PODPOWIEDZI:

Więcej śledzenia Polaków w smartfonach, Qi2, błyskawiczny rozwój AI - VideoNews 382

Więcej śledzenia Polaków w smartfonach, Qi2, błyskawiczny rozwój AI - VideoNews 382

VideoNews powraca po krótkiej przerwie spowodowanej moim wyjazdem na targi CES. O targach nie będziemy rozmawiać, bowiem tym tematom poświęcimy osobne materiały. Dziś warto wrócić do opowieści o tym, co dyktuje trendy w całej technologii, a także o tym, jak to wszystko może wpłynąć na nasze życie. Zapraszam do lektury oraz oglądania VideoNewsa 382.

W tym tygodniu waszej uwadze polecam między innymi:

Krótko i na temat

  • Rozwój technologii tworzenia grafik przez sztuczną inteligencję doprowadził do kuriozalnej sytuacji. Ben Moran stworzył okładkę na zamówienie jednego z autorów powieści science fiction, jednak jego próba promocji swoich grafik spełzła na niczym, gdyż te przez moderatorów subreddita r/Art zostały uznane za prace stworzone przez sztuczną inteligencję, a użytkownik został zablokowany.
  • Rynek słuchawek bezprzewodowych jest w obszarze zainteresowań każdego producenta elektroniki mobilnej. Według Ming Chi Kuo Apple może zainteresować mniej zamożnych klientów słuchawkami AirPods Lite w cenie 99 dolarów. Najpewniej stanie się to dopiero w 2024 lub 2025 roku.
  • W takich kolorach trafi do nas Samsung Galaxy S23. Poza typową czernią i białym złotem Samsung zmieni nieco odcienie zieleni i fioletu, do których nas przyzwyczaił. Premiera nowych smartfonów 1 lutego.

Samsung Galaxy S23 Ultra i Galaxy S23 Plus według Evana Blassa (@evleaks Twitter)

  • Awaria systemu ostrzegania o warunkach pogodowych (NOTAM) była powodem zatrzymania całego krajowego ruchu lotniczego w Stanach Zjednoczonych. Federalna Agencja Lotnictwa (FAA) nie uznała ataku hakerskiego jako przyczyny opóźnienia i anulowania ponad 1200 lotów w ciągu godziny.
  • Więcej subskrypcji w BMW. Firma wprowadza w Stanach Zjednoczonych abonamenty na m.in. zdalny start, nagrywanie jazdy czy asystę kierowcy podczas parkowania. Ceny wahają się od 5 do 20 dolarów za miesiąc, 25 do 210$ za rok i od 149$ do 950$ za cały cykl użytkowania pojazdu z wybraną funkcją.
  • W Anglii do każdego nowego domu musi zostać przyłączona gigabitowa sieć szerokopasmowa. Maksymalny koszt takiej instalacji może wynieść do 2000 funtów.

Rząd zajrzy nam do smartfonów?

Nadchodzą zmiany w projekcie prawa komunikacji elektronicznej, które swoimi kompetencjami zastąpi kilka ustaw. Służba Kontrwywiadu Wojskowego, Służba Wywiadu Wojskowego, Centralne Biuro Antykorupcyjne oraz Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencja Wywiadu miałyby otrzymać na żądanie dostęp nie tylko do naszych numerów telefonu czy adresów e-mail, ale także do treści z komunikatorów pokroju Messengera czy Whatsappa. Na pocieszenie nowe prawo ma dać możliwość odwołania się od decyzji o uzyskaniu dostępu do prywatnych wiadomości.

Nowa legislacja zwiększy zakres firm, które będą zmuszone do udostępniania danych. Już nie tylko firmy telekomunikacyjne, ale i dostawcy poczty elektronicznej oraz innych usług internetowych. Co więcej, brak zgodności z wytycznymi Unii Europejskiej zauważają nawet przedstawiciele rządu. Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w opinii o projekcie regulacji przyznał, że pogłębia on zakres niezgodności przepisów z prawem UE.

Tymczasem Komenda Główna Policji, według radia RMF FM, weszła w posiadanie specjalistycznych narzędzi informatyki śledczej. Te pozwalają na pobieranie i odzyskiwanie danych, także tych zaszyfrowanych. Chodzi nie tylko o dane na smartfonach i tabletach, ale także te trzymane w chmurze oraz szczegółów lokalizacji z opcją śledzenia na żywo. Co więcej, służby dowiedzą się, jakie treści komentujemy oraz oznaczamy reakcjami, a inne narzędzia mają pozwolić im na uzyskanie haseł, także do skasowanych kont. Według RMF FM za 21 narzędzi pozwalających na taką inwigilację Polska Policja zapłaciła 6 milionów 519 tysięcy złotych.

Apple oddaje MagSafe Androidom?

Wireless Power Consortium (WPC) ogłosiło prace nad nowym standardem bezprzewodowego ładowania. Ten otrzymał nazwę Qi2. Celem Qi2 jest... standaryzacja ładowania bezprzewodowego, by klienci mogli łatwiej znaleźć kompatybilne ładowarki. Nowością dla technologii Qi2 jest zastosowanie Magnetic Power Profile. Wokół cewki pojawią się magnesy, które pozwolą dokładnie ustawić urządzenie względem ładowarki, a także utrzymać je podczas ładowania chociażby w samochodzie.

Odpowiednik Magsafe może trafić do smartfonów z Androidem (fot. Daniel Romero via Unsplash)

Sprawdź cenę Apple MagSafe!

Częścią WPC jest Apple, które od ponad dwóch lat tworzy podobne rozwiązanie - MagSafe. Firma zgodziła się na przekazanie swoich doświadczeń w imię wspólnego standardu. Jednocześnie Qi2 może nie zainteresować część producentów - w początkowych założeniach maksymalna moc ładowania to 15 watów. Urządzenia wspierające nowy standard ładowania pojawią się pod koniec 2023 roku.

Microsoft mocno ufa sztucznej inteligencji

ChatGPT to internetowe narzędzie, w którym sztuczna inteligencja odpowiada na zadawane jej pytania i tworzy przekonujące teksty. Microsoft widzi w tym narzędziu szansę na ulepszenie wyszukiwarki Bing. W ten sposób firma chce między innymi generować odpowiedzi na niektóre zapytania. Obecnie Bing, podobnie jak Google, wykorzystuje do tego fragmenty stron. W ten sposób Microsoft może uniknąć tantiem za wykorzystywanie treści ze stron internetowych. 

ChatGPT nie chce wypowiadać się zbyt dokładnie o inwestycji Microsoftu

Sprawdź cenę rocznego pakietu Microsoft Office!

Firma chce zainwestować 10 miliardów dolarów we współpracę z Open AI także po to, by wdrożyć ChatGPT do poczty Outlook oraz generator obrazów Dall-E do Microsoft Powerpoint. Ambicje Microsoftu może pokrzyżować pozew wystosowany przeciwko nim oraz Open AI. Matthew Butterick oskarża firmę o czerpanie z własności intelektualnej przy stworzeniu Copilot - systemu generatywnej sztucznej inteligencji, który potrafi kodować. Według Buttericka firmy bezprawnie wykorzystały wygenerowany przez ludzi kod do nauczania narzędzia. 

Niedługo ludzki głos nie będzie potrzebny

Uczeni pracujący dla Microsoftu zaprezentowali narzędzie o nazwie Vall-E. Dzięki treningom z 60 tysiącami godzin wypowiedzi w języku angielskim rozwiązanie potrafi odtworzyć głos na podstawie 3-sekundowego nagrania. Vall-E nie tylko wygeneruje naturalnie brzmiący głos, ale i zachowa emocje osoby nagrywającej w kolejnych wypowiedziach. Technologię oparto o kompresję audio EnCodec stworzoną przez Metę, dzięki czemu dźwięk o jakości wyższej od płyt CD jest 10 razy mniejszy niż gdyby był plikiem MP3.

Działanie modelu Vall-E od Microsoftu

Głosy wygenerowane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji wykorzystuje też Apple, które w usłudze Apple Books implementuje głosy pod prawdziwymi imionami - Madison i Helen oraz Mitchella i Jacksona. Głosy mają być dopasowane do konkretnych gatunków publikacji. Jednocześnie Apple nie zamierza uczynić z metody jedynego rodzaju audiobooków dostępnych w usłudze - jeśli wydawcy zechcą publikować swoją wersję, nie będzie z tym problemu.

Włoski robot, który rzeźbi niczym Michał Anioł

Rzeźbiarze z włoskiej Carrary niebawem mogą mieć poważną konkurencję w postaci robotycznego ramienia stworzonego przez włoski startup Robotor. Czterometrowe urządzenie o nazwie "1L" opiera się na diamentowych dłutach do wykonania pracy, która według twórców jest w 99% tak dokładna jak rzeźbienie przez ludzi. Ponadto wykorzystuje stół, który ma poruszać się w 7 osiach i utrzymać ciężar do 60 ton.

Proces wykonania pełnej rzeźby zajmuje od 4 do 5 dni. 1L nie potrzebuje przy tym przerw, a jedynie stałego dostępu do wody, która oczyszcza fragmenty marmuru i chłodzi dłuto. Największą innowacją według twórców jest jednak system OR-OS, który ma pozwolić na programowanie precyzyjnych zmian bez znajomości programowania. Po kilku chwilach ręcznego sterowania robot wie, jak pracować niezależnie.

Gogle rozszerzonej rzeczywistości - te gotowe i te spodziewane

Konkurencja zauważyła sukces gogli Meta Quest 2 i uderza w podobne tony. HTC VIVE XR Elite w porównaniu do modelu Flow oferują lepszą moc obliczeniową (Snapdragon XR2 z 12 GB RAM-u) oraz lepsze ekrany dające rozdzielczość 4K z odświeżaniem do 90 Hz oraz polem widzenia 110 stopni. Do tego zaimplementowano w nich cztery kolorowe kamery oraz funkcję śledzenia dłoni, a także działanie w ramach rzeczywistości mieszanej.

HTC Vive XR to gogle zaadresowane do masowego konsumenta

Zobacz cenę HTC VIVE Flow

Co ciekawe, baterię umieszczoną w tylnej części odczepimy i w razie potrzeby skorzystamy z podłączenia do zasilania przez złącze USB-C. Wtedy zestaw z 625 gramów zmniejsza swoją wagę do 240 gramów. W gogle wbudowano system regulacji dioptrii. Bateria o pojemności 24,32 Wh zapewni akumulator na dwie godziny pracy.  Cena tych gogli to 1099$, co w polskiej przedsprzedaży przeliczono na 6699 zł w sklepie x-kom.

Najpewniej na ten sam styl gogli zdecyduje się Apple, które według Marka Gurmana zaprezentuje sprzęt jeszcze w tym roku. Ming Chi Kuo, analityk dobrze zaznajomiony z firmą wskazuje, że prezentacja gogli Apple nastąpi podczas czerwcowego WWDC, a na sklepowe półki trafią pod koniec roku. Dla Apple to o tyle ważny produkt, że jesienią firma ograniczy ilość premier sprzętowych.


Zobacz pozostałe ciekawostki technologiczne:


Źródła:

blog comments powered by Disqus
Więcej śledzenia Polaków w smartfonach, Qi2, błyskawiczny rozwój AI - VideoNews 382