PODPOWIEDZI:

Dlaczego suszarka do ubrań nie grzeje?

Dlaczego suszarka do ubrań nie grzeje?

Dzięki suszarce bębnowej zaoszczędzisz sporo czasu i wysiłku, ale jak z każdym urządzeniem, może niestety dojść do awarii. Wśród napotkanych problemów zdarza się, że suszarka do ubrań nie grzeje. W poniższym materiale poznasz główne przyczyny takiego stanu i porady, jak rozwiązać ten problem.

Suszarki automatyczne to duże ułatwienie w codziennych obowiązkach, natomiast zdarzają się różnego rodzaju usterki, jak na przykład problem, gdy suszarka do ubrań nie grzeje. Za moment dowiesz się, jak rozwiązać ten problem. Tylko sprawna suszarka do prania zagwarantuje wydajne działanie, zatem jak najszybciej poznaj przyczyny takiego stanu.

Przy okazji wspomnę, że godne uwagi modele znajdziesz w dziale ranking suszarek do ubrań.

Suszarka do ubrań nie grzeje - Przyczyny

Gdy suszarka do ubrań nie grzeje, należy szybko znaleźć sposoby, aby rozwiązać awarię i móc od nowa cieszyć się suchą odzieżą w błyskawicznym czasie. Poniżej znajdują się pomocne wskazówki, jak poradzić sobie z tym samodzielnie, bez konieczności wzywania fachowca i obciążania się dodatkowymi kosztami.

Wadliwy termostat stały

Zadaniem termostatu jest ochrona przed przegrzaniem. Uszkodzony termostat stały suszarki może powodować ograniczone odprowadzanie ciepła przez nawiew. W tym celu sprawdzi przepływ prądu termostatu za pomocą miernika. Być może termostat jest przepalony.

Niesprawny termostat suszarki

Termostat monitoruje temperaturę i wyłącza grzałkę w chwili, gdy się zbytnio nagrzeje. Niesprawny termostat może ją wyłączyć w momencie, gdy wcale nie jest to konieczne. Przed wymianą czujnika, sprawdź czy nie zawiodły inne elementy, czyli tak jak wcześniej wspomniałam, jeżeli nie ma przepływu prądu, to wymień część.

Przepalona grzałka suszarki

Zanim powietrze dotrze do bębna suszarki, jest ono ogrzewane za pomocą grzałki. Niekiedy zdarza się, że grzałka jest spalona i to jest powodem, że suszarka nie nagrzewa się. Efektem jest dłuższy proces suszenia. W celu określenia, czy grzałka jest sprawna czy uszkodzona, sprawdź przepływ prądu za pomocą miernika. Jeżeli jest niesprawna, to koniecznie wymień ją na nową.

Uszkodzony moduł elektroniczny suszarki

Na szczęście do uszkodzenia modułu elektronicznego suszarki automatycznej nie dochodzi często, ale również trzeba to brać pod uwagę. Przed samą jego wymianą, poszukaj jeszcze innych przyczyn. Jeżeli wykluczysz usterki innych komponentów, to oceń, czy na module nie ma żadnych oznak przepalenia bądź zwarcia.

Zobacz również:Jak odprowadzić wodę z suszarki bębnowej?

zdalnie sterowana suszarka od BEKO

Uszkodzony programator suszarki

Kolejną przyczyny, dlaczego suszarka do ubrań nie grzeje, może być uszkodzony programator. Na początku sprawdź, czy winne nie są inne, podatniejsze na wadliwość elementy. Jak to wykluczysz, to sprawdź programator za pomocą miernika, przyjrzyj się schematowi połączeń suszarki. Programator nie jest częścią, którą da się naprawić. Jedyną opcją jest wymiana na nowy.

Uszkodzona pompa kondensatu

Gdy suszarka przestaje się nagrzewać, winna może być zatkana pompa kondensatu. Następuje wtedy włączenie pływaka oraz tryb bezpieczeństwa. Jeżeli to właśnie było przyczyną, to wystarczy wyczyścić pompę. Rzadziej konieczna jest jej wymiana.

Uszkodzony silnik

Silnik suszarki automatycznej to bardzo ważny element odpowiadający między innymi za obracanie się bębna. Cały sprzęt nie będzie pracował, jeżeli silnik ulegnie zużyciu czy zablokowaniu. Sprawdź, czy nie dochodzą jakieś dziwne dźwięki, czy nie nagrzewa się za bardzo. Jeżeli tak jest, to uległ awarii i należy wtedy sprawdzić również stan paska napędowego.

Sprawdź także:Jaką suszarkę do prania wybrać?

Urwany pasek napędowy

Zerwany pasek napędowy powoduje nieprawidłowe suszenie ubrań, w konsekwencji nadal będą one mokre.

Suszarka BEKO drzwi otwarte na prawo

Dlaczego suszarka do ubrań nie grzeje - Podsumowanie

Z powyższej publikacji, dlaczego suszarka do ubrań nie grzeje, dowiedziałeś się, jak w prosty sposób zdiagnozować i naprawić usterkę. Problemem najczęściej jest niedziałający prawidłowo któryś z podzespołów. Nowoczesne suszarki do prania mają szereg innowacyjnych rozwiązań, lecz każdy sprzęt może kiedyś ulec awarii.

W przypadku kłopotu, gdy suszarka nie grzeje, najprawdopodobniejszą przyczyną jest uszkodzony termostat stały, niesprawny termostat, przepalona grzałka, urwany pasek napędowy, uszkodzony moduł elektroniczny suszarki, programator, silnik lub pompa kondensatu.

Pamiętaj, aby suszarka pracowała w optymalnej temperaturze otoczenia, nie była przeciążona (nadmierny załadunek), regularnie czyść filtr.

Zobacz również:

blog comments powered by Disqus
Dlaczego suszarka do ubrań nie grzeje?