PODPOWIEDZI:

Jaką suszarkę do prania wybrać?

Jaką suszarkę do prania wybrać?

Poradnik zakupowy, jaką suszarkę do prania wybrać, powstał z myślą o osobach, które planują zakup takiego urządzenia, ale nie wiedzą, na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu. W materiale dowiesz się, jakie są najważniejsze elementy ze specyfikacji, za jakie funkcje warto dopłacić, jakie dodatkowe udogodnienia przydadzą się w codziennym użytkowaniu. Zapraszam!

Suszarka do prania pozbawi Cię konieczności rozkładania tradycyjnej suszarki, wieszania i zdejmowania odzieży oraz czekania aż wyschnie. Nie ma ryzyka nadmiernej wilgoci w pomieszczeniu. Twoja rola ogranicza się jedynie do przełożenia mokrego prania do suszarki, wyboru odpowiedniego programu. Po skończonym cyklu wyciągniesz suche ubrania z mniejszą ilością zagnieceń. W ten sposób oszczędzasz swój czas i wysiłek. Za chwilę dowiesz się, czym się kierować przy wyborze suszarki do ubrań.

W poniższej publikacji, jaką suszarkę do prania wybrać, przekonasz się, które elementy są najistotniejsze, jakie technologie i inteligentne funkcje stosują producenci, ile kosztuje taki sprzęt. Te wskazówki pomogą nabyć wydajny, skuteczny i komfortowy w użytkowaniu sprzęt na lata.

Główne parametry przy zakupie suszarki do prania

Przed zakupem należy poznać wytyczne, aby wiedzieć, jaką wybrać suszarkę automatyczną. Ważne, aby nie doszło do nadmiernego zużycia energii elektrycznej, zmiany koloru czy kształtu tkanin, jak również dobrać produkt do potrzeb domowników.

Oto czołowe zagadnienia, jakimi należy się kierować podczas wyboru suszarki wolnostojącej do prania.

Jakie są rodzaje suszarek do ubrań?

Pierwszy podział suszarek, jaki spotkasz na rynku to:

 • Suszarki do prania wolnostojące - to najczęściej kupowany typ suszarki do ubrań. Ustawisz ją w dowolnym miejscu, w razie awarii nie ma problemu z serwisem. Najczęściej to suszarki ładowane od frontu z dużą ilością rozwiązań zwiększających ich funkcjonalność. Wśród nich znajdziesz nawet tanie suszarki do prania do 2000 zł.
 • Suszarki do prania do zabudowy - suszarki bębnowe do zabudowy to tylko i wyłącznie modele ładowane od przodu. Są dużo mniej dostępne niż wolnostojące odpowiedniki.

Drugi podział ze względu na montaż i sposób odprowadzania pary wodnej wygląda następująco:

 • Suszarki wywiewowe (ewakuacyjne) - to dosyć kłopotliwe modele, gdyż odprowadzają parę na zewnątrz za pomocą specjalnej rury. Owa rura musi być natomiast podłączona do kanału wentylacyjnego. Montaż takich suszarek do ubrań sprawia większy problem. Na rynku raczej już nie znajdziesz takiego typu, a jak już to znikomych ilościach.
 • Suszarki kondensacyjne - tutaj odparowana woda zbiera się w zbiorniku, co znacznie ułatwia cały proces. Pojemnik wystarczy raz na jakiś czas opróżnić (zwróć uwagę na pojemność zbiornika). Jeżeli nie chcesz robić tego ręcznie, to przyjrzyj się, czy jest możliwość bezpośredniego odprowadzania wody przez wąż odpływowy. Tutaj wymienia się również suszarki kondensacyjne z grzałką (pobierają dużo energii, może dojść do zniszczeń delikatnych tkanin, widoczna większa ilość zagnieceń) bądź suszarki kondensacyjne z pompą ciepła. Te drugi typ jest bardziej polecany, gdyż zadba również o niskie zużycie energii. Nie dochodzi do utraty ciepła, a samo suszenia jest łagodniejsze dla tkanin (suszenie ubrań z niższych temperaturach nie doprowadzi do uszkodzeń materiałów).

Jeżeli mowa o rodzajach suszarek do ubrań, to wymienię jeszcze suszarki do prania Slim do małej łazienki. Ich głębokość nie przekracza 60 cm. Kompaktowe wymiary sprawiają, że sprawdzi się nawet w niewielkich mieszkaniach, przy czym wsad wcale nie jest mały.

Niezwykle chwalone są suszarki do prania z silnikiem inwerterowym. Bezszczotkowa konstrukcja silnika oznacza cichsze i wydajniejsze działanie, dłuższą żywotność, mniejsze zużycie prądu.

czarna suszarka do prania firmy BEKO design

Jakie wymiary suszarki do prania?

Tutaj należy się kierować indywidualnymi potrzebami. Jeżeli ogranicza Cię mała ilość wolnego miejsca, to postaw na kompaktowe suszarki do ubrań Slim, o których już wcześniej wspomniałam. Godnym uwagi modelem, którego głębokość wynosi tylko 45,9 cm jest BEKO DF7424RTDCX Slim. W momencie, gdy dysponujesz sporą przestrzenią, to wybór pod względem wymiarów jest w zasadzie dowolny.

Chcąc ustawić suszarkę automatyczną w wolnej wnęce, zwróć uwagę także na szerokość i wysokość urządzenia. Standardowe wymiary suszarek bębnowych to 60 cm szerokości (mierzona po blacie urządzenia) i 85 cm wysokości (liczona po zewnętrznej krawędzi z uwzględnieniem nóżek). Najczęściej widać różnice w głębokościach i tutaj zauważ również wystające elementy, typu pokrętło. Oczywiście miejsca musi być na tyle, aby swobodnie otworzyć drzwiczki.

Doradzę również, żeby suszarkę postawić w bliskim sąsiedztwie z pralką, aby rozładunek i załadunek z jednego urządzenia do drugiego był wygodny. Ustawienie ich obok siebie zajmie sporo miejsca, ale za pomocą specjalnego łącznika (dokupisz go opcjonalnie) możesz ustawić je w słupku (jedno na drugim). Pamiętaj przy tym, aby głębokość suszarki nie była większa niż 11 cm od pralki, na której ją postawisz.

Jeżeli urządzenia stoją obok siebie, to drzwi sprzętu umiejscowionego po lewej stronie powinny się otwierać na lewo, a drugiego na prawo, aby uniknąć ich kolizji i przekładanie ubrań było bardziej komfortowe.

Jaka klasa energetyczna suszarki do prania?

Ten aspekt jest niezwykle istotny. Jak wybrać ekonomiczną suszarkę do prania? Po pierwsze zawsze sprawdzaj etykietę energetyczną. Im wyższa klasa, tym oszczędniejsza praca. Jeżeli nie chcesz odczuć diametralnych różnić w rachunkach za prąd, to najlepiej celuj w energooszczędne suszarki do prania A+++. Suszarki o najlepszej klasie energetycznej zużywają najmniej energii elektrycznej. Znacznie zaoszczędzisz pieniądze, zwłaszcza jak częstotliwość suszenia będzie duża.

Również suszarki kondensacyjne z pompą ciepła najlepiej wypadają pod względem niskiego zużycia prądu. Zawsze radzę, aby do częstego użytku domowego wybierać urządzenia z klas A.

otwarta suszarka automatyczna od SAMSUNG

Czy suszarki do prania są głośne?

Suszarki do ubrań nie są na ogół na tyle głośnymi urządzeniami, aby drażniło to domowników. Niemniej należy zobaczyć, ile wynosi poziom generowanego hałasu. Polecane modele pracują z głośnością od 59 dB (tak jak jedna z najcichszych suszarekBosch WTX87EH0PL) do 67 dB. W sytuacji, gdy sprzęt ma się znajdować w otwartej kuchni, w domu są małe dzieci lub chcesz uruchamiać suszarkę w nocy, gdy niejednokrotnie taryfa prądu jest bardziej atrakcyjna, to ma to duże znaczenie.

Jaka jest pojemność suszarek do ubrań?

Pod względem ładowności suszarek do prania jest spory wybór. Załadunek może wynosić najczęściej od 7 kg do 10 kg, chociaż wśród pojemnych suszarek do prania dla dużej rodziny znajdzie się nawet model o wsadzie aż 16 kg. Tą najpojemniejszą suszarką jest Samsung DV16T8520BV, która będzie doskonałym wyborem w wieloosobowym gospodarstwie. Suszenie większej ilości odzieży odbędzie się wtedy jednorazowo, a nie będzie podzielone na kilka cykli, zaoszczędzisz zużycie energii i swój czas.

Zastanów się również, jak często będziesz suszyć większe gabarytowo rzeczy typu koce, kołdry, poduszki. Suszarki o mniejszej ładowności sprawdzą się dla par bądź singli. Przestrzegaj tej wartości, gdyż ubrania muszą się swobodnie obracać, aby ciepłe powietrze szybko dotarło do każdego miejsca w bębnie. Wydajność suszenia musi stać na wysokim poziomie, dlatego też nie wybieraj wsadu suszarki mniejszego niż jest załadunek pralki. Przydatną opcją jest także możliwość pracy suszarki przy częściowym załadunku.

bęben suszarki WHIRLPOOL

Jakie programy suszenia oferuje suszarka automatyczna?

Liczba programów w suszarkach do prania jest imponująca. Każdy powinien znaleźć odpowiedni do swoich potrzeb. To niezwykle ważne, aby dostosować właściwy do danego materiału. W ten sposób unikniesz ewentualnych uszkodzeń tkaniny, zmiany jej kształtu, koloru. Najczęściej znajdziesz takie programy automatyczne, jak:

 • Mix (różne rodzaje materiałów w jednym wsadzie)
 • Wełna
 • Bawełna
 • Syntetyki
 • Jeansy
 • Pościel
 • Tkaniny delikatne
 • Higiena/Antyalergiczny
 • Bielizna
 • Dziecięcy
 • Koszule
 • Płaszcze
 • Ręczniki
 • Expres (szybkie suszenie)
 • Odzież sportowa
 • Odświeżanie (neutralizacja nieprzyjemnych zapachów)

Bywają suszarki automatyczne do prania z programami parowymi. Funkcje parowe na tyle wygładzają ubrania, aby prasowanie było szybsze i łatwiejsze, a czasem nawet niekonieczne. Przykładem dobrej suszarki bębnowej z systemem parowym jest Miele TWR780WP.

Niektóre suszarki mają na wyposażeniu specjalny kosz, do którego włożysz buty i bezpiecznie je wysuszysz.

Suszarka Bosch programy automatyczne

Jaka jest jakość wykonania suszarek bębnowych?

Pod względem designu dobierzesz bardzo nowoczesny sprzęt w różnych wariantach kolorystycznych (zazwyczaj białe, srebrne, czarne), ale ważne, z jakich materiałów został wykonany. Dobrze, jak drzwiczki są zrobione ze szkła hartowanego. Wykazuje ono odporność na zarysowania i pęknięcia. Bęben zazwyczaj ze stali szlachetnej powinien być gładki.

Elastyczne, miękkie zabieraki nie uszkodzą delikatnych tkanin. Specjalna konstrukcja ścianek bocznych redukuje wibracje. Dobrze, jak drzwi są umiejscowione nieco wyżej. Wpłynie to na wygodę, nie trzeba się tak schylać. Wiele porządnie wykonanych modeli znajdziesz na liście suszarek do prania do 3000 zł.

Jakie dodatkowe udogodnienia w suszarkach do prania?

Producenci stosują różnego rodzaju innowacyjne technologie, funkcje i inne rozwiązania, które zwiększają komfort użytkowania i skuteczność suszenia, tak aby sprostać potrzebom każdego użytkownika.

Przydatnymi opcjami są:

 • Sterowanie smartfonem (bezprzewodowa łączność) - zdalną obsługę suszarki za pomocą swojego smartfona oferują raczej luksusowe i niezawodne suszarki do prania. Korzystanie z aplikacji mobilnej daje dostęp również do wielu cennych wskazówek, pobrania dodatkowych cykli, uruchamiania programu z dowolnego miejsca, zdalnej diagnostyki. Dzięki niej otrzymasz różnego rodzaju powiadomienia na temat właściwej konserwacji, m.in. o konieczności opróżnienia zbiornika. Technologia bezprzewodowa pozwoli na komunikację suszarki z pralką. Dobierze idealny program suszenia względem ostatniego cyklu prania.
 • Zmiana kierunku otwierania drzwi - odwracalne drzwi dają większą swobodę z umiejscowieniem suszarki. Mogą się otwierać zarówno na prawo, jak i na lewo.
 • Funkcja pamięci - suszarka zapamięta Twoje ulubione ustawienia, tak abyś nie musiał ich ustawiać za każdym razem.
 • Wyświetlacz - na wyraźnym wyświetlaczu LED zobaczysz najistotniejsze informacje, między innymi o przebiegu cyklu, wybranym programie.
 • Wskaźniki - suszarki do prania cechują się wieloma praktycznymi wskaźnikami. Przykładowo chodzi o wskaźnik czyszczenia filtra, wskaźnik zapełnienia zbiornika (wodę możesz ponownie wykorzystać m.in. do podlewania roślin czy podczas prasowania).
 • Czujniki - suszarki do ubrań z czujnikiem temperatury i wilgoci na bieżąco kontrolują te parametry, aby suszenie było bezpieczne i skuteczne. Nie dojdzie do przesuszenia lub niedosuszenia odzieży.
 • Filtr 2w1 - efektywnie wyłapuje kurz i włókna.
 • Funkcja Bez zagnieceń - nie dopuszcza do trwałych zagnieceń, bęben obraca się jeszcze przez pewien czas, tak aby wyciągnąć wygładzone ubrania nawet po dłuższej chwili od zakończenia cyklu.
 • Oświetlenie bębna - oświetlone wnętrze zwiększa widoczność. Zawsze zauważysz, czy podczas rozładunku bęben jest już pusty czy może została jeszcze jakaś para skarpetek.
 • Zmiana kierunku obrotów bębna - zmienny ruch bębna gwarantuje równomierne suszenia, mniejszą ilość zagnieceń. Suszarka Hotpoint Ariston H8 D94WB EU może się pochwalić takim udogodnieniem.
 • Automatyczne czyszczenia wymiennika ciepła - suszarki do prania z pompą ciepła wymagają czyszczenia wymiennika ciepła co jakiś czas, ale bywają na rynku modele, które zrobią to za Ciebie automatycznie (samoczyszczący się wymiennik).
 • Ustawienia wilgotności - jest kilka poziomów wilgotności do wybory, tak aby wybrać pranie najbardziej wysuszone, przygotowane do schowania do szafy lub lekko wilgotne.
 • Programy czasowe - samodzielnie dobierzesz czas suszenia, co sprawdzi się na przykład w momencie, gdy potrzebujesz wysuszyć jedną rzecz bądź dosuszyć pranie.
 • Funkcja opóźnionego startu pracy do 24 h - ustawisz godzinę rozpoczęcia cyklu, tak aby na przykład po przyjściu do domu cieszyć się suchym ubraniem potrzebnym na ważne spotkanie.
 • Blokada rodzicielska - blokada panelu sterowania uniemożliwi zmianę ustawień, a to ważne, zwłaszcza gdy w domu są małe dzieci. Nie dojdzie także do otwarcia drzwiczek.
 • Sygnał zakończenia programu - zawsze wiesz, kiedy cykl dobiegł końca. Suszarka BEKO DS8412WPB posiada opcję sygnału dźwiękowego.
 • Suszenie mniejszego wsadu - suszarki automatyczne potrafią umożliwić suszenie połowy załadunku, ćwiartki i mniejszej, a wszystko w optymalnych warunkach.
 • Podłączenie do kanalizacji - odprowadzisz skropliny przez wąż bezpośrednio do kanalizacji.
 • Dodatkowe wyposażenie - takowym może być na przykład kosz do suszenia obuwia, kosz do suszenia wełny, półka do suszenia.

luksusowa suszarka do ubrań Miele

Jakiej firmy suszarka do ubrań?

Stawiaj tylko na markowy sprzęt. Renomowani producenci dbają o to, żeby sprzęt działał wydajnie i bezawaryjnie, co niejednokrotnie potwierdzają nawet 10-letnią gwarancją na silnik.

W przypadku suszarek do prania stawiaj na takie firmy, jak: Candy, Whirlpool, BEKO, Sharp, Amica, Electrolux, Bosch, Siemens, Candy, Samsung, Hotpoint, LG, Miele, AEG, Haier, Hoover, Hisense.

Ile kosztuje suszarka do prania?

Cena, jaką wydasz na suszarkę do ubrań jest uzależniona od wielu czynników. Mowa między innymi o klasie energetycznej, zastosowanych funkcjach, jakości wykonania, podstawowej specyfikacji. Ranking suszarek do ubrań jest najlepszym dowodem na to, że możesz nabyć sprzęt zarówno poniżej 2000 zł, jak i ten za ponad 10000 zł. Każdy powinien coś znaleźć na swój budżet, ale najpierw określ też swoje oczekiwania wobec sprzętu.

Jaką suszarkę do prania wybrać - Podsumowanie

Automatyczne suszarki do prania sprawią, że Twoje ulubione ubrania będą w szybkim czasie suche i to bez większego wysiłku z Twojej strony. Kluczowe jest nabycie wiedzy, jaką suszarkę do prania wybrać, dlatego właśnie powstał ten poradnik zakupowy.

Sprawdź rodzaj suszarki bębnowej, jej wymiary, poziom hałasu i klasę energetyczną. Ustal, na jakiej pojemności Ci zależy. Przyjrzyj się, w jakie programy automatyczne została wyposażona, jaka jest jakość wykonania. Wśród przydatnych rozwiązań z pewnością wymienia się m.in. zdalne sterowanie, funkcję opóźnionego startu, blokadę panelu sterowania, odwracalne drzwi czy oświetlenie bębna. Praktyczne są różnego rodzaju wskaźniki i czujniki. Określ budżet, jaki możesz przeznaczyć na zakup i wybierz tylko cenioną firmę.

Zobacz również:

blog comments powered by Disqus
Jaką suszarkę do prania wybrać?