PODPOWIEDZI:

Rodzaje okapów kuchennych - Jakie są? Który wybrać?

Rodzaje okapów kuchennych - Jakie są? Który wybrać?

Rozważając zakup okapu kuchennego, należy zastanowić się, na jaki rodzaj okapu się zdecydować. To nie jest prosta decyzja, gdyż każdy typ różni się między sobą na przykład budową czy funkcjami. Poradnik ma na celu rozwiać wątpliwości, a także wyłonić mocne i słabe strony każdego rodzaju.

Na jaki rodzaj okapu kuchennego zdecydować się, żeby nadał się do Twojej kuchni i zadowolił pod względem możliwości? Poznaj różne typy i bogatszy o tę wiedzę dokonaj właściwego wyboru.

Rodzaje okapów kuchennych

Na wstępie krótko wymienię typy okapów do kuchni, o których będzie mowa w dzisiejszym materiale. Podstawowy podział (według sposobu montażu i tym samym miejsca docelowego) to:

 • Okap wyspowy
 • Okap podszafkowy (nadkuchenny)
 • Okap teleskopowy (wysuwany)
 • Okap kominowy (naścienny, przyścienny)
 • Okap rustykalny (retro)
 • Okap sufitowy
 • Okap blatowy

Okap wyspowy

Okapy kuchenne typu wyspowego, jak sama nazwa wskazuje, znajdują się nad wyspą w kuchni. Tworzą estetyczną ozdobę wnętrza, a także optycznie powiększają pomieszczenie. Doskonale posłużą, jeżeli chcesz w jakimś stopniu oddzielić kuchnię od salonu. Ich kształt może przypominać tubę, kwadrat, okrąg, prostokąt i wiele innych figur. Zdarzają się nawet okapy wyspowe na linkach, co z wyglądu kojarzy się z lampą. Na rynku dostępne są różne wersje kolorystyczne.

Najczęściej wyposażone w oszczędne oświetlenie LED, które zwiększa widoczność podczas gotowania i nadaje ciepłego akcentu.Okapy wyspowe do kuchni świetne sprawdzają się jako pochłaniacze, gdzie powietrze jest filtrowane.

Z głównych cech, jakimi chwalą się okapy typu wyspowego należy wymienić wydajne turbiny, kilka stopni prędkości do wyboru, sterowanie dotykowe lub zdalne za pomocą pilota, opcję timera (na przykład w modelu Toflesz OK-4 Polaris 40), a także system wyciszenia, który przekłada się na cichą pracę. Do kwoty około 2000 zł znajdziesz na prawdę niezawodny model.

Z lekkich minusów wymienię fakt, że zdarzają się sytuacje, podczas których potrzebne są dwie osoby do montażu okapu.

okap wyspowy w białym kolorze

Okap podszafkowy

Okapy podszafkowe do zabudowy są polecane dla ludzi, którzy cenią sobie oszczędność miejsca. Montowane (zabudowane) pod szafką nad kuchenką grzewczą. Wizualnie są bardzo stylowe. To dosyć uniwersalne i najmniej widoczne rozwiązanie, jednak polecane raczej do mniejszych kuchni i nie otwartych na salon. Ich wydajność bywa niewystarczająca do większych pomieszczeń.

Ceny wyglądają atrakcyjnie, bowiem pułap zaczyna się od kwoty około 700 zł. W niektórych modelach spotkasz klasę energetyczną A, kilka ustawień mocy wraz z trybem intensywnym, a nawet wskaźnik zabrudzenia filtrów (jak w okapie Faber Inca Lux Glass EV8 X/WH 70). Filtry metalowe można myć w zmywarce. Często wykonane ze stali i szkła hartowanego w białym lub czarnym kolorze. Różna jest także szerokość okapów do wyboru.

Nowoczesne okapy podszafkowe umożliwiają nawet sterowanie gestem, tak jak ma to miejsce w Amica OMP9552BG, a to duża zaleta, bowiem nie dotykasz panelu palcami i nie zostawiasz mało estetycznych odbić.

okap zintegrowany w szafce

Okap teleskopowy

Okapy teleskopowe do kuchni przypominają okapy podszafkowe, z tą różnicą, że są wysuwane spod szafki. To wygodne rozwiązanie, podczas wysunięcia okap automatycznie się włącza, a poprzez wsunięcie wyłącza. Zajmuje mało miejsca, więc jeżeli nie operujesz dużą przestrzenią, a chcesz nabyć stylowy okap w przystępnej cenie, to ta propozycja będzie strzałem w dziesiątkę.

Najbardziej efektywnie pracują w niewielkich kuchniach. Znajdziesz na rynku oszczędne modele o klasie energetycznej A, żywotnym oświetleniu LED, z wielowarstwowymi filtrami, timerem, 6 stopniami prędkości i takim przykładem jest okap teleskopowy Teka CNL 9815 PLUS.

teleskopowy okap kuchenny Teka

Okap kominowy

Jednym z najbardziej charakterystycznych i tradycyjnych rodzajów okapów jest okap kominowy, inaczej nazywany przyściennym bądź naściennym. Potrafią wkomponować się w niejeden styl, między innymi nowoczesny, skandynawski. Z wyglądu przypominają odwróconą literę T (standardowe), mogą być także skośne (uchylne), prostokątne (bądź przekrój kwadratu), narożne (w rogu kuchni) lub przyścienne okrągłe (tuba, elipsa).

W owym kominie znajduje się rura, która ma za zadanie przechwytywać zanieczyszczenia i odprowadzać je do kratki wentylacyjnej. Niektóre potrafią się otwierać samoczynnie, a to za sprawą wbudowanych czujników (dymu, spalin). Taki zabieg zachodzi w energooszczędnym okapie Solgaz 0S-60S.

Są wyposażone między innymi w aluminiowe filtry przeciwtłuszczowe, listwy LED, funkcje czasowego włączenia, komfortowe elementy sterujące, wyświetlacze LED, timery, kilka biegów.

Jeżeli jesteś ciekawy porównania okap podszafkowy czy kominowy, to zajrzyj do poradnika na naszej stronie.

czarny kominowy okap w kuchni

Okap rustykalny

Nieco mniej popularne są okapy rustykalne. To wyjątkowe urządzenia w stylu retro, które pasują również do kuchni prowansalskich lub kolonialnych. Charakteryzują się drewnianymi elementami i naturalnymi barwami. Skutecznie pochłaniają szkodliwe zanieczyszczenia.

okap rustykalny w kuchni

Okap sufitowy

Ten rodzaj okapu jest montowany do sufitu (za pomocą turbiny wewnętrznej lub zewnętrznej), co wpływa na zachowanie przestrzeni. Możliwy montaż na podwieszonym suficie lub na równi z nim. Rewelacyjnie pasuje w kuchniach połączonych z salonem. Sterowanie odbywa się za pomocą pilota bądź aplikacji mobilnej. Okapy sufitowe nie należą do najtańszych urządzeń. Takiego okapu praktycznie nie słychać, bowiem znajduje się wysoko nad płytą grzewczą i niejednokrotnie przypomina lampę.

sufitowy okap w kuchni

Okap blatowy

Jeżeli chcesz sięgnąć po luksus, to skorzystaj z okapu blatowego. To mniej znany rodzaj, za który zresztą trzeba sporo zapłacić. Widać jedynie listwę z elementami sterującymi, która jest umiejscowiona na blacie. Powietrze jest zasysane do środka lub też okap wysuwa się z blatu na czas gotowania.

Często do ich wykonania stosuje się przezroczyste szkło. Okapy blatowe mogą być także zintegrowane z płytami grzewczymi, co zapewnia najwyższy komfort użytkowania i oszczędność miejsca.

okap zintegrowany z płytą grzewczą

Podział okapów według rodzaju wykonywanej pracy

Drugi podział okapów kuchennych uwzględnia się ze względu na pracę, jaką wykonują, czyli:

 1. Pochłaniacze - działanie w obiegu zamkniętym, zasysane powietrze najpierw jest filtrowane, a następnie już oczyszczone wraca do kuchni. Należy pamiętać o regularnej wymianie filtrów. Konieczne jest także zainstalowanie filtra węglowego, który skutecznie pozbywa się niechcianych zapachów. Sprawdza się tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia do systemu wentylacyjnego.
 2. Wyciągi - innymi słowy obieg otwarty, bowiem powietrze jest zasysane i odprowadzane poza pomieszczenie za pomocą kanału wentylacyjnego (na zewnątrz budynku). To wydajne i ekonomiczne rozwiązanie, jednak nie w każdej kuchni istnieje taka możliwość.

Zobacz również:Na co zwrócić uwagę, kupując okap kuchenny?

Okapy kuchenne - zastosowanie

Do czego służy okap? Głównym zadaniem wszystkich typów okapów do kuchni jest skuteczne pochłanianie pary wodnej (żeby nie skraplała się na szybach), oparów kuchennych i nieprzyjemnych zapachów. Wszystko to ma sprawić, że powietrze jest czyste, przyjemne i przede wszystkim bezpieczne dla naszego zdrowia.

Na meblach kuchennych i ścianach nie osiadają żadne drobinki. Nie dochodzi do uszkodzenia mebli (są chronione przed wilgocią, tłustym osadem). Kropelki tłuszczu nie znajdują się na okapie, stąd jego czyszczenie jest o wiele prostsze. Przy okazji okapy tworzą dodatkową ozdobę kuchni.

Warto zwrócić uwagę na model okapu kominowego Amica OKP9654IS, w którym zastosowano generator ozonu (jonizator), mający na celu usunięcie źródła nieprzyjemnego zapachu, jak również działa antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo.

Rodzaje okapów kuchennych - Podsumowanie

Poznałeś główne rodzaje okapów kuchennych. Podstawową różnicą każdego typu jest wygląd, a co za tym idzie budowa i rodzaj montażu. Wszystkie okapy łączy za to jeden cel, o którym wspomniałam wcześniej.

Każdy zatem przyda się w kuchni, ale nie każdy będzie odpowiadał warunkom montażowym. Należy zatem wziąć także pod uwagę wielkość kuchni, możliwości podłączenia, wysokość budżetu, jaki możesz przeznaczyć na zakup, jak również własne oczekiwania pod względem funkcjonalności czy koloru.

 • Okapy wyspowe tworzą modną ozdobę kuchni, często o kształcie bryły. Ich konstrukcje są wykonane z porządnych materiałów, praca jest stosunkowo cicha, sterowanie komfortowe, oświetlenie żywotne, a skuteczność pochłaniania na zadowalającym poziomie. Mogą pracować jako pochłaniacze lub wyciągi. Ze względu na swój rozmiar dobrze oddzielają kuchnię od salonu.
 • Okapy podszafkowe doskonale wyglądają w zabudowie kuchennej z innymi meblami i sprzętami. Polecane do zamkniętych i raczej małych pomieszczeń, gdzie nie gotuje się dużo. Jeżeli nie posiadasz dużego budżetu, to również rozwiązanie dla Ciebie, bowiem są dużo tańsze od okapów kominowych czy wyspowych.
 • Okapy teleskopowe posiadają ruchomy mechanizm i to je głównie odróżnia od podszafkowych odpowiedników, które są niemal niewidoczne.
 • Okapy z charakterystycznym kominem pasują do kuchni w różnych stylach, pracują wydajnie w trybie zamkniętym lub otwartym i są funkcjonalne.
 • Niepowtarzalne okapy rustykalne pasują tylko do niektórych wnętrz. To ciekawa alternatywa dla tych, którzy nie chcą iść w typowo nowoczesny styl. Często są wykonane z drewna i stali lakierowanej proszkowo.
 • Okapy montowane do sufitu to droższa propozycja dla tych, którzy cenią sobie wolną przestrzeń, minimalizm, elegancję, cichą pracę i nowoczesne sterowanie.
 • Okapy blatowe przeznaczone dla ludzi najbardziej wymagających, jak również dla tych, którzy są gotowi ponieść duży wydatek.

Wymieniliśmy po kilka głównych cech, natomiast więcej parametrów ze specyfikacji ukazuje każdy ranking okapów kuchennych.

blog comments powered by Disqus
Rodzaje okapów kuchennych - Jakie są? Który wybrać?