet około 15 minut. Cappuccino czy latte to tylko marzenie, w tym typie ekspresów, nie mamy takiej możliwości. Warto również zaznaczyć, że zawartość kofeiny będzie tutaj większa niż w przypadku na przykład ekspresów ciśnieniowych. Jakość kawy może pozostawiać wiele do życzenia.

EKSPRES PRZELEWOWY

EKSPRESY KOMBINOWANE

Ten rodzaj to połączenie ekspresu przelewowego i ciśnieniowego z kolbą. Jest to bardzo przydatne rozwiązanie. Jednym razem możemy przygotować dwie filiżanki kawy, a w sytuacji, gdy odwiedzą nas goście, korzystamy z elementu przelewowego i mamy gotowy cały dzbanek napoju. Przykładem jest model DeLonghi BCO 420.1. Ekspresy kombinowane są wyposażone w szereg udogodnień: funkcję samoczyszczenia, programator, wyświetlacz LCD czy też możliwość regulacji mocy.

DeLonghi BCO 420.1

PODSUMOWANIE

Rodzaje ekspresów do kawy różnią się rzecz jasna ceną, wyglądem, ale też przede wszystkim sposobem, w jaki przygotujemy kawę. Musisz zastanowić się czy zależy Ci na czasie zaparzenia kawy, czy może na smakach. W przypadku, gdy chętnie eksperymentujesz z  różnymi smakami kaw, cenisz swój czas i wygodę, to idealny dla Ciebie będzie ekspres ciśnieniowy automatyczny i kapsułkowy. Dla tych, którzy lubią kawę tradycyjną w większych ilościach i wolą mieć kontrolę nad całym procesem zaparzania, polecamy kawiarki lub ekspresy przelewowe i ręczne.

Mogą Cię też zainteresować:

blog comments powered by Disqus
Rodzaje Ekspresów do Kawy - Który Wybrać?