PODPOWIEDZI:

Suszarka do ubrań - sposoby odprowadzania wody

Suszarka do ubrań - sposoby odprowadzania wody

Jeżeli nabyłeś automatyczną suszarkę do prania i zastanawiasz się, jak odprowadzić wodę z suszarki bębnowej, to jesteś w idealnym miejscu. W dzisiejszym poradniku dowiesz się między innymi, na czym polega odprowadzanie wody z suszarki i poznasz ważne wskazówki na ten temat. Zapraszam!

W poniższej publikacji poznasz rodzaje odpływów w suszarkach do prania, dowiesz się, jak odprowadzić wodę z suszarki bębnowej, gdzie zbiera się woda w suszarce, kiedy suszarka odprowadza wodę, czy do suszarki jest potrzebny odpływ wody i przeczytasz wiele innych ciekawych wytycznych na ten temat.

Pamiętaj, że nie mając jeszcze na oku konkretnego modelu, możesz odwiedzić nasz dział ranking suszarek do ubrań, w którym znajdziesz godne uwagi urządzenia w odmiennych przedziałach cenowych i w różnych wymiarach.

Zobacz również:Dlaczego suszarka automatyczna kurczy ubrania?

Sposoby odprowadzania wody w suszarce bębnowej

Na początku uzmysłowię, że nie w każdym rodzaju suszarki automatycznej odprowadzanie wody odbywa się w ten sam sposób. Możliwości jest kilka. Za chwilę odkryjesz, co dzieje się z wodą z mokrych ubrań, jak jest odprowadzana.

Suszarka kondensacyjna - ze zbiornikiem na wodę

W przypadku suszarek kondensacyjnych odprowadzenie wody z suszarki odbywa się w specjalnym pojemniku, więc suszarka nie potrzebuje podłączenia do odpływu/kanalizacji (nie musisz zatem wiedzieć, jak podłączyć suszarkę do odpływu, nie jest wymagane korzystanie z wentylacji zewnętrznej). Wszystko dzięki temu, że pranie jest podgrzewane, woda zawarta w materiałach wyparowuje i gromadzi się w postaci cieczy w pojemniku.

Zbiornik należy opróżniać, więc wymaga to od Ciebie ręcznej czynności, dlatego zwracaj uwagę na pojemność, jaką oferuje dany model. Niekiedy suszarka poinformuje Cię o tym poprzez sygnał dźwiękowy lub specjalny komunikat. Żeby suszarka prawidłowo odprowadzała wodę, należy właściwie zamontować zbiornik we właściwym miejscu. W momencie, gdy zauważysz jego uszkodzenie, trzeba wymienić na nowy.

Co musisz wiedzieć o suszarce do ubrań przed jej zakupem?

Pozytywnym aspektem jest fakt, że owa woda może być później ponownie wykorzystania albo do podlewania niektórych roślin (ale nie tych jadalnych), do późniejszego prasowania, mopowania podłóg, spłukiwania toalety czy czyszczenia mebli tarasowych wykonanych z trwałych materiałów. Woda nie zawiera chemii, bo zanim trafia do pojemnika, to jest przepuszczana przez filtr.

Taki system odprowadzania wody w suszarce niesie dodatkową zaletą, jaką jest dowolność umiejscowienia sprzętu, gdyż nie ma tutaj skomplikowanego montażu czy przeróbek instalacyjnych. Modele są wciąż ulepszane, więc nie zdziwi fakt, jak uda Ci się znaleźć suszarkę bębnową, która posiada funkcję automatycznego opróżniania pojemnika na wodę.

Przykładami dobrych suszarek z pojemnikiem na wodęLG RC80V9AV3Q (4,9-litrowa szuflada na wodę), Electrolux EW9H189BP PerfectCare 900 (5,28-litrowy zbiornik na wodę).

Zobacz również:Dlaczego suszarka do ubrań nie grzeje?

suszarka LG RC80V9AV3Q ze zbiornikiem na wodę

Suszarka z podłączonym wężem odprowadzającym

Bywają suszarki kondensacyjne i suszarki z pompą ciepła, które dają możliwość bezpośredniego odprowadzania wody przez wąż odpływowy. To oznacza, że sprzęt wykona ten proces automatycznie, bez Twojej pomocy (nie ma konieczności opróżniania). Mówiąc inaczej, skropliny są odprowadzane przez wąż do kanalizacji. Taki wąż powinien się znajdować na wyposażeniu. Jeżeli go nie ma, to trzeba przyjrzeć się, czy zestaw do odprowadzania wody nie jest czasem przeznaczony tylko do modeli, w których zbiornik znajduje się na górze urządzenia.

Jeżeli chodzi o odpływy pralki i suszarki, to mogą one trafiać do jednej rury kanalizacyjnej, natomiast istotne, aby zaopatrzyć je w syfon. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnych zapachów docierających do wypranych i suszonych ubrań.

Miele TWR780WP, która jest liderem na liście luksusowych i niezawodnych suszarek do prania oferuje zintegrowane odprowadzanie wody kondensacyjnej, czyli woda kondensacyjna może spływać przez wąż bezpośrednio do umywalki lub zlewu.

Sprawdź także:Dlaczego zbiera się woda w filtrze suszarki do prania?

Suszarka Miele TWR780WP z bezpośrednim odpływem wody

Suszarka wywiewowa

Co się dzieje z wodą w przypadku mniej polecanych suszarek wywiewowych (ewakuacyjnych, wentylacyjnych)? Tutaj nie dochodzi do skraplania wody, bowiem wilgotne powietrze pochodzące z wnętrza jest wydmuchiwane na zewnątrz. Takie powietrze będzie uciążliwe, stąd zaleca się zakup specjalnej rury. W tym momencie zaczynają się problemy, ponieważ rura musi być podłączona do kanału wentylacyjnego, a taki montaż niejednokrotnie nie jest możliwy. Jeżeli jednak to się uda, to produkt musi stać w tym samym miejscu cały czas.

Suszarki wywiewowe to starsze modele, które ustąpiły w zasadzie miejsca suszarkom kondensacyjnym. Sprawdzą się w domu z pomieszczeniem na pralnię.

Zobacz również poradnik: Jaką suszarkę do prania wybrać?

Jak odprowadzić wodę z suszarki bębnowej - Podsumowanie

Suszarki do ubrań to przydatne urządzenia wyręczające Cię z potrzeby rozkładania klasycznej suszarki i rozwieszania mokrej odzieży, nie narażają Cię na nadmierną wilgoć w mieszkaniu, natomiast miej na uwadze, że podczas suszenia w suszarce bębnowej gromadzi się woda. Jest to niezależne od tego, czy posiadasz tanią suszarkę do prania do 2000 zł czy też droższy model.

Rozwiązaniem jest opcja podłączenia węża odprowadzającego (bezpośrednie odprowadzanie bez Twojego udziału za każdym razem) lub też odprowadzanie wody z suszarki odbywa się do zbiornika, który należy opróżniać po zakończonym programie bądź w momencie całkowitego zapełnienia. W tym drugim przypadku, odpowiedź na pytanie, czy suszarka do prania musi mieć odpływ wody, brzmi nie. Taka suszarka kondensacyjna wymaga tylko podłączenia do gniazdka elektrycznego.

Zobacz również:

blog comments powered by Disqus
Suszarka do ubrań - sposoby odprowadzania wody