PODPOWIEDZI:

Jaką wyciskarkę wolnoobrotową wybrać?

Jaką wyciskarkę wolnoobrotową wybrać?

W poniższym materiale, jaką wyciskarkę wolnoobrotową wybrać, znajdziesz najistotniejsze parametry, które należy wziąć pod uwagę podczas zakupu wyciskarki do owoców i warzyw. Z naszymi wskazówkami dowiesz się, jaki model sprawnie wyciśnie świeży sok zarówno z miękkich, jak i twardych składników.

Poradnik zakupowy, jaką wyciskarkę wolnoobrotową wybrać, powstał z myślą o tych, którzy chcą prowadzić zdrowy tryb życia i w domowym zaciszu przyrządzić świeży sok bez konserwantów. Z takim sprzętem możesz eksperymentować z różnymi smakami napojów dla całej rodziny.

Najważniejsze parametry przy zakupie wyciskarki wolnoobrotowej

Wyciskarki wolnoobrotowe nie ograniczają się tylko do wyciskania soku z owoców i warzyw, ale również do robienia sorbetów czy koktajli. Nie trzeba kupować soku w kartonie, który często posiada niestety sztuczne barwniki. Wystarczy nabyć niezawodną wyciskarkę elektryczną. W tym celu poznaj główne zagadnienia, jakimi cechuje się dobry model.

Oto czołowe elementy, jakimi należy się kierować podczas wyboru wyciskarki wolnoobrotowej.

Jaki rodzaj wyciskarki?

Na rynku wyróżniamy dwa główne typy wyciskarek wolnoobrotowych, które różnią się nie tylko samą konstrukcją.

Oto one:

  • Wyciskarki pionowe - wolnoobrotowe wyciskarki pionowe są z pewnością bardziej kompaktowe. Chwalone za uniwersalne zastosowanie, bezpieczne użytkowanie, atrakcyjny design i brak konieczności dopychania produktów.
  • Wyciskarki poziome - w wolnoobrotowych wyciskarkach poziomych wałek ślimakowy jest ułożony poziomo. Wyróżnia się wyciskarki jednoślimakowe lub dwuślimakowe (niezwykle wydajne). Urządzenie zajmuje troszkę więcej miejsca, natomiast najbardziej ceni się je za precyzję i możliwość wyciskania soku z warzyw liściastych. W tym przypadku jesteś zmuszony dopychać składniki.

wyciskanie soku w poziomej wyciskarce

Jaka pojemność zbiorników w wyciskarce?

Zakres pojemności jest różny. Odnośnie naczyń na sok jest to przedział od 0,25 l do 1,5 l. Zbiorniki na pulpę mają pojemność od 0,25 l do 1,6 l. Tutaj zastanów się, jakie są Twoje potrzeby.

Niektóre wyciskarki nie posiadają zintegrowanego pojemnika na sok, co oznacza, że odpływ odbywa się do przystawionego naczynia.

Jaką prędkość osiąga wyciskarka wolnoobrotowa?

Jak wiadomo, wyciskarki są chwalone za mniejszą prędkość wyciskania w porównaniu do sokowirówek. Powolne miażdżenie nie dopuszcza do wysokich temperatur, a więc sok jest tłoczony na zimno. Wszystko zależy od danego modelu, natomiast dobrym wynikiem jest osiąganie prędkości poniżej 50 obrotów na minutę.

Jaka moc wyciskarki wolnoobrotowej?

Wyciskarka do użytku domowego powinna mieć silnik o mocy od 140 W do 400 W, aby sprzęt pracował płynnie i tym samym wydajnie. Warto zaznaczyć, że profesjonalne wyciskarki wolnoobrotowe są wyposażone w indukcyjne silniki bezszczotkowe, które nie dość, że są wytrzymałe i energooszczędne, to jeszcze pracują ciszej. Skup się na tym aspekcie, zwłaszcza jak planujesz często przyrządzać różne soki.

sok z profesjonalnej wyciskarki Kuvings

Czy wyciskarki wolnoobrotowe są głośne?

Poziom hałasu wyciskarek wolnoobrotowych raczej nie powinien drażnić domowników. Jeżeli chcesz wybrać stosunkowo cichą wyciskarkę do owoców i warzyw, to celuj w wartości od 40 dB do 70 dB.

Jak duże otwory wsadowe występują w wyciskarkach?

To ważna cecha, bowiem im większy otwór wsadowy, tym lepiej. Zaoszczędzisz czas, gdyż nie ma konieczności krojenia składników na drobne kawałki. Z powodzeniem wrzucisz je w całości. Otwory wsadowe mogą mieć wielkość 70 mm, 75 mm, 80 mm, 82 mm, 85 mm, 87 mm, a nawet 140 mm. Największym otworem wyróżnia się wyciskarka Hurom H200 All in One (czarny mat).

Niekiedy spotkasz się z dwoma otworami. Większym do wrzucania produktów w całości i mniejszym do niewielkich lub dłuższych składników.

Czy czyszczenie wyciskarek jest czasochłonne?

Mycie wyciskarek zależy od kilku aspektów. Pierwszym z nich jest wiadomość, czy odłączane elementy można myć w zmywarce (np. w modelu Cecotec Juice & Live 2000 EasyClean jest to możliwe). Drugim sprawdzenie, czy wyciskarka oferuje funkcję samooczyszczania. Taka opcja przyda się podczas robienia różnych rodzajów soków, żeby nie przerywać wyciskania.

Mycie ułatwia wyjmowana zębatka, występująca chociażby w urządzeniu Hurom HZS Alpha Plus HZ-SBE19. Wyciskarki z innowacyjnym systemem filtrów (wewnętrzne i zewnętrzne) nie potrzebują metalowych sit, a samo ich mycie pod bieżącą wodą jest szybkie i proste.

Jaka jakość wykonania wyciskarek wolnoobrotowych?

Jak wybrać wyciskarkę, aby służyła dobrze przez wiele lat? Przede wszystkim konstrukcja musi być szczelna. Wytrzymałym i odpornym na uszkodzenia materiałem jest tworzywo ABS, stal nierdzewna, Tritan, Ultem. Korzystaj tylko z materiałów bezpiecznych dla zdrowia, czyli wolnych od BPA. Takie znajdziesz nawet w budżetowych wyciskarkach wolnoobrotowych do 500 zł.

Dobrze, jak wałek ślimakowy jest wydłużony, tak jak w wyciskarce Sam Cook PSC-50/B. Przekłada się to na jeszcze dokładniejsze cięcie, zgniatanie i wyciskanie. Przezroczyste misy pozwalają kontrolować proces wyciskania.

Ważna jest kwestia obsługi. Panel sterowania powinien być intuicyjny i wygodny. Niekiedy stosuje się dotykowe panele z ikonkami. Nie zawiedziesz się pod względem designu. Wygląd wyciskarek jest nowoczesny, stylowy. Dobierzesz sprzęt w różnych wersjach kolorystycznych.

Zastanów się, gdzie chcesz postawić urządzenie i dobierz właściwą długość przewodu zasilającego modelu. Sprawdź także dostępność części zmiennych.

części wyciskarki Kalorik

Czy użytkowanie wyciskarki jest bezpieczne?

Wybierając dobry model, na przykład wśród wyciskarek wolnoobrotowych do 2000 zł, masz pewność, że korzystanie z niej jest bezpieczne. Wpływ na to ma zabezpieczenie przed przegrzaniem, otwory wsadowe z klapką, antypoślizgowe nóżki zwiększające stabilność i fakt, że nie uruchomisz urządzenia, dopóki wszystkie komponenty nie będą prawidłowe zamontowane.

Bywają wyciskarki, które natychmiast przerwą pracę w chwili zdjęcia pokrywy, oraz takie, które posiadają wskaźnik informujący o gotowości do pracy.

Przestrzegaj maksymalnego czasu pracy ciągłej. Lepsze wyciskarki cechują się 30-minutowym działaniem, po którym należy zrobić przerwę.

Co potrafi wyciskarka do owoców i warzyw?

Nawet wolnoobrotowa wyciskarka do 1000 zł potrafi przede wszystkim wycisnąć pełnowartościowy sok z warzyw, owoców lub ziół. Poza tym umożliwi przygotowanie koktajlu, domowych lodów, puree, smoothie, musu, sorbetu, tofu, mleka migdałowego, mleka kokosowego. Podkreślę, że pulpę możesz wykorzystać do ciast, deserów. Innym zastosowaniem jest możliwość wykonania syropu leczniczego (na przykład z cebuli, z pokrzywy).

Jakie dodatkowe udogodnienia w wyciskarkach wolnoobrotowych?

Warto dopłacić tylko za praktyczne opcje, a takich nie brakuje w wyciskarkach.

Przydadzą się takie rozwiązania, jak:

  • Tryb pracy wstecznej - funkcja Reverse (bieg wsteczny) przyda się, gdy dany produkt zablokuje się w tubie. Korzystając z kierunku wstecznego, nie musisz demontować części, żeby udrożnić wyciskarkę. Takie sytuacje zdarzają się zwłaszcza w przypadku twardych składników lub mrożonych owoców.
  • Blokada kapania - dzięki niej nie dojdzie do zachlapania przestrzeni wokół, a więc blat kuchenny pozostanie czysty.
  • Dedykowana aplikacja mobilna - taką opcję posiadają jedne z najlepszych wyciskarek na rynku. Przykładowo Kuvings Motiv1 (grafitowy) umożliwia między innymi przeprowadzenie analizy podstawowych parametrów organizmu, poznanie ciekawych przepisów na soki, monitorowanie postępów.
  • Uchwyt - ergonomiczny uchwyt znacznie ułatwia kwestię przenoszenia.
  • Pochylony kranik spustowy - gwarantuje maksymalne wyciśnięcie soku do ostatniej kropli.
  • Tryby pracy - wyciskarka z dedykowanymi trybami znacznie ułatwi proces na przykład wyciskania soku.
  • Schowek na przewód - uprości przechowywanie, zwiększa estetyczność.
  • Dożywotnia gwarancja - niektórzy producenci udowadniają swoją niezawodność poprzez udzielanie nawet dożywotniej gwarancji na silnik (tak jak w przypadku wyciskarki 4Swiss BM202 x JJ) lub 5-letniej bądź 10-letniej na części.

blokada kapania w wyciskarce

Co otrzymasz w zestawie z wyciskarką?

Wraz z wyciskarką wolnoobrotową dostaniesz w komplecie na przykład popychacz, aby wykorzystać nawet końcówki warzyw i owoców bez wyrzucania resztek. Przyda się szczoteczka do czyszczenia, z którą błyskawicznie usuniesz pozostałości soku bądź miąższu z sitka. W ten sposób nie dopuścisz do przyklejenia ich i zaschnięcia.

Miłym akcentem są dodatkowe sita do lodów, sorbetów czy odcedzania soków. Niekiedy znajdziesz koszyczek do robienia tofu. Ponadto znajdują się naczynia na sok i na pulpę, grube sito do miękkich składników, drobne sito do rzadszych soków, przenośny pojemnik do zabrania naturalnego soku do pracy czy do szkoły, książka z przepisami, stojak na akcesoria.

Jakiej firmy wolnoobrotowa wyciskarka?

Ceniony producent na rynku, który zadba o bezawaryjne działanie to podstawa. Postaw na taką markę wyciskarek, jak na przykład: Hurom, 4Swiss, Kuvings, Smeg, Sam Cook, Kenwood, Gotie, Tefal, Eldom, Cecotec, Zeegma, Teesa, Sencor, Blaupunkt, G21, Philips, Amica, Kalorik, Steba, Panasonic.

Ile kosztuje wyciskarka do soków?

Aktualne ceny wyciskarek pionowych i poziomych zobaczysz w dziale ranking wyciskarek wolnoobrotowych. Zestawienie zostały podzielone również na dane zakresy cenowe (do 500 zł, do 1000 zł, do 2000 i profesjonalne powyżej 2000 zł).

elementy wyciskarki wolnoobrotowej

Jaką wyciskarkę wolnoobrotową wybrać - Podsumowanie

Wyciskarki do owoców i warzyw nie są skomplikowanymi urządzeniami do robienia soku. Z powyższej publikacji, jaką wyciskarkę wolnoobrotową wybrać, dowiedziałeś się, na co zwrócić największą uwagę podczas zakupu.

Radzimy, aby przyjrzeć się rodzajowi wyciskarki, pojemności naczyń, mocy silnika, prędkości wyciskania. Dowiedz się, jaki jest poziom hałasu, wielkość otworu wsadowego, jakość wykonania, dodatkowe udogodnienia. Im więcej elementów wpływających na bezpieczeństwo użytkowania i prostsze czyszczenie, tym lepiej.

Określ swój budżet, oczekiwania i wybieraj tylko spośród renomowanych marek. Niekiedy dostaniesz w zestawie akcesoria zwiększające funkcjonalność wyciskarki.

blog comments powered by Disqus
Jaką wyciskarkę wolnoobrotową wybrać?