PODPOWIEDZI:
Sharp FQ8EG - Telewizor 65cali, QLED za mniej niż 4000 zł 💰

2022 rok był dziwny i zaskakujący - Podsumowujemy go w VideoNewsie 380

2022 rok był dziwny i zaskakujący - Podsumowujemy go w VideoNewsie 380

Powiedzieć, że ten rok był dziwny, to nic nie powiedzieć. Technologie jeszcze nigdy nie były tak związane z polityką, a jednocześnie dawno nie mieliśmy tak dużej nudy w branży dotychczas uznawanej za krzewicielkę innowacji. Kryzysy polityczne i ekonomiczne na pewno wpłynęły na to, jakie tematy dominowały w technologicznym światku, ale nawet i bez tych aspektów rok był intrygujący. Zobaczcie jego podsumowanie w VideoNewsie 380.

Dziękujemy bardzo za to, że w tak trudnym pod wieloma względami roku wybieraliście nas oraz nasze publikacje. Teraz mogę podzielić się z wami najpopularniejszymi tekstami z 2022 roku:

A teraz przejdźmy już do tego, co dał nam 2021 rok - w kolejności chronologicznej.

Styczeń - Targi CES i zawirowania świata gier

W styczniu odbywały się nieobecne w 2021 roku targi CES. Nie była to impreza zwiastująca wiele przełomów, choć dla fanów telewizorów piekło mogło zamarznąć, gdy Samsung zaprezentował telewizory w technologii QD-OLED, a w sukurs tej technologii poszło także Sony (co okazało się strzałem w 10-tkę). LG zapowiedziało odpowiedź w postaci paneli OLED Evo.

Znikającym tematem jest za to samochód elektryczny od Sony, który co roku pojawiał się na targach CES. Czy pojawi się także w 2023 roku? Nie jest to wykluczone, o ile współpraca z Hondą jest owocna. Sony lubi zapowiadać swoje projekty powoli i w wielu etapach - to na początku 2022 firma przybliżyła detale na temat PS VR2

Próba przejęcia Activision Blizzard nie należy do łatwych

W styczniu po raz pierwszy usłyszeliśmy o próbie przejęcia Activision Blizzard przez Microsoft. Chyba nawet najbardziej przewidujący pracownicy Microsoftu nie mogli przypuszczać, że proces ten znacznie wydłuży się z powodów światowych sądów opiniujących przeciwko takiemu przejęciu. Te motywuje także Sony, które niewątpliwie boi się zmian układu sił na rynku gier.

Ciekawostka miesiąca: Ekran, który może smakować jak czekolada

Luty - Wojna Odgrywa się w sieci

Rockstar zapowiedział, że GTA VI powstaje i może gdyby tego nie zrobił, nie zostałby kilka miesięcy później dotkliwie zaatakowany. W międzyczasie Sony kupiło Bungie i zobaczymy, czy to był skok na głęboką wodę zapewne w najbliższych latach, gdy rozwinie się projekt sieciowej gry od tego dewelopera. 

Bungie pod kontrolą Playstation ma stworzyć tytuły o sieciowym zasięgu

W tym miesiącu wszystko przyćmiła napaść Rosji na Ukrainę, która rozgrywa się także w przestrzeni technologicznej. Rosyjscy hakerzy próbowali destabilizować globalne sieci internetowe, a Ukraińcy oraz Anonymous odwdzięczali się atakami na rosyjskie strony rządowe. W międzyczasie firmy zastanawiały się, jak wyjść z rynku rosyjskiego, by na tym nie stracić, stąd część z nich nie wyszła wcale albo prowadzi sprzedaż alternatywnymi kanałami (np. przez Turcję). 

Ciekawostka miesiąca: Największy powerbank na świecie.

Marzec - Unia Europejska walczy o konsumenta?

Rosja chce się odgryźć Zachodowi i jako pierwsza decyduje się zablokować usługi pokroju Instagrama czy Twittera. Kolejni producenci rezygnują ze sprzedaży swoich urządzeń w tym kraju, co prowadzi do powstania smartfona - wydmuszki, czyli Ayya T1. Spore kontrowersje wywołała publikacja Daily Mail, jakoby Huawei pomagał Rosji w przywróceniu do życia ich infrastruktury sieciowej, na co firma odpowiedziała pozwem o zniesławienie.

Unia Europejska na poważnie zabiera się za rynek cyfrowy

► Tani smartfon z voucherem i rabatem!

Gdy rozważaliśmy, czy iPhone będzie dostępny tylko w modelu subskrypcyjnym, Unia Europejska w pocie czoła pracowała nad Digital Markets Act. To zapowiedź dużych zmian, które mają rozbijać monopole i czynić rynek usług sieciowych łatwiejszym dla mniejszych graczy. Najmocniej sprawie oponuje Apple, które własnym systemem płatności wywołało już niejedną burzę. Poza tym projekt ten może umożliwić jednolity dostęp do rynku urządzeń także mniejszym graczom, co może spowodować rozwój lepszego oprogramowania.

Ciekawostka miesiąca: Projekt drukarki do napojów.

Kwiecień - Elon Musk zaczyna Twitterowy spektakl

Na rynku kart graficznych pokazał nam się trzeci gracz - to Intel z kartami graficznymi Arc. Te najpierw trafiły do laptopów, które pojawiły się w Chinach. Na szerszą dostępność stacjonarnych modeli musieliśmy czekać do października, a i Intel dość zdawkowo informował na temat swoich planów. 

Dostaliśmy także ważną odpowiedź Sony na poczynania Microsoftu - Playstation Plus rozszerzono o nowe plany abonamentowe z dostępem do wypożyczalni gier. Usługa nie ma co prawda takiego charakteru jak Microsoft walczący, by w Game Passie ukazywało się wiele premier, ale jednocześnie Sony ma alternatywny plan na wypadek, gdyby ogromne gry przestały sprzedawać się tak, jak dotychczas.

Elon Musk to największe nazwisko tego roku (fot. JD Lasica from Pleasanton, CA, US)

Najpierw były szarpaniny między inwestorami i akcjonariuszami, potem szantaż Elona, który chciał sprzedać swój udział w portalu, a następnie decyzja, że jednak Elon Musk kupi Twittera. Jak się okazało, to zaledwie początek wielomiesięcznej batalii o przyszłość ćwierkającego portalu, który obecnie za szefa ma ekscentrycznego multimiliardera podejmującego ryzykowne decyzje. O tym, na ile uda mu się zrealizować obietnice o pełnej wolności słowa przekonamy się w najbliższych miesiącach.

Ciekawostka miesiąca: Gogle VR imitujące pocałunek

Maj - Początek Upadku Kryptowalut?

Zapowiedź lepszych czasów dla posiadaczy kart graficznych oznacza nie tak dobre czasy na rynku kryptowalut. Z rynku zniknęła kryptowaluta Terra/Luna, a w ciągu roku Bitcoin stracił 2/3 swojej rynkowej wartości. Później okazało się, że to tylko początek, gdy założyciel giełdy FTX Samuel Bankman-Fried tak nieudolnie ją prowadził, że ta zapadła się pod ciężarem pożyczek i inwestycji bez pokrycia. 

Kryptowaluty są w najgorszym momencie od lat

To nie był wyjątkowo przełomowy miesiąc dla technologii. Pokazano Androida 13, który oferuje stosunkowo niewiele nowości, a w międzyczasie roiło się od plotek - a to o monitorach z odświeżaniem 480 Hz, a to o potencjalnym składanym urządzeniu od Apple z ekranem e-ink. Jednocześnie nie poznaliśmy więcej detali i czasem po prostu tak bywa, że plotki są ciekawsze od braku informacji.

Ciekawostka miesiąca: Najmniejszy robot sterowany zdalnie.

Czerwiec - Przyszłość w USB-c i w elektrycznych pojazdach

Zrobiło się cieplej, a więc był to dobry moment na rozpalenie wyobraźni tych, którzy marzą o prywatnych dronach. Jetson ONE to jeden z takich projektów, który zasłużył na uwagę chociażby tym, że działa. Co prawda tylko przez 20 minut i tylko z obciążeniem do 100 kilogramów, ale to mały krok ku marzeniom o latających samochodach. 

USB-C to uniwersalny standard dla Unii Europejskiej od 2024 roku

To w czerwcu oficjalnie potwierdzono, że USB-C będzie jedynym standardem ładowania w urządzeniach mobilnych w Unii Europejskiej od końca 2024 roku. Ten miesiąc był także swoistym powrotem do przeszłości - poznaliśmy samochód, mający być duchowym spadkobiercą DeLoreana, a Toyota zaprezentowała światu wizję domów korzystających ze zbiorników wodorowych jako źródła energii. 

Ciekawostka miesiąca: Palec robota, który mocno przypomina ten ludzki.

Lipiec - Skandale umykają uwadze publiczności

W niesamowicie sprytnym manewrze opłata reprograficzna od smartfonów zmieniła swoje oblicze na podatek od elektroniki poza smartfonami. Choć na razie projekt jest "w zamrażarce", tak grozi nam podwyżka cen elektroniki do 4%. 

Okazuje się, że ludzie kochają media społecznościowe tak bardzo, że wolą za ich pomocą narzekać na to, jak działają, aniżeli przenieść się na inną platformę. A tak naprawdę to wszyscy wiemy, że chodzi o pieniądze. Te biorą się z czasu, jaki spędzamy na portalach, a ten bierze się z tego, jak bardzo angażujące są treści oraz interakcje z użytkownikami. Instagram zmienił swoje podejście i plany na bycie drugim TikTokiem odłożył w czasie.

Uber jest gigantycznym graczem politycznym (fot. charlesdeluvio via Unsplash)

A teraz powiedzcie mi, którą z tych wiadomości zapamiętaliście: Netflix tracący niewielką w skali całości liczbę subskrybentów czy wyciek ponad 124 000 dokumentów wskazujących na to, że Uber wykorzystywał swoje macki do manipulowania w światowej polityce? Możliwe, że zapomnieliście o obydwu i nie ma w tym nic złego, ale mam wrażenie, że skandale uchodzą wielkim korporacjom coraz łatwiej.

Ciekawostka miesiąca: Nekrorobotyka z użyciem martwych pająków.

Sierpień - Jeszcze więcej skandali

W sierpniu nie zabrakło nowości technologicznych. Na targach Gamescom zobaczyliśmy monitor Corsair Xeneon Flex, który możemy zginać adekwatnie do naszych preferencji. Poznaliśmy także Dualsense Edge - kontroler od Sony, który ma sprostać oczekiwaniom ciut bardziej świadomych graczy Playstation 5. Był to jednocześnie moment, gdy Sony zapowiedziało podwyżki cen Playstation 5 - niemiły trend, który został domeną znacznej części branży technologicznej.

Facebook ma wrażliwe dane (fot. Dima Solomin via Unsplash)

W sierpniu zdarzył się też odcinek, w którym miałem okazję opowiedzieć o niemal wszystkich składanych smartfonach 2022 roku. Wśród nich vivo X Fold, który wyróżniał się fotograficznie, ale podobnie jak większość smartfonów tego typu, nie był dostępny w Polsce. Na naszym rynku fotelu lidera broni Samsung Galaxy Z Fold 4. 

Lato jest dobrym momentem do wykrywania skandali z perspektywy korporacji. Nikt nie przejął się przesadnie tym, że Facebook podpinał się do stron amerykańskich szpitali i zbierał wrażliwe dane czy że Apple najpewniej blokuje śledzenie aplikacji zewnętrznych, by wprowadzić własną usługę reklam.

Ciekawostka miesiąca: Robot, który zyskał świadomość swoich ruchów.

Wrzesień - Miesiąc fanów podzespołów komputerowych

Jak co roku, był to miesiąc z największym zagęszczeniem premier na dzień, nie tylko ze względu na targi IFA w Berlinie (byliśmy tam!), ale i coroczną konferencję Apple, a także premiery procesorów oraz kart graficznych. To także doskonała okazja, by wykazać się butą i zaprezentować wypowiedź w stylu późnego kapitalizmu - tak też zrobił Tim Cook proponujący dziennikarzowi, by ten kupił mamie iPhone'a, skoro na Androidzie nie działają jej wiadomości w standardzie Apple.

Intel zaprezentował specyfikację swoich kart graficznych, a AMD - nowe procesory Ryzen 7000. Z kolei Nvidia pokazała karty RTX 4090 i 4080, z czego jedna z nich musiała zostać wycofana ze względu na niezbyt trafną decyzję o reklamowaniu jej jako następca 3080, gdy jednak pochodzeniem znacznie bliżej jej do serii z siedziemdziesiątką na końcu. W międzyczasie polski rząd wpadł na pomysł preinstalowania rządowych aplikacji. Jest to jednak plan tak nierealny, że trudno spodziewać się jego wykonania. 

Koniec Google Stadia pokazuje, że wszyscy szukamy oszczędności

Wrzesień to także moment pożegnania z usługą Google Stadia, która może i nie była zbyt tania, ale i nie była zbyt popularna. Część osób mogła równie mocno przejąć się ekolimitami, które mają obowiązywać na telewizory 4K i 8K sprzedawane w Europie. Na takim telewizorze GTA VI może nie uruchomić haker, który doprowadził do wycieku materiałów z wczesnej wersji rozgrywki. 

Ciekawostka miesiąca: Sztuczna inteligencja potrafi poruszać się po internecie.

Październik - Wojna chipsetowa Rozgorzeje

Przez cały rok mieliśmy symptomy wojny podzespołowej między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, ale to w październiku ten pierwszy kraj wytoczył ciężkie działa. Zaczęło się od zakazu pracy dla chińskich firm oraz wymuszania kolejnych zgód, by chińskie firmy mogły korzystać z rozwiązań i patentów firm ze Stanów Zjednoczonych. Także dostęp do jednostek w niskim procesie litograficznym jest utrudniony.

Chipsety i podzespoły będą powodem przyszłych tarć

Być może przełomem okażą się procesory wodne? Takie rozwiązania już powstają i choć na razie daleko im do wydajności rozwiązań krzemowych, poszukiwanie takich rozwiązań nie powinno nikogo dziwić. Tak samo jak poszukiwanie jakiegokolwiek zainteresowania nowoczesnymi komputerami poprzez uczynienie ich ekranów rozwijanymi na różne kierunki. Warto jednak uważać, bo zbyt wiele ekranów w jednym urządzeniu może skłonić gigantów streamingu, by naliczać abonament na każdy ekran z osobna.

Ciekawostka miesiąca: Wyhodowano komórki mózgowe zdolne do grania w Ponga.

Listopad - Polski samochód powstanie?

Polski samochód elektryczny to nie bajka, a realna obietnica kosztująca 6 miliardów złotych. Electromobility Poland podpisało porozumienie produkcyjne z Geely, chińskim producentem pojazdów i właścielem m.in. marki Volvo. W rezultacie w 2026 roku z taśmy produkcyjnej zjedzie pierwszy pojazd. Czy tak się stanie? Zobaczymy.

Izera jest w rękach tych ludzi

Końcówka roku to także moment, kiedy słyszymy zapowiedzi, że już za chwileczkę, już za momencik zobaczymy sprzęt, o którym rozmawiamy od lat. Tak mówi się o składanym smartfonie od Google czy goglach rzeczywistości rozszerzonej od Apple. Trochę rozczarowuje fakt, że świat technologii to nieustanna pogoń za przeciekami i szczątkowe informacje przez zdecydowaną większość czasu.

Ciekawostka miesiąca: Polski inteligentny plaster SmartHeal.

Grudzień - AI kontra człowiek

Ponownie dostaliśmy informacje o rozwoju projektu Neuralink, który nadal wydaje się być bardziej dystopijną wizją przyszłości. Widać jednak, że jego twórcy obierają inny ton - chcą stawiać na pomoc osobom z niepełnosprawnościami aniżeli na słuchanie muzyki bezpośrednio w mózgu, jak w 2021 roku opisywał to Elon Musk. Testy kliniczne mają odbyć się na ludziach w ciągu kilku miesięcy. 

Bunt przeciwko zdjęciom generowanym przez AI

Na ustach wszystkich pojawiły się sieci generatywne, a to ze względu na wysyp narzędzi do tworzenia własnych zdjęć. Niestety, nie zawsze za uroczą modyfikacją, w której udział bierze nasza twarz stoją dobre intencje, a częściej artyści, których prace wykorzystano bez ich wiedzy i firmy, które nie mają skrupułów sprzedawać nasze dane innym firmom. 

Grudzień to także zapowiedź przyszłości, w której zobaczymy nowe produkty czołowych producentów, ale i także projekty, które pozwolą branży tech jeszcze głębiej wejść w nasze buty. Wśród projektów przyszłości ciekawie wygląda OPPO OHealth H1, który może zmienić telemedycynę. Jednak zanim do tego dojdzie, upłyną długie miesiące albo lata.

Ciekawostka miesiąca: OPPO Find N2 i nasze wrażenia!

blog comments powered by Disqus
2022 rok był dziwny i zaskakujący - Podsumowujemy go w VideoNewsie 380