PODPOWIEDZI:
Budżetowe słuchawki, które warto kupić? Pierwsze wrażenia z modelami Baseus

Na co zwrócić uwagę, kupując okap kuchenny?

Na co zwrócić uwagę, kupując okap kuchenny?

Jak wybrać okap kuchenny, który dobrze poradzi sobie z pochłanianiem oparów kuchennych? Przy zakupie okapu do kuchni należy kierować się wieloma ważnymi elementami, o których dzisiaj będzie mowa. Zapraszam!

Zakup dobrego okapu kuchennego to nie taka prosta sprawa, stąd z pomocą przychodzi dzisiejszy poradnik. Wskażę w nim najważniejsze parametry okapów i ich najprzydatniejsze funkcje, tak abyś wiedział, jak wybrać okap kuchenny. 

rustykalny okap narożny

Zakup okapu kuchennego - W skrócie

Na początku szybki poradnik zakupowy, a w nim streszczenie głównych cech, jakimi należy się kierować przy zakupie okapu do kuchni. W dalszej części materiału znajdziesz jego rozwinięcie.

 • Wydajność - wybierz taki okap, który nie będzie miał najmniejszego problemu z poradzeniem sobie z oparami, nieprzyjemnymi zapachami i innymi zanieczyszczeniami. Jaki okap kuchenny kupić w takim razie? O takiej wydajności turbiny, która będzie odpowiednia do metrażu kuchni. Wydajność jest wyrażana w m3/h (na przykład wydajność 700 m3/h jest polecana do większych pomieszczeń).
 • Klasa energetyczna - jeżeli oczekujesz oszczędnego okapu w swojej kuchni, to najlepiej postaw na urządzenie o klasie energetycznej A/A+/A++.
 • Ilość stopni prędkości - w zależności od modelu spotkasz się z kilkoma ustawieniami prędkości w trybie normalnym i osobno z trybem Boost (intensywnym), który wyróżnia się maksymalną mocą.
 • Rodzaj i tryb pracy (zastosowanie) - koniecznie zastanów się, na jakim rodzaju okapu najbardziej Ci zależy i jakie posiadasz warunki montażowe. Na rynku wyróżniamy wiele typów, między innymi okapy wyspowe, okapy podszafkowe, okapy teleskopowe, okapy kominowe, jak również retro, sufitowe i blatowe. Przeważnie możliwa praca w trybie otwartym lub zamkniętym.
 • Średnica wylotu powietrza - najczęściej wylot ma średnicę 12 cm lub 15 cm, a czasami 15 cm z możliwością redukcji do 12 cm.
 • Rozmiar zabudowy - szerokość zabudowy musi być właściwie dobrana, a to już zależy od różnych czynników typu szerokość szafki. Ważne jest także uwzględnienie odpowiedniej odległości od płyty grzewczej.
 • Filtry - za absorbowanie tłuszczu odpowiadają wielowarstwowe (najlepiej wzmacniane) filtry aluminiowe. Opcjonalnie filtry węglowe (w przypadku pracy jako pochłaniacz).
 • Poziom hałasu - im mniejszy poziom głośności (zwłaszcza w trybie intensywnym), tym ciszej pracuje okap. Jest wyrażany w decybelach (dB) i dobrze, aby nie przekraczał 70 dB.
 • Jakość wykonania - żywotny i bezpieczny okap to ten, do którego produkcji użyto tylko porządnych materiałów. Może to być stal, szkło hartowane, drewno. Dużym plusem są specjalne powłoki, dzięki którym nie widać odbicia palców, tak jak ma to miejsce w teleskopowym okapie Teka CNL 9815 PLUS.
 • Komfort użytkowania - na wygodną obsługę przekłada się przede wszystkim sterowanie (dotykowe, zdalne pilotem, gestem) czy przyjemne dla oka oświetlenie LED.
 • Producent - celuj tylko w markowy, bezawaryjny sprzęt, którego producent jest ceniony na rynku od wielu lat. Znanymi firmami są między innymi Faber, Globalo, Electrolux, Amica, Toflesz, Siemens itd.
 • Cena - dopasuj mniej więcej budżet, jaki możesz przeznaczyć na zakup okapu. W zależności od typu urządzenia i stopnia zaawansowania ceny są różnorodne, o czym już zapewne się przekonałeś,  przeglądając ranking okapów kuchennych.
 • Praktyczne funkcje - nie ma sensu przepłacać za zbędne bajery, zatem skupię się wyłącznie na przydatnych funkcjach, które przydadzą się w codziennym gotowaniu. Mowa na przykład o timerze, wskaźniku zabrudzenia filtrów.

okap teleskopowy w kuchni

Jakie parametry są najważniejsze przy wyborze okapu kuchennego?

Okapy kuchenne, jakie możesz dzisiaj spotkać w sklepie, nie tylko wyglądają atrakcyjnie, ale również są doskonałymi pomocnikami w kuchni, o ile wiesz, jak kupić okap. Czas na głębsze przeanalizowanie czołowych parametrów okapów.

Jaka wydajność turbiny w okapie?

Trzeba wziąć pod uwagę najpierw rodzaj okapu, z jakim masz do czynienia. Porównanie okap podszafkowy czy kominowy udowodniło, że na przykład ten drugi typ oferuje większą wydajność pracy (nawet 729 m3/h w trybie intensywnym).

Im wyższa wydajność, tym więcej powietrza przefiltruje okap w ciągu godziny. Niezwykle ważnym aspektem jest umiejętny dobór rodzaju okapu, bo nie każdy poradzi sobie w dużych kuchniach. Z kolei w niewielkich pomieszczeniach można postawić na mniejszą wydajność, która będzie tam wystarczająca.

Który okap pracuje najoszczędniej?

Największy wpływ na zużycie energii elektrycznej ma klasa energetyczna. W momencie, gdy wybierzesz okap o klasie energetycznej A (A+/A++) lub ewentualnie B, to bądź pewien, że nie odczujesz negatywnie różnicy w rachunkach za prąd. Inaczej sytuacja wygląda, jeżeli kupujesz urządzenie o klasie energetycznej C bądź D.

Ile stopni prędkości w okapie kuchennym?

Regulacja mocy w okapie pozwoli na indywidualne dostosowanie do aktualnych potrzeb. Podczas smażenia lub grillowania należy ustawić większą prędkość niżeli w trakcie podgrzewania/gotowania. Praktycznym rozwiązaniem jest dodatkowy intensywny tryb Booster, który gwarantuje maksymalną moc przez określony czas. Zazwyczaj okapy posiadają od 3 do nawet 10 ustawień. Przykładowo biały okap Amica OKP6651SW wyróżnia się 10-stopniową regulacją.

Jakie występują typy okapów i w jakim trybie pracują?

Dokładnie wyjaśnienie, jakie są rodzaje okapów kuchennych i który wybrać zawarłam w innym poradniku na naszej stronie, natomiast w skrócie przypomnę, że na rynku występują następujące typy:

 1. kominowe
 2. podszafkowe
 3. teleskopowe
 4. wyspowe
 5. sufitowe
 6. rustykalne
 7. blatowe

Różnią się one przede wszystkim budową, wymiarami i opcjami. Pasują do kuchni w różnych stylach, np. skandynawskim. Dla przykładu okapy poszafkowe do zabudowy są polecane do małych lub zamkniętych kuchni. Okapy mogą pracować w dwóch trybach: zamkniętym (jako pochłaniacz, gdy nie ma możliwości podłączenia do szybu wentylacyjnego) lub otwartym (jako wyciąg, gdzie powietrza jest odprowadzane na zewnątrz).

sufitowy okap w nowoczesnej kuchni

Jaka średnica wylotu powietrza?

Średnica wylotu powietrza w okapach wynosi najczęściej 15 cm. Do niego podłącza się rurę, a to ma ogromny wpływ na wydajność i głośność pracy. Wylot nie może być zbyt wąski, przepływ powietrza powinien być swobodny. Zatem średnica rury jest zależna od średnicy wylotu. Bywają okapy, które oferują możliwość redukcji z 15 cm do 12 cm średnicy.

Jaka szerokość zabudowy?

To zależy od Twoich warunków. Z doborem właściwego wymiaru nie powinno być problemu, gdyż podstawowe typy, czyli okapy wyspowe znajdziesz w rozmiarze 31 cm, 38 cm, 39 cm, 40 cm. Podszafkowe modele potrafią mieć szerokość 54 cm, 60 cm, 70 cm, 80 cm czy 85 cm. Okapy teleskopowe do kuchni, podobnie jak kominowe przeważnie występują w szerokościach 60 cm lub 90 cm.

Istotnym czynnikiem jest minimalna odległość od powierzchni płyty elektrycznej bądź gazowej. Czasami jest to wartość rzędu 50 cm. Nie dotyczy to okapów blatowych, które często są zintegrowane z płytami grzewczymi.

Jeżeli mowa o wymiarach, to ważną wartością jest przewód elektryczny, a raczej jego długość (na przykład 1,5 m).

Które filtry w okapie są skuteczne?

Na początku skupię się na metalowym filtrze. Aluminiowe filtry odtłuszczające powinny być wzmacniane i wielowarstwowe, tak aby skutecznie absorbować tłuszcz i aby jego drobinki nie osiadały na okapie, czyniąc go czystym. Filtry metalowe można myć w zmywarce. Opcjonalnie ma się do czynienia z węglowymi filtrami, jeżeli okap pracuje w trybie pochłaniacza. Zazwyczaj należy je dokupić osobno i oczywiście pamiętać o ich okresowej wymianie, żeby efektywnie pozbywały się nieprzyjemnych zapachów.

Czy okapy kuchenne są głośne?

Jak wybrać okap, który cicho pracuje? Tutaj przypatrz się parametrowi, który wyrażany jest w decybelach (dB). Im mniejsza wartość, tym ciszej działa okap. Bierz jednak pod uwagę, że w trybie intensywnym bądź zwykłym (przy maksymalnej prędkości) urządzenie nie będzie niesłyszalne. I tak przykładowo poziom hałasu osiąga między 59 dB a 74 dB.

Który okap jest dobrze wykonany?

Sprzęt do kuchni musi być wykonany z dobrej jakości materiałów. Dobrze sprawdza się stal nierdzewna czy szkło hartowane. W retro okapach królują też drewniane elementy. I tutaj nie daj się zwieźć ładnej kolorystyce czy nowoczesnemu designowi, tylko jakości. Ona bowiem wpływa na dłuższe i bezawaryjne użytkowanie. Pomocna w utrzymaniu estetyki jest powłoka, dzięki której nie są widoczne odbicia palców na panelu frontowym.

Zastosowanie bezszczotkowego silnika w okapie to zabieg niezwykle korzystny, bowiem charakteryzuje się on cichą pracą, energooszczędnością i żywotnością.

kominowy okap kuchenny w czarnym kolorze

Czy okapy są komfortowe w użytkowaniu?

Niezawodne okapy kuchenne są wyposażane w takie elementy, które wpływają na jak największą wygodę podczas użytkowania. Mowa przede wszystkim o sterowaniu. Przy niektórych modelach otrzymasz w zestawie pilot zdalnego sterowania, który umożliwia obsługę na odległość.

Oprócz tego możliwe sterowanie dotykowe, płynne przesuwanie sliderem, za pomocą gestu lub przy użyciu aplikacji mobilnej (ta ostatnia opcja dotyczy głównie sufitowych okapów). Niekiedy panele sterowania są podświetlane, co wpływa na większą widoczność. Takim rozwiązaniem może się pochwalić okap Ciarko ORW White.

W przypadku wysuwanych okapów wygodną opcją jest automatycznie włączanie i wyłączanie okapu podczas wsuwania i wysuwania.

W nowoczesnych modelach stosuje się oświetlenie LED, które nie dość, że jest oszczędne i żywotne, to jeszcze przyjemniejsze dla oka. Przeważnie producent podaje informację o mocy oświetlenia i barwie oświetlenia. Gorszym rodzajem jest halogenowe oświetlenie.

Jakiej firmy wybrać okap do kuchni?

Najważniejsze, aby nie dać się ponieść emocjom i czasem najatrakcyjniejszą ceną, tylko wybrać raz.  a porządnie. Ogólny prym wiodą takie marki, jak: Toflesz, Ciarko, Amica, Maan, Faber, Miele, Globalo, Siemens, Electrolux, Kernau, Teka, AEG, Samsung i Solgaz. Ci producenci gwarantują urządzenia trwałe, wydajne i zarazem komfortowe.

Ile kosztuje okap kuchenny?

Na cenę główny wpływ ma stopień zaawansowania produktu, a jak również sam rodzaj okapu. Sufitowe czy blatowe okapy są na grubszy portfel. Okapy kominowe to też nie mały koszt, choć bywają prawdziwe perełki dla mniej wymagających, jak na przykład Electrolux LFC319X w cenie poniżej 500 zł. Podszafkowe i teleskopowe są przystępniejsze cenowo i sam zakres jest szeroki, od powiedzmy 600 zł do na przykład 2000 zł. W przypadku wyspowych spodziewaj się kwot na poziomie 1300 zł wzwyż.

Ważne funkcje w okapach kuchennych

W komfortowej, efektywnej i oszczędnej pracy pomogą zastosowane funkcje. Jakie opcje w okapach są godne uwagi?

 • Timer - polega na czasowym ustawieniu pracy okapu. Opcja 9-minutowego timera występuje w wyspowym okapie Toflesz OK-4 Polaris 40 o kształcie bryły.
 • Tryb Boost (Turbo) - czyli intensywna prędkość, najszybsze pozbywanie się oparów kuchennych, tak aby w kuchni było tylko czyste i przyjemne powietrze.
 • Wyświetlacz - za sprawą wyświetlacza LED łatwiej kontrolujesz pracę okapu, widzisz na nim obecne ustawienia.
 • Wskaźnik zabrudzenia filtrów - niektórzy mają tendencję do zapominania różnych rzeczy, a w przypadku regularnej konserwacji filtrów warto o tym pamiętać. Z pomocą przychodzi wskaźnik nasycenia filtrów, który zasygnalizuje, kiedy jest konieczna wymiana filtra bądź jego przeczyszczenie. Takowy występuje w podszafkowym okapie Faber Inca Lux Glass EV8 X/WH 70.
 • Oświetlenie LED - o tym już wcześniej wspomniałam, natomiast dodam tylko, że oświetlenie LED może występować w postaci jednej bądź dwóch żarówek (oczka LED), które nie przepalają się, a więc ich praca jest znacznie dłuższa. Niektóre okapy są wyposażone w listwy LED, co również jest atrakcyjnym rozwiązaniem.
 • Czujniki - na bezpieczeństwo duży wpływ mają zastosowane w okapie czujniki. Mogą to być czujniki dymu, czujniki spalin. W momencie ich pojawienia się, okap włączy się i pochłonie zanieczyszczone powietrze (tak jak Solgaz 0S-60S, który się otwiera samoczynnie).
 • System wyciszenia - jak sama nazwa wskazuje, sprawia, że okap pracuje jeszcze ciszej.
 • Wbudowane radio - na końcu wspomnę o funkcji radia, jakie występuje w niektórych okapach, natomiast nie ukrywam, że jest to dodatkowy bajer, opcja umilająca czas spędzony w kuchni, natomiast nie jest to konieczne rozwiązanie.

ledowe oświetlenie w okapie kuchennym

Na co zwrócić uwagę, kupując okap kuchenny - Podsumowanie

Poradnik dotyczący zakupu okapu kuchennego dobiegł końca i jestem przekonana, że pomoże Ci w wyborze idealnego okapu do Twojej kuchni. Jak widać głównych aspektów, na które należy zwrócić uwagę.  jest całkiem sporo. Wskazałam Ci takie cechy i funkcje, dzięki którym sprzęt okaże się wydajny, wygodny w obsłudze, żywotny i oszczędny.

Podpowiedziałam również firmy, w które warto celować, a także przypomniałam, z jakimi typami okapów możesz się spotkać i ile zapłacisz za dobry okap do kuchni.

Mam nadzieję, że Twój okap będzie efektywny i tym samym zapomnisz o zaparowanych szybach, tłustych osadach na meblach lub ścianach i nieprzyjemnym zapachu.

blog comments powered by Disqus
Na co zwrócić uwagę, kupując okap kuchenny?