
W celu wykonania koktajlu owocowego lub musu zachodzi dylemat, czy wybrać wyciskarkę czy blender. Oba rodzaje urządzeń przygotują orzeźwiające trunki, ale różnice są zasadnicze. Dzisiejszy materiał poświęcimy porównaniu wyciskarki wolnoobrotowej i blendera.
Lepiej wybrać wyciskarkę czy blender? Odpowiedź na to pytanie wydaje się na początku niejednoznaczna. Sprzęty różnią się wyglądem, budową, mechanizmem działania i funkcjami. Zarówno wyciskarki wolnoobrotowe, jak i blendery mają swoje ukryte wady, których z pewnością nie pominiemy.
Wyciskarki wolnoobrotowe
Jak działa wyciskarka do soków? Mówiąc w skrócie, ich budowa składa się z korpusu, wirnika, sitka, wałka jednoślimakowego lub dwuślimakowego, otworu (o różnej średnicy), pokrywy, popychacza czy wylotów. Ów wałek odpowiada za powolne rozgniatanie i miażdżenie owoców lub warzyw. Położę tutaj nacisk na słowo POWOLNE, bowiem jest to zaleta, a nie wada wyciskarek. W ten sposób nie pozwolą na osiągnięcie dużej temperatury, a napój nie straci cennych witamin.
Są chwalone przede wszystkim za szerokie zastosowanie. Za sprawą różnych sit i przystawek możesz przygotować nie tylko zdrowy sok z czarnej porzeczki czy sok jabłkowy, ale również koktajl, smoothies, mleko kokosowe, lody, mleko sojowe, hummus, mus lub sorbet dla dzieci, pulpę na placki ziemniaczane.
Nawet będąc zdecydowanym na tego typu produkt, zachodzi kolejna wątpliwość: wyciskarka pionowa czy pozioma? Od razu mówię, że wyciskarki poziome dwuślimakowe najlepiej sprawdzą się przy warzywach liściastych i wszelkich ziołach, ale są masywne i zachodzi konieczność samodzielnego dopychania składników.
Wyciskarki wolnoobrotowe pionowe są niezwykle wydajne, estetycznie wykonane, zgrabne i komfortowe w użytkowaniu. Często wyposażone w spore otwory, co sprawia, że można wrzucać owoce w całości.
Pozostając przy temacie wyciskarek do owoców i warzyw, zachęcam do zapoznania się z kolejnym porównaniem, a mianowicie wyciskarka czy sokowirówka. Tam wyjaśniamy wszelkie aspekty za i przeciw bez owijania w bawełnę.
Plusy wyciskarek
- Precyzyjne działanie.
- Długa świeżość soków i zachowanie wartości odżywczych.
- Bywają urządzenia, które jak na tego typu sprzęt mają znośny poziom głośności (to głównie zasługa bezszczotkowych silników indukcyjnych).
- Szereg zabezpieczeń.
- Nowoczesny design.
- Liczne opinie potwierdzające wysoką jakość wykonania.
- Duża funkcjonalność, co udowadnia niejeden ranking wyciskarek wolnoobrotowych.
- Montaż i demontaż części raczej nie sprawia kłopotu.
- Możliwość regulacji gęstości soku.
- Dłuższy czas pracy ciągłej (w porównaniu do blenderów).
- Zastosowanie biegu wstecznego jest przydatną opcją zwłaszcza w momencie zablokowania produktu.
- Bogate wyposażenie (między innymi przystawka do mielenia, squeezer do cytrusów, stojak).
Minusy wyciskarek
- Zajmują sporo miejsca (przede wszystkim modele dwuślimakowe).
- Niejednokrotnie konieczność krojenia produktów na drobne kawałki i ich dociskanie (dwuślimakowe).
- Wolniejsza praca (ale pamiętaj, że dzięki temu sok nie napowietrza się i jest odpowiednio gęsty).
- Zdarza się, że pulpa jest mokra.
- Czyszczenie bywa problematyczne.
- Sporadyczne przypadki zapychania się otworu wsadowego, co wydłuża cały proces wyciskania.
- Niektóre soki przypominają bardziej mus, co nie wszystkim odpowiada.
Zobacz również:Jaką wyciskarkę wolnoobrotową wybrać?
Blendery stojące i ręczne
Na rynku wyróżniamy dwa rodzaje blenderów:
- Blendery kielichowe - jak sama nazwa wskazuje, jest wyposażony w dzbanek ze szczelną pokrywką, który stoi na podstawie. Dzban może być różnej pojemności, na przykład 1,8 l. Wrzucasz do niego produkty i włączasz odpowiedni przycisk. Obsługa nie jest skomplikowana.
Blender stacjonarny służy głównie do wykonania pysznego koktajlu z przeróżnych składników, smoothies, sorbetu. Bez problemu poradzą sobie z zamrożonymi owocami. Są bezpieczne w użytkowaniu, gdyż ostrza są głęboko na samym dnie. - Blendery ręczne - składają się z rączki z silnikiem, do której można dołączyć między innymi końcówkę do ubijania, końcówkę do puree lub naczynie z ostrzem. To oznacza, że sprzęt jest w stanie zmiksować zupkę dla dzieci na gładki krem, ubić pianę, posiekać cebulę, przyrządzić masło orzechowe, ciasto na naleśniki, sos, puree, zmielić orzechy czy rozdrobnić inny pokarm. Ostrza są wprawione w wybraną przez Ciebie prędkość.
Warto zwrócić uwagę na praktyczny tryb pulsacyjny (przerywany), dzięki któremu masz kontrolę nad całym procesem lub tryb Turbo, który zwiększa obroty do maksimum.
Istnieje także blender próżniowy, który z budowy jest podobny do blendera kielichowego, natomiast dodatkowo posiada specjalną pompkę. To ona odpowiada za odpowietrzenie, za sprawą czego uzyskany koktajl jest wartościowy, pozbawiony piany i na dłużej zachowuje świeżość. Dobrym przykładem jest Philips HR3752/00.
Dla aktywnych osób polecam pewien podtyp, czyli blender personalny. Charakteryzuje się przenośnym bidonem, który zabierzesz na każdy trening lub wycieczkę. Pamiętaj, że im większa moc blenderów, tym lepiej poradzą sobie z twardą żywnością, z kolei za precyzję najlepiej odpowiadają ruchome czteroskrzydłowe ostrza.
Plusy blenderów
- Wiele ustawień prędkości, które dostosujesz do własnych potrzeb (zwłaszcza w ręcznych pomocnikach).
- Bywają bezprzewodowe modele.
- Przystępne ceny.
- Intuicyjne w obsłudze.
- Prosty montaż końcówek.
- Małe zużycie energii elektrycznej.
- Wydajność blenderów z dzbankiem jest zadowalająca.
- Czyszczenie nie powinno sprawiać większego problemu.
- Z blenderem kielichowym nie musisz zanadto wysilać się.
- Można się spotkać z technologią próżniową.
- Kompaktowe i stabilne konstrukcje.
- Ręczny blender użyjesz również w dowolnym garnku.
- Funkcjonalność (zależna od ilości dodanych akcesoriów), w tym możliwość kruszenia lodu.
Minusy blenderów
- Niektóre metalowe blendery ręczne są dosyć ciężkie, co było wielokrotnie zaznaczane w rankingu blenderów, bowiem praca z nimi może być nie do końca komfortowa, a nie są to samodzielne urządzenia.
- Ręczny blender jest w stanie przygotować coś raczej w małych ilościach i nie oferuje długiego czasu pracy.
- Plastikowe blendery nie są szczególnie żywotne, z kolei szklany dzbanek jest cięższy i może się potłuc.
- Blender ręczny nie powinien znajdować się w pobliżu małych dzieci, bowiem ostrza są na zewnątrz.
- Czasami produkty rozpryskują podczas miksowania.
- Blendery stojące nie sprawdzą się w wielu zadaniach.
- Bywają głośne.
Wyciskarka czy blender - Podsumowanie
Na samym początku radziłabym się zastanowić, jakie są Twoje oczekiwania i preferencje, mówiąc wprost, czego żądasz od danego urządzenia. Jak widać wyciskarka i blender mają pewne wspólne zastosowanie, ale z drugiej strony widać ogromne różnice.
- Wyciskarki wolnoobrotowe sprawdzą się przede wszystkim dla osób, którym zależy na najzdrowszym soku z różnych składników i mogą poświęcić pewną chwilę na jego przygotowanie.
- Z kolei blendery kielichowe będą świetną propozycją dla tych, którzy nie mają zbyt dużo wolnego czasu, a lubują się głównie w koktajlach owocowych, na przykład lubią koktajl truskawkowy na śmietanie lub na kefirze. Sama doskonale pamiętam jego smak z dzieciństwa i dlatego serwuję go sobie dosyć często. Nie dość, że świetnie smakuje, to jeszcze poprawia nastrój i wpływa na zdrowie. Podobnie zresztą jak soki owocowe i warzywne.
- Blendery ręczne to rozwiązanie dla ludzi, którzy mają mało miejsca w kuchni i szukają wszechstronnego urządzenia do ubijania, siekania czy rozdrabniania. Wykonanie zupy krem nie będzie problemem.
- Z warzywami liściastymi (na przykład ze szpinakiem) poradzą sobie najlepiej wyciskarki wolnoobrotowe dwuślimakowe, natomiast gorzej im pójdzie z miękkimi produktami typu pomidor. Są dosyć sporych rozmiarów, ale nadrabiają żywotnością i precyzyjnością.
Zobacz również:
- Jaka wyciskarka wolnoobrotowa do 500 zł?
- Jaka wyciskarka wolnoobrotowa do 1000 zł?
- Jaka wyciskarka wolnoobrotowa do 2000 zł?
- Profesjonalna wyciskarka wolnoobrotowa
- Jaki tani blender do 250 zł?